Jump to content

tangs - foxface - κοραλια!!


Recommended Posts

καλημερα σε ολους!

 

εδω και πολυ καιρο σκεφτομουν να βαλω ενα foxface στο ενυδρειο μου, που εχει πολλα κοραλια , κυριως lps.

εψαχνα για καιρο ενα μικρο ψαρι απο μαγαζι ή ενα στρωμενο ψαρι απο συνχομπιστα.

διαβαζοντας σε site εξωτερικου βλεπω οτι οι αναφορες οτι τρωνε κοραλια ειναι παρα πολλες!!

σιγουρα θα υπαρχουν πολλοι που θα εχουν τις καλυτερες εντυπωσεις απο τα συγκεκριμενα ψαρια,

αλλα στο ενυδρειο μου, χωρις αλγες και με ενα ταισμα την ημερα που κανω αυξανω τις πιθανοτητες να κανει ζημιες.

 

επισης βλεπω τα tang μου και κυριως τα veliferum και zebrasoma να τσιμπουν οτι βρουνε απο Lps οχι συχνα και οχι με σκοπο να τα φανε αλλα και αυτο δεν παυει να στρεσαρει τα κοραλια.

ταιζω καθημερινα nori και πριν σβησουν τα φωτα ταιζω ικανοποιητικα.

 

εκτελεση κοραλιου εχω δει μπροστα μου απο τα tang σε μια trachyphyllia  μου που την ξεπαστρεψαν μεσα σε λιγα λεπτα αλλα υποθετω οτι το κοραλι κατι επαθε και  τους εδωσε την αφορμη...

 

γενικα θα ηθελα αν καποιος ειχε καποια κρουσματα να μας πει την εμπειρια του.

 

παραθετω και δυο βιντεακια που βρηκα.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη τι είναι reef safe και τι όχι είναι σχετικό. Αν συνεχίσεις το ψάξιμο θα βρείς αναφορές για ψάρια που "επιτέθηκαν" σε κοράλλια που δεν το περιμένεις! 

Φυσικά κάποια οπως το fox face που ανέφερες είναι πιο επιρρεπή. Σίγουρα έχει να κάνει και με το δικό μας τάισμα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο λεμε 100% reef safe ψαρι δεν υπαρχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλα τα siganus και όχι μόνο το foxface έχουν μια τάση να δοκιμάζουν κάποια είδη κοραλλιών με συχνότερα θύματα τα Zoa της acan και τις trachyphillia...

Link to comment
Share on other sites

Άρα το ρίσκο είναι μεγάλο σε ενυδρεία με τέτοιου είδους κοραλια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...