Jump to content

Recommended Posts

Ωραιο θεματακι ανοιξες ρε Σταθη!

 

Ψαρευα καθε καλοκαιρι με τον πατερα μου οπου πηγαιναμε διακοπες.

Μια εμπειρια που θα μου μεινει αξεχαστη,ειναι στο λιμανι της Ναξου,πριν 22 χρονια περιπου..

Ψαρευα με ενα καλαμι πολυ μαλακο απικο και ακροβατη για δολωμα.Ξαφνικα,χωρις να καταλαβω και πολλα,φωναξα τον πατερας μου να με βοηθησει να βγαλω το καλαμι που νομιζα οτι ειχε σκαλωσει και δεν ανεβαινε,και μου λεει "Τι θηριο επιασες ρε συ"? Κατουρημενος απο την χαρα μου θαυμαζα μια λιτσα 20 ποντους!Δεδομενου της ηλικιας (γυρω στα 7) καταλαβαινεις τι ειχα παθει!!!

Ψαρευα μεχρι τα 16 περιπου που τους ακολουθουσα τα καλοκαιρια στα νησια.Μετα λογο ηλικιας και φυσικα παρεας (κανεις αλλα πραγματα απο τα 16 και μετα) σταματησα και τα καλαμια μας ειχαν μεινει στην αποθηκη για αρκετα χρονια.

Τον Σεπτεμβρη που μας περασε,με αφορμη μια μετακομηση που εκανα στο γραφειο,τα βρηκα και ειπαμε να ξαναπαμε.Ετσι ξεκινησα και παλι σιγα σιγα να ψαρευω.Βεβαια απο τοτε εχουν αλλαξει πολλα πραγματα και επρεπε να στρωθω ξανα στο διαβασμα..

 

Εχω ενα απλο σετακι για καθετη,απικο (το ιδιο καλαμι απο τοτε) και surfcasting,για λογους παρεας κυριως.

Η μεγαλη μου τρελα ομως ειναι το spinning με σκληρα τεχντητα!

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η ιστορίες των ψαράδων είναι ατελείωτες...

Συνοπτικά: άρχισα με καρούλι -> φτινιάρικο καλάμι -> καλό καλάμι -> ψαροντούφεκο -> δύσπαστο ακριβό καλάμι -> απίκο -> Βάρκα με καλάμια και τα συναφή.

Για μεγάλο διάστημα κάναμε καλές και εύκολες ψαριές  ασχολούμενος με όλες της τεχνικές ψαρέματος, ώσπου ήρθε η κρίση και πάει η βάρκα περίπατο στο γιαλό και έμεινα με τα καλάμια στην στεριά. Παθαίνω και ένα επεισόδιο με το αυτί στα μόλις 4 μέτρα και τέρμα και το ψαροντούφεκο στα βαθιά και πλέον μόνο έως 1,5-2 μέτρα και βγάζω κανένα ψαράκι για ψαρόσουπα, αλλά εξελίχθηκα σε καλό χταποδά.

Τώρα η εξορμήσεις για ψάρεμα μειώθηκαν δραματικά λόγο χρόνου και λόγο ότι πλέον δεν υπάρχει λέπι στην περιοχή μου απο το γδάρσιμο του βυθού έως και τους δυναμίτες.

 

Όταν πάω για ψάρεμα πάω όχι για να βγάλω ψάρια αλλά για χαλάρωμα και για την ιεροτελεστία, και αν κάτσει κανένα ψάρι έχει καλός.

 

Αυτό που κάνω πλέον συστηματικά σχεδόν κάθε εβδομάδα είναι η βουτιές για χταπόδια απο τον Σεπτέμβριο έως τέλη Φεβρουαρίου. Από τον Ιούνιο έως ότου εξαφανιστούν ψαροντούφεκο πέρκες γύλος και τα συναφή και τέλος με καλάμι πάω καμιά 12αρια φόρες το χρόνο συνήθως για σαργούς και αλανιάρες.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Κάστινγκ (ή όπως λέγετε) παραλία αμμουδιά και πάντα παρέα. 

εδώ και 4 καλοκαίρια λόγο μικρων παιδιών δεν έχω απολαύσει το χόμπυ μου. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος argy1 έγραψε:

Μια εμπειρια που θα μου μεινει αξεχαστη,ειναι στο λιμανι της Ναξου,πριν 22 χρονια περιπου..

Ψαρευα με ενα καλαμι πολυ μαλακο απικο και ακροβατη για δολωμα.Ξαφνικα,χωρις να καταλαβω και πολλα,φωναξα τον πατερας μου να με βοηθησει να βγαλω το καλαμι που νομιζα οτι ειχε σκαλωσει και δεν ανεβαινε,και μου λεει "Τι θηριο επιασες ρε συ"? Κατουρημενος απο την χαρα μου θαυμαζα μια λιτσα 20 ποντους!Δεδομενου της ηλικιας (γυρω στα 7) καταλαβαινεις τι ειχα παθει!!!

Ψαρευα μεχρι τα 16 περιπου που τους ακολουθουσα τα καλοκαιρια στα νησια.

Τι ιδιο πραγμα ειχα παθει με ψωμοτυρι πριν περιπου 25+χρονια στο λιμανι της Αμοργου..

Πιτσιρικας τοτε με καλαμι απο "μπαμπου" τα κλασικα που κουμπωνε το ενα μεσα στο αλλο και "σαλαγκια" αγκιστρι με ψωμοτυρι..

Ριχνω και καποια στιγμη χανω την γη κατω απο τα ποδια μου και βλεπω τον πατερα μου με το καλαμι μου στο χερι και μια λιτσα στην πετονια να απορει και εκεινος πως εγινε!!

 

Που εχεις ψαρεψει τελευταια Μιχαλη;

πριν 35 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Όταν πάω για ψάρεμα πάω όχι για να βγάλω ψάρια αλλά για χαλάρωμα και για την ιεροτελεστία, και αν κάτσει κανένα ψάρι έχει καλός.

Ετσι ακριβως ειναι η επαφη με την φυση...

Και εσεις εκει εχετε ψαρι φαντασου...

Εμεις στην Αθηνα πρεπει να κανουμε υπεραντλαντικα για να ευχαριστηθουμε ψαρεμα...

Συνηθως που ψαρευεις Χρηστο;

πριν 31 λεπτά, το μέλος andreasomageiras έγραψε:

Κάστινγκ (ή όπως λέγετε) παραλία αμμουδιά και πάντα παρέα. 

εδώ και 4 καλοκαίρια λόγο μικρων παιδιών δεν έχω απολαύσει το χόμπυ μου. 

Εγω πηγαινα και με την γυναικα γκαστρωμενη και για αλλοθι ανεχομουν μεχρι να παρω και την πεθερα μαζι και καλα για βολτα...:P

Που ψαρευεις συνηθως;

Πες κανα σκηνικο!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Απο μικρό μου κόλλησε το μικρόβιο ο πατέρας. Όπως προανέφερε και ο Μιχάλης, ξεκίνησα και εγώ μέσα από τις οικογενειακές διακοπές. Για αρχή ξεκίνησα με καρούλι και εγώ, διότι έτσι ψαρεύει ο πατέρας και τα φτιάχνει μόνος του. ΄Οταν ήρθε η εποχή να αρχίσω να πετάω την μπετονιά μέσα , με το στριφτάρι, μικρός σε ηλικία, θυμάμαι το βαρίδι να χτυπάει κάτω λόγω ύψους 6-7 χρονών και αντί για ψάρια να πιάνω εμένα. Να τρυπιέμαι και να νευριάζω ταυτόχρονα, μέχρι που έμαθα. Μια χρονια στην Άνδρο, αφού ήδη έχω μάθει να ψαρεύω έπιασα το πρώτο μ μεγάλο ψάρι. Μια τσιπούρα 1 κιλό κοντά, η χαρά μου δεν περιγραφόταν. 

Μέχρι σήμερα ψαρεύω συνεχώς, ειδικά τα καλοκαίρια με τα καρούλια, με καλάμι καθετή, με καλάμι με μηχανάκι και εννοείται ψαροντούφεκο. Κάθε καλοκαίρι περιμένω πως και πως να πάω εξοχικό να ψαρεύω με τις ώρες και να ηρεμώ!!! Ας μην πιάσω ούτε λέπι που λέει ο λόγος, το ψάρεμα και η χαλάρωση και πάνω από όλα ότι κάθομαι με τον πατέρα με τις ώρες και χαζολογάμε δεν το αλλάζω με τπτ!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ψαρεμα ε;;; Απλα αρρωστια!!!

Τα πρωτα μου ψαρεματα ηταν καλοκαιρινα με μπαρμπαδες μου που ειχαν φουσκουτα σε Ευβοια και Χαλκιδικη. Ομορφες εμπειριες και καλα αποτελεσματα... Αυτα πριν απο τουλαχιστον 20 χρονια γιατι απο τοτε επεστρεψα στη δραση εδω και μια τριετια αλλα απο την παραλια αυτη τη φορα. Casting κυριως και spinning δευτερευοντως.

Ψαρευω Σαρωνικο, Κορινθιακο και Ευβοικο μεχρι στιγμης αλλα οπως ολοι οι παρακτιοι ψαραδες παω για τη φαση αφου τα αποτελεματα τις περισσοτερες φορες ειναι απογοητευτικα. Τον τελευταιο χρονο το ειχα παρατησει λιγο το αθλημα γιατι γεννησαμε και δεν ηθελα να αφηνω τη γυναικα πολλες ωρες μονη της βραδυατικα. Τελευταιο ψαρεμα προχθες το Σαββατο μετα απο αρκετο καιρο για 5-6 ωριτσες με 2 φιλους και 8 καλαμια. Απολογισμος 3 λιθρινια και ενα μικρο χταποδακι που απελευθερωθηκε.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπορει με ενυδρεια να μην ασχολουμαι απο πολυ μικρος, με ψαρεμα ομως δεν μπορω να πω... Πρωτη φορα ψαρεψα με τον παππου μου, που μου περασε και το "μικροβιο". Η αληθεια ειναι οτι δεν βγαζαμε ποτε τεραστια ψαρια, αλλα μου αρεσε η διαδικασια. Το να δολωνεις, να μαζευεις τα δολωματα την προηγουμενη μερα, αυτη η ηρεμια και η χαλαρωση που εχεις εκεινη την ωρα. Παντα ξυπναγαμε πρωι, και εμενα δεν με πηραζει καθολου, ισα ισα, και ας ημουν μικρο παιδακι..Μια φορα θυμαμαι ειχα βγαλει και εγω μια μεγαλη (ετσι μου φαινοταν) τσιπουρα και ειχα τρελαθει αχαχα:D:D. Περσυ πηγα και με βαρκα, ειναι αρκετα ομορφη εμπειρια. Εχω ψαρεψει και σε λιμνη και εχω κανει και ψαροντουφεκο. Το αγαπημενο μου παντως ειναι να βγαζω χταποδια αν βρω με την μασκα..:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψαρευω απο μικρο παιδι. Παντα απο βαρκα. Τωρα τελευταια προσπαθουν κατι φιλοι να μου μαθουν με καλαμι απ εξω.
Οταν ημουν μικρος ο παππους κι εμενα μου φτιαχνε καλαμι απο πραγματικο καλαμι, με φελο και ψωμοτυρι και ολη μερα την εβγαζα μεσα στη θαλασσα!

Greetings from the dark side!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολλα χρονια πριν και οσο ζουσε ο συγχωρεμενος θειος μου με επαιρνε μαζι του για ψαρεμα. Βεβαια εγω επιανα, οσα δεν εβλεπε ψαρια και τα ξανα εριχνα στην θαλασσα γιατι τα λυπομουν. Ακομα και σημερα το ιδιο θα εκανα οποτε δεν μετραει για ψαρεμα αυτο χαχα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eκτος τα ενυδρεια το αλλο χομπι ειναι το ψαρεμα αρρωστια και αυτο απο τα 4-5 μου χρονια που μας επερνε η μαμα καθε απογευμα με τις αποχες στο λιμανι της πολης να κυνηγαμε καβουρες με τα κουβαδακια μας για κανενα 3ωρο.. (ποσο υπομονη ειχε τοτε) Μετα απο μερικα χρονια ηρθε και το πρωτο ψαροτουφεκο απο το παππου και τη γιαγια που ηταν μεταναστες στη Γερμανια, ακομα το εχω ενα μικρο 60αρι ηταν και εγω ημουν 8 χρονων.. Ε απο τοτε και μετα συνεχισαμε το ψαρεμα με το πατερα μου και τον αδερφο μου και εχω περασει σχεδον απ ολες τις τεχνικες ψαρεματος. Πλεον εχουμε με τον αδερφο μου ενα μικρο σκαφος-φουσκωτο και κανουμε το χαβαλε μας σχεδον καθε ΣΚ, αυτη την εποχη κανουμε περισσοτερο slow jigging, kabura και tenya, και απο ακτη οταν εχει καιρο με το spinning. Απο τοτε που εφτιαξα το reef καθε φορα που πιανετε στα αγγιστρια κανενα κομματι τραγανα καθομαι και το χαζευω μ αυτα που εχει πανω και μετα το ξανα αφηνω να παει στο πατο. (οπου εχει κοραλλια-τραγανα η θαλασσα μας εχει και φαγκρια)

 

Το ψαρεμα για μενα ειναι αποδραση καλη παρεα και χαλαρωση, κατι σαν τα ενυδρεια δλδ χωρις τη παρεα αν και κατι ρακες με ενυδρειοκουβεντα μπροστα απο τα ενυδρεια εχουν πεσει πολλες φορες .. 

 

 

Aυτους εδω τους ειχαμε παρει για δολωμα σε παραγαζι, πηρα εναν το εβαλα σε ενα πλαστικο ποτηρακι και τον εριξα στο σαμπ, ζουσε για κανενα 6 μηνο ετρωγε και ηταν μια χαρα..

 

18788957_10211563925307610_280733524_o.j

 

κοραλλακια;;; που χω βρει πανω σε κομματια τραγανας που πιανουν τα αγγιστρια οπως σας ειπα πιο πανω 

 

18789255_10211563924187582_1699358683_o.

 

18789194_10211563925507615_328782766_o.j

 

και κατι απο το προηγουμενο ΣΚ ;)

 

18789234_10211563924707595_1714787954_o.

 

Αντε βαλτε και εσεις καμοια φωτο να χαζεψουμε... 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Ψαρευω απο μικρο παιδι. Παντα απο βαρκα. Τωρα τελευταια προσπαθουν κατι φιλοι να μου μαθουν με καλαμι απ εξω.
Οταν ημουν μικρος ο παππους κι εμενα μου φτιαχνε καλαμι απο πραγματικο καλαμι, με φελο και ψωμοτυρι και ολη μερα την εβγαζα μεσα στη θαλασσα!

Greetings from the dark side!
 

Ωραιες εποχες!!

Αγνες!!

πριν 7 ώρες, το μέλος mixalis1708 έγραψε:

Eκτος τα ενυδρεια το αλλο χομπι ειναι το ψαρεμα αρρωστια και αυτο απο τα 4-5 μου χρονια που μας επερνε η μαμα καθε απογευμα με τις αποχες στο λιμανι της πολης να κυνηγαμε καβουρες με τα κουβαδακια μας για κανενα 3ωρο.. (ποσο υπομονη ειχε τοτε) Μετα απο μερικα χρονια ηρθε και το πρωτο ψαροτουφεκο απο το παππου και τη γιαγια που ηταν μεταναστες στη Γερμανια, ακομα το εχω ενα μικρο 60αρι ηταν και εγω ημουν 8 χρονων.. Ε απο τοτε και μετα συνεχισαμε το ψαρεμα με το πατερα μου και τον αδερφο μου και εχω περασει σχεδον απ ολες τις τεχνικες ψαρεματος. Πλεον εχουμε με τον αδερφο μου ενα μικρο σκαφος-φουσκωτο και κανουμε το χαβαλε μας σχεδον καθε ΣΚ, αυτη την εποχη κανουμε περισσοτερο slow jigging, kabura και tenya, και απο ακτη οταν εχει καιρο με το spinning. Απο τοτε που εφτιαξα το reef καθε φορα που πιανετε στα αγγιστρια κανενα κομματι τραγανα καθομαι και το χαζευω μ αυτα που εχει πανω και μετα το ξανα αφηνω να παει στο πατο. (οπου εχει κοραλλια-τραγανα η θαλασσα μας εχει και φαγκρια)

 

Το ψαρεμα για μενα ειναι αποδραση καλη παρεα και χαλαρωση, κατι σαν τα ενυδρεια δλδ χωρις τη παρεα αν και κατι ρακες με ενυδρειοκουβεντα μπροστα απο τα ενυδρεια εχουν πεσει πολλες φορες .. 

 

 

Aυτους εδω τους ειχαμε παρει για δολωμα σε παραγαζι, πηρα εναν το εβαλα σε ενα πλαστικο ποτηρακι και τον εριξα στο σαμπ, ζουσε για κανενα 6 μηνο ετρωγε και ηταν μια χαρα..

 

18788957_10211563925307610_280733524_o.j

 

κοραλλακια;;; που χω βρει πανω σε κομματια τραγανας που πιανουν τα αγγιστρια οπως σας ειπα πιο πανω 

 

18789255_10211563924187582_1699358683_o.

 

18789194_10211563925507615_328782766_o.j

 

και κατι απο το προηγουμενο ΣΚ ;)

 

18789234_10211563924707595_1714787954_o.

 

Αντε βαλτε και εσεις καμοια φωτο να χαζεψουμε... 

Ναι ρε παιδια βαλτε καμμια φωτο!!:thumbsu:

 

πριν 12 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

 Το αγαπημενο μου παντως ειναι να βγαζω χταποδια αν βρω με την μασκα..:)

Ο τρομος μου ειναι οταν ψαρευω ετσι μην κολλησει στον βραχο και με κρατησει στο βυθο!!:P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Συνηθως που ψαρευεις Χρηστο;....

Αν εννοείς περιοχές δεν έχουν όνομα απλά παίρνω σβάρνα την παλιά εθνική οδό Καβάλα - Θεσσαλονίκη, για λίγδες πάω στο αγίασμα.  Εκεί που έμεινε ακόμη ψάρι και καλό είναι στην Θάσο. Εκεί αν πας 5-6 φορές και μάθεις τα μέρη μπορείς να γεμίσεις ψυγείο χωρίς υπερβολές, είναι το μόνο μέρος που ακόμη αποδίδει ψάρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@stathis spithas Ωραίο θέμα και με πολλά ψέματα:bleh::hehe!

Προς θεού δεν λέω ότι όλοι παραπάνω λέτε ψέματα αλλά είναι γνωστό ότι οι ψαράδες όπως και οι κυνηγοί τα λένε τα ψεματάκια τους!!!:D

 

Η δική μου ιστορία ξεκινάει από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, λόγω του ότι γεννήθηκα και μεγάλωσα σε νησί (Μυτιλήνη) και είχα την τύχη να έχει ο παππούς μου βάρκα, που την έχουμε ακόμα, αλλά να ψαρεύει και ο πατέρας μου! Από μικρός λοιπόν πήγαινα με τον παππού μου συνέχεια για ψάρεμα και με τον πατέρα μου για ψαροντούφεκο, όστρακα αλλά και ψάρεμα με άλλες βάρκες.

Το ψάρεμα που κάναμε τότε από την βάρκα, δεν ήταν κάτι σπουδαίο. Με καρούλες, καθετή, αφρωτή, ψάρεμα για καλαμάρια και χταπόδια! Βγάζαμε ψάρια και καλαμάρια πολλά μπορώ να πω! Μετά όταν μεγάλωσα ασχολήθηκα πάρα πολύ με το ψαροντούφεκο και ήμουν στο νερό τουλάχιστον 2-3 φορές την εβδομάδα χειμώνα καλοκαίρι για κάποια χρόνια και ΠΆΝΤΑ με ζευγάρι μαζί! Πάντα το έβλεπα σαν βόλτα και χαλάρωση και μετά σαν ψάρεμα! Δεν με ένοιαζε και να μην έβγαζα τίποτα αλλά μου αρκούσε που είχα κάνει την βόλτα μου! Εδώ και κάποια χρόνια τα έχω παρατήσει για διάφορους λόγους, όλα αλλά είμαι σίγουρος ότι θα τα ξαναπιάσω στο μέλλον. Το καλάμι δεν το έχω πιάσει ποτέ, ακόμα τουλάχιστον, αλλά έχουμε πει με τον κολλητό μου και συμφορουμίστα @parisMJT, που είναι ο master του spinning να πάμε κάποια στιγμή και να δοκιμάσω!

 

ΥΓ. Δεν υπάρχει τίποτα πιο όμορφο από την θάλασσα αλλά πάντα πρέπει να την σέβεσαι!:)

 

Φωτογραφίες έχω αρκετές, αλλά θα βάλω λίγες από ένα ψάρεμα που είχαμε πάει ένα ΣΚ τον Οκτώβριο του 2009, με φουσκωτό από την Μυτηλήνη στην Λήμνο για ψαροντούφεκο και είχαμε μείνει σε σκηνές! Ψαρεύαμε δύο μέρες ασταμάτητα σε μια μεσοπελαγη ξέρα! Ίσως το καλύτερο ΣΚ της ζωής μου!:)

Κάποια από τα ψάρια:

 

9.jpg.749a2a393c6886cddcbca4f01d1f61f6.jpg

13.jpg.ca14173cf46c1102e0bdf9216f15ab74.jpg

 

Οι σκηνές που μείναμε:

 

5.jpg.aafb03499069ba28bdb81d1425cfad4a.jpg

 

Και η επιστροφή:

 

17.jpg.7bc1e08b2c39d3a810848e43d3efa293.jpg

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν μπορω να πιασω τα τετρα με αποχη στα 130 λιτρα θα πιασω ψαρια στους τονους κυβικων των θαλασσων και λιμνων.

Δεν πατε καλα!!! 

Το χειροτερο χομπι:cigar:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Εδω δεν μπορω να πιασω τα τετρα με αποχη στα 130 λιτρα θα πιασω ψαρια στους τονους κυβικων των θαλασσων και λιμνων.

Δεν πατε καλα!!! 

Το χειροτερο χομπι:cigar:

Αμα εχεις κουλαμαρα δεν σου φταιει το χομπι!!!:cigar:

Τρελιαρη ε τρελιαρη!!:hehe

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σταθουλι ξερεις τι λενε γι αυτους που πανε για ψαρεμα...

Χαχαχαχα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Σταθουλι ξερεις τι λενε γι αυτους που πανε για ψαρεμα...

Χαχαχαχα!!!!!!!

Ειναι οι "κακες οι γλωσσες" που μονο αυτο το σημειο του σωματος ξερουν να χρησιμοποιουν...

Οι ζηλιαρηδες....

Χαχαχαχα...

Σπαμαριστη!!:P

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Φανατικά !!!

Παρακτια με όλες τις τεχνικές , πάθος μεγάλο όμως  με το surf casting !!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θυμηθηκαμε το θεμα εδω ειναι ενα χταποδακι που χτυπησε προχθες σε πλανακι  5 γραμμαριων!@#?

 

 

20180116_125837.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...