Jump to content

Ο bbetta στα αλάτια!


bbetta

Recommended Posts

o νεκρός βράχος θέλει πολύ -πολύ καλό πλύσιμο.. κρατα τον τουλάχιστον μια βδομάδα σε οσμοση με καθημερινές αλλαγές του νερου.

θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το tropic marine το απλό αλλα και το red sea το απλό επίσης που είναι πάρα πολύ καλό.

το aquascape που παρέθεσες μ αρέσει πολύ όσο το βλέπω :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ώρα να μιλήσουμε για αυτόματη αναπλήρωση... Μετά από διάβασμα βλέπω να επικρατεί η ηλεκτρονική λύση στυλ waterwaves που ένα float switch δίνει εντολή σε αντλία.  Αν και ίσως είναι η πιο "όμορφη" λύση, περιέχει ηλεκτρονικά μέρη που σε μια διακοπή ή αν τελειώσει το νερό μπορεί να έχουν σοβαρό θέμα.

 

Μια πιο οικονομική λύση θα ήταν να βάλω ένα κλασικό φλοτερ (αν βρω κάτι σε μίνι μέγεθος) http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30226μέσα . Έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου , μπορώ να βρω δοχείο 10 λίτρων που στον Πάτο του να προσαρμοσω Βάνα για να το ανοιγοκλείνω όποτε θέλω, και με σωληνάκι να βάλω το φλοτερ μέσα στο ενυδρείο. Αυτό φαντάζομαι θα βγει Και πιο οικονομικά, ενώ παρέχει και κάποια ασφάλεια επειδή δεν χρειάζεται ρεύμα. Ποια είναι η γνώμη σας; περιμένω ιδέες 

 

 

ΥΓ: Έχω μαζέψει αισίως όλο τον εξοπλισμό και δεν ξεκινάω λόγω της ζέστης 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι υπέρ στο να πάρεις μια Hydor ATO smart level control.  Θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. ή έστω αυτη με τα floter. 

 

Αυτά τα υδραυλικά που σκεφτεσαι, σιγουρα ειναι οικονομικά, αλλά παρεμβάλονται απο μηχανικά μέρη, που εγώ δεν θα τα εμπιστευόμουν και πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Οποία πάρεις δηλ η από την water waves είναι μια χαρά απλά να βάλεις δύο φλοτερ για ασφάλεια η την hydor θα είσαι οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα ξεκινά μετά τις 15 για να είσαι έτοιμος τέλος Σεπτέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

2 φλοτερ δεν γινεται να μπουν.. μαλλον μπερδευεις τα float switch

Εαν δεν μπαινουν ειναι ενα αλλο θεμα μιλω για δυο ωστε εαν το ενα κολλησει να κλεισει με το δευτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη μπαίνουν αν φτιαξει μια ωραια βαση απο πλεξι... οχι κατι ιδιαίτερο μια γωνια για να στερεωθουν ωστε σε περίπτωση που το ενα κολλήσει τρεχει το αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Πρεπει να βάλω eggcrate η κάτι τέτοιο από κάτω; (ο βράχος θα ζυγίζει συνολικά 3 κιλά, αν αυτό έχει σημασία ). Αν όχι, σκέφτομαι πρώτα να βάλω τον βράχο και μετά να συμπληρώσω αραγωνιτη. 

 

Από κάτω ακολουθούν 2 φωτος με τον βράχο να μου πείτε ποια σας αρέσει περισσότερο. Νομίζω η 1 είναι καλύτερη...

 

FTS1

IMG_4770.thumb.JPG.7a368a3e2dcabcfb2c2b565dfbb431e0.JPG

 

FTS2

IMG_4771.thumb.JPG.96dd1504c017ba0f8816b94cafe00c5b.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγώ δεν έχω βάλει τίποτα από κάτω. 

 Απ την δεύτερη φώτο θα έπερνα τον βράχο στα αριστερά και θα τον έβαζα ανάποδα (το πάνω μέρος να πατάει κάτω) και θα κολλουσα τον μεσαίο βράχο με τον πρώτο και τον τελευταίο ώστε να κάνει μια γεφυρουλα από κάτω.

 

Γενικά απ ότι έχω διαβάσει και καταλάβει τόσο καιρό με το δικό μου, όσο λιγότερος βράχος ακουμπάει κάτω τόσο καλύτερα από άποψη βιολογίας και κυκλοφορίας. Και όσο πιο πολύ επιφάνεια βράχου ελεύθερη τόσος περισσότερος χώρος για κοράλλια! 

 

Γενικά το aquascape είναι και θέμα γούστου οπότε ότι σ αρέσει εσένα καλύτερα στο μάτι! 

 

Αντε με το καλό! 

Έγινε επεξεργασία - revolution1925
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, revolution1925 said:

Αντε με το καλό! 

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Η αλήθεια είναι ότι τα στησίματα που κάνουν γέφυρα δεν μου αρέσουν. Έτσι όπως έχω στήσει τον βράχο στις δύο φωτό έχει μήκος περίπου 45cm. Θέλω να έχω "άπλα" γενικά στο ενυδρείο, δεν θέλω να το μπουκωσω ιδιαίτερα με βράχο. Έτσι και αλλιώς, θα μπει σίγουρα ένα κομματάκι ακόμα ζωντανού βράχου για το μπόλιασμα, το οποίο σκέφτομαι να το βάλω τέρμα δεξιά και να πλαγιαζει μπροστά (FTS1).

Δεδομένου ότι έχω πρόσβαση στο ενυδρείο μόνο από την μπροστινή πλευρά, θέλω ο βράχος να αρχίζει από την πίσω δεξιά γωνία, ώστε να έχω μπροστά χώρο για διαφορά frags κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει η 2η φώτο.  Όλα ειναι θέμα γούστου. Εγω πρώτα έβαλα αραγωνίτη και μετά τα βράχια, και δεν έχω κάποιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να φτιάξεις θα πρέπει να αφήσεις γύρω γύρω κενό.σιγουρα.Επισεις εάν μπορείς να βάλεις egrate ακομα καλύτερα για να αεριζετε και από κάτω.Επισεις λίγο ύψος σίγουρα θέλει.Εγω θα έβαζα πρώτα τον αραγωνιτη και μετα τα βράχια. Δεν μου αρέσει καμία φωτο από τις δύο,παίξε μαζί του Τώρα που είναι αρχή και σίγουρα θα αποζημιωθεις για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιστροφή κι από εμένα μετα από λίγο καιρό, διάβασα όλο το θέμα και μου αρέσουν οι επιλογές σου και το ψάξιμο, αποφάσισες για aquascape τελικά? Προχωράς?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Aquascape "κλείδωσε", αραγωνίτης και νεκρός βράχος έχουν τοποθετηθεί στο ενυδρείο μαζί με τον περισσότερο εξοπλισμό. 

Στο τέλος της εβδομάδας ή στις αρχές της επόμενης θα γεμίσει νερό. Δεν έχει φτάσει το Ρεφρακτόμετρο από eBay και πρέπει να δανειστώ από κάποιον.

 

Σκέφτομαι να το βάλω να δουλεύει για 5-7 ημέρες, ίσως να προσθέσω και βακτήρια κάποια στιγμή και ύστερα από αυτό το διάστημα να μετρήσω και να βάλω το κομμάτι ζωντανό βράχο που θα μου δοθεί. Στο διάστημα που θα είναι μόνο ο νεκρός δεν θα έχω φώτα ανοικτά.

Το κάνω αυτό γιατί, αν και έχω καθαρίσει πολύ καλά τον βράχο, αν έχει μείνει κάτι και ανεβάσει αμμωνία το ενυδρείο, ίσως σκοτώσει ότι καλό υπάρχει πάνω στο κομματι ζωντανή βράχο.

 

Είμαι σε δίλλημα με τις λάμπες. Δεν μου αρέσει το μπλε τόσο, αλλά φοβάμαι τις αλγες. Να βάλω 2 ATI Coral Plus που σκεφτόμουν αρχικά ή μια και μια eheim που είναι λίγο πιο μπλε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια να βάλεις όπως και να έχει επισείς μια μπλε και μια coral είναι οκ.Εαν βάλεις οποιαδήποτε άλλη θα έχεις θέματα.Καλο γέμισμα.Α φτιάξε λίγο το scape σωστότερα.Εαν θες να βάλεις egrate μόνο καλο θα κάνεις.Βαλε πρώτα αραγωνιτη μετά την βάση πάνω σε αυτή τον βράσο και γεμίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

 

 

Το στήσιμο μου αρέσει, το έχω ψάξει αρκετά και εν τελη δεν θέλω να το αλλάξω. Μου αρέσει να είναι μινιμαλιστικό και όχι μπουκωμένο με βράχο.

Ηρθε και επιτέλους το Ρεφρακτόμετρο,

 

Άρα αρχίζουμε!

FE6B1427-023A-489A-84BF-F63845336F7D.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2017 at 11:08 ΜΜ, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Μα χαρα. Καντου και ενα καλιμπράρισμα με νερό όσμωσης  και keep going ;) 

Με το καλο λοιπόν,εν αναμονή τις συνέχειας...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση!

Θέλω να κάνω DIY σύστημα φωτισμού. Ισχύει ό,τι στις Τ8; Οι νέες λάμπες είναι δυο Τ5 24W, εκτός από ηλεκτρονικό Ballast χρειάζομαι και σταρτερακια;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Ερώτηση!

Θέλω να κάνω DIY σύστημα φωτισμού. Ισχύει ό,τι στις Τ8; Οι νέες λάμπες είναι δυο Τ5 24W, εκτός από ηλεκτρονικό Ballast χρειάζομαι και σταρτερακια;

Οχι. Τα ηλεκτρονικα μπαλαστ κανουν απο μονα τους την εναυση, Δεν χρειαζονται σταρτερ. Και πανω δειχνουν την συνδεσμολογια που χρειαζονται. Για 2 λαμπες 24w μπορεις να βαλεις ενα ηλ. μπαλαστ ή  δυο αν θες να δουλευεις την καθε λαμπα ξεχωριστα. 

Πως σκεφτεσαι να το φτιαξεις?

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Antonis K said:

Οχι. Τα ηλεκτρονικα μπαλαστ κανουν απο μονα τους την έναυση.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Δεδομένου ότι έχω χώρο για τουλάχιστον 3η λάμπα ή λεντοταινία αν θελήσω, και επειδή με τις 2 λάμπες προσπαθώ να καλύψω όσο γίνεται μεγαλύτερο φάσμα, λέω να τις βάλω σε ένα μπαλλαστ. Θα συνδέσω τις 2 λάμπες σε αυτό καθώς και την απαραίτητη τροφοδοσία. Μετά θα μπουν πάνω στον χρονοδιακόπτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...