Jump to content

Ο bbetta στα αλάτια!


bbetta

Recommended Posts

59 minutes ago, dimtsok said:

Οι λαμπες που εχω ειναι στα 8w (μηκος 30εκ.), οποτε δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω και πολυ. Οι επιλογες σε  t5 κατω απο τα 24w ειναι πολυ περιορισμενες. Χρησιμοποιω τις  power glo 18000k και ακτινικες της phillips. Αν οι power glo βγαινουν στα 15w, στις συστηνω, ειναι πολυ καλες...

Τελικά έκανα λάθος και έχω Τ8.... Τόσα χρόνια τις μπερδεύω. Θα βάλω 2 24W και λέω να παίξω στα 10.000 κελβιν ή να βάλω μια 14.000 και μια πιο θερμη... αλλά δεν ξέρω 

Link to comment
Share on other sites

αφού φοράς Τ8 τελικά τότε ασυζητητί κάνεις πατέντα να πας για Τ5. Για 2 λάμπες ο κλασικός συνδυασμός είναι  1 coral plus μια blue plus. Αν βέβαια δεν σε χαλάει το πιο "κιτρινο μπορείς να πας αντι της coral plus σε μια με πιο χαμηλα celvin ή την aquablue plus που είναι πάλι πολύ καλή επιλογή. Βέβαια κάποια lps, μανηταράκια, ζοανθους κτλ δείχνουν πιο όμορφα κατω απο μπλέ φως είναι η αλήθεια :) 

στη θέση της jebao μπορείς να σκεφτείς και για μια Sicce Voyager Nano που έχει γενικά πολύ καλές κριτικές. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος pan_Oz έγραψε:

αφού φοράς Τ8 τελικά τότε ασυζητητί κάνεις πατέντα να πας για Τ5. Για 2 λάμπες ο κλασικός συνδυασμός είναι  1 coral plus μια blue plus. Αν βέβαια δεν σε χαλάει το πιο "κιτρινο μπορείς να πας αντι της coral plus σε μια με πιο χαμηλα celvin ή την aquablue plus που είναι πάλι πολύ καλή επιλογή. Βέβαια κάποια lps, μανηταράκια, ζοανθους κτλ δείχνουν πιο όμορφα κατω απο μπλέ φως είναι η αλήθεια :) 

στη θέση της jebao μπορείς να σκεφτείς και για μια Sicce Voyager Nano που έχει γενικά πολύ καλές κριτικές. 

Αν βάλεις 3 λαμπες βαλε  1 coral plus , 1 ακτινικη και 1 blue plus για μενα πολυ ωραίος συνδυασμός... απο εμπρος προς στα πίσω στην τοποθέτηση κιολας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, pan_Oz said:

αφού φοράς Τ8 τελικά τότε ασυζητητί κάνεις πατέντα να πας για Τ5. Για 2 λάμπες ο κλασικός συνδυασμός είναι  1 coral plus μια blue plus. Αν βέβαια δεν σε χαλάει το πιο "κιτρινο μπορείς να πας αντι της coral plus σε μια με πιο χαμηλα celvin ή την aquablue plus που είναι πάλι πολύ καλή επιλογή. Βέβαια κάποια lps, μανηταράκια, ζοανθους κτλ δείχνουν πιο όμορφα κατω απο μπλέ φως είναι η αλήθεια :) 

στη θέση της jebao μπορείς να σκεφτείς και για μια Sicce Voyager Nano που έχει γενικά πολύ καλές κριτικές. 

Πάνο ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι μεταξύ του Sicce Voyager Nano 2000 και του Aquael reef circulator 2600 ο οποίος έχει ίδια τιμή και 600 λίτρα περισσότερη κυκλοφορία. Την aquael σαν εταιρεία την έχω δει από κοντά σε εξωτερικά και εσωτερικά φίλτρα και δεν ακούγεται πραγματικά τίποτα.

 

Ο φωτισμός με έχει δυσκολέψει όσο τίποτα επειδή δεν μπορώ να φανταστώ πως θα φαίνεται. Μήπως με συμφέρει οικονομικά ένα LED φωτιστικό; Ένα που θα πιάνει ίδιες αποδόσεις με 2 * 24w T5 πόσο θα κάνει περίπου από Ebay? Ρωτάω επειδή δεν ξέρω τι αναζήτηση να κάνω στο Ebay, δεν μπορώ να κρίνω αν ένα φωτιστικό με καλύπτει. Έχω ήδη καπάκι και με ένα 50αρικο πιστεύω θα την έκανα την δουλειά σε Τ5

Link to comment
Share on other sites

Για το σκίμερ σχεδόν αθόρυβο θα το χαρακτήριζα το δικό μου. 

 

Οσο για τον φωτισμό....αν δεν βάλεις απαιτητικά κοράλλια....θα πρότεινα Led. :) 

Link to comment
Share on other sites

 

25 minutes ago, submarine1981 said:

θα πρότεινα Led. :) 

Για δείτε λίγο αυτό να μου πείτε τι πιστεύετε 

http://m.ebay.com/itm/AQUANEAT-Aquarium-LED-Light-Plant-Marine-Multi-Color-Full-Spectrum-24-36-NEW-/122366020010?hash=item1c7d9549aa%3Ag%3AWZsAAOSwfVpYrEXI&_trkparms=pageci%3A5dcb91a3-6cb2-11e7-a2c1-74dbd180f7cc%7Cparentrq%3A5c2adc6e15d0a888e8af1cb3fffed141%7Ciid%3A21

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, submarine1981 said:

Δεν μου ανοιγει

Για δες τωρατώρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο. φοβάμαι ότι με αυτά τα φωτιστικά μετά θα ψάχνεις τη αιτία των διάφορων αλγων που θα ξεπετιούνται. γενικά στην λύση €50 ευρώ καλύτερα να έφτιαχνες τις Τ5. Το χρώμα στο μάτι θα είναι καλύτερο με led αλλα σε αυτά τα χρήματα η ποιότητα που θα βρέις σε led θα ναι πολύ κάτω του μετρίου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος pan_Oz έγραψε:

δεν θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο. φοβάμαι ότι με αυτά τα φωτιστικά μετά θα ψάχνεις τη αιτία των διάφορων αλγων που θα ξεπετιούνται. γενικά στην λύση €50 ευρώ καλύτερα να έφτιαχνες τις Τ5. Το χρώμα στο μάτι θα είναι καλύτερο με led αλλα σε αυτά τα χρήματα η ποιότητα που θα βρέις σε led θα ναι πολύ κάτω του μετρίου.

Ετσι ακριβώς 

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε αυτό. Είναι άλλο πράγμα τελείως και βγάζει 54W  (φωτογραφία 16) http://m.ebay.com/itm/72W-Full-Spectrum-Led-Reef-Tank-Lights-Dimmable-LED-Aquarium-Light-for-SPS-LPS-/262843158781?_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D20150519202348%26meid%3D85b47dc9615245979960ac2d7616e5b0%26pid%3D100408%26rk%3D1%26rkt%3D8%26sd%3D232297261490&_trksid=p2056116.c100408.m2460

 

Πρέπει να κάνω κατασκευή να μπει γιατί έχω πολύ περιορισμένο χώρος φαίνεται πολύ καλο

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως Βασιλη στα ιδια λιτρα εχω αυτο...

http://m.ebay.com/itm/PopularGrow-165W-WIFI-Dimmable-LED-Aquarium-Light-Bulb-Fish-Tank-Reef-Coral-Lamp-/281854916408?_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D20150519202348%26meid%3Dd4fe47d7c2c74c33b93f53ad4756d718%26pid%3D100408%26rk%3D7%26rkt%3D11%26mehot%3Dag%26sd%3D391394461859&_trksid=p2056116.c100408.m2460

Και ειμαι πολυ ικανοποιημενος!!

Ενα φωτηστικο που ειναι "πληρες" κατα την γνωμη μου..

Οσον αφορα τον θορυβο και τους κυκλοφορητες και ο aquel που εχω πανω και ο jebao ειναι τελειως αθορυβοι..

Link to comment
Share on other sites

Στάθη δεν πρόκειται να παει σε σκληρα και στην αρχη το ξεκινάει σαν fish only οπότε μαλακά Κοραλία θα τραβήξουν πιστεύω αργα αργα αλλα δεν ξερω για αλγες...  

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Εγω παντως Βασιλη στα ιδια λιτρα εχω αυτο...

http://m.ebay.com/itm/PopularGrow-165W-WIFI-Dimmable-LED-Aquarium-Light-Bulb-Fish-Tank-Reef-Coral-Lamp-/281854916408?_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D20150519202348%26meid%3Dd4fe47d7c2c74c33b93f53ad4756d718%26pid%3D100408%26rk%3D7%26rkt%3D11%26mehot%3Dag%26sd%3D391394461859&_trksid=p2056116.c100408.m2460

Και ειμαι πολυ ικανοποιημενος!!

Ενα φωτηστικο που ειναι "πληρες" κατα την γνωμη μου..

Οσον αφορα τον θορυβο και τους κυκλοφορητες και ο aquel που εχω πανω και ο jebao ειναι τελειως αθορυβοι..

Έχω την εντύπωση(θα το επιβεβαιώσω αύριο για σίγουρα)  ότι με δύο τέτοια κάποια στιγμή μεγάλωνε ο joshporksandwhich τους ζοανθους του με ότι και αν λέει αυτό!  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω, ποσο μεγάλη διαφορά θα  είχαν οι 2*Τ5 48W συνολικά από το λεντ 54W που στέλνω; Προσπαθώ να αποφύγω την ζεστη των Τ5...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Irakles έγραψε:

Στάθη δεν πρόκειται να παει σε σκληρα και στην αρχη το ξεκινάει σαν fish only οπότε μαλακά Κοραλία θα τραβήξουν πιστεύω αργα αργα αλλα δεν ξερω για αλγες...  

Δεν ξερω ενυδρειο που να μην εχει αλγες Ηρακλη...

Το συγκεκριμενο φωτηστικο ρυθμιζεται απο 1-100% και στο ψυχρο και στα μπλε του....

Για τις αλγες νομιζω οτι υπαρχουν τροποι να τις κοντρολαρει ασχετα που μερικες( οπως η διατομικη και το κυανο το καλοκαιρι) ειναι σχεδον αναποφευκτες απο το λιγο που γνωριζω απο αλατια..

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Εγώ να ρωτήσω, ποσο μεγάλη διαφορά θα  είχαν οι 2*Τ5 48W συνολικά από το λεντ 54W που στέλνω; Προσπαθώ να αποφύγω την ζεστη των Τ5...

 

διαφορά σε τι?

σίγουρα εκπέμπουν περισσότερη θερμότητα αλλα σε καμία των περιπτώσεων δεν θα σου δημιουργήσει αυτό πρόβλημα.

σαν απόδοση στα κοράλλια ? καμια σχέση.. κλάσεις ανώτερο να εχεις 2 τ5 από τα led των links..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, pan_Oz said:

 

διαφορά σε τι?

σίγουρα εκπέμπουν περισσότερη θερμότητα αλλα σε καμία των περιπτώσεων δεν θα σου δημιουργήσει αυτό πρόβλημα.

σαν απόδοση στα κοράλλια ? καμια σχέση.. κλάσεις ανώτερο να εχεις 2 τ5 από τα led των links..

Φίλε με κάλυψες. Αυτό ήθελα να ακούσω. Η κατασκευή T5 θα βγει σίγουρα στα 50-60€, πολύ καλά δηλαδή. Είχα αγχωθεί για την θερμότητα που εκπέμπουν. Αν δε δημιουργούν θέμα τότε είμαστε οκ. 

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας επιλέξει πια την λύση των 2 *24W Τ5, με εξαίρεση την περίπτωση που θα βρω κάτι καλό στις αγγελίες, αρχίζω και σκέφτομαι το χρωμα. Γενικότερα αυτό που βλέπω γραμμένο είναι "μια άσπρο μια μπλε" χωρίς περισσότερες πληροφορίες. Κάνοντας μια αναζήτησή (όσο είναι αυτό δυνατόν από μια οθόνη) βρήκα πως οι Aquablue Plus και κυρίως ή Coral Plus μου άρεσαν περισσότερο από όλες. Σκεφτόμουν αν θα ήταν πιο αποδοτικό αλλά και ίσως πιο ωραίο να βάλω 2 Coral Plus αφού όπως θα δείτε από τις εικόνες, αποτελούνται από συνδυασμό άλλων λάμπων! 

 

 

IMG_4626.PNG

IMG_4627.PNG

IMG_4628.PNG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα έλεγα coral plus + actinic  + aqua blue special

Δεν θα μπλεδιζει αλλα τα χρώματα ολ στο πιατο!!!

 

Αλλιως  coral plus + actinic  

 

εγω εναν απο αυτους τους συνδιασμους θα εκανα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά μπαίνουμε σε μια σειρά!

image.thumb.jpg.8b52e6dd07c91ad7713e824fca27bea6.jpgIMG_4673.PNG.4ac7cafaac3f48490aecd0c4afad3fc4.PNGIMG_4668.thumb.JPG.ecb2d1bbb2e1a46444a4bf2c371ddb88.JPG

 

Ερωτήσεις:

 

1. Άρχισα με το συγκεκριμένο αλάτι που λέει πως καλύπτει μέχρι soft corals. Αφού για ένα διάστημα στην αρχή έχω σκοπο να έχω FOWLR είπα να πάω σε αυτήν την πιο οικονομική λύση. Πιστεύετε ότι θα μπορέσω να βάλω κάποιο ευκολο κοράλλι πχ zoanthus discosoma, rhodactis, ricordea πριν αλλάξω αλάτι;

 

2. Αποφάσισα στις 2 ATI Coral Plus που θα φτάσουν σύντομα αλλά μου πρότειναν την επιλογή της https://www.aquaristikshop.com/aquaristic/EHEIM-marinepower-Hybrid-T5/4124035/ ως πιο ανθεκτική στον χρόνο. Τι θα λέγατε να βάλω μια και μια;

 

3. Λέω να ξεκινήσω με 4-5 κιλά νεκρό βράχο +λίγο ζωντανό που θα μου δώσει φίλος και 5-7 κιλά αραγωνιτη 2-3mm, είμαι οκ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

5979146b60970_27641515822_04ef7767c9_ocopy.jpg.e751a4f42b622027323fc2877cc893bd.jpg

Αυτο είναι ένα στήσιμο που μου άρεσε πολύ και νομίζω ταιριάζει στις διαστασεις του ενυδρείου μου. Θα έβαζα λίγο περισσότερο βράχο και μελλοντικά θα έμπαινε κάποια κεντρικά μια euphyllia, ένα βραχακι θα καλυπτόταν από ζωανθους και στην βάση τον βράχων θα έβαζα μανιτάρια... κάπως έτσι το σκέφτομαι! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κατ αρχάς καλή αρχή και πάλι! :)

το αλάτι σίγουρα δεν θα αποτελούσε επιλογή μου..δεν ξέρω για fish only αν θα το έβαζα. εξαρτάται μάλλον και ποσο "ντελικάτα" ψάρια θα έβαζα.

τη λάμπα θα την δοκίμαζα αν η τιμη της ήταν λογική. Οσο για αραγωνίτη και βράχο για 40 λίτρα και με λιγότερη ποσότητα μια χαρά θα ήσουν.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pan_Oz said:

κατ αρχάς καλή αρχή και πάλι! :)

το αλάτι σίγουρα δεν θα αποτελούσε επιλογή μου..δεν ξέρω για fish only αν θα το έβαζα. εξαρτάται μάλλον και ποσο "ντελικάτα" ψάρια θα έβαζα.

τη λάμπα θα την δοκίμαζα αν η τιμη της ήταν λογική. Οσο για αραγωνίτη και βράχο για 40 λίτρα και με λιγότερη ποσότητα μια χαρά θα ήσουν.

 

Τα λίτρα είναι 70, πες 60 καθαρά όταν μπει ο βράχος Αραγωνιτης κλπ.

Η λάμπα είναι κατά 2€ πιο ακριβή από την Coral Plus.

Γενικά βλέπω πως οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) παιρνεται tropic Marin pro reef αλλά είπα να πάω σε Aquaforest για αρχή καθώς είναι οικονομική.

 

Στον νεκρό βράχο τι πλύσιμο να κάνω;

 

Επίσης Για αλατοτητα σκεφτόμουν 1023-1024 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...