Jump to content

αλλαγη αραγωνιτη σε χοντροκοκο


puntakias22

Recommended Posts

καλημερα θελω να αλλαξω αραγωνιτη μεσα στο ενυδρειο μου λογο κοκομετριας και της κυκλοφοριας.η βαση ειναι 125x60 και εχει ψιλοκοκο περιπου 15 κιλα.και θελω να τον βγαλω και να βαλω χοντροκοκο 20 κιλα.το ενυδρειο εχει κοραλια και ψαρια μεσα.βασικα ειναι στρωμενο ενυδρειο 2 χρονων με σωστες μετρησεις και νιτρικα στο 5.ακομα εχω γκοπυ και μελανουρο και σαλιγκαρια για τον αραγωνιτη μεσα.μου εχουν πει διαφορους τροπους για το πωςπρεπει να γινει η αλλαγη η ακομα και να μην γινει.αποψεις?ιδεες?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου..

Είναι κάτι εκτός από το αισθητικό κομμάτι που σε κάνει να θέλεις να τον αλλάξεις?

Σε ρωτάω γιατί αν η απάντηση είναι όχι τότε  θα σου πρότεινα να μην το κάνεις σε καμία περίπτωση διότι οι κίνδυνει που διατρέχει ένα καλά στρωμένο ενυδρείο από την αλλαγη αραγωνίτη είναι πολλοί και σοβαροί...Γίνεται αλλά δεν θα σου πει κανένας οτι θα έχει 100% επιτυχία χωρίς απώλειες στρεσαρίσματα και απότομη αύξηση φωσφορικών.Αν πάλι θέλεις ντε και καλά να τον αλλάξεις μπορούμε να το συζητήσουμε περαιτέρω.. :)

Link to comment
Share on other sites

ολη την ωρα κατι κολυμπαει...εχω χρωματα εχω αναπτυξη και ολο κατι γυροφερνει.τσακωνεται το γκοπυ και χαμος.μπουκαρει ο μελανουρος και χαμος.γκαζωνει καπιο αλλο και παλι χαμος.σηκωνονται σε καποιο υψος τα πολυ ελαφρυα και τα παιρνει ο κυκλοφορητης και δεν τα αφηνει να πεσουν

Link to comment
Share on other sites

Το να προσθέσεις 2 πόντους αραγωνίτη χοντρόκοκκο από πάνω χωρίς να αφαιρέσεις τον ήδη υπάρχον πώς σου φαίνεται σαν ιδέα?Καταλαβαίνω τι εννοείς έχω κι εγώ wrassaκι που κρύβεται στον αραγωνίτη και μου δημιουργεί θεματάκια κατα περιόδους..Το θέμα είναι οτι μπορεί να γίνει η αφαίρεση του αραγωνίτη ΄παρα πολύ αργά προσεκτικά με μια δυνατή σκούπα βυθού αλλά είναι πολύ επικίνδυνο αν γίνει κάτι λάθος να απελευθερωθούν στο νερό σου ουσίες ακρως τοξικές για τα ζωντανά σου που υπάρχουν θαμμένες στα πιο βαθιά στρ΄ωματα του αραγωνίτη που σε αυτή τη κατάσταση που βρίσκονται τώρα δεν επηρεάζουν αρνητικά,αντιθέτως βοηθούνε στην βιολογία του συστήματός σου. Εκτός αυτού μπορεί να δημιουγηθεί απότομη αύξηση φωσφορικών και επίσης αν ο αραγωνίτης ανακατευθεί παραπάνω απόσο πρέπει κατα τη διαδικασία αφαίρεσης μπορεί να σου δημιουργήσει ραγδιά αύξηση ασβεστιού πράγμα που είναι και αυτό επικίνδυνο..Ο αραγωνίτης αυτός που θέλεις να βάλεις θελεις να είναι ζωντανός ή νεκρός?

Link to comment
Share on other sites

νεκρος...οσο στο να τον βαλω απο πανω φανταζομαι αργα η γρηγορα θα παει απο κατω λογο βαρους

Link to comment
Share on other sites

οπως εγραψα και παραπανω ο  πατος ειναι 125χ60 και εχω 12 κιλα αραγωνιτη.αμα βαλω 20 απο πανω δεν θα τον υπερκαλυψει????ωστε και να μπερδευτουν παλι ο χοντρος δεν θα ειναι απο πανω???

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι αν βάλεις αρκετό χοντροkοkο αραγωνίτη από πάνω χωρίς βέβαια να τον ανακατέψεις δεν θα έχεις τα προβλήματα που έχεις τώρα με την ανακατωσούρα τουλάχιστον όχι σε αυτό το βαθμό που την εχεις τώρα..Θεωρώ οτι αυτή είναι η καλύτερη λύση με τα μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας χωρίς να έχεις προβλήματα(και πάλι όμως στο ξαναλέω δεν είναι απόλυτο αυτό)..Πιστεύω οτι ο λεπτός δεν θα ανέβει από πάνω ,ένα μέρος του ίσως αλλά και παλι δεν θα χεις την ανακατωσούρα που έχεις τώρα..Περίμενε να ακούσεις απόψεις και από άλλα παιδιά που δεν είχαν καθόλου αραγωνίτη και πρόσθεσαν εκ των υστέρων για να χεις μια πιο ολοκληρωμένη γνώμη..Σίγουρα όμως εσύ είσαι αυτός που αποφασίζεις στο τέλος έτσι? Εμεις απλά τοποθετούμαστε για το τί προβλήματα μπορεί να παρουσιαστούν..Πάντως αν και δεν σε ξέρω φαίνεσαι άτομο που ψάχνεται και στο τέλος θα τα καταφέρεις μια χαρά... ;)  

Υ.Γ. Στη θέση σου πάντως αν θέλεις την άποψή μου αν αποφάσιζα να κάνω κάτι θα έκανα αυτό, δηλαδή να προσθέσω χοντρό αραγωνίτη από πάνω..Σίγουρα θα έιναι και όμορφο στο μάτι χοντρό με λίγο λεπτό που θα φαίνεται... ;)

Υ.Γ. 2 :Γνωρίζεις οτι θα πρέπει να τον ξεπλύνεις πάρα  πολύ καλά τον καινούργιο πριν τον προσθέσεις έτσι?

Link to comment
Share on other sites

ναι καλο πλυσιμο και μετα ελεγα να τον βαλω σε ενα κουβα με βακτηρια και ενα κυκλοφορητη, κανα μηνα και μετα μεσα.τουλαχιστον να γλιτωσω τη πολυ διατομικη και την πρασινιλα.(που αποκλειεται να μη βγαλει και μεσα στο ενυδρειο).Και εγω λεω να καταληξω να τον ριξω απο πανω.αυτος που εχω τωρα στις 4 γωνιες δεν εχει καθολου σε μια αποσταση 15χ15cm και στη μεση που εχει μαζευτει ολος εχει περιπου 2 δαχτυλα παχος.αν τον απλωσω καλα παντου πανω απο 1cm παχος αποκλειται να ειναι.θεωρειτικα τοτε ηταν 12 κιλα που τον πηρα για ενα παλιοτερο ενυδρειο....τωρα με 20 η 25 κιλα δεν νομιζω να εχω προβλημα.η τουλαχιστον οχι οπως πριν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οταν κανεις αλλαγη νερου τον ρουφαει το λαστιχο τον αραγωνιτη σου?

Αν ναι τοτε οταν θα βγαζεις νερο με το λαστιχο αστο να ρουφαει απο κατω αραγωνιτη και σε λιγες αλλαγες νερου θα βγει ανωδυνα και τοτε θα βαλεις το καινουριο σου υποστρωμα:thumbsu:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που αλλάζω αραγωνιτη το κάνω σε 3 στάδια !

1/3 του πάτου συφωναρισμα και αντικατάσταση με νέο ! Βάζε ενα χώρισμα στον νέο με το παλιό μην ανακατεύονται !

το ίδιο 3 φορές !

Με αυτόν τον τροπο κρατάς βιολογία και κανεις ανεμακτα την αλλαγή !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και εχεις ξεπλύνει καλά τον αραγωνιτη όπως σου είπε και ο σκοτι!

Link to comment
Share on other sites

Το φοβάμαι πολύ...ισως το επιχειρήσω στο μέλλον...δεν έχω δει κανέναν να αλλάζει και τα αποτελέσματα του μετά.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αυτό που πρότεινε ο @fishbone! έιναι η πιο safe μέθοδος. Το κάνεις σταδιακά με σιφοναρισμα. Μεγάλη προσοχή στο να πλύνεις πολύ καλα τον αραγωνίτη

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να το επιχειρησω....ολα κυλανε (σχεδον)μια χαρα και θα μπλεξω με αλγες και οτι αλλο μπορει να τυχει...ηρθε και καλοκαιρι θα βγαλει και σιγουρα κυανο...

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2017 at 11:18 ΠΜ, το μέλος puntakias22 έγραψε:

δεν νομιζω να το επιχειρησω....ολα κυλανε (σχεδον)μια χαρα και θα μπλεξω με αλγες και οτι αλλο μπορει να τυχει...ηρθε και καλοκαιρι θα βγαλει και σιγουρα κυανο...

 

το καλύτερο που χεις να κάνεις ;)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Χαιρετώ τους συνχομπίστες..

Επειδή με έχει αποσχολήσει και εμένα ακριβώς το ίδιο θέμα, αλλά ποτέ και εγώ δεν έκανα κάτι (5μιση χρόνων 400άρι θαλασσινό χωρίς κοράλια), είχα σκεφτεί να κάνω την αλλαγή σαν να έκανα αλλαγή ενυδρείου.. Δηλαδή πρώτα έξω το μισό νερό ή περισσότερο σε βαρέλια, δοχεία κλπ απο ψηλά χωρίς να γίνεται αναταραχή και βρωμίσει. Κατόπιν σιγά σιγά έξω τον βράχο που θα τοποθετηθεί σε κάποιο-κάποια απο τα δοχεία με το νερό με κάποιο κυκλοφορητή. Τέλος, τα ψάρια στο πιό άνετο δοχείο που διαθέτουμε. Τέλος πέταμα το νερό που περισσεύει και το υπόστρωμα που δεν θέλουμε.

Οπότε , βάζουμε τον καλά καθαρισμένο χοντρόκοκο αραγωνίτη, τον βράχο, το νερό και τα ψάρια. Εννοείται πως έχουμε ετοιμάσει πρώτα και extra νερό για να συμπληρώσουμε αυτό που πετάχτηκε. Δύσκολο ίσως και απαιτεί αρκετά βαρέλια και δοχεία, ανάλογα το μέγεθος του ενυδρείου πάντα. Επίσης θα πρέπει να γίνει σε καλοκαιρινή περίοδο.. Δεν το έχω κάνει όμως γιατί διστάζω και εγώ. Θα δούλευε όμως κάτι τέτοιο χωρίς προβλήματα;  

Link to comment
Share on other sites

Θα ρίξεις και stop amο και βακτήρια.Τωρα ισως κάποια κοραλια κυρίως sps η κάποιο ασπόνδυλα να την ακούσουν συνήθως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος heliades έγραψε:

Χαιρετώ τους συνχομπίστες..

Επειδή με έχει αποσχολήσει και εμένα ακριβώς το ίδιο θέμα, αλλά ποτέ και εγώ δεν έκανα κάτι (5μιση χρόνων 400άρι θαλασσινό χωρίς κοράλια), είχα σκεφτεί να κάνω την αλλαγή σαν να έκανα αλλαγή ενυδρείου.. Δηλαδή πρώτα έξω το μισό νερό ή περισσότερο σε βαρέλια, δοχεία κλπ απο ψηλά χωρίς να γίνεται αναταραχή και βρωμίσει. Κατόπιν σιγά σιγά έξω τον βράχο που θα τοποθετηθεί σε κάποιο-κάποια απο τα δοχεία με το νερό με κάποιο κυκλοφορητή. Τέλος, τα ψάρια στο πιό άνετο δοχείο που διαθέτουμε. Τέλος πέταμα το νερό που περισσεύει και το υπόστρωμα που δεν θέλουμε.

Οπότε , βάζουμε τον καλά καθαρισμένο χοντρόκοκο αραγωνίτη, τον βράχο, το νερό και τα ψάρια. Εννοείται πως έχουμε ετοιμάσει πρώτα και extra νερό για να συμπληρώσουμε αυτό που πετάχτηκε. Δύσκολο ίσως και απαιτεί αρκετά βαρέλια και δοχεία, ανάλογα το μέγεθος του ενυδρείου πάντα. Επίσης θα πρέπει να γίνει σε καλοκαιρινή περίοδο.. Δεν το έχω κάνει όμως γιατί διστάζω και εγώ. Θα δούλευε όμως κάτι τέτοιο χωρίς προβλήματα;  

 

Ακριβως ετσι !  Το εχω κανει στις 3 γυαλες που εχω αλλαξει χωρις κανενα προβλημα!

 

Κανε και αυτο που λεει και ο ΝΙΚΝΙΚ για σιγουρια . Το εκανα και εγω στην τελευταια αλλαγη προληπτικα !

Link to comment
Share on other sites

Τελικά και λογικά να το σκεφτείς, είναι το πιό σίγουρο και αν όλα πάνε καλά τελειώνεις μέσα στην ίδια μέρα.

Οπότε καλοκαιριάζοντας θα ξεφορτωθώ τον λεπτόκοκο που με ''ενοχλεί'' χρόνια τώρα! Είμουν σχεδόν έτοιμος το καλοκαίρι που πέρασε, το επόμενο θα το κάνω σίγουρα!

Δεν ξέρω τελικά αν έκανε και κάτι ο φίλος που ξεκίνησε την κουβέντα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...