Jump to content

Φωτισμός για ανοικτό ενυδρείο 80cm


cinelli

Recommended Posts

Ψαχνω φωτισμό  για ανοικτό ενυδρείο  80 εκ.

Το ενυδρείο  θα έχει μονομάχους  και υπολογίζω να είναι φυτεμένο.

 

Υπάρχει  καμία πρόταση οικονομική;  και αξιόπιστη;

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.google.gr/search?q=sun+sun+light&client=ms-android-om-lge&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjh-Pn_y5rUAhUJXhQKHYYyBewQ_AUICigB&biw=320&bih=440#tbm=isch&q=sunsun+light&imgrc=MXj1mgfXMtHw5M: Δες τετοιου τυπου εαν μπορεις να βρει, αυτη σαν εταιρεία πιο οικονομικη, εκτος εαν πας σε δικη σου πατεντα με λεντοταινιες.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν καλυτερα  φθοριου  ή  led;

 

Βρηκα το sun sun sl 800  εδω   https://misirlis-aquarium.gr/303-303-fotismos#/-sunsun  63,40€  συν μεταφορικα

Και βρηκα και αυτα:

Chihiros A-Series Aquatic Aquarium Fish Tank 5730 LED Lamp 12-39W Light 20-60cm    στα 70,45€ κινα

Aquarium LED Light Fixture Aqua Fish Tank Blue White Bright Freshwater Plant  65€  αγγλια

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο, απλά τα λεδ είναι ποιο οικονομικά στην κατανάλωση ρεύματος, αυτο που μετράει στην τελική είναι πόσα λουμεν βγάζει το Α΄ και πόσα το Β΄ φωτιστικό. Όσο περισσότερα τόσο καλύτερα για ποιο απαιτητικά φυτά και για γρασιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Λεντ και παλι λεντ...
Εχει διαφορά μεγαλη τα λεντ με τις τ5 η τ8
Και εδω δεν πας συγκριτικα με τα λουμεν παντως...δηλ οι τ5 μπορει στα ιδια βαττ με ενα λεντ να εχουν μεγαλη διαφορα στα λουμεν της τάξεως 1000 τα λεντ 1500-2000 οι τ5
Καλυτερα ειναι τα λεντ :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος lth έγραψε:

Λεντ και παλι λεντ...
Εχει διαφορά μεγαλη τα λεντ με τις τ5 η τ8
Και εδω δεν πας συγκριτικα με τα λουμεν παντως...δηλ οι τ5 μπορει στα ιδια βαττ με ενα λεντ να εχουν μεγαλη διαφορα στα λουμεν της τάξεως 1000 τα λεντ 1500-2000 οι τ5
Καλυτερα ειναι τα λεντ :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

αυτό που λες δεν ισχύει πχ μια τ5 80 βατ βγάζει περίπου στα 800 με 1000 λουμεν ενώ ένα καλής ποιότητας λεντ στα 10 βατ βγάζει 700 με 900 λουμεν

Link to comment
Share on other sites

Σχήμα λογου ηταν απλα ηθελα να πω οτι συγκριτικα τα λουμεν των τ5 με τα λεντ ειναι ολιγον διαφορετικά στο συνολο τους...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα led καίνε λίγα watt και βγάζουν πολλά Lumen για αυτό και είναι ποιο οικονομικά στην κατανάλωση ρεύματος, αλλά αυτά δεν τα καθιστά ούτε καλύτερα ούτε χειρότερα σε σχέση με της Τ5. Τη να το κάνω ένα φωτιστικό που καίει το 1/3 σε σχέση με της Τ5 αλλά δεν με καλύπτει στα lumen.

Υπάρχουν φτηνιάρικα led που βγάζουν λίγα lumen και καλά led που βγάζουν πολλά περισσότερα απο ότι οι Τ5 με λιγότερη κατανάλωση ρεύματος πχ τα GRE αν πάμε σε ιδιοκατασκευή.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν παμε σε ιδιοκατασκευη γτ να μην παμε στα high power led?
Μεχρι πριν λιγο καιρό ειμασταν στο κλιμακιο βαττ/λιτρο
Εδω και καποιο "α" χρονικο αυτο αλλαξε και πηγε εκει που επρεπε να πάει στα λουμεν ανα λιτρο...
Το τι λουμεν δινει ο κατασκευαστής με το τι φωτεινότητα εχει το λεντ η τα λεντ διαφερει σε μεγαλα ποσοστά...για αυτο και η νιξη στο 1ο σκελος απαντησης μου...
Αρα το οτι δεν σε καλυπτει στα λουμεν πως θα το γνωρίζεις ακριβως?
Μετρας φωτεινότητα που κατα κορων αυτη ειναι αμεσα 1 απαραίτητη για τα φυτα σου...τωρα ομως αν μιλαμε για τραγικές διαφορες εεε τι να πω...
Παραθετω και ενα λινκ



http://www.americanaquariumproducts.com/Aquarium_Lighting.html


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος lth έγραψε:

Αν παμε σε ιδιοκατασκευη γτ να μην παμε στα high power led?
Μεχρι πριν λιγο καιρό ειμασταν στο κλιμακιο βαττ/λιτρο
Εδω και καποιο "α" χρονικο αυτο αλλαξε και πηγε εκει που επρεπε να πάει στα λουμεν ανα λιτρο...
Το τι λουμεν δινει ο κατασκευαστής με το τι φωτεινότητα εχει το λεντ η τα λεντ διαφερει σε μεγαλα ποσοστά...για αυτο και η νιξη στο 1ο σκελος απαντησης μου...
Αρα το οτι δεν σε καλυπτει στα λουμεν πως θα το γνωρίζεις ακριβως?
Μετρας φωτεινότητα που κατα κορων αυτη ειναι αμεσα 1 απαραίτητη για τα φυτα σου...τωρα ομως αν μιλαμε για τραγικές διαφορες εεε τι να πω...
Παραθετω και ενα λινκ



http://www.americanaquariumproducts.com/Aquarium_Lighting.html


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πολυ ωραιο  λινγκ θα το κατανοησουν ολοι.φυσικα κανω πλακα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορουσα να κανω μεταφραση φιλε μου δυστυχώς :-(


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος lth έγραψε:

Αν παμε σε ιδιοκατασκευη γτ να μην παμε στα high power led? 

Αυτά τα Led καμιά φορά καίνε περισσότερο απο της Τ5 η ελαφρός λιγότερο και θέλουν καλή κατασκευή με ψύξη είναι μπελαλίδικα, φυσικά βγάζουν περισσότερα λουμεν.
Μεχρι πριν λιγο καιρό ειμασταν στο κλιμακιο βαττ/λιτρο

Δυστυχώς ακόμη είμαστε δεν ξεφύγαμε παρόλο που εγώ και αρκετή ακόμη απο το 2006 το φωνάζουμε 
Εδω και καποιο "α" χρονικο αυτο αλλαξε και πηγε εκει που επρεπε να πάει στα λουμεν ανα λιτρο...

είναι το επόμενο σωστό βήμα αλλά όχι το σωστότερο, αλλά ας μάθουμε πρώτα να λειτουργούμε με τα λουμεν και βλέπουμε παρακάτω.
Το τι λουμεν δινει ο κατασκευαστής με το τι φωτεινότητα εχει το λεντ η τα λεντ διαφερει σε μεγαλα ποσοστά...για αυτο και η νιξη στο 1ο σκελος απαντησης μου...
Αρα το οτι δεν σε καλυπτει στα λουμεν πως θα το γνωρίζεις ακριβως?

Έως 30 Lumen/Lt Πολύ χαμηλός ως Χαμηλός φωτισμός
30-50 Lumen/Lt Μέτριος ως υψηλός φωτισμός
50-70 Lumen/Lt Υψηλός ως Πολύ υψηλός
>70 Lumen/Lt - Πολύ υψηλός (έως ακατάλληλος)

Μετρας φωτεινότητα που κατα κορων αυτη ειναι αμεσα 1 απαραίτητη για τα φυτα σου...τωρα ομως αν μιλαμε για τραγικές διαφορες εεε τι να πω...
Παραθετω και ενα λινκ



http://www.americanaquariumproducts.com/Aquarium_Lighting.html

αν το άρθρο αυτό το βρεις και στην γλώσσα Μάνταριν θα με βοηθούσε περισσότερο :) 


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να κανω κατι αλλο απο το να συμφωνήσω...
Εχεις απολυτο δικιο...!!


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Oταν αναφερομαστε σε w/lt αναφερομαστε σε λαμπες φθοριου, που μεχρι πριν λιγο καιρο ηταν το σταναρ στα ενυδρεια. Δεν μπορεις να βαλεις μια λαμπα πυρακτωσεως (ο κλασσικος γλομπος) 100w, σε ενα ενυδρειο και να λες ειμαι στο 1w/lt. Το φως θα ειναι ελαχιστο. 

Οποτε αν συγκρινεις ανομοιους τυπους λαμπτηρων, θα πρεπει να κοιτας τα loumens για να δεις αν σε καλυπτει. (Και αλλες παραμετρους οπως μηκος κυματος φωτος, αλλα ας μη το μπλεξουμε τοσο)

Οσο αφορα τα λεντ, δεν εχουν μεγαλη διαφορα με τις φθοριου σε θεμα καταναλωσης. Μια λαμπα 120εκ φθοριου ειναι 36W και "βγαζει"  περιπου 3200 lm. Μια αντιστοιχη σε λεντ καταναλωνει 17w με 1700 lm. Το πλεονεκτημα των λεντ ειναι οτι δεν ανεβαζουν θερμοκρασια οπως οι φθοριου κ δεν χρειαζονται ανακλαστηρες. Επεισης οσο ανεβαινει η τιμη των λεντ ανεβαινει κ η αποδοση τους, βλεποντας φωτιστικα για ενυδρεια (κυριως θαλασσινα) τα οποια ειναι πανακριβα, αλλα μαλλον τα αξιζουν τα χρηματα τους.

Αλλα επειδη το χαλασαμε το θεμα του φιλου και ολα αυτα θα επρεπε να ζητητηθουν σε ενα αλλο θεμα, @cinelli πες μας τις διαστασεις του ενυδρειου και κυριως με τι φυτα θες να ασχοληθεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος cinelli έγραψε:

Ψαχνω φωτισμό  για ανοικτό ενυδρείο  80 εκ.

Το ενυδρείο  θα έχει μονομάχους  και υπολογίζω να είναι φυτεμένο.

 

Υπάρχει  καμία πρόταση οικονομική;  και αξιόπιστη;

 

Ευχαριστώ

 

 

Να κάνω μια ερώτηση; Πόσους μονομάχους υπολογίζεις να βάλεις σ'αυτά τα λίτρα;

Ρωτάω γιατί έλεγα να το κάνω και εγώ, αλλά δεν θέλω να σκοτωθούν μεταξύ τους...:ballistic:

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Oταν αναφερομαστε σε w/lt αναφερομαστε σε λαμπες φθοριου, που μεχρι πριν λιγο καιρο ηταν το σταναρ στα ενυδρεια. Δεν μπορεις να βαλεις μια λαμπα πυρακτωσεως (ο κλασσικος γλομπος) 100w, σε ενα ενυδρειο και να λες ειμαι στο 1w/lt. Το φως θα ειναι ελαχιστο. 

Οποτε αν συγκρινεις ανομοιους τυπους λαμπτηρων, θα πρεπει να κοιτας τα loumens για να δεις αν σε καλυπτει. (Και αλλες παραμετρους οπως μηκος κυματος φωτος, αλλα ας μη το μπλεξουμε τοσο)

Οσο αφορα τα λεντ, δεν εχουν μεγαλη διαφορα με τις φθοριου σε θεμα καταναλωσης. Μια λαμπα 120εκ φθοριου ειναι 36W και "βγαζει"  περιπου 3200 lm. Μια αντιστοιχη σε λεντ καταναλωνει 17w με 1700 lm. Το πλεονεκτημα των λεντ ειναι οτι δεν ανεβαζουν θερμοκρασια οπως οι φθοριου κ δεν χρειαζονται ανακλαστηρες. Επεισης οσο ανεβαινει η τιμη των λεντ ανεβαινει κ η αποδοση τους, βλεποντας φωτιστικα για ενυδρεια (κυριως θαλασσινα) τα οποια ειναι πανακριβα, αλλα μαλλον τα αξιζουν τα χρηματα τους.

Αλλα επειδη το χαλασαμε το θεμα του φιλου και ολα αυτα θα επρεπε να ζητητηθουν σε ενα αλλο θεμα, @cinelli πες μας τις διαστασεις του ενυδρειου και κυριως με τι φυτα θες να ασχοληθεις.

καθαρο 80χ30χ40υψος.

Γρασιδακι οπωσδηποτε (μοντε καρλο) και θα δω τι αλλο...

 

1μονομαχο (αναλογα πως θα πανε τα φυτα μπορει να βαλω και δευτερο μονομαχο) με δυο γυναικες, μερικους οτοκυκλους  και σαλιγκαρια...

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2017 at 8:27 AM, Χρήστος said:

Έως 30 Lumen/Lt Πολύ χαμηλός ως Χαμηλός φωτισμός
30-50 Lumen/Lt Μέτριος ως υψηλός φωτισμός
50-70 Lumen/Lt Υψηλός ως Πολύ υψηλός
>70 Lumen/Lt - Πολύ υψηλός (έως ακατάλληλος)

 

Προβληματίστηκα με το παραπάνω απόσπασμα.

 

Έχω ένα RIO 300 και αυτό μεταφράζεται από τον παραπάνω πίνακα σε 9.000-15.000 lm για μέτριο προς υψηλό φωτισμό.

 

Τώρα ας δούμε τα δεδομένα που είχα με τις λάμπες που φορούσε.
Το έτρεχα για καιρό με 2 από τις 4 λάμπες που έχει, λίπανση και CO2.
Με δύο Sylvania Aquastar T5 και συνολικά 5600 lm δεν μπορούσα να κρατήσω κόκκινο φυτό, αλλά είχα μια ζούγκλα διάφορων εύκολων φυτών.
[The Sylvania Aquastar T5 54 W, length: 1149 mm, d: 16 mm, Lumen: 2800]

Μόλις πρόσθεσα και μία ακόμη Sylvania Gro-Lux T5 και άλλα 1680 lm πιο ειδικού φωτός, όλα τα φυτά πήραν τα πάνω τους.
[The Sylvania Gro-Lux T5  54 W, length: 1149 mm, d: 16 mm, Luminous flux: 1680 lm]

 

Συνολικά τρέχω με 7.280 lm και είμαι σε πολύ καλή κατάσταση.

Αν υποθέσω πως άναβα και την 4η λάμπα (Sylvania Gro-Lux) όπως σχεδιάστηκε από την εταιρεία να λειτουργεί ο φωτισμός, τότε θα είχα κοντά στα 9.000 lm (8.960 για την ακρίβεια) και κατανάλωση 216W.

Η απορία μου είναι η εξής: Ο πίνακας, μου προτείνει για μέτριο φωτισμό να πάω στα 9.000 lm και προσπαθώ να καταλάβω αν αυτό το νούμερο είναι υπερβολικό, τη στιγμή που με 7.280 lm είμαι αρκετά καλά.

 


Και η απορία μου ζητάει απάντηση γιατί σύντομα θα αναβαθμίσω τον φωτισμό, μιας και προμηθεύτηκα μερικά High power LED και προβλέπεται να μπει σε άλλη διάσταση ο φωτισμός στο ενυδρείο.

 

Bridgelux Vero 10, 5.000K

Vero10_5000K_Table-3.thumb.png.996ce06aaeaf5487a236c5751fe62049.png

 

Bridgelux Décor Series™ Ultra Vero® 10, 3.000K

Vero10_3000K_Table-3.thumb.png.f54eaad55013a4d72031eceaad69cdef.png

 

Με 8 LED των 5.000Κ και 4 των 3.000Κ, βλέπω να πιάνω 12.000lm χαλαρά, με κανονική οδήγηση στα 350mA και την μισή κατανάλωση ρεύματος.

Υποθετικά και πάλι, συμπεραίνω πως θα μπορώ να βάλω και πιο δύσκολα φυτά, αλλά αυτό θα απαντηθεί σχετικά σύντομα, καθώς και η ανάπτυξη ή μη, των αλγών.

 

Link to comment
Share on other sites

Η προτάσεις αυτές γράφτηκαν απο εμένα σε συνεργασία με τον Δημήτρη Γκίζη αφού βγάλαμε τον μέσο όρο μετά απο ψάξιμο στο διαδίκτυο, προτάσεις απο άλλα ξένα φόρουμ, άρθρα, αλλά και μετα απο αντιστοίχηση του μέσου όρου των wat που βγάζουν η Τ5 σε λουμεν και τέλος απο απο προσωπική εμπειρία με βάση της ανάγκες των φυτών. Εσύ αν έχεις φυτά που ανήκουν σε κατηγορία χαμηλού φωτισμού τότε είναι νορμάλ να σου αρκεί ο φωτισμός, αν όμως πεις  βάλεις ένα γρασιδάκι πχ κουβα τότε θα καταλάβεις την διαφορά, η αν τα δώσεις παραπάνω φωτισμό θα δεις πάλη την διαφορά στην ανάπτυξη το σχήμα και το χρώμα.

εσύ έχεις 4 λάμπες με 9000 λουμεν και γενική κατανάλωση 216w δηλαδή 0,7 watt/lit με βάση τα watt ανήκης στην κατηγορία του υψηλού φωτισμού και με βάση λα λουμεν είσαι ένα τικ παρακάτω,

0.3 W/Lt - Πολύ χαμηλός ως Χαμηλός φωτισμός
0.3-0.6 W/Lt - Μέτριος ως υψηλός φωτισμός
0.6-0.9 W/Lt – Υψηλός ως Πολύ υψηλός
>1 W/Lt - Πολύ υψηλός (έως ακατάλληλος)

και αυτό γιατί υπάρχουν Τ5 που βγάζουν περισσότερα λουμεν ανα βάτ και άλλες λιγότερα και εμείς  απλά δώσαμε ως προτάσσεις τον μέσο όρο και η προτάσεις είναι προτάσεις και όχι κανόνας. αλλά όπως βλέπεις η διαφορές σε ότι αφορά της λάμπες Τ5 μεταξύ βατ και λουμεν είναι μικρές. για αυτό αν έχουμε Τ5 μπορούμε να υπολογίσουμε τον φωτισμό μας και με βάση τα βατ ανά λίτρο, η προτάσεις αυτές όμως είναι πολύ χρήσιμες όταν μπαίνουν στο παιχνίδι η λεδ που έχουν τελείως άλλη κατανάλωση και δεν ισχύει πλέον ο κανόνας βατ ανά λίτρο.

 

ΥΓ1

σημαντικό ρόλο παίζει αν έχεις ανακλαστήρες εκεί μπορείς να πας ένα τίκ ποιο κάτω απο το στάνταρ σε ότι αφορά των φωτισμό.

 

ΥΓ2

δείξε μας μια φωτογραφία απο το ενυδρείο σου να δούμε πως είναι τα φυτά.
 

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2017 at 9:11 ΜΜ, το μέλος cinelli έγραψε:

καθαρο 80χ30χ40υψος.

Γρασιδακι οπωσδηποτε (μοντε καρλο) και θα δω τι αλλο...

 

1μονομαχο (αναλογα πως θα πανε τα φυτα μπορει να βαλω και δευτερο μονομαχο) με δυο γυναικες, μερικους οτοκυκλους  και σαλιγκαρια...

To monte carlo ειναι σχετικα ευκολο γρασιδακι, αλλα θελει φως για να μην παρει υψος. Αν πας σε φωτιστικο τ5 νομιζω οτι ενα 2x24w (και με δεδομενο οτι δεν εχεις μεγαλο υψος)  θα σε καλυψει. Επιλογες υπαρχουν πολλες σε ετοιμα φωτιστικα. 

Οσο αφορα στην ψαροσυνθεση, νομιζω οτι οι μονομαχοι δεν αρεσκονται στο εντονο φως και παραπανω ατομα σε αυτα τα λιτρα εχει ενα ρισκο. Σε αυτο βεβαια περιμενε και καμια αλλη απαντηση απο ατομα που ασχολουνται με μονομαχους.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Χρήστος said:

ΥΓ1

σημαντικό ρόλο παίζει αν έχεις ανακλαστήρες εκεί μπορείς να πας ένα τίκ ποιο κάτω απο το στάνταρ σε ότι αφορά των φωτισμό.

ΥΓ2

δείξε μας μια φωτογραφία απο το ενυδρείο σου να δούμε πως είναι τα φυτά.

 

1. Έχω ανακλαστήρες σε όλες τις λάμπες

2. Πριν 2 μήνες

IMG_8794L.thumb.jpg.6da7fc24f4f4c01671fc1da53e018b35.jpg

 

Σήμερα.

IMG_0119L.thumb.jpg.303415b05bd18bd272fb7d58a5e9945b.jpg

 

IMG_0118L.thumb.jpg.639c529905cd980c0bc4be715791c958.jpg

 

IMG_0120L.thumb.jpg.f869499f0d02a19b553379180a2bf257.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν βλέπω να έχεις κάποιο φυτό που να έχει τρελές απαιτήσεις σε φως, είναι νορμάλ εφόσον έχεις και ανακλαστήρες να είσαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα, και αν δεν πρόκειται να αλλάξεις την σύνθεση των φυτών δεν χρειάζεσαι και αλλαγή του φωτισμού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2017 at 9:11 PM, cinelli said:

καθαρο 80χ30χ40υψος.

Γρασιδακι οπωσδηποτε (μοντε καρλο) και θα δω τι αλλο...

 

1μονομαχο (αναλογα πως θα πανε τα φυτα μπορει να βαλω και δευτερο μονομαχο) με δυο γυναικες, μερικους οτοκυκλους  και σαλιγκαρια...

2 μονομαχοι μαζι ειναι μεγαλο ρισκο, θελεις αρκετα μεγαλο ενυδρειο για να εχουν την δυνατοτητα να οριοθετησουν την περιοχη τους...ειδάλλως θα εχεις μονιμο κυνηγητό και κοψίματα στα πτερυγια τους. Ακομα και με θυληκα παλι ρισκαρεις γιατι νομιζω εαν δεν ειναι σε φαση αναπαραγωγης το θυληκο θα εχεις παλι κυνηγητα και θα ειναι μονιμα στρεσαρισμενα τα ψαρια. Και με αλλα ψαρια εκτος του ειδου τους ειναι παλι ρισκο καθως ειναι ιδιαιτερο ψαρι ο μονομαχος, μπορει να συνυπάρξει με αλλα ψαρια μπορει και οχι. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ψαχνω φωτισμό  για ανοικτό ενυδρείο  80 εκ.

Το ενυδρείο  θα έχει μονομάχους  και υπολογίζω να είναι φυτεμένο.

 

Υπάρχει  καμία πρόταση οικονομική;  και αξιόπιστη;

 Ευχαριστώ

 

Είχα γράψει...  Τοτε

 

.

Το οποίο project έμεινε μισο.

Ε λοιπον σκέφτομαι να το τελειώσω κρίμα να με κοιτά η γυαλιά άδεια.

 

Τώρα λοιπον που πέρασε ενα χρονος και κάτι πρεπει να το πιάσω εκεί που το άφησα.

Τι φωτισμό λοιπον;

Αυτό που άλλαξε είναι οτι μαλλον δεν θα βάλω ενα μονομάχο σε τοσα λίτρα,θα βάλω κάτι ποιο κοινωνικό. Αυτό που δεν άλλαξε είναι οτι θα γίνει φυτεμενο

Για τα 96 περιπου λίτρα μου χρειάζομαι περιπου 4800 lumen αρα με τρεις Λεντ προβολείς (20watt o καθένας) δυο 6500κ και ένας με 3100κ και απο 1500lumen (σύνολο 4500) θα ειμαι μία χαρα. 

Θα  μπορουσα. Να βάλω και δυο προβολεις των 30watt 2300lumen και είμαι παλι στα ίδια.

 

Τα λεω καλά?  Καμία αλλη γνώμη???

 

Έγινε επεξεργασία - cinelli
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, το δυνατο φως παντα παει πακετο με CO2 και λιπασματα. Αν δεν εχεις σκοπο να παρεις συστημα CO2, τοτε δεν χρεαζεσαι  50 lumen/l.

Δυο Τ5 (35w- 742mm), ενα Grolux kai ena Daylight με ανακλαστηρες ειναι αρκετες(να μην πω υπεραρκετες) για ενα φυτεμενο  με τα φυτα μετριας δυσκολιας (και για δυσκολα με CO2).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Φιλε μου, το δυνατο φως παντα παει πακετο με CO2 και λιπασματα. Αν δεν εχεις σκοπο να παρεις συστημα CO2, τοτε δεν χρεαζεσαι  50 lumen/l.

Δυο Τ5 (35w- 742mm), ενα Grolux kai ena Daylight με ανακλαστηρες ειναι αρκετες(να μην πω υπεραρκετες) για ενα φυτεμενο  με τα φυτα μετριας δυσκολιας (και για δυσκολα με CO2).

Έλεγα led για καλυτερα και οικονομικότερα σε αγορά και κατανάλωση.

Τώρα με βάζεις σε έξτρα σκέψεις...

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...