Jump to content

Ενα απλο τρικ για ταισμα των μικρων


Recommended Posts

Αν δεν ριχνεται σκονες (baby food ) για τα μωρα , το ανοιγο κλεισμα των φιλτρων ειναι και αυτο αποτελεσματικο, για το ταισμα των μικρων γαριδων.

 

Γενικα τα γαριδαδικα μου τα ταιζω 3 φορες την εβδομαδα, την μια ημερα δεν ταιζω και τις υπολοιπες 3 ριχνω σκονη για μωρα και  για βακτηρια .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις πως τρεφονται απο αυτα που φτυνει το φιλτρο καθως το νερο επανερχεται με πιεση;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο @nicpapa και ειδικα για τις γαριδες ηθελα απο καιρο να ρωτησω κατι εγκυκλοπαιδικα καθαρα..

Εχω την εντυπωση οτι στην πραγματικοτητα τρεφονται ελαχιστα απο τις τροφες που ταιζουμε αλλα κυριως τρεφονται με οργανικα απο τον βυθο.Ετσι δεν ειναι ή κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Εχεις απολυτο δικιο @nicpapa και ειδικα για τις γαριδες ηθελα απο καιρο να ρωτησω κατι εγκυκλοπαιδικα καθαρα..

Εχω την εντυπωση οτι στην πραγματικοτητα τρεφονται ελαχιστα απο τις τροφες που ταιζουμε αλλα κυριως τρεφονται με οργανικα απο τον βυθο.Ετσι δεν ειναι ή κανω λαθος?

Εγω ποτε δεν ταιζω τις γαριδες... τρεφονται μονο απο οργανικα του βυθου και ειναι μια χαρα.... 

πολυ σπανια να τσιμπισουν απο το φαι του πλεκο (δεν τις αφινει). Παντος νομιζω τρονε και απο την μοςς... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Εννοεις πως τρεφονται απο αυτα που φτυνει το φιλτρο καθως το νερο επανερχεται με πιεση;

Greetings from the dark side!
 

 

Aυτη η γλιτσα που βγαζει ειναι κυριως βιοφιλμ...

Δοκιμασε να βαλει μερικα βρωμικα υλικα στον βυθο, και δες τις γαριδες.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος argy1 έγραψε:

Εχεις απολυτο δικιο @nicpapa και ειδικα για τις γαριδες ηθελα απο καιρο να ρωτησω κατι εγκυκλοπαιδικα καθαρα..

Εχω την εντυπωση οτι στην πραγματικοτητα τρεφονται ελαχιστα απο τις τροφες που ταιζουμε αλλα κυριως τρεφονται με οργανικα απο τον βυθο.Ετσι δεν ειναι ή κανω λαθος?

 

Οι γαριδες , εφοσον εχει βιοφιλμ το ενυδρειο, οποιαδηποτε τροφη και να ριξεις θα την αγνοησουν.

Δεν ειναι τα οργανικα που τις βλεπεις, να προσπαθουν να πιασουν αλλα το βιοφιλμ..

Ειναι δωρεαν τροφη.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Εγω ποτε δεν ταιζω τις γαριδες... τρεφονται μονο απο οργανικα του βυθου και ειναι μια χαρα.... 

πολυ σπανια να τσιμπισουν απο το φαι του πλεκο (δεν τις αφινει). Παντος νομιζω τρονε και απο την μοςς... 

 

Δεν τρωνε την μοςς οι γαριδες τουαλαχιστον.

 

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με το βιοφιλμ ειναι οτι τελειωνει γρηγορα σε σχεση με αυτο που αναπτυσεται, εφοσον και οι γαριδες ειναι πολλες.

Οι γαριδες, δεν σταματανε να τρωνε.

Γιαυτο και στο εμποριο κυκλοφορανε διαφορες σκονες ωστε να βοηθησουν να αναπτυχθει γρηγοροτερα το βιοφιλμ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...