Jump to content

Καύσωνες - Ψυξη


Recommended Posts

Παιδιά θα χρειαστώ τα φώτα σας, επειδή σύντομα θα ξεκινήσουν οι ζεστές θελω να προνοησω να βρω τι μπορω να κανω ετσι ωστε τα 17 λιτρα μου να μην κοχλασουν. Προσανατολιζομαι σε ανεμιστηρακια μικρα τα οποια θα χαμηλωνουν την θερμοκρασια. Για να μην υπαρχουν αυξομειώσεις στην θερμοκρασια σκεφτηκα να κρατησω τον θερμοστατη μεσα ο οποιος ειναι αυτοματος και οταν η θερμοκρασια πεφτει κατω των 26° αναβει. Οποτε με τα ανεμιστηρακια να χαμηλωνουν την θερμοκρασια και τον θερμοστατη να κραταει την θερμοκρασια σταθερη στους 26° να διατηρείται μια σταθερή τιμή. Μπορει να λειτουργησει ετσι; Και εαν ναι εχω βρει καποια μικρα ανεμιστηρακια sunsun και μετα για πιο οικονομικα τα ανεμιστηρακια ενος H/Y. Γνωριζεται καποια αλλα; Ακουω προτασεις γενικες. :)

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμιστηράκια που θέλεις να βάλεις είναι μια χαρά για τα λίτρα σου, αλλά θα πρέπει να σταματάνε με κάποιον τρόπο όταν η θερμοκρασία πέσει χαμηλά και να ξεκινάνε πάλι όταν η θερμοκρασία ανέβει, γι' αυτό υπάρχει ένας controller, πολλοί χρησιμοποιούν αυτόν STC-1000 έχει αποδειχθεί αξιόπιστος, και μπορεί να διαχειριστεί και τον θερμοστάτη σου και τα ανεμιστηράκια σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντινε λυπαμαι που στο λεω αλλα θα πρεπει να αντιμετωπισεις συντομα το μεγαλο προβλημμα της μικρης γυαλας..

Να εχεις υποψην σου οτι οσο μεγαλυτερη διαφορα θερμοκρασια εχεις με το περιβαλλον,τοσο μεγαλυτερη εξατμιση,και οσο μεγαλυτερη εξατμιση,τοσο μεγαλυτερες μεταβολες του νερου.

 

Ο καλυτερος και συναμα πιο ευκολος τρπος ειναι,ανεμηστηρακια και να εισαι απο πανω ωστε να συμπληρωνεις νερο με οσμωση.

Φυσικα οπως ειπε και ο φιλος πανω,τα ανεμηστηρακια πρεπει με καποιο τροπο να σταματανε με καποιον κοντρολερ.

Ο θερμαντηρας μονος του με τετοιες ζεστες και σε αυτα τα λιτρα,μονο επικινδυνος θα ηταν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με αυτόν τον τρόπο το μόνο που θα καταφέρεις είναι να καις ρεύμα και  να έχεις απίστευτη εξατμηση. Συμφωνώ με τον Force. Ένας controller θα σου λύσει τα χερια. Από κει κ πέρα ότι ανεμιστηρακι και να βάλεις θα κάνεις δουλειά. Απλά τα λίγο πιο ακριβά είναι κ λίγο πιο αθόρυβα συνήθως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια, ναι διαβασα για τον controller οποτε θα τον κοιταξω και αυτον. Οσο αφορα το θεμα της εξατμισης γιατι πρεπει το νερο που θα αναπληρωνω να ειναι οσμωσης; Το κανονικο δεν κανει; Και αν καταλαβα καλα στην ουσια ο θερμοστατης δεν θα μου προσφερει κατι σε τετοιες περιπτωσεις. Οποτε κοιταω ανεμιστηρακια και controller; Προσπαθω να βρω μια οικονομικη λυση γιατι οι τσεπες ειναι ολιγον τι ρηχες. :)

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Γιατι το νερο εξατμιζεται αλλα τα αλατα οχι ;)

Αν συμπληρωνεις με νερο βρυσης συνεχεια θα εχεις καποια στιγμη παρα πολυ σκληρο νερο.

 

Επισης να υπενθυμισω (κουβεντα να γινεται αλλα εχει και καποιο ενδιαφερον αν σκοπευουμε να λειψουμε καιρο) οτι και τα νιτρικα ειναι αλατα,και οταν το νερο εξατμιζεται η συγκεντρωση τους αυξανεται ανα λιτρο νερου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, argy1 said:

Γιατι το νερο εξατμιζεται αλλα τα αλατα οχι ;)

Αν συμπληρωνεις με νερο βρυσης συνεχεια θα εχεις καποια στιγμη παρα πολυ σκληρο νερο.

 

Επισης να υπενθυμισω (κουβεντα να γινεται αλλα εχει και καποιο ενδιαφερον αν σκοπευουμε να λειψουμε καιρο) οτι και τα νιτρικα ειναι αλατα,και οταν το νερο εξατμιζεται η συγκεντρωση τους αυξανεται ανα λιτρο νερου.

Χμμμ ναι οντως αυτο με τα αλατα δεν το σκεφτηκα...ακομα και σε αυτην την περιπτωση δεν υποτιθεται οτι τα βελτιωτικα νερου δεσμευουν εξουδετερωνουν καποια αλατα; Ρωταω γιατι χρησιμοποιω 2 το Prime και της API Stress Coat και το γραφουν πανω στην συσκευασια. Η' ας πουμε εαν ριχνεις την διπλασια ποσοτητα βελτιωτικου; Συγνωμη που ρωταω (βλακειες), πιο πολυ για να μαθαινω.

Μακαρι να δω νιτρικα :hehe εδω και 5 μηνες τα ψαχνω με το κυαλι. Τελος το νερο οσμωσης το προμηθευεσαι απο καπου; Ή θελει ειδικο μηχάνημα που κανει αυτην την δουλεια;

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Χμμμ ναι οντως αυτο με τα αλατα δεν το σκεφτηκα...ακομα και σε αυτην την περιπτωση δεν υποτιθεται οτι τα βελτιωτικα νερου δεσμευουν εξουδετερωνουν καποια αλατα; Ρωταω γιατι χρησιμοποιω 2 το Prime και της API Stress Coat και το γραφουν πανω στην συσκευασια. Η' ας πουμε εαν ριχνεις την διπλασια ποσοτητα βελτιωτικου; Συγνωμη που ρωταω (βλακειες), πιο πολυ για να μαθαινω.

Μακαρι να δω νιτρικα :hehe εδω και 5 μηνες τα ψαχνω με το κυαλι. Τελος το νερο οσμωσης το προμηθευεσαι απο καπου; Ή θελει ειδικο μηχάνημα που κανει αυτην την δουλεια;

Υπαρχει συσκευη αντιστροφης οσμωσης...

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=190

Οπως υπαρχει και κοντρολερ για θερμοκρασια και για την αναπληρωση...

http://www.ebay.com/bhp/stc-1000

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29960

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, stathis spithas said:

Υπαρχει συσκευη αντιστροφης οσμωσης...

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=190

Οπως υπαρχει και κοντρολερ για θερμοκρασια και για την αναπληρωση...

http://www.ebay.com/bhp/stc-1000

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29960

 

Χαρμα οφθαλμων Σταθη η τιμη που εστειλες γιατι οσο κοιταζα σε ελληνικα site εβλεπα κατι 40αρια και 50αρια...:thumbsd:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και η αναπληρωση θα σου στοιχισει πολυ φτηνοτερα αν αγορασεις φλοτερακια και αντλια απο ebay....

Αντιστροφες οσμωσεις επισης υπαρχουν πιο φτηνες στην ιδια εταιρεια..:thumbsu:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σταθη γενικα με τις αναπληρωσεις τα φλοτερακια τα εμπιστεύεσαι??γτ εχω ακουσει διαφορα..κολλήματα κτλ

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος lth έγραψε:

Σταθη γενικα με τις αναπληρωσεις τα φλοτερακια τα εμπιστεύεσαι??γτ εχω ακουσει διαφορα..κολλήματα κτλ

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σε ενα θεμα σχετικα με τις αναπληρωσεις ειδα οτι περισοτερα θεματα εχουν οι ακριβες αναπληρωσεις απο τις απλες με τα φλοτερακια..

Οι απλες κολλαν συνηθως οταν υπαρχουν ζωντανα που μπορει να τις "κομπλαρουν" οπως πχ σαλιγκαρια-καβουρια κ.α...

Εγω στην δικη μου εχω δυο φλοτερακια που παρεχουν ενα παραπανω ειδος ασφαλειας...

Link to comment
Share on other sites

Δηλ?τι εννοεις με το παραπανω ειδος ασφαλειας??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στατιστικά το εννοεί. . αν σου χαλάσει το ένα θα παίξει το δευτερο.κανονικά θέλει και ένα φλοτερ στο βαρέλι ώστε αν τελειώσει το νερο να σταματήσει τη λειτουργία της αντλίας ώστε να μη καεί 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, stathis spithas said:

Και η αναπληρωση θα σου στοιχισει πολυ φτηνοτερα αν αγορασεις φλοτερακια και αντλια απο ebay....

Αντιστροφες οσμωσεις επισης υπαρχουν πιο φτηνες στην ιδια εταιρεια..:thumbsu:

Στην περιπτωση της αναπληρωσης του νερου, το απιονισμενο ή αποσταγμενο (με χρηση Prime καλου κακου) δεν λειτουργει; Εαν ας πουμε, δεν μπω στην διαδικασια της αντιστροφης οσμωσης;

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantinos_S said:

Στην περιπτωση της αναπληρωσης του νερου, το απιονισμενο ή αποσταγμενο (με χρηση Prime καλου κακου) δεν λειτουργει; Εαν ας πουμε, δεν μπω στην διαδικασια της αντιστροφης οσμωσης;

Διορθωνω τον εαυτο μου, εννοω καθαρα αποσταγμενο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Στην περιπτωση της αναπληρωσης του νερου, το απιονισμενο ή αποσταγμενο (με χρηση Prime καλου κακου) δεν λειτουργει; Εαν ας πουμε, δεν μπω στην διαδικασια της αντιστροφης οσμωσης;

Ναι πως δεν λειτουργει..

Θεωρητικα το αποσταγμενο νερο δεν περιεχει αλατα και μεγαλο μερος απο βαρεα μεταλλα οποτε ειναι "ασφαλες" για την χρηση που το θες...

Βεβαια δεν περιεχει και ιχνοστοιχεια αλλα αυτο ειναι μια αλλη συζητηση..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, stathis spithas said:

Ναι πως δεν λειτουργει..

Θεωρητικα το αποσταγμενο νερο δεν περιεχει αλατα και μεγαλο μερος απο βαρεα μεταλλα οποτε ειναι "ασφαλες" για την χρηση που το θες...

Βεβαια δεν περιεχει και ιχνοστοιχεια αλλα αυτο ειναι μια αλλη συζητηση..

Εριξα ξανα διαβασμα για αποσταγμενο νερο (βρωσιμο) αν και το ηξερα απο πριν αλλα ηθελα να σιγουρευτω οτι ειναι το καθαρο νερο που δεν περιεχει αλατα και μεγαλο μερος των ιχνοστοιχειων και απο οτι καταλαβα εαν ισχυει αυτο, παιρνει την σκληροτητα του νερου που υπαρχει ηδη στο ενυδρειο. Μου φανηκε σαν μια καλη λυση (ισως ασυμφορη οικονομικα σε βαθος χρονου) για τους καλοκαιρινους μηνες οταν θελω να αναπληρωσω μεσο βδομαδα καποια εκατοστα εξατμισης που βλεπω. Το αλλο πραγμα που σκεφτηκα ειδικα για το καλοκαιρι (εαν δεν προσανατολιστω στο βρωσιμο αποσταγμενο) και την εξατμιση ειναι να σπασω την εβδομαδιαια αλλαγη νερου σε 2 φορες την εβδομαδα αντι για 1 αφαιρώντας νερό και προσθέτοντας νεο ετσι ωστε να μην εχω εντονες διακυμανσεις στην σκληρότητα. Αυτο προϋποθέτει βεβαια να ειμαι απο πανω συνέχεια αλλα ουτως η αλλως φευγω για διακοπες αρχες Σεπτέμβρη οποτε τους πιο ζεστους μηνες θα ειμαι εδω. Κοιταξα και τον STC-1000 αλλα η συνδεσμολογια του μου φανηκε μανικι. Δεν ειμαι καθολου καλος στις ηλεκτρικες συνδεσμολογιες εχω πληρη αγνοια. :turned:

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Κοιταξα και τον STC-1000 αλλα η συνδεσμολογια του μου φανηκε μανικι. Δεν ειμαι καθολου καλος στις ηλεκτρικες συνδεσμολογιες εχω πληρη αγνοια. :turned:

Ισως αυτο το αθρο να σου φανει χρησιμο...

Οσων αφορα το νερο της αναπληρωσης (αν το επετρεπε και η τσεπη μου) θα εκανα την κινηση να αγορασω μια α.ο. που ισως να μου χρησιμευε και αργοτερα σε αλλο ενυδρειο (αν δεν ηταν αφρικανικο)...

Αλλιως ενα diy καπακι ισως να με γλιτωνε απο το μεγαλυτερο μερος της μανουρας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, stathis spithas said:

Ισως αυτο το αθρο να σου φανει χρησιμο...

Οσων αφορα το νερο της αναπληρωσης (αν το επετρεπε και η τσεπη μου) θα εκανα την κινηση να αγορασω μια α.ο. που ισως να μου χρησιμευε και αργοτερα σε αλλο ενυδρειο (αν δεν ηταν αφρικανικο)...

Αλλιως ενα diy καπακι ισως να με γλιτωνε απο το μεγαλυτερο μερος της μανουρας...

Οταν λες dyi καπακι τι εννοεις; Αυτα ειχαν απο μονα τους καπακι τυπου plexiglass με μια τρυπα στο κεντρο για να μπαινει αερας. Αυτο δηλαδη:20170607_194652.thumb.jpg.62ce5c3079de3ad6fe650f56aa19884d.jpg

Επειδη εβαλα τα κρεμαστα φιλτρα πηρα σιτα και ραβδους πλαστικου και εφτιαξα δικο μου καπακι. Για να ανεβαζω την σταθμη του νερου ως πανω και να εχουν και μπολικο αερα να αναπνεουν. Αυτο δηλαδη:1496854316022765993155.thumb.jpg.c5b17794a7381ca7c7b0503a30e685ad.jpg

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Diy κατασκευη ειναι η do it yourself...

Κατασκευη που δεν ειναι εργοστασιακη αλλα την φτιαχνει καποιος μονος του..

Εγω προσωπικα σαν καπακι που δεν θα αφηνε το νερο να εξατμιστει σε μεγαλο βαθμο (χωρις να γνωριζω οτι ηδη υπηρχε)σκεφτομουν κατι παρομοιο με το εργοστασιακο καπακι...

Παντως και το καπακι που εφτιαξες ειναι πολυ ομορφο αλλα μαλλον δεν βολευει απο πλευρας εξατμισης..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, stathis spithas said:

Diy κατασκευη ειναι η do it yourself...

Κατασκευη που δεν ειναι εργοστασιακη αλλα την φτιαχνει καποιος μονος του..

Εγω προσωπικα σαν καπακι που δεν θα αφηνε το νερο να εξατμιστει σε μεγαλο βαθμο (χωρις να γνωριζω οτι ηδη υπηρχε)σκεφτομουν κατι παρομοιο με το εργοστασιακο καπακι...

Παντως και το καπακι που εφτιαξες ειναι πολυ ομορφο αλλα μαλλον δεν βολευει απο πλευρας εξατμισης..

Χαχα ναι ξερω τι ειναι το Diy απλα ηθελα να μαθω τι ιδεα εχεις για το καπακι. Αρα το ειχες στο μυαλο σου σαν το πρωτο που ανεβασα το εργοστασιακο. Θα μπορουσα να μεταποιησω το εργοστασιακο για να κοπει ακριβως εκει που μπαινουν τα κρεμαστα. Η αληθεια ειναι οτι με αυτο που εκανα εχω μεγαλυτερη εξατμιση. Εαν μεταποιούσα το εργοστασιακο πως θα μπορουσα να τοποθετησω το ανεμιστηρακι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Η αληθεια ειναι οτι με αυτο που εκανα εχω μεγαλυτερη εξατμιση. Εαν μεταποιούσα το εργοστασιακο πως θα μπορουσα να τοποθετησω το ανεμιστηρακι;

Νομιζω οτι μια τρυπα (με ποτηρι αν υπαρχει)στο σχημα απο το ανεμηστηρακι και κολλημα με λιγη σιλικονη απο την πανω μερια ειναι αρκετο..

Ισως χρειαστει να εχεις ελαχιστα ανοικτο το καπακι για να κανει ρευμα ..

Κατα πασα πιθανοτητα ομως οχι..

Αν αποφασισεις κατι τετοιο ψαξε για οσο το δυνατον αθορυβα..

Ενα φτανει στα λιτρα σου..

http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/case-fans.htm

Τα πρωτα νομιζω ειναι μια καλη -φτηνη σχετικα επιλογη..

Απο οσο θυμαμαι με ειχαν εξυπηρετησει χωρις προβληματα...

Ενδοιασμο εχω ειναι το μεγεθος τους και ποσο χωρο θα πιανουν στο καπακι...

 

Αλλα νομιζω (χωρις να ειμαι επαγγελματιας ψυκτικος) Κωσταντινε οτι και παλι μεγαλο μερος απο την εξατμιση δεν το γλιτωνεις ουτε ετσι...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Constantinos_S said:

Εριξα ξανα διαβασμα για αποσταγμενο νερο (βρωσιμο) αν και το ηξερα απο πριν αλλα ηθελα να σιγουρευτω οτι ειναι το καθαρο νερο που δεν περιεχει αλατα και μεγαλο μερος των ιχνοστοιχειων και απο οτι καταλαβα εαν ισχυει αυτο, παιρνει την σκληροτητα του νερου που υπαρχει ηδη στο ενυδρειο. Μου φανηκε σαν μια καλη λυση (ισως ασυμφορη οικονομικα σε βαθος χρονου) για τους καλοκαιρινους μηνες οταν θελω να αναπληρωσω μεσο βδομαδα καποια εκατοστα εξατμισης που βλεπω. Το αλλο πραγμα που σκεφτηκα ειδικα για το καλοκαιρι (εαν δεν προσανατολιστω στο βρωσιμο αποσταγμενο) και την εξατμιση ειναι να σπασω την εβδομαδιαια αλλαγη νερου σε 2 φορες την εβδομαδα αντι για 1 αφαιρώντας νερό και προσθέτοντας νεο ετσι ωστε να μην εχω εντονες διακυμανσεις στην σκληρότητα. Αυτο προϋποθέτει βεβαια να ειμαι απο πανω συνέχεια αλλα ουτως η αλλως φευγω για διακοπες αρχες Σεπτέμβρη οποτε τους πιο ζεστους μηνες θα ειμαι εδω. Κοιταξα και τον STC-1000 αλλα η συνδεσμολογια του μου φανηκε μανικι. Δεν ειμαι καθολου καλος στις ηλεκτρικες συνδεσμολογιες εχω πληρη αγνοια. :turned:

Αν θες βοήθεια με τη συνδεσμολογια του stc1000 πες μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...