Jump to content

Για τους φυτεμένους


Recommended Posts

Για να απαντήσω στον τίτλο του θέματος:

Ρίχνω 0.11ppm flourish iron, 3 φορές την εβδομάδα. Σύνολο δηλαδή 0.33ppm fe. Παραπάνω βγάζει τριχοειδή.

Flourish γενικό:

0.50ml την φορά, επίσης 3 φορές την εβδομάδα.

Το γενικό μου δίνει 0.02ppm fe την φορά.

Γενικά δεν έχω ασχοληθεί με τοξικότητες.

Αυτό που διάβασα εδώ και μου κίνησε την περιέργεια, είναι αυτό που είπε ο Νίκος για μικρότερα νέα φύλλα και σταμάτημα ανάπτυξης.

Το έχω παρατηρήσει στην rotala rotundifolia, αλλά επειδή έχω αρκετή ποσότητα, δεν με νοιάζει να πετάω 3-4 stems όποτε την κλαδεύω.

Δεν ξέρω γιατί το παθαίνει.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νικο, οταν γραφω πως η βιολογια παει περιπατω δεν εννοω οτι απο την μια στιγμη στην αλλη θα βρεθεις χωρις βιολογια στον βυθο αλλα οτι προκαλειτα μια ανωμαλια στο βυθο σε ενα βαθμο... οπως επισης το οτι προκαλειτε συμπηκνοση του υποστρωματος δεν θα σου σαπισουν οι ριζες απο ασφυξια αλλα δεν θα δουλευει οπως πρεπει ως ενα βαθμο και μπορει και απο φυτο σε φυτο καποιο να βγαλει προβλημα καποια στιγμη. Δεν ειναι η ασπρο η μαυρο απλα μπορει να υπαρξουν καποιες ανωμαλιες στην πορεια. Οταν η εταιρια σου λεει οτι μετα απο ενα χρονο θελει αλλαγμα δεν θελει να πει οτι δεν μπορει να παει αλλο αλλα το οτι εχει χασει τα δεδομενα στανταρ για το οποιο ειναι φτιαγμενο. 

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν λέω ότι το ada κρατά 6 μήνες το γράφω ποιο πάνω ότι κρατά 2-3 χρόνια απλά αναφέρω πως είναι ιδανικό και κάνει καλή δουλειά λόγο της αμεσότητας του σε ενυδρεία που αλλάζουν setup το πολύ στο εξάμηνο. Σε τέτοια ενυδρεία δεν προλαβαίνει κανένα diy υπόστρωμα να ανταπεξέρθει τόσο όσο το ada. Αλλά αν είναι να χρησιμοποιήσουμε το ada σε ένα setup  σταθερό πάνω απο 6 μήνες τότε δεν έχει να προσφέρει κάτι παραπάνω απο ένα καλώ diy υπόστρωμα. Με λίγα λόγια τα diy υποστρώματα θέλουν απλά το χρόνο τους και την ησυχία τους για να πάρουν μπρος. Η εμπειρία σε αυτά τα υποστρώματα με δίδαξε ότι μπορείς να βάλεις ότι φυτά θέλεις και θα έχουν άρτια ανάπτυξη, με δεδομένο λιπών το ότι είχα άρτια ανάπτυξη με τα diy υποστρώματα βγάζω το συμπέρασμα ότι το ada είναι καλό μεν αλλά δεν προσφέρει κάτι που δεν μπορούμε να το έχουμε και με τα diy. 

 

Από όσο ξέρω εσένα σε αρέσει να αλλάζεις ταχτικά setup σου ή αν δεν το αλλάζεις τότε το συντηρείς με το να κλαδεύεις και να ξανά φυτεύεις τα φυτά εκ νέου. Πιστεύω πως εκτός ελάχιστων περιπτώσεων δεν θα έχουν τα φυτά σου μεγάλο ριζικό σύστημα και ο τρόπος που λειτουργείς το ενυδρείο σου δεν ενδείκνυται και πολύ για υπόστρωμα γιατί συνεχώς θα το ενοχλείς. Δεν λέω ότι αυτό που κάνεις είναι κακό απλά είναι μια άλλη πτυχή του χόμπι και αυτή είναι η μαγιά στο χόμπι μας έχει τόσες πολλές εναλλακτικές που δεν το χορταίνεις.

 

Αυτά στην θεωρία φυσικά θα έχω χειροπιαστά  αποτελέσματα όταν δοκιμάσω και εγώ το αμαζονια. Δυστυχώς η οικ. κρίση δεν μας επιτρέπει να κάνουμε πλέον πολλά και ακριβά πειράματα αλλά όλοι μαζί προσφέροντας ο κάθε ένας ένα λιθαράκι πιστεύω πως θα έχουμε καλά αποτελέσματα. Θα ήθελα να πειραματιστούν πολύ γιατί με 2-3 άτομα η 2-3 πειράματα δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα και αυτό γιατί θα πρέπει να αποκλείσουμε κάθε παράγοντα που οδηγεί σε εσφαλμένα αποτελέσματα πάνω στο ada vs diy, δεν μπορούμε να έχουμε σαφή αποτελέσματα γιατί δεν μπορούμε να αποκτήσουμε το φαινόμενο του χάους ίσος  και του μορφοκλασματικού συνόλου.

Το χόμπι μας κρύβει τόσα πολλά που μια ζωή δεν σου φτάνει να τα μάθεις και για αυτό και δεν το βαριέμαι.

 

Ρικαρδε έθεσα πολλά θέματα όχι για να τα συζητήσουμε όλα μαζί απλά για να ψαχτούμε και να έχουμε υλικό για το μέλλον :)

Θα ήθελα να γράψουν όσο γίνεται περισσότεροι ώστε να μην κάμνω μονόλογο, αλλιώς θα καθόμουν να γράψω κατεβατά απο άρθρα και να τα έστελνα προς ορθογραφικό και συντακτικό έλεγχο σε κάποιον που δεν μπορεί να βλέπει ανορθόγραφα άρθρα :hehe   Ασε που τα άρθρα μετα απο κάποια χρόνια μπορεί να μην έχουν έγκυρες πληροφορίες.

 

ΥΓ.

όταν αποκτήσω λίγο ADA θα ψάξω να βρω το ποιο απαιτητικό φυτό σε ριζικό σύστημα, γιατί υπάρχουν και δύσκολα φυτά αλλά δεν θέλουν κάτι το ιδιαίτερο σε βυθό σε τέτοια φυτά δεν έχει κανένα νόημα το υπόστρωμα.


 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα Χρηστο μην νομιζεις πως εγω δεν κανω λαθη..... πολλες φορες βλεπω μετα τη εγραψα και λεω ..... πωπω....το σκοτωσα κανονικα.

Τελος παντων το ζουμι εχει σημασια στην τελικη απλα τις περισσοτερες φορες ο γραπτως λογος παρεξηγητε ως γνωστον μια που πχ γραφουμε η βιολογια παει περιπατω και ο αναγνωστης σκεφτετε λογικα την υπερβολη αλλα απο την αλλη εγω απλα  θελω να δωσω εμφαση σε κατι...

 

Αυτο που μπορω να αναφερω πληροφοριακα μετα απο καμποσα χρονια πειραματιζομενος με τα DYI υποστρωματα ειναι πως:

Εχουν διαρκεια στον χρονο και ειδικα σε φυτα με ανεπτυγμενο ριζικο γινονται τουμπανο και δεν τα προλαβαινεις.

 

Η αρχη ειναι καπως δυσκολη μια που χρειαζονται αρκετες αλλαγες νερου τους πρωτους εναν δυο μηνες μεχρι να ξευθμανει ας πουμε καπως οποτε οι αλγες καραδοκουν στην αρχη. Βοηθαει στην οξυνση του εδαφους αλλα και το χαμηλομα του ΡΗ νερου στην λειψει του σιδηρου και την παραγωγη διοξειδιου σε ενα βαθμο.... το 1/3 απο οτι αν εχουμε μπουκαλα.

 Το φυλλοχωμα δεν ειναι αλλο απο το γνωστο χουμους απλα ειναι κυριως απο την αποσυνθεσει φυλλων.  Εχει εξ αρχης ενεργη βακτιριακη πανιδα και το αναμυγνιο με ζεολιθο για να κατακρατω κατα καποιο τροπο το υπερβολικο αζωτο να μην βγει αμεσα στο νερο συν του οτι εξησοροπει το ΡΗ του υποστρωματος προς το ουδετερο προσφεροντας ταυτοχρονα και ενα πολυ καλο cec. Η ανω στρωση μπορει να χρησημοποιηθει χαλαζιακο χαλικακι η απο λαβα μια που βοηθα στην αποικιση των βακτηριων καλυτερα αλλα προσφερει και αρκετα ιχνοστοιχεια σαν υλικο. Το φυτοχωμα μπορει να το αφησουμε και στον ηλιο καμποσες μερες για να φυγει και το πολυ αζωτο που περιεχει... να χωνεψει εν ολιγης καπως γιατι εαν ειναι πολυ δυνατο δεν το προλαβαινουμε μετα.... αλγες.

 

Στην Φωτο μπορειτε να δειτε τα φυτα με DIY υποστρωμα και CO2. Μιλωντας για φυτα με ανεπτυγμενο ριζικο κοιταξτε τις κρυπτο 40+ ποντους υψος....

 

Τωρα τα σημαντικα προβληματα που αντιμετωπιζω σε ενα ενυδρειο κλειστου τυπου, δηλαδη χωρις αλλαγες νερου ειναι η συνεχεις τροφοδοτησει τροφης, κοπρανα και ψαρια που αναπνεουν και τροφοδοτουν συνεχεια το συστημα με απο ολα.... Τα φυτα μας βοηθανε αρκετα αλλα συνηθως εχουμε μετα αρκετα αζωτο, νιτρικα συσωρευση καποιων  ιχνοστοιχειων και κυριος φοσφωρικα για αυτο η ισοροποια καπου χανετε. Πιστευω πως ενα συστημα ATS θα με βοηθουσε πολυ στο θεμα με τις αλγες αλλα και την χημικη φιλτρανση γενικος του ολου οικοσυστηματος μια που για φιλτρα νιτροποιησεις ειναι μπελαλιδικα και καθολου βολικα μια που θελουμε μεγαλα συστηματα για να προλαβαινουμε το ενυδρειο μας.

 

Εγραψα λιγο γενικα τα προβληματα οπου πειραματιζομε και σιγουρα υπαρχουν και επιμερους προβληματα αλλα σαν στοχο εχω να φτασω σε μια ισοροποια ενος ενυδρειου χωρις μετα να χρειαζετε πολλα πολλα στην διαχειρηση του και με καποιον ιδιαιτερο εξοπλισμο με μια φυσιολογικη αναπτυξη των φυτων.

 

100_6068.jpg

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η δυναμη της φυσης ATS sytstem

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

@Rik  Ενυδρειο 100lt χωρις υποστρωμα , απλο χαλαζιακο χαλικακι., σχεδον χωρις λιπασματα... ανα μηνα σχεδον λιγο σιδηρο.

Χωρις co2, με μια τ5 39 watt.

Αλλαγες καθε εβδομαδα, 50-60 % νερο δικτυου, 22kh 24gh

Eχει ενα ζευγαρι  bnp . 4 ροδοστομα, πολλα μωρα bnp, αμετρητα σαλιγκαρια δολοφονους, και γαριδες rcs.

Στις φωτος ειναι κλαδεμενο...

 

DSC_4018_zpsml4upgti.jpg

 

DSC_4038_zpszhqkdt5h.jpg

 

DSC_4037_zpsqxs7eq6e.jpg

 

DSC_4030_zpsqarw7rsn.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Νικο πολυ ομορφο το ενυδρειο. Οπως εχω ξαναπει μου αρεσουν τα ρασταπλαντ. Πολυ φυσικο και αγριο τοπιο. Το δικο μου επανω ειναι 180αρι με co2 και το diy υποστρωαμα μισο βατ ανα λιτρο χωρις λιπασματα. Εκεινη ηκοκκινη κουκιδα πανω δεξια ειναι μονομαχος. Δεν ξερω εαν αντιλαμβανεσε το μεγεθος και την πυκνοτητα των κρυπτοκορινων. Οπως και να εχει με εκπληση το γεγονος του οτι δεν εχεις δοκιμασει ποτε ενα diy υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...