Jump to content

super pico μεσογειακο


Recommended Posts

πριν 47 λεπτά, το μέλος tolee έγραψε:

Ημερησιο update!!!

Δυστυχώς φιλοι συναγωνιστες, μαλλον καποιος μ εχει μουτζωσει :(

Παω χθες μετα τη δουλεια, παιρνω αντιφωσφορο για το φιλτρο (τεστακια δεν ειχε) κανω και κάτι αλλες δουλιτσες και κατα τις 9 φτανω σπιτι, ολο χαρα να το βαλω και τι βλεπω... ειχε πεσει η ασφαλεια. Αμαν λεω κατι δεν παει καλα.. την ψαχνω λιγο, να μην τα πολυλογω, ειχε χαλασει το φιλτρο στο μεσογειακο! Αν ειναι δυνατον, το σαββατο ειχε καει ο κυκλοφορητης που ειχα βαλει σαν δευτερο, προχθες εβαλα αλλον κυκλοφορητη και χθες καηκε το φιλτρο. Πωτσ γκεγκεν αυτο, τοοση γκαντεμια πια.. εν τω μεταξυ, το ενυδρειο χάλια μαυρα, οι ανεμωνες τεζα τ ανασκελα κι οι δυο, το νερο προς το καφετι, παει λεω.. κανω μια αλλαγη περιπου 80% και λεω ενταξει. Μετα απο καμια ωρα, παω κοντα, σα να μου μυριζε ακομα το νερο, δε γ@@@@ λεω, το βγάζω ολο το νερο και το γεμιζω με φρεσκο. Τωρα δουλευει μονο με κυκλοφορητη, τ απογευμα θα παω να παρω ενα ιδιο φιλτρακι (το προηγουμενο τα ειχε τα χρονακια του) και θα το βαλω. Τώρα περαν της γκαντεμιας μου, δεν ειναι λιγο τραβηγμενο που ηρθε ολο τουμπα λογω μιας 7ωρης περιπου διακοπης (το υπολογισα απο τον αναλογικο χρονοδιακοπτη που εχω)? Μιλαμε εγινε χαλια, ψοφησαν οι ανεμωνες και διαλυθηκαν μες στο νερο... μαλλον υπαρχουν κι αλλες αστοχιες στο ενυδρειο. Για παραδειγμα , οπως το κοιτουσα μαλλον σιγουρευτηκα οτι δεν ειοναι τραγανα οποτε αν και εχει ζωη μηπως δεν φιλτραρει"?βλεπω το σ/κ να παιζει μασκα και αναπνευστηρας

:wacko:κριμα..... δεν πειραζει ομως!!! ξανα προσπαθισε και θα τα καταφερεις!!!! βλεπω και ορεξη εχεις! 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να γυρίσεις στο γλυκό νερό, να βρεις την υγειά σου;;; :)

 

Φαντάσου να σου τύχαινε όταν έλειπες 10ήμερες διακοπές...

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος worldiver έγραψε:

Μήπως να γυρίσεις στο γλυκό νερό, να βρεις την υγειά σου;;; :)

 

Φαντάσου να σου τύχαινε όταν έλειπες 10ήμερες διακοπές...

με σκοτωνεις :waaa: ειπαμε να το παλεψουμε...

ουτως η αλλως μονο τον αυγουστο λειπω για πανω απο 4-5 μερες, και το σχεδιο ειναι να ξεστηθει πριν φυγω για διακοπες και να ξαναστηθει αρχες σεπτεμβρη... αλλα να μαθουμε και κατι εως τοτε και να επανελθουμε δυναμικα :gunsmilie:

 

πριν 57 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

:wacko:κριμα..... δεν πειραζει ομως!!! ξανα προσπαθισε και θα τα καταφερεις!!!! βλεπω και ορεξη εχεις! 

θενξ μεητ... ορεξη και περιεργεια εχω, χρονο και λεφτα δεν εχω (κακος συνδιασμος) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος blenaddict έγραψε:

αν θες να επιτυχεις αλαξε αυτο , πρωτα ποσταρε και μετα πραξε και οχι πραξε και μετα ποσταρε  , 

πωπω, χειμαρος εισαι.... τι να πω, πολλα πραγματα πρεπει να αλλαχτουν τελικα...

μονο αυτο το τελευταιο που λες μπορω να σχολιασω και να πω οτι πολλα πραγματα αν δεν τα εβλεπα με τα ματια μου και δεν ειχα ιδία εμπειρια, δεν θα μου πηγαινε καν το μυαλο να τα ρωτησω. καποια πραγματ τα μαθαινεις στην πραξη, καλως ή κακως....

ευχαριστω για τις συμβουλες σου παντως.

να ρωτησω και κατι αλλο, αν βγαλω την αμμο και βαλω νεκρο αραγωνιτη? παιζει ή θα εχω τα ιδια ασχημα αποτελεσματα?

Link to comment
Share on other sites

Σας ελειψα? δεν εγραψα εχθες και λεω μην ανησυχησετε...!

λοιπον το σ/κ εκτος απροοπτου θα παω θαλασσα και θα επιστρεψω τον βραχο μπας και βρω τραγανα.

ερωτηση, την αμμο να την βγαλω οπως με προτρεπει κι ο φιλος απο πανω? κι αν ναι να την βγαλω ολη ή ν αφησω ενα λεπτο στρωμα.?

ερωτηση δευτερη, μου βγαλε καφε αλγη στα τζαμια την οποια καθαρισα. γιατι γινεται αυτο? (ρωταω για να ξερω στο μελλον, το ενυδρειο ουσιαστικα θα ξεστηθει)

Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις τραγανά πήγαινε εκεί που δένουν καικια τους μπλέκει στα δίχτυα και την πετάνε. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα βουτηξα και βρήκα πολλά κομμάτια σαν και αυτό. 

20170609_152702.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Karlos έγραψε:

Εγώ σήμερα βουτηξα και βρήκα πολλά κομμάτια σαν και αυτό. 

20170609_152702.jpg

 Ωραιος φιλαρακι, τωρα καταλαβα περιπου... ελπιζω να βρω κατι αυριο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update (για να μην νομιζετε οτι τα παρατησα!!!)

 

λοιπον το προηγουμενο σαββατο (10/6) εγινε η αλλαγη στο σεταπ. ο βραχος και η αμμος επιστραφησαν στην θαλασσα και στο ενυδρειο τοποθετηθηκε νεος βραχος (δυστυχως δεν βρηκα τραγανα παλι),  με 2 ανεμωνες και τα υφισταμενα καβουρο/σαλιγκαρα, αλλα χωρις αμμο αυτη την φορα.

μες στην εβδομαδα που περασε εκανα μια μετρηση αμμωνιας (νομιζω την τριτη ηταν) και μου βγηκε 0, αλατοτητα οκ με προσθηκη νερου, αλλα την κυριακη που εκανα την αλλαγη (πανω απο 50%) δυστυχως ξεχασα να μετρησω αμμωνια (το πεταξα κατευθειαν ο γκαου, δεν κρατησα λιγο).

η αλλαγη εγινε με σιφωναρισμα γυρω και κατω απο τον βραχο κι εβγαλε πολυ μαυριλα, ξερεις καποιος τι ειναι αυτη η μαυριλα που αφηνει ο βραχος?

επισης, να αναφερω οτι πριν την αλλαγη ταιστηκαν οι ανεμωνες και οι καβουρες με ψαρι (γοπα) και την τσακισαν, πιστευω εκανα καλα, δεν θα εχουν καποιο θεμα (με την γοπα εννοω)..

δυστυχως φωτο ολο ξεχναω να βγαλω, μολις το θυμηθω και βγαλω θα ανεβασω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φιλε μου η συζήτηση που έχεις ξεκινήσει είναι οτι καλύτερο γιατι σκέφτομαι σοβαρά να ξεκινήσω κάτι παρόμοιο. Έχω ενα μικρό ενυδρείο καβάτζα 30Lt αλλά σκέφτομαι να βρώ κανένα μεταχειρισμένο μεγαλύτερο... παρακολουθώ με προσοχή... στείλε μια ενημέρωση να δουμε πως παει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 6/7/2017 at 9:18 ΜΜ, το μέλος Alexis Metaxa Kalamaras έγραψε:

Φιλε μου η συζήτηση που έχεις ξεκινήσει είναι οτι καλύτερο γιατι σκέφτομαι σοβαρά να ξεκινήσω κάτι παρόμοιο. Έχω ενα μικρό ενυδρείο καβάτζα 30Lt αλλά σκέφτομαι να βρώ κανένα μεταχειρισμένο μεγαλύτερο... παρακολουθώ με προσοχή... στείλε μια ενημέρωση να δουμε πως παει...

Τελικα τι εγινε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...