Jump to content

Recommended Posts

Γεία σας και από μένα!!!

 Εδώ και λίγο καιρό παλεύω να φτιάξω και γω την λιμνούλα μου.Μικρή βέβαια αλλά είχα έναν χώρο ανεκμετάλλευτο που προοριζόταν για συντριβάνι.Στην πορεία αλλάξαν τα σχέδια!!!!Λοιπόν έχουμε και λέμε!!!! 800lt με φίλτρο βαρέλι.Για φίλτρανση έχω βάλει 20kg ελαφρόπετρα,ελαιόπανο και 3 διαφορετικά σφουγγάρια.Ψάρια έχω 3 koi μικρά και 6 χρυσόψαρα(τα δυο είναι fancy).Από φυτά μου έφερε ενα φιλαράκι πάπυρο.Απο θέμα διακόσμησης δεν έχω τελειώσει ακόμα σιγά σιγά!!!!Φώτης Αθήνα.

Έγινε επεξεργασία - koi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος koi έγραψε:

Γεία σας και από μένα!!!

 Εδώ και λίγο καιρό παλεύω να φτιάξω και γω την λιμνούλα μου.Μικρή βέβαια αλλά είχα έναν χώρο ανεκμετάλλευτο που προοριζόταν για συντριβάνι.Στην πορεία αλλάξαν τα σχέδια!!!!Λοιπόν έχουμε και λέμε!!!! 800lt με φίλτρο βαρέλι.Για φίλτρανση έχω βάλει 20kg ελαφρόπετρα,ελαιόπανο και 3 διαφορετικά σφουγγάρια.Ψάρια έχω 3 koi μικρά και 6 χρυσόψαρα(τα δυο είναι fancy).Από φυτά μου έφερε ενα φιλαράκι πάπυρο.Απο θέμα διακόσμησης δεν έχω τελειώσει ακόμα σιγά σιγά!!!!Φώτης Αθήνα.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος koi έγραψε:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα πράγματα :)

 

Δεν γνωρίζω πολλά από λίμνες και ΚΟΙ , είναι αρκετά τα λίτρα για τα ψάρια ; 

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς δεν είναι αρκετά....Για τα koi τουλάχιστον.Θα τα κρατήσω για λίγο καιρό μέχρι να φτιάξω μια μεγαλύτερη..Όσοι έχουν λίμνη ας με βοηθήσουν λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ρίξει καμιά ματιά στα θέματα που έχουμε εδώ στο φόρουμ και αφορούν λίμνες ; 

Link to comment
Share on other sites

Δίκαιο έχεις για τα λίτρα. Για τώρα μπορεί να είναι καλά, αλλά σύντομα θα είναι λίγα. Μελλοντικά θα χρειαστείς και αεραντλία. Ο κυκλοφορητής πόσος είναι? Από την ροή που βλέπω μου φαίνεται μικρός.


Καλή αρχή στον χώρο των λιμνών.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο χόμπι φίλε μου Φώτη. τα ψάρια και τα μάτια σου χαχαχαχαχαχαχα. Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε Νίκο!!!!Είχα καλό δάσκαλο μέχρι τώρα!!!!!Νικόλα για λάμπα uv τι λες..Κάνει τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος koi έγραψε:

Ναι φίλε Νίκο!!!!Είχα καλό δάσκαλο μέχρι τώρα!!!!!Νικόλα για λάμπα uv τι λες..Κάνει τίποτα....

η λάμπα είναι για δικό σου αισθητικο λόγο, όσο έχεις αρκετό βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου μην ανυσηχείς για τίποτα. αν όμως θες να προβείς σε εξοδα καλυτερα να εβαζες μία αεραντλία. ευχαριστώ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και το project συνεχίζεται!!!!!(Θέλει δουλειά ακόμα)Aκούω απόψεις!!!!!!

 

 

ssYE5T.jpg

bLuBMB.jpg

Ενυδροπονία με φράουλες.Παροχή νερού από την αντλία (EHEIM 1260)

 

1REINW.jpg

Πρόχειρα οι εξόδοι νερού μέχρι να χτίσω την πλάτη  καταρράκτη

 

PHkZ2y.jpg

Ηλεκτρολογική εγκατάσταση για πλήρη έλενχο!!!!!!

Cu0TxW.jpg

Φίλτρο βαρέλι 45lt με 20kg ελαφρόπετρα-ελαιόπανο-σφουγγάρια.

 

yMmI9M.jpg

 

Αποστειρωτής UV 11watt. Παροχή από το φίλτρο.

 

wBZVxr.jpg

4πλή παροχή νερού.Έρχεται από την αντλία,το ένα καταλήγει στην ενυδροπονία και το αλλό στο φίλτρο.Έχω ελεύθερες ακομά δύο.Η μία με βοηθάει κατά πολύ στις αλλαγές!!!

 

kOiqPW.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε βλέπω ! Υπάρχει περίπτωση να μετατραπεί σε λίμνη για χρυσόψαρα ; Το λέω μόνο και μόνο για το μέγεθος των ΚΟΙ :)

Link to comment
Share on other sites

Άρχοντας ο Φώτης, η τελευταία φωτογραφία είναι άξια θαυμασμού, σε σύντομο χρονικό διάστημα έχεις κάνει παπάδες. μένει τώρα η παρατήρηση και η διόρθωση τυχόν προβλημάτων ροής νερού. για κανένα λόγο δεν πρέπει να γίνει υπερχείληση νερού απο τον σωλήνα με τη λέκκα κυρίως απο την εξωτερική πλευρά, σε περίπτωση που μπουκώσει πριν το κίτρινο λάστιχο που βλέπω.ότι νερά τρέξουν πρέπει να καταλήξουν πάλι στη λίμνη. προσωρινή λύση για να μην την πατήσεις όσο λείπεις να βάλεις την αντλία λίγο πίο ψηλά.περιμένω με ανυπομονησία και φωτογραφίες μετα την ωρίμανση της λίμνης και των φυτών κατά την καλοκαιρινή σεζόν. και πάλι μπράβο σου, άξιος.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε για το εγχείρημα σου ,δειχνεις πολυ μερακλής.η αντλια πιστεύεις θα σ φτάσει για τα λιτρα σου;;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νικόλα για τα καλά σου λόγια!!!! Για την έξοδο του νερού απ'την λεκκα πιστεύω με την τσαγιερα θα κάνουμε δουλειά!!!!!χαχαχα ξέρεις εσύ!!!!

 

Φίλε Δημήτρη με 2400lt hour δεν νομίζω να έχω κανένα απολύτως πρόβλημα!!!!!πάντα φιλικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...