Jump to content

Ο bbetta στα αλάτια!


bbetta

Recommended Posts

4 minutes ago, bbetta said:

Γιώργο ασκώ την μεγαλύτερη αρετή του χόμπι μας, την υπομονή.  

Βοηθάω με λίγο τάισμα, ´βακτήρια, συχνές αλλαγές και φουλ σκιμμάρισμα. 

Βλέπεις αποτελέσματα με αυτές τις κινήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι βαδίζεις προς το καλό που σημαίνει οτι οι κινήσεις σου είναι προς την σωστή κατεύθυνση.!!

Ωραίος!

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω εναν καρδινάλιο σαν τον δικό σου, και ποτέ του δεν δέχτηκε ο σκασμένος να φάει ξηρή τροφη. Μονο ζωντανή ή κατεψυγμένη δέχεται ο κύριος :angry02:

Τα ζωανθάκια ειναι πολύ όμορφα όντως!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φάτσα ο καρδινάλιος! Από ότι φαίνεται Βασίλη τα πράγματα έχουν μπει στον σωστό δρόμο.

Μπράβο!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραιοι οι ζωανθοι! και το ψαρι υπέροχο. Δεν εχεις πρόβλημα με  υπερπληθυσμό?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

πολύ ωραιοι οι ζωανθοι! και το ψαρι υπέροχο. Δεν εχεις πρόβλημα με  υπερπληθυσμό?

Αυτήν την στιγμή έχω το Gramma Loreto, Ζευγάρι μικρού μεγέθους Amphiprion Occelaris και το καινούργιο Pterapogon Kauderni. Είμαι οριακά αλλά δεν πιστεύω ότι έχω θέμα υπερπληθυσμού σε καμία περίπτωση. Περιμένω να στρώσει και η σχέση καρδινάλιου με Gramma και θα είμαστε κομπλέ. 

 

Αν ήταν και τα 4 ψάρια τελικό μέγεθος πιστεύω ότι δεν θα είχα την ίδια άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζει και με «χαλάει» πολύ η άλγη. Μακάρι να τελειώνουμε όσο το συντομότερο δυνατό, υπομονή. 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Οι άλγες κάνουν τον κύκλο τους και δυστυχώς σε μικρά συστήματα πάντα θα εμφανίζονται..Παρακολούθηση και θα φύγει..  ;)

To cardinal τρώει κανονικά τα πάντα?

Link to comment
Share on other sites

@Skoti ήδη το έχω καταφέρει να φάει φυλλαράκι σε συνδυασμό με κατεψυγμένη... Είμαι μανούλα σε κάτι τέτοια ό,τι θέλω να φάει το ψάρι θα το φάει στο τέλος :hehe

 

Αύριο πάμε σε συσκότιση...:devil:

Link to comment
Share on other sites

Είναι τελικά όμορφο το θαλασσινό, και μόνο με το φως του ηλίου...

 

Ειδικά το Gramma έχει εντυπωσιακό χρώμα που δεν αποδίδεται στην φώτο...

 

BE7A6013-21D9-438E-A48A-B36396EE2C52.thumb.jpeg.386967ea75f6764a220dc6bcbe03a87c.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την γνώμη όλων σας. Βρήκα λίγο χρόνο και έβγαλα νέες φωτογραφίες. 

 

Μήπως δεν είναι διατομικη;

Εχει παχύ στρώμα και σε πολλά σημεία είναι σαν μακριές λεπτές κλωστές/τρίχες. Δεν παρουσιάζει φυσαλίδες πάνω της.

904EBBF7-9E5A-4258-B938-C8AFB3C6F350.thumb.jpeg.3edb28d592504830c6f5dd095e2b0bec.jpegCAE7BBC1-C68E-49A2-93EF-06E8F0F03BB4.thumb.jpeg.77d1cdd7d8bd2054c9de7b7d7c9d362e.jpeg4AEE69F6-C5C9-4329-A1F7-2CFE959BD857.thumb.jpeg.dc85e20377c93c72bee24538b18b5e7f.jpeg

 

 

Edit: Οι φωτογραφίες έχουν τραβηχτεί ενώ τα φωτα σήμερα έμειναν κλειστά. 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, δεν μου κάνει για διατομική αυτό. Θεωρώ ότι είναι κυανοβακτήριο. Ας πουν και τα άλλα παιδιά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Βακτήρια κάθε ποτέ ρίχνεις  ?και σε ρωτάω γιατι είχα το ίδιο πρόβλημα αλλαγές νερού κάνεις ,συσκότιση κάνεις ,αλλά δεν λύνεις το πρόβλημα   αντιφωσφορο φαντάζομαι έχεις, ότι έκανα και εγώ κάνεις και εσυ αλλά εγώ έριχνα για καμιά εβδομάδα κάθε μέρα βακτήρια τα μισά απο οτι έλεγε το μπουκαλάκι για τα λίτρα μ  δλδ 5 ml για 100 λίτρα εγώ έριχνα κάθε μέρα 2.5 ml....έχεις νεκρό βράχο μέσα ? 

Έγινε επεξεργασία - Geo087
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζοντάς τις φώτος θα σου έλεγα οτι μου μοιάζει για διατομική. Αλλά σε μιά φώτο που έχει κάτι σαν κλωστή στο αριστερό μέρος, μου φάνηκε για κυανοβακτήριο. Ενδεχομένως να είναι και τα 2 απλά το ένα να υπερτερεί έναντι του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την διήμερη συσκότιση αυτό που μου φαινόταν για κυανο δεν το βλέπω τόσο... πιο κοντά σε διατομικη πάει τωρα και είναι εμφανώς μειωμένη και αυτή. 

 

Είδωμεν. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Δεν έχω γράψει καθόλου σε αυτό το θέμα το τελευταίο διάστημα επειδή προσπαθούσα να πάρω μόνος μου μια απόφαση. 

Δυστυχώς, με μεγάλη λύπη αποχωρίζομαι το θαλασσινό μου, θεωρώντας όμως, ότι πράττω σωστά. 

 

Οι αιτίες της αποχώρησής μου είναι ένας συνδυασμός ολοκληρωτικής έλλειψης χρόνου, μικρότερου διαθέσιμου μπάτζετ και ανάγκης να επικεντρωθώ στο άμεσο μέλλον σε αλλά πράγματα που έχουν σημασία για εμένα, όπως είναι οι σπουδές μου.  

 

Η χαριστική βολή ήρθε από την καταραμένη άλγη η οποία ό,τι και αν προσπάθησα δεν έλεγε να με αφήσει για μήνες, ενώ όλο το σύστημα -κοράλλια, μικροοργανισμοί (χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι με την έξαρση άλγης εξαφανίστηκαν   ό λ α    μου τα αμφίποδα, είχα χιλιάδες) και ψάρια- άρχισαν να παίρνουν την κατηφόρα. Κρίνοντας ότι δεν έχω πλέον την δυνατότητα να αντιστρέψω την κατάσταση, αποφάσισα να καταργήσω εγώ το ενυδρείο πριν καταργηθεί αυτό από μόνο του. 

Αργά ή γρήγορα θα έπρεπε να φύγει το ενυδρείο για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω, όχι όμως τόσο σύντομα. Εξάλλου ένα σύστημα που πάει καλά, έχουμε μάθει ότι δεν το πειράζεις. 

 

Η αλμυρή (ή μήπως ... γλυκιά;) πλευρά του χόμπι δεν έχει φτάσει σε καμία περίπτωση σε επίπεδο κορεσμού για εμένα. Ο ενθουσιασμός που ένιωσα με τον ύφαλο ήταν συναίσθημα που είχα πολλά χρόνια να νιώσω, από τα πρώτα μου μελετημένα και προσχεδιασμένα, βασισμένα στην λογική βήματα στο γλυκό, μετά τις επικές εποχές της ψαρόσουπας , τις οποίες έχουμε όλοι περάσει.

 

Όταν έκανα την μετάβαση από γλυκό σε θαλασσινό, δεν κοίταξα καθόλου πίσω επειδή στα συγκεκριμένα περιορισμένα λίτρα που διέθετα, το χόμπι είχε κάπως εξαντληθεί για μένα, είχα κάνει τον κύκλο του. Δεν συμβαίνει αυτό στην τωρινή περίπτωση, όπου αισθάνομαι ότι ο κύκλος αυτός δεν είχε καλά καλά αρχίσει. Περισσότερο με λυπεί που αποχωρίζομαι τους κλοουν μου. 

 

Γράφω αυτό το κατεβατό για όλους εσάς που με βοηθήσατε να έρθω στα αλάτια, αλλά και για εσάς που μου έχετε πει ότι κερδίσατε πράγματα από το σύντομο «ταξίδι» μου, στο οποίο φρόντισα να συμπεριλάβω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούσα, όμορφες στιγμές αλλά κυρίως αναποδιές.

Θεώρησα λοιπόν σκόπιμο να κλείσει με αυτό το κατεβατό αυτός ο κύκλος. Τα ζωντανά έχουν πολύ ικανούς νέους κατόχους που ελπίζω να μας ενημερώνουν για την πορεία τους, μέσω του φόρουμ.

 

Ίσως ακολουθήσουν κάποια στιγμή μερικές φώτο παλιές τις οποίες δεν έχω δημοσιεύσει. 

 

Ένα είναι σίγουρο, θα επανέλθω!

D67BA31C-8D29-438B-B53B-C69F2F702884.thumb.jpeg.b079303d39231275dc362821a01570d0.jpeg981782A6-B261-4A7A-B4C1-C5B036FAB9CF.thumb.jpeg.680a20a6d3e1a66140f161e266e4456d.jpeg

 

 

 

Βασίλης

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 4
  • Sad 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ στενάχωρο όταν συμβαίνουν τέτοια πράγματα. Το αγαπάς πολύ, και σίγουρα θα ξαναποτισεις τα χέρια σου. Σου εύχομαι καλή σταδιοδρομία, υγεία, και συντομα αλατισμένος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ο σκοπός είναι ιερός που το παρατάς οπότε δεν χωράνε αμφιβολίες ούτε απορίες για κάτι...εγώ εύχομαι όταν θα ηρεμήσεις από τα πολλά διαβάσματα και θα είσαι πιο ήρεμος να γυρίσεις δυνατός και έτοιμος να φτιάξεις κάτι καινούριο και οργανωμένο...πάνω απ όλα πρέπει να χαιρόμαστε αυτό που κάνουμε και όχι να το νιώθουμε σαν βάρος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Respect :bowdown:!!!

Για μια ακόμα φορά έδειξες πόσο ισορροπημένος άνθρωπος είσαι!

Παρόλο το νεαρό της ηλικίας σου ή ωριμότητα σου είναι περίσσια!!!

Καλή επιτυχία φίλε μου !

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

...όπως και να έχει το χόμπι δεν τελειώνει εδώ, το θαλασσινό τέλειωσε σε περιμένει όμως ξανά το γλυκό :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έπραξες όσο ποιο σωστά μπορούσες. 

Τα ενυδρεία δεν φεύγουν και το χομπύ μπορείς να το ξαναξεκινήσεις με την πρώτη ευκαιρία. 

 

Επικεντρώσουν στα θεματάκια που έχεις τώρα που είναι πολύ σημαντικά στην ζωή σου,  και μόλις έρθουν τα 3 Χ ξαναφτιάχνεις ενυδειο. (3Χ= Χρόνος,Χρήμα,Χώρος) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι πάντα καλά Νίκο, είναι όντως στενάχωρο να αποχωρίζεται κάτι που δεν θελεις να αποχωριστεις, ό,τι και να είναι αυτό. 

 

Ευελπιστώ να ξαναστησω σε περισσότερα λίτρα κάποια στιγμή ...

 

@dano23 @fishbone! @Χρήστος @submarine1981 

Σας ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα λόγια σας! 

 

Τα πράγματα είναι όπως τα είπε ο @dano23, να χαιρόμαστε αυτό που κάνουμε, όχι να μας είναι βάρος.  

 

Για μένα προσωπικά δεν θα μπορούσε να κλείσει αυτός ο κύκλος χωρίς να γράψω αυτές τις γραμμές, να αναλύσω την κατάσταση, μιας και εσείς ήσασταν συνοδοιπόροι σε όλη αυτήν την πορεία. 

 

Εννοείται πως ένα γλυκό με Betta, δεν γίνεται να λείπει από το σπίτι, η επαφή με το χόμπι δεν θα κοπεί ολοκληρωτικά, ποτέ. 

 

Θα συνεχισω να ζω την εμπειρία του θαλασσινού μέσα από τις ενημερώσεις των δικών σας ενυδρειων, όπως θέλω να πιστεύω ότι κάνατε και εσείς από τις δικές μου!

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο σημαντικό να ξέρεις πότε να κλείσεις έναν κύκλο στην ζωή σου... Θα έρθει η ώρα και θα γίνει καλύτερα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...