Jump to content

Κάλως σας βρήκα


Dranzer

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους όπως καταλάβατε πρόσφατα μπάκα στην παρέα σας η οποία κάνει πραγματικά εξαιρετική δουλειά και με τα θέματα που έχουν ανοιχτεί έχω καταφέρει να κάνω μια αρχή στον ενυδρειακο χώρο ...πριν 4 μήνες περίπου κατασκεύασα το πρώτο μου ενυδρείο ύστερα από πολύ διάβασμα όντας παντελώς άσχετος επί του θέματος ..Το κατασκεύασμα μου ένα ενυδρείο 320LT μήκος: 1.20 πλάτος: 44  ύψος 73 (το ενυδρείο χωρίζει κουζίνα με σαλόνι σαν πάσο εξ ου και οι περίεργες διαστάσεις) εσωτερικό sumb με 4 σφουγγάρια -υαλοβάμβακα και 2 λίτρα βιολογικό υλικό..Η αντλία 1500lt/h (aquael) (χθεσινές μετρήσεις ph.8 gh.12 kh.12 no2.0 no3. 3mg/lt test υγρά της ΑQUILI ).Φωτισμός 2 ταινίες LED  μια ψυχρό και μια θερμό φως 1 μέτρο η κάθε μια 14,4w 24volt και μια μπλε για την νύχτα 12volt νομίζω 8 watt .Ψαροσύνθεση ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ 3 PSEUDOTROPHEUS SOCOLOFI (1 αρσενικό και 2 θηλυκά ) 2 labidocromis sp 'HONGI'  5 PSEUDOTROPHEUS ELONGATUS MPHANGA 3 VENUSTUS  ενας redtailed blck shark (έμεινε απο προηγούμενη ψαροσυνθεση και μόνο ο θεός ο ίδιος μπορεί να τον βγάλει..με το που σκεφτώ την λέξη απόχη τρυπώνει ) και ένας γλυφτης (synodontis multipunctatus τον έβαλε η γυναίκα για ηταν και καλα sick ?)..Οπως καταλαβατε τα προβληματικα ψαρια τα γνωστα "venustus" τρέχεις τρέχεις κυνηγάς η φάση ... Παρατηρήσεις και συμβουλές απαραίτητες .Ευχαριστώ εκ τον προτέρων ( special thanks to commandersotos που λεν και στο χωριομ για τις συμβουλές του κατά την κατασκευή!!!) ακολουθούν φωτογραφίες.
 

IMG_20170420_001920.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Dranzer έγραψε:

 

 

IMG_20170424_220229.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εντυπωσιακό....πάρα πολύ όμορφο το ενυδρείο σου...σου φάνηκε εύκολη η κατασκευή...; Επειδή σκέφτομαι να φτιάξω και εγώ μέσα στο καλοκαίρι (όχι τόσο μεγάλο σαν το δικό σου,σαν αρχάριος γενικά στο χόμπι αυτό) αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολο όλο αυτό...ειδικά πως φτιάχνεις το τελαρο στο πάνω και κάτω μέρος του ενυδρείου...και βλέποντας το δικό σου που μου φαίνεται πολύ επαγγελματική και προσεγμένη δουλειά πραγματικά ζηλεύω..μέ την καλή έννοια...Να το χαρεις όπως εσύ επιθυμείς και τυχεροί η κάτοικοι που θα αποκτήσεις... Μπράβο σου... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Giannis stam έγραψε:

Πραγματικά εντυπωσιακό....πάρα πολύ όμορφο το ενυδρείο σου...σου φάνηκε εύκολη η κατασκευή...; Επειδή σκέφτομαι να φτιάξω και εγώ μέσα στο καλοκαίρι (όχι τόσο μεγάλο σαν το δικό σου,σαν αρχάριος γενικά στο χόμπι αυτό) αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολο όλο αυτό...ειδικά πως φτιάχνεις το τελαρο στο πάνω και κάτω μέρος του ενυδρείου...και βλέποντας το δικό σου που μου φαίνεται πολύ επαγγελματική και προσεγμένη δουλειά πραγματικά ζηλεύω..μέ την καλή έννοια...Να το χαρεις όπως εσύ επιθυμείς και τυχεροί η κάτοικοι που θα αποκτήσεις... Μπράβο σου... 

Ειναι πανευκολο!!!! καντο δεν θα το μετανιωσεις!!! εγω κατασκευασα ενα 120λιτρα οπως το θελω!!!!! ειναι ευκολο απλα θες καποιον να κρατα τα τζαμια....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Γιαννη..πάνω έχω βάλει φύλλα αλουμινίου 2.5mm (x2) σύνολο ύψους 5 mm και κάτω ένα μόνο φύλλο 2.5 mm (ήθελα να υπάρχει διαφορά στο πάνω και το κάτω μέρος...επίσης το πάνω προεξέχει 1.5 mm ώστε να μπορείς να κρύψεις κανένα καλωδιακι!)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για 120 l  με 180 σκέφτομαι... Το 65 που έχω μου φαίνεται γυάλα τώρα... Που το έχω και 2 μήνες..θα το επιχειρήσω αλλά προς καλοκαίρι μεριά γιατί μπορεί να αλλάξω τόπο διαμονής σε λίγο οπότε να δω τι θα γίνει με αυτό το θέμα και μετά κατευθείαν για ενυδρείο της προκοπής... Σε μέγεθος εννοώ... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Dranzer έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ Γιαννη..πάνω έχω βάλει φύλλα αλουμινίου 2.5mm (x2) σύνολο ύψους 5 mm και κάτω ένα μόνο φύλλο 2.5 mm (ήθελα να υπάρχει διαφορά στο πάνω και το κάτω μέρος...επίσης το πάνω προεξέχει 1.5 mm ώστε να μπορείς να κρύψεις κανένα καλωδιακι!)

Και εγώ για λαμες αλουμινίου σκεφτόμουν ότι θα έχεις... Το καλό με εσένα είναι ότι πιάνουν τα χέρια σου... Ενώ εμένα άστο καλύτερα... Πάντως μέσα στο καλοκαίρι θα το επιχειρήσω... 

Link to comment
Share on other sites

Όλα μια ιδέα είναι γιαννη διάβασμα και καλή θεληση  (ας ξεχάσουμε τα χρήματα) ..πάντως για εμένα όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα. Αφού θα ασχοληθείς καν το μια και καλή υπάρχουν τρομερά εργαλεία στο internet όπως το aquatools σου λέει πάχος τζαμιών διαστάσεις στο κάθε τζάμι..τα πάντα!!  και έχεις και ένα φόρουμ στην πλάτη που θα έχεις από παντού βοήθεια..όταν με το καλό το πάρεις απόφαση μέτρα διαστάσεις που ταιριάζουν στο χώρο σου και ανέβασε να βοηθήσουμε!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρέα.

Επειδή αυτό το κομμάτι του φορουμ με τα καλωσορίσματα, κλειδώνει αυτόματα μετά από ορισμένες μέρες, καλό θα ήταν να ανοίξεις ένα νέο θέμα στην κατηγορία με τα ενυδρεία των μελών, ή στην κατηγορία της Αφρικής για να συνεχιστεί εκεί η συζήτηση.

Και πάλι καλώς όρισες.

:welcome:

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Dranzer έγραψε:

Όλα μια ιδέα είναι γιαννη διάβασμα και καλή θεληση  (ας ξεχάσουμε τα χρήματα) ..πάντως για εμένα όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα. Αφού θα ασχοληθείς καν το μια και καλή υπάρχουν τρομερά εργαλεία στο internet όπως το aquatools σου λέει πάχος τζαμιών διαστάσεις στο κάθε τζάμι..τα πάντα!!  και έχεις και ένα φόρουμ στην πλάτη που θα έχεις από παντού βοήθεια..όταν με το καλό το πάρεις απόφαση μέτρα διαστάσεις που ταιριάζουν στο χώρο σου και ανέβασε να βοηθήσουμε!!! 

Ναι... Θα το κανω... Σε ευχαριστώ πολύ για την παρότρυνση... Έτσι πιστεύω ότι πρέπει να λειτουργεί το φόρουμ.. Μέ ανθρώπους με μεράκι και διάθεση για να παροτρυνουν και εμάς τους πιο νέους(στο χόμπι) να κάνουμε το ίδιο..

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά να είστε καλά..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες !

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε...!!!!!

τα συγχαρικια μου κ από δω....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...