Jump to content

super pico μεσογειακο


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους!!!
λοιπον, απο το προηγουμενο σαββατο τρεχει το νεο μου "παραλιακο" μεσογειακο ενυδρειακι, 12-13 λιτρα μικτα, γυρω στα 10(?) καθαρα.
ολα μαζευτηκαν απο βραχωδη παραλια της νοτιας αττικης, σε βαθος σχεδον οσο ειναι το ενυδρειο (το πολυ μισο μετρο).
αμμος ~1 λιτρο και ~2-3 λιτρα περιπου ο βραχος.
ο βραχος προφανως δεν ειναι τραγανα, αλλα μιας και δεν ξερω να τα ξεχωριζω δεν παιρνω και ορκο, αν ξερει καποιος ας βοηθησει...
το μονο που μπηκε μεσα εκτος των κατοικων του βραχου, ειναι 3-4 καβουρακια 
απο εξοπλισμο, θερμοστατης (εκτος λειτουργιας τελικα αφου δεν χρειαστηκε), φιλτρο με ανθρακα και κυκλοφορια 150l/h (ονομαστικα) και απ οτι υπολογιζω θα βαλω αλλη μια αντλια να ριχνει απο την αλλη μερια του ενυδρειου, περιμενω φωτιστικο led και διαφορα συμπραγαλα για να φτιαξω αυτοματη αναπληρωση κτλ.
3-4 μερες μετα το στησιμο μετρησα αλατοτητα και ηταν στα ιδια επιπεδα με το σαββατο (1.030), 2 μερες μετα εκανα μια αναπληρωση γιατι ειχε ανεβει στα 1.031 και θερμοκρασια 22 βαθμους . (θα μπει και ανεμιστηρακι για ψυξη)
αμμωνια εχω 0.
να προσθεσω οτι οι αλλαγες θα γινονται με φυσικο θαλασσινο νερο το οποιο θα μαζευω μια φορα το μηνα (χοντρικα) και θα το αποθηκευω σε κλειστο δοχειο σε δροσερο μερος (σε υπογειο) και υπολογιζω οτι θα ειναι γυρω στα 4 λιτρα ανα εβδομαδα

ψαρι δε νομιζω να βαλω, εκτος αν βρω "πιασω" κατι ενδιαφερον, και φυσικα θα κρατηθει οσο καιρο μπορω να το φιλοξενησω.

 

προφανως ακομα ειναι στη αρχη, και δεν μπορουν να βγουν συμπερασματα για το οτιδηποτε αλλα  να πω την αληθεια ειμαι πολυ ενθουσιασμενος με το νεο μου εγχειρημα καθως απεκτησα απο το πουθενα ενα θαλασσινο ενυδρειο, χωρις ουσιστικο κοστος (ολος ο εξοπλισμος υπηρχε απο την ενασχοληση μου με το ενυδρειο γλυκου νερου εκτος απο το τεστ αμμωνιας που αγορασα και τα υπολοιπα τεστ που θα παρω, το φωτιστικο, τα δοχεια για την αποθηκευση του νερου) και με το μοναδικο πλεονεκτημα που μου δινει η μεσογειος να "επιστρεψω" οτι εχω μαζεψει απο αμμο, βραχο ζωντανα κτλ στο φυσικο του περιβαλλον μολις δω τα σκουρα ή το βαρεθω. 
το θεμα θα ενημερωνεται τακτικα με νεα και αποριες icon_wink.gif

 

IMG_20170531_084347.jpg

IMG_20170531_084410.jpg

IMG_20170531_084747.jpg

IMG_20170531_084347.jpg

IMG_20170531_084410.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειναι αρκετα δυσκολο!!!! παντος μπραβο!!! ειθελα να το κανω καιρο αυτο.... ενα μικρο 15ρι-25ρι και να εχει μονο καβουρακια..... μονο η αλατοτιτα ειναι ενα θεματακι 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και η αλατοτητα ειναι θεμα και η θερμοκρασια, και αυτα τα 2 πανε πακετο.

οπως εγραψα εχω παραγγειλει φλοτερακια κτλ για να φτιαξω αυτοματη αναπληρωση.

μεχρι τοτε... "χειροκουνα"

και φυσικα, οπως ανεφερα, απο την στιγμη που ξερω οτι ανα πασα στιγμη μπορω να επιστρεψω οτι πηρα στο φυσικο του περιβαλλον, θα το τραβηξω οσο παει. στη χειροτερη το ξεστηνω τωρα που πιανουν οι ζεστες και το ξαναστηνω τον χειμωνα...:hehe

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλό όσο φαντάζεστε στήσιμο ξεστησιμο κλπ.Κοιτα το νερό να το κρατάς αποθηκευμένο κλειστό χωρίς ροή δεν παίζει,η ζημιά είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι φαντάζεστε. Ενα φίλτρο με λίγο αντιφωσφωρο θα χρειαστείς εσωτερικό η εξωτερικό και φυσικά υπομονή γιατί επαναλαμβάνω τα μικρά και οι δεν συγχωρούν.Καλη αρχή στο εγχείρημα σου.Περιμενουμε νεα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Δεν είναι τόσο απλό όσο φαντάζεστε στήσιμο ξεστησιμο κλπ.Κοιτα το νερό να το κρατάς αποθηκευμένο κλειστό χωρίς ροή δεν παίζει,η ζημιά είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι φαντάζεστε. Ενα φίλτρο με λίγο αντιφωσφωρο θα χρειαστείς εσωτερικό η εξωτερικό και φυσικά υπομονή γιατί επαναλαμβάνω τα μικρά και οι δεν συγχωρούν.Καλη αρχή στο εγχείρημα σου.Περιμενουμε νεα.

στησιμο ξεστησιμο μια χαρα απλο ειναι, δεν το βρηκα καθολου δυσκολο... απο κει και περα δεν καταλαβα τι εννοεις, μιλας για ροη στο αποθηκευμενο ή στη γυαλα? αντιφωσφορο φυσικα θα μπει στη γυαλα, στο φιλτρακι που υπαρχει ηδη με τον ανθρακα. (νομιζω οτι ανεφερα οτι υπαρχει φιλτρο με ανθρακα στο ενυδρειο)

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία και καλή αρχή κι από μένα..Ο δεύτερος κυκλοφορητής που θα βάλεις καλά είναι να χτυπάει την επιφάνεια για ανατάραξη..Περιμένουμε νέα σου!! :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Καλή επιτυχία και καλή αρχή κι από μένα..Ο δεύτερος κυκλοφορητής που θα βάλεις καλά είναι να χτυπάει την επιφάνεια για ανατάραξη..Περιμένουμε νέα σου!! :)

Ευχαριστώ πολυ για τις ευχες (και τους υπολοιπους βεβαια). Μπηκε κι ο δευτερος κυκλοφορητης αλλα μου φαινεται σα να εχει πολυ κυκλοφορια... συνολο πλεον εχω 150λ/ω χ 2, ειναι πολλα? Αυτη τη στιγμη βεβαια με καιει αυτο που ειπε το παλικαρι απο πανω για την ροη στο δοχειο αποθηκευσης. Τελικα πρεπει να κινειται το νερο στο δοχειο που το αποθηκευω ή οχι? Ή δεν εχει σημασια? Και γενικα επειδη εχω διαβάσει και για ροη και χωρις, ποια τα πλεονεκτηματα αν εχω ροη και ποια αν δεν εχω? Ξερει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνώμη μου αν αποθηκεύσεις το νερό και το έχεις σε ακινησία, θα ψοφήσουν οι μικροοργανισμοί που θα έχει μέσα του, απο έλλειψη τροφής,οξυγόνου,και φωτοσύνθεσης. Θα μου πεις "και τι με νοιάζει ? "  Αν ειναι λίγη η ποσότητά τους, τότε ίσως να μην έχεις ιδιαίτερο θέμα, όσο αφορά ΝΗ3, ΡΟ4. Όμως το νερό σε ακινησία, ειδικά αν ειναι για μεγάλο διάστημα θα έχει χαμηλό οξυγόνο, και ΡΗ φαντάζομαι.  Οπότε εκεί που θα περιμένει το ενυδρείο μια αλλαγή με φρέσκο νερό με καλό ΡΗ, καλό οξυγόνο κλπ, εσυ του εισάγεις νερό φτωχό σε οξυγόνο, ακατάλληλο ΡΗ κλπ.

 

Αν μπορείς να το έχεις αποθηκευμένο και να έχεις εναν κυκλοφοριτή μέσα θα ήταν το τέλειο. Αλλιώς αποθήκευσε το, και μια μέρα πριν το χρησιμοποιήσεις σε αλλαγή, βάλτο σε κυκλοφορία.  Και αν μπορείς πάρε μετρήσεις ΝΗ3 και ΡΟ4 και ΡΗ, να δείς αν είναι οκ.  Αν ειναι οκ, εφαρμόζεις αυτή την μέθοδο και είσαι οκ. 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

κοιτα το νερο που θα αποθηκευω υπολογιζω γυρω στα 40 λιτρα το οποιο θα με κραταει το πολυ 8-9 εβδομαδες το πολυ, δλδ το πολυ τοσο θα καθεται το νερακι. απο οργανισμους, ποσο πολλοι μπορει να ειναι που θα μου ανεβασουν φοσφωρικα και νιτρικα, νομιζω υπερβολη, αλλα θα το δουμε  με μετρησεις..

απο κει και περα για το Ph δεν το ηξερα οτι μπορει να επηρεαστει απο την ακινησια, αλλα και ποσο να επηρεστει απο την ακινησια ενος μηνα? κι αυτο θα το δουμε βεβαια με τις καταλληλες μετρησεις.

και τελος, για το οξυγονο, εχει μια λογικη, αλλα η κινηση απο μονη της (μονο με κυκλοφορια και οχι με αεραντλια) πως μπορει να βοηθησει? απο τη στιγμη που θα ειναι στεγανως κλεισμενο το δοχειο, και δεν θα εχει επαφη με τον εξωτερικο αερα, ειτε εχει κινηση ειτε οχι το οξυγονο θα ειναι το ιδιο (θεωρητικα ολα αυτα παντα).

 

περα απο τα παραπανω, θα ηθελα να κανω κι ενα update για την προοδο του ενυδρειου.

το σαββατο εγινε αλλαγη με φρεσκο νερακι θαλασσινο (οχι το αποθηκευμενο) γυρω στα 4-5 λιτρα.

η αμμωνια πριν την αλλαγη ηταν στο 0 (μηδεν), άλλα τεστ δεν ειχα να κανω....

μαζι με το φρεσκο νερακι μπηκαν 2 ανεμωνες και μια γαριδα.

δυστυχως η γαριδα μας χαιρετησε και πηδηξε εκτος ενυδρειου :bigemo_harabe_net-58: και βρεθηκε στο πατωμα

επισης, η μια ανεμωνη ειναι τεραστια για το ενυδρειο (τα πλοκαμια της μπορουν να καλυψουν ολον το βραχο) οποτε θα παει απο κει που ρθε το επομενο σ/κ και θα μεινει η δευτερη και μικροτερη.

 

αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν ξερει καποιος τι ειναι αυτο που το ειδα χθες βραδυ (βασικα 2 ειναι) και "μακραινει" (στην φωτο ειναι μαζεμενο) σαν σκουληκι. ειναι επικινδυνο? να το βγαλω?

 

 

0000ts.JPG

Link to comment
Share on other sites

επισης για φαι στα ζωντανα, εκτος της ανεμονης που θα τρωει γαριδουλα, λεω να μαζεψω μαρουλι της θαλασσας και να το κταψυξω (ή να το ψυξω απλως) και να βαζω λιγο μεσα να τρωνε οι ερημιτες (και οτι αλλο υπαρχει και δεν το βλεπω).. τι λετε?

Έγινε επεξεργασία - tolee
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αλμυρό ενιδρύω .

Το ψάρεμα ειναι ένα άλλο χόμπι μου, αυτό απο όσο μπορώ να δω απο την φωτογραφία, μοιάζει με "τσουτσουνι" ή μάνα όπως το λένε σε κάθε περιοχή, εξαιρετικό δόλωμα για :bbq:. τσιπούρες.

Έγινε επεξεργασία - andreasomageiras
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος andreasomageiras έγραψε:

Δεν εχω αλμυρό ενιδρύω .

Το ψάρεμα ειναι ένα άλλο χόμπι μου, αυτό απο όσο μπορώ να δω απο την φωτογραφία, μοιάζει με "τσουτσουνι" ή μάνα όπως το λένε σε κάθε περιοχή, εξαιρετικό δόλωμα για :bbq:. τσιπούρες.

 να σου πω την αληθεια, αν επρεπε να το περιγραψω χωρις εικονα, τσουτσουνι θα το ελεγα!!:bigemo_harabe_net-62:

το θεμα ειναι,  κατα ποσο ειναι επικινδυνο για το ενυδρειο κι αν μπορω να το αφησω μεσα μεχρι το σ/κ που θα παω να το "επιστρεψω" μαζι με την ανεμωνη (γιατι κι επικινδυνο να μην ειναι δεν πολυψηνομαι να το βλέπω) 

Link to comment
Share on other sites

-Το δοχείο με το νερό πρέπει να το έχεις ανοιχτό απο πάνω. Αν δεν είναι τότε δεν θα μπορεί η κυκλοφορία να σου κάνει καλό σε ΡΗ και οξυγόνο. 

- Για ΝΗ3,ΡΟ4 μόνο με μετρήσεις θα δεις. Και γω πιστευω δεν θα εχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.

-Για την φώτο και μένα για τσουτσούνι μου φαίνεται. Εγω θα το έβγαζα γιατι δεν μου αρέσει αισθητικά στο ενυδρείο. 

-Για τους ερημίτες, θα τους τάιζα επίσης γαριδούλα ή καλαμάρι. Δεν νομίζω να είναι φυτοφάγοι.  Και γενικά δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να μαζέψω το "μαρούλι"  γιατί στο ενυδρείο θα έχεις πάρα πολύ λίγους (εώς κανέναν) οργανισμό που να το τρώει. Τα σαλιγκαράκια πιστευω θα βρίσκουν λίγο πρασινάδα πάνω στα βράχια και στα τζάμια, που θα πιάσει με τον καιρό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

-Το δοχείο με το νερό πρέπει να το έχεις ανοιχτό απο πάνω. Αν δεν είναι τότε δεν θα μπορεί η κυκλοφορία να σου κάνει καλό σε ΡΗ και οξυγόνο. 

τωρα ειναι που μπερδευτηκα ακομη περισσοτερο...  με ανοιχτο εχω αυτα τα οφελη (οξυγονωση, πιο σταθερο ph) αλλα με κλειστο "διατηρειται" περισσοτερο? αυτο με το  κλειστο καπακι το χω διαβασει οτι ειναι δοκιμασμενο και μεχρι και γιατρος μου χει πει οτι μπορω να φυλλαξω θαλασσινο νερο σε κλειστο δοχειο (αλλα σε ψυγειο) και μαλιστα "επ απειρον".. αντε βρες ακρη τωρα!!!!!!

- Για ΝΗ3,ΡΟ4 μόνο με μετρήσεις θα δεις. Και γω πιστευω δεν θα εχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.

θα δειξει ο χρονος κι οι μετρησεις λοιπον. αν μπορεσω θα κανω σημερα κιολας καποιες μετρησεις για να συγκρινω το νερο που μαζεψα πριν μια βδομαδα, με το νερο που μαζεψα προχθες, να δω τι παιζει..

-Για την φώτο και μένα για τσουτσούνι μου φαίνεται. Εγω θα το έβγαζα γιατι δεν μου αρέσει αισθητικά στο ενυδρείο. 

ουτε κι εμενα μ αρεσει και θα το βγαλω οταν θα ξαναπαω θαλασσα (το σ/κ μαλλον) απλως ανησυχησα μηπως ειναι τοσο επικινδυνο που χρειαζεται να το βγαλω τωρα αμεσως.. μου περασε κι η ιδεα να το δωσω στην ανεμωνη βεβαια :hehe 

-Για τους ερημίτες, θα τους τάιζα επίσης γαριδούλα ή καλαμάρι. Δεν νομίζω να είναι φυτοφάγοι.  Και γενικά δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να μαζέψω το "μαρούλι"  γιατί στο ενυδρείο θα έχεις πάρα πολύ λίγους (εώς κανέναν) οργανισμό που να το τρώει. Τα σαλιγκαράκια πιστευω θα βρίσκουν λίγο πρασινάδα πάνω στα βράχια και στα τζάμια, που θα πιάσει με τον καιρό. 

πρεπει να τους ταιζω "στο στομα" ή να το αφηνω κοντα τους?? δεν ξερω κατα ποσο θα ερχονται κοντα στην γαριδα

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

-Γενικά ότι νερό είναι στάσιμο, δεν είναι καλό.  Αν είναι κλειστό το καπάκι, το Ο2 θα πέσει λόγο αποσύνθεσης οργανικών ουσιών/οργανισμών, με αποτέλεσμα πτώση ΡΗ. (Δεν ειναι οτι καλύτερο για ενυδρείο).

Σε ακραίες περιπτώσεις που υπάρχει πολλές οργανικές ύλες, τότε μπορεί να εμφανιστούν αναερόβιες συνθήκες, με χαρακτηριστική οσμή κλούβιου αυγού (θα σου έχει τύχει πιστεύω να μυρίσεις στάσιμα νερά, όπως κάποιος βούρκος π.χ). Φυσικά δεν νομίζω να είσαι σε αυτή την περίπτωση, αλλά και μόνο η πτώση Ο2 και ΡΗ φτάνει νομίζω. Αλλα και πάλι εξαρτάται και το σημείο που θα πάρεις νερό.   

 

Μπορείς αν θες να το αποθηκεύσεις με κλειστό καπάκι που λες, να πέσει το ΡΗ και το Ο2, και απλά όταν θα το χρησιμοποιήσεις να το αερίσεις λίγο με αεραντλία ή με κυκλοφοριτή , και να επανέλθουν οι τιμές στο φυσιολογικό τους. (πιστεύω θα δουλέψει αυτη η μέθοδος)

 

Αυτά όσο αφορά την χρήση του σε  ενυδρείου.

 

Για φαρμακευτική χρήση (μπουκώματα στόματος/ ξέπλυμα μύτης σε περίπτωση αλλεργίας κλπ) δεν θα επηρεάσει ιδιαίτερα τις ιδιότητες του, καθώς το μόνο που σε νοιάζει είναι κυρίως η αλατότητα.  (Φυσικά δεν μιλάω για περίπτωση, να μυρίζει...γιατί τότε ερχόμαστε στην περίπτωση που έχει πολλές οργανικές ύλες και έχουν αλλοιώσει την ποιότητα του νερού).   

 

- Για το τάισμα...μην ανησυχείς...μόλις πέσει στον πάτο το κομμάτι γαρίδας θα το αντιληφθεί αμέσως και θα πάει να φάει. :) 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

 

Μπορείς αν θες να το αποθηκεύσεις με κλειστό καπάκι που λες, να πέσει το ΡΗ και το Ο2, και απλά όταν θα το χρησιμοποιήσεις να το αερίσεις λίγο με αεραντλία ή με κυκλοφοριτή , και να επανέλθουν οι τιμές στο φυσιολογικό τους. (πιστεύω θα δουλέψει αυτη η μέθοδος)

αυτο μπορει να γινει πιο ευκολα, πριν να παρω νερο δλδ για την αλλαγη, να βαζω για καποιο χρονο μια αεραντλια να το οξυγονωνει. αφριζει πολυ με την αεραντλια, πλακα εχει :hehe

 

 

- Για το τάισμα...μην ανησυχείς...μόλις πέσει στον πάτο το κομμάτι γαρίδας θα το αντιληφθεί αμέσως και θα πάει να φάει. :) 

καλαμαρι και γαριδα ε? κατεψυγμενη ειναι καλα να υποθεσω (φυσικα ξεπαγωμα πριν το ταισμα, μην παρεξηγηθω κιολας!!) εκτος απο αυτα τα 2 κατι αλλο για φαγακι?

αλλη ερωτηση τωρα.. μετρησα το ph σε 3 νερα, δλδ στο δοχειο που ειχα το νερο απο την πρωτη φορα (πριν απο 10 μερες περιπου), στο νερο που πηρα την δευτερη φορα (πριν απο 3 μερες περιπου) και στο νερο του ενυδρειου... αποτελεσματα στα 2 πρωτα περιπου 8~8.2 αλλα στο ενυδρειο ~7.4 :poster_oops:

φυσιολογικο ή πρεπει να αλλαξω κατι?

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να κάνεις άλλη μια επαληθευτική μέτρηση..Αν όντως ισχύει να βάλεις έναν κυκλοφορητή από τους δύο που έχεις να χτυπάει την επιφάνεια του νερού, αυτό βοηθάει στην οξυγόνωση του νερού και στην αύξηση του ph!!Αν δεν εχεις αποτελέσματα με αυτό τότε θα πρέπει να προστεθούν κάποια χημικά σκευάσματα που βοηθούνε στην αύξηση του Ph.Παρατηρείς στην επιφάνεια του νερού του ενυδρείου κάτι σαν να έχει πέσει λάδι  (πρωτεινικο φιλμ)?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Skoti έγραψε:

Καταρχην να κάνεις άλλη μια επαληθευτική μέτρηση..Αν όντως ισχύει να βάλεις έναν κυκλοφορητή από τους δύο που έχεις να χτυπάει την επιφάνεια του νερού, αυτό βοηθάει στην οξυγόνωση του νερού και στην αύξηση του ph!!Αν δεν εχεις αποτελέσματα με αυτό τότε θα πρέπει να προστεθούν κάποια χημικά σκευάσματα που βοηθούνε στην αύξηση του Ph.Παρατηρείς στην επιφάνεια του νερού του ενυδρείου κάτι σαν να έχει πέσει λάδι  (πρωτεινικο φιλμ)?

ασε με τον δευτερο κυκλοφορητη εφαγα φολα, χαλασε και παραλιγο  να με αφησει και στον τοπο!!!! τον εβγαλα επειδη νομιζα οτι απλως εχει κολησει η φτερωτη, τον εβαλα στον νιπτηρα κι εκει που τον πειραζα (ενω τον ειχα στο ρευμα) μπας και ξεκολλησει, αρχισε να με "τσιμπαει" ωσπου με τσιμπησε πολυ... πολυ ομως... οπως ηταν λοιπον πηγε στα σκουπιδια και εβαλα αλλον εχθες το βραδυ (μετα την μετρηση).

πρωτεινικο φιλμ ναι εχει (τουλαχιστον ειχε μεχρι να βαλω τον δευτερο κυκλοφορητη), κι εχει πιασει και μια σαν γλιτσα στα τζαμια.... οποτε λες εχει πεσει το ph λογω μη οξυγονωσης? γιατι ομως στο κλειστο δοχειο να εχει μεγαλυτερο? :bigemo_harabe_net-90:

επισης, εχω ακομη υψηλη θερμοκρασια (25 βαθμους) και δεν εχω βαλει αντιφωσφορο στο φιλτρο :poster_oops: (σημερα πιστευω να προλαβω να παρω)

 

αλατοτητα παντως ειμα οκ, και αμμωνια το ιδιο

υγ: κατι για να κρατει τα χοντρα στο φιλτρο να βαλω (πχ βαμβακι ή σφουγγαρι)? εχει μονο ανθρακα τωρα

υγ2: οπως εχω γραψει, ο βραχος που εχω μαλλον δεν ειναι τραγανα, εχει μεν ζωη πανω αλλα δεν... λες να επηρεαζει και να μην "δουλευει"?

Έγινε επεξεργασία - tolee
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, tolee said:

 

πρωτεινικο φιλμ ναι εχει (τουλαχιστον ειχε μεχρι να βαλω τον δευτερο κυκλοφορητη), κι εχει πιασει και μια σαν γλιτσα στα τζαμια.... οποτε λες εχει πεσει το ph λογω μη οξυγονωσης? γιατι ομως στο κλειστο δοχειο να εχει μεγαλυτερο? :bigemo_harabe_net-90:

 

υγ: κατι για να κρατει τα χοντρα στο φιλτρο να βαλω (πχ βαμβακι ή σφουγγαρι)? εχει μονο ανθρακα τωρα

Η ερώτηση σου είναι εύλογη,σε ένα συστημα σαν το δικό σου που είναι μικρό θα είναι πολύ δύσκολο να διατηρήσεις σταθερές συνθήκες γιαυτο και το εγχειρημά σου είναι αρκετά δύσκολο, αλλά ψάχνεσαι και θα τα καταφέρεις πιστεύω..Το ph εξαρτάται άμεσα από το Kh και μέσα στο ενυδρείο σου λόγω κατανάλωσης από οργανισμούς που δεν υπάρχουν μέσα στο δοχείο το Kh λογικά μειώνεται και σου επηρεάζει τις τιμές του ph κατα πολύ διότι το σύστημα είναι μικρό και πιο επιρεπές στις αυξομειώσεις,βέβαια αυτά είναι θεωρητικά και αν δεν έχουμε τιμές σκληρότητας νερού δεν μπορώ να σου πω ακριβώς τι συμβένει και αν όντως είναι αυτό η πηγή του κακού..Για να καταλάβεις πόσο μεγάλες είναι αυτές οι αυξομειώσεις θα σου δώσω ένα παράδειγμα...Η τιμή 7 δηλώνει οτι το νερό είναι 10 φορές πιο όξινο από το νερό με τιμή 8 και η τιμή 6 δηλώνει οτι είναι 100 φορές πιο όξινο από αυτό με τιμή 8,άρα καταλαβαίνεις για τί διαφορές μιλάμε διότι το Ph αυξομειώνεται με γεωμετρική πρόοδο..

Όσο για την κυκλοφορία κάνε αυτό που σου είπα παραπάνω με τον κυκλοφορητή και την επιφάνεια και κάνε και άλλη μια μικρή αλλαγη νερού να ανεβάσεις λίγο το ph και να φύγει και το πρωτεινικό φίλμ..

Για το φίλτρο να πάρεις αντιφώσφορο όπως είπες και για την φίλτρανση άποψη μου να αφήσεις το βράχο να κάνει το φιλτράρισμα διότι αν προσθέσεις σφουγγάρι ή βαμβάκι αν δεν το καθαρίζεις πολύ συχνά θα σου δημιουργήσει προβλήματα με αύξηση νιτρικών λόγω αποικιών που δημιουργούνται εκεί..Βέβαια εγώ έχω ένα σφουγγαράκι αλλά το καθαρίζω δυο φορές τη βδομάδα..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καταρχην να σ ευχαριστησω και παλι (και τ αλλα παιδια φυσικα) που ,οχι μονο ασχολεισαι μ εναν τοσο ασχετο στα θαλασσινα οπως εγω, αλλα και που με ενθαρυνεις να το προσπαθησω και δεν με προτρεπεις τα παρατησω οπως κανουν σε αλλα φορουμ.

περαν αυτου, αν θα τα καταφερω δεν ξερω, αλλα οτι θα το προσπαθησω οσο μπορω ειναι σιγουρο :gunsmilie:

στο θεμα τωρα, η κυκλοφορια εχει μπει και εχω λιγο καλυτερη αναταραξη τωρα.

αλλαγη εκανα το πρωι, μαλλον μεγαλη γιατι σ αυτα τα λιτρα ποσο μικρη να κανεις (αλλαξα 3-4 λιτρα δλδ) οποτε το βραδυ θα ξαναμετρησω να δω, θα κοιταξω μηπως βρω και kh τεστακια

το βαμβακι (ή σφουγγαρι) ελεγα να το βαλω προσωρινα για μια δυο μερες, να μαζεψει τα χοντρα και να το βγαλω μετα οποτε αν λες οτι εχει κι εσυ θα βαλω για λιγο (βαμβακι ή σφουγγαρι ομως?)

τελος, αυτο με το γ@@@πρωτεινικο φιλμ, εχω το ιδιο προβλημα στο ενυδρειο γλυκου που εχω, το παρατηρω συνεχεια, ειτε ταιζω πολυ ειτε λιγο , ειτε εχω αναταραξη ειτε οχι, αυτο καθε τοσο ειναι εκει :bigemo_harabe_net-88:

υγ-φλασια: αν ο κυκλοφορητης γινει  τυπου "surface skimmer" να τραβαει νερο απο την επιφανεια δλδ, λες να δω αποτελεμστα?

Link to comment
Share on other sites

Μην ευχαριστείς, το χω ξαναπει εδω μέσα είμαι και είμαστε όλοι γιατί γουστάρουμε αυτό το χόμπυ, αν δεν είχαμε όρεξη να βοηθήσουμε και να συζητήσουμε διάφορα θέματα και να μαθαίνουμε όλοι δεν θα μασταν εδώ..

Κανένας δεν γεννήθηκε σχετικός με αυτά τα θέματα,όλοι άσχετοι είμασταν και κατ εμε είμαστε καθώς η θάλασσα δεν αστειεύεται και δεν γνωρίζουμε ούτε το ένα πεμπτο σχετικά με τον βυθό και τις συνθήκες της θάλασσας οπότε μην έχεις τύψεις γι αυτό, καθημερινά όλοι μαθαίνουμε..Πάει αυτό!!

Στο ζουμί τώρα,σφουγγαράκι θα σου πρότεινα να βάλεις και για τόσο μικρό χρονικό διάστημα που θέλεις να το χρησιμοποιήσεις δεν θα έχεις προβλήματα με νιτρικά..

Αν έχεις τη δυνατότητα τον κυκλοφορητή να τον βάλεις έτσι ώστε να κάνει skimming την επιφάνεια του νερού σίγουρα θα σε βοηθήσει..

Για το πρωτεινικό φιλμ για την άμεση καταπολέμηση του χρειάζεσαι συχνότερες αλλαγές νερού με λιγότερη ποσότητα αλλαγής αν ήδη κάνεις συχνα αλλαγές αν δεν κάνεις συχνά αλλαγές τότε θα πρέπει να κάνεις συχνότερες και με τα ίδια λίτρα που έκανες..Οι αλλαγές πρέπει να κυμαίνονται γύρω στα 30-40% ανα δυο-δυομιση βδομάδες ή 15-20% ανα βδομάδα..Το φιλμ αυτό αν οφείλεται στις τροφές και όχι στην συντήρηση(αλλαγες) δεν οφείλεται τόσο στην ποσότητα όσο στην ποιότητα της τροφής και πόσο πλούσια είναι σε πρωτείνες (πρέπει να είναι πλούσια μια τροφή σε πρωτεινες αλλά υπάρχουν κάποιες που παραείναι πλούσιες)..

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Μην ευχαριστείς, το χω ξαναπει εδω μέσα είμαι και είμαστε όλοι γιατί γουστάρουμε αυτό το χόμπυ, αν δεν είχαμε όρεξη να βοηθήσουμε και να συζητήσουμε διάφορα θέματα και να μαθαίνουμε όλοι δεν θα μασταν εδώ..

Κανένας δεν γεννήθηκε σχετικός με αυτά τα θέματα,όλοι άσχετοι είμασταν και κατ εμε είμαστε καθώς η θάλασσα δεν αστειεύεται και δεν γνωρίζουμε ούτε το ένα πεμπτο σχετικά με τον βυθό και τις συνθήκες της θάλασσας οπότε μην έχεις τύψεις γι αυτό, καθημερινά όλοι μαθαίνουμε..Πάει αυτό!!

μην το λες αυτο, κι αλλοι γουσταρουν το χομπι, κι αλλοι "δεν γεννηθηκαν σχετικοι" αλλα σε κοιτανε αφ υψηλου και προσπαθουν να πουλησουν μουρη, τα χω φαει στη μαπα. και  αν πεις οτι προσπαθεις κατι "παρακινδινευμενο" σαν το δικο μου πεφτουν να σε φανε. γι αυτο δεν θεωρω αυτονοητη την βοηθεια σας, και γι αυτο αισθανομαι την αναγκη να σας ευχαριστησω (ελα τελευταια φορα το λεω :hehe)

Στο ζουμί τώρα,σφουγγαράκι θα σου πρότεινα να βάλεις και για τόσο μικρό χρονικό διάστημα που θέλεις να το χρησιμοποιήσεις δεν θα έχεις προβλήματα με νιτρικά..τσεκ

Αν έχεις τη δυνατότητα τον κυκλοφορητή να τον βάλεις έτσι ώστε να κάνει skimming την επιφάνεια του νερού σίγουρα θα σε βοηθήσει.. εχω σκεφτει μια πατεντα, θα δειξει

Για το πρωτεινικό φιλμ για την άμεση καταπολέμηση του χρειάζεσαι συχνότερες αλλαγές νερού με λιγότερη ποσότητα αλλαγής αν ήδη κάνεις συχνα αλλαγές αν δεν κάνεις συχνά αλλαγές τότε θα πρέπει να κάνεις συχνότερες και με τα ίδια λίτρα που έκανες..Οι αλλαγές πρέπει να κυμαίνονται γύρω στα 30-40% ανα δυο-δυομιση βδομάδες ή 15-20% ανα βδομάδα..Το φιλμ αυτό αν οφείλεται στις τροφές και όχι στην συντήρηση(αλλαγες) δεν οφείλεται τόσο στην ποσότητα όσο στην ποιότητα της τροφής και πόσο πλούσια είναι σε πρωτείνες (πρέπει να είναι πλούσια μια τροφή σε πρωτεινες αλλά υπάρχουν κάποιες που παραείναι πλούσιες)..

κανω ανα 2 βδομαδες περιπου, αλλα εχω και βαρυ χερι στο ταισμα, θα ναι κι οι τροφες καπως.. θα δω να αλλαξω την ποσοτητα αλλαγης ή την συχνοτητα

οκ, θα ενημερωσω για οτι νεοτερο

και παλι ευχαριστω :P

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος blenaddict έγραψε:

 

ναι σαν αυτα ειναι.. καλα ο τυπος τι κανει, τα εκτρεφει???

Link to comment
Share on other sites

Ημερησιο update!!!

Δυστυχώς φιλοι συναγωνιστες, μαλλον καποιος μ εχει μουτζωσει :(

Παω χθες μετα τη δουλεια, παιρνω αντιφωσφορο για το φιλτρο (τεστακια δεν ειχε) κανω και κάτι αλλες δουλιτσες και κατα τις 9 φτανω σπιτι, ολο χαρα να το βαλω και τι βλεπω... ειχε πεσει η ασφαλεια. Αμαν λεω κατι δεν παει καλα.. την ψαχνω λιγο, να μην τα πολυλογω, ειχε χαλασει το φιλτρο στο μεσογειακο! Αν ειναι δυνατον, το σαββατο ειχε καει ο κυκλοφορητης που ειχα βαλει σαν δευτερο, προχθες εβαλα αλλον κυκλοφορητη και χθες καηκε το φιλτρο. Πωτσ γκεγκεν αυτο, τοοση γκαντεμια πια.. εν τω μεταξυ, το ενυδρειο χάλια μαυρα, οι ανεμωνες τεζα τ ανασκελα κι οι δυο, το νερο προς το καφετι, παει λεω.. κανω μια αλλαγη περιπου 80% και λεω ενταξει. Μετα απο καμια ωρα, παω κοντα, σα να μου μυριζε ακομα το νερο, δε γ@@@@ λεω, το βγάζω ολο το νερο και το γεμιζω με φρεσκο. Τωρα δουλευει μονο με κυκλοφορητη, τ απογευμα θα παω να παρω ενα ιδιο φιλτρακι (το προηγουμενο τα ειχε τα χρονακια του) και θα το βαλω. Τώρα περαν της γκαντεμιας μου, δεν ειναι λιγο τραβηγμενο που ηρθε ολο τουμπα λογω μιας 7ωρης περιπου διακοπης (το υπολογισα απο τον αναλογικο χρονοδιακοπτη που εχω)? Μιλαμε εγινε χαλια, ψοφησαν οι ανεμωνες και διαλυθηκαν μες στο νερο... μαλλον υπαρχουν κι αλλες αστοχιες στο ενυδρειο. Για παραδειγμα , οπως το κοιτουσα μαλλον σιγουρευτηκα οτι δεν ειοναι τραγανα οποτε αν και εχει ζωη μηπως δεν φιλτραρει"?βλεπω το σ/κ να παιζει μασκα και αναπνευστηρας

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος blenaddict έγραψε:

για δολωμα , μεζες για τους περιπετειωδεις τυπους  IOY

 βγαλε το θερμαντηρα , θερμαντηρα σε μεσογειακο θες μονο αν το εχεις σε εξωτερικο χωρο δεν ειναι καν στην πριζα, τον ειχα βαλει γιατι νομιζα οτι θα χρειαστει αλλα τον εκλεισα. παρ ολα αυτα τον αφησα για τον χειμωνα, δεν θα χρειαστει λες, ε?

  η αλατοτητα μπορει να ειναι απο 1,027 εως 1,035 χαλαρα αφου θα κρατισεις μονο καβουρια μπορεις να παιζεις απο 1,025 μεχρι 1,037 και βαλε, οποτε η αλατοτητα ειναι το μονο που δε θα επρεπε να σε νοιαζει τοσο μεγαλες διακυμανσεις? βασικα ελεγα να βαλω και καμια ανεμωνη (εβαλα αλλα δες απο πανω τι εγινε), σ αυτην την περιπτωση τι παιζει? ποια ζωντανα ειναι ευαισθητα στην αλατοτητα (δεν προκειται να βαλω κατι απο μεγαλο βαθος, στα ρηχα παω μονο)? τι πρεπει να προσεχω περισσοτερο, θερμοκρασια/αμμωνια/νιτρικα/φωσφορικα ή και κατι αλλο?

 στη θεση σου θα εβγαζα τελειως την αμμο και θα εκανα σιφωναρισμα οτι εβγαζε ο βραχος με καθε αλαγη νερου  μωρε μ αρεσει η αμμος, δεν θελω να ναι γυμνο κατω. ασε που ειχα την εντυπωση οτι βοηθαει κι αυτη στην βιολογια, δεν ισχυει αυτο?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...