Jump to content

Καινούριο Ενυδρείο


Recommended Posts

 

Καλησπέρα σας! Πήραμε πρόσφατα ένα ενυδρείο 65 λιτρών. Προμηθευτήκαμε φίλτρο, θερμοστάτη και το διακοσμητικό που βγάζει μπουρμπουλήθρες καθώς και έναν βράχο με δύο φυτά. Βάλαμε τρία φάρμακα που μας έδωσαν από το pet shop και αφήσαμε το ενυδρείο να τρέξει για μιάμιση εβδομάδα. Σήμερα βάλαμε 8 τροπικά ψάρια μέσα. 3 γκαπυ 2 τσερυ 1 ινδιανακι 1 αρλεκινο και 1 μολλυ. Κάναμε κάτι λάθος? Μας παίρνει να βάλουμε άλλα 4-5 ψάρια? Δεν έχουμε εμπειρία στα ψάρια. όλες τις οδηγίες τις πήραμε από το πετ σοπ. Επίσης το μόλλυ κάθεται τις περισσότερες ώρες κάτω από το φίλτρο. Είναι κάτι ανησυχητικό;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως όρισες!!! Αρχικα να σε ρωτησω αν εχεις κανει μετρησεις στο νερο γτ το ενυδρειο υπαρχει η πιθανοτητα, σε μεγάλο ποσοστό να ειναι αστρωτο. Δεύτερον τα ψαρακια μεταξυ τους δεν ταιριάζουν, τόσο όσον αφορά τις συνθήκες διαβίωσης τους αλλα και σαν μονάδες ξεχωριστά. π.χ. οι αρλεκίνοι θελουν μαλακο νερό και πρέπει να είναι κοπάδι, τα γκάππυ πρέπει να είναι ένα χαρεμάκι 1 αρσενικό και 3 θηλυκά και θέλουν άλλο νεράκι και πάει λέγοντας. Θα σ πουνε και οι πιο εμπειροι τις γνώμες τους. ότι θες ρωτας!!!

Έγινε επεξεργασία - gifil
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως ο πετσοπάς μου τα πρότεινε. Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες γρήγορα. Όχι δεν έχω κάνει μετρήσεις. Τι μπορώ να κάνω για να τα σώσω?

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγχωθει και φοβάμαι μην μου πεθάνει το μόλλυ. Τι να κάνω να το σώσω? Να βάλω κι άλλα μολλυ να κάνει παρέα?

Link to comment
Share on other sites

Να πας να τα δωσεις στον πετσοπα κατα τη γνώμη μου τα ψάρια. Δεύτερον να παρεις τεστ για μετρήσεις νερού η να πας στο πετσοπ να σ κανει αυτός που σ εδωσε και τοσα ζουμια για να δεις π βρισκεται το ενυδρείο. Αν θες ανέφερε τα ζουμια που σ έδωσε και εχεις βάλει. αν σου αρέσουν τα γκαππακια μπορείς να φτιάξεις ένα ωραιο χαρεμάκι και σιγα σιγα θα γεμισεις με γέννες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Eleni L έγραψε:

Έχω αγχωθει και φοβάμαι μην μου πεθάνει το μόλλυ. Τι να κάνω να το σώσω? Να βάλω κι άλλα μολλυ να κάνει παρέα?

πως έκανες προσαρμογη τα ψαράκια σου;

Link to comment
Share on other sites

Μου έδωσε το DAJANA BIOFILTER , το DAJANA START PLUS και το AQUASANA GOLD

Τι εννοείς πως έκανα προσαρμογή?

 

Link to comment
Share on other sites

πηρες τα ψαράκια σε σακουλίτσες. τα εβαλες απευθειας μεσα στο ενυδρείο σου ή σου ειπε ποιες διαδικασιες πρεπει να ακολουθησεις για να τα βαλεις;;;

Link to comment
Share on other sites

ναι χρειαζοταν. λοιπον θα αρχίσουμε απο τα βασικα:

 

Και γενικά εδω θα βρείς πολλά ενδιαφέροντα θέματα που θα σε βοηθήσουν, όπως βοήθησαν και μένα και πολλούς ακόμα:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι κατ' εμέ άστρωτο. Αν σ είναι εύκολο πήγαινε αύριο στο πετσοπ να σ κάνει τις μετρήσεις του νερού μαζί με τα περισσότερα ψαράκια. 

Link to comment
Share on other sites

Άρα αύριο θα κάνω τις μετρήσεις. Βάλαμε τα ψάρια μόλις το νερό ξεθόλωσε από τα βακτήρια. Τα ψάρια να τα πάω όλα πίσω?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αποφασίσει τι θέλεις απο ψαράκια; Θες να δεις γέννες; Θα επιλέξεις τα ζωοτόκα που είναι τα Γκάππυ που πήρες. 

 

Έγινε επεξεργασία - gifil
Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα κρατήσω τα γκάπυ και  θα δώσω τον αρλεκίνο. Τα μόλλυ μπορώ να τα κρατήσω? Τα τσέρρυ? Ναι θέλουμε γέννες. Θα βάλω αύριο άλλα πέντε θηλυκά γκάπυ για να είναι 1 προς 3. 

Link to comment
Share on other sites

Δώσε όλα τα αλλα και παρε τα θηλυκα. τα τσέρρυ θέλουν και αυτά κοπάδι, όπως και οι αρλεκίνοι. τα μόλλυ θέλουν όπως και τα γκάππυ χαρεμι. το νούμερο ένα είναι οι μετρήσεις σου!!

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή μπορεί να σ φαίνονται λίγα ψαράκια τα γκάππυ αλλα μεσα σε λίγους μήνες θα γεμίσεις απο μωρά γτ γεννάνε σαν κουνέλια τα συγκεκριμένα. καλο θα ήταν να μας ανεβάσεις και μια φωτογραφία απο το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Δηλαδή σ ολοκληρο το 65λιτρο θα βάλω μόνο γκάππυ? Δεν μπορώ να κρατήσω και τα μόλλυ και να τα φτιάξω κοπαδάκι?

Link to comment
Share on other sites

αμα διαβάσεις το άρθρο που σ εστειλα για τα ζωοτόκα θα δεις το γτ. Εγω ξεκίνησα σε 120 λίτρα με 4 πλάτυ και σιγα σιγα πρόσθετα μέχρι π έφτασα σαν τελικό αριθμό απο ενήλικα τα 8. τώρα έχω κάπου 20 απο γέννες και έχω χαρίσει κάποια. 

όσον αφορά τα φυτά τα πλαστικά σε βάθος χρόνου θα χάνουν το χρώμα τους και θα βγάζουν χημικά επικίνδυνα για τα ψαράκια. Ασε π μπορούν έυκολα να τραυματιστούν τα ψαράκια. Για μένα δεν γίνεται να τα αλλάξεις όλα σε μια μέρα και για οικονομικούς λόγους αλλά και αν θα βρείς. Αύριο π θα κάνεις τις μετρήσεις σου και θα μας πεις που βρίσκεται το ενυδρείο, άνοιξε μια αγγελία και ζήτα φυτάκια για χάρισμα. Θα ανταποκριθούν πολλοί. 

Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο λέει ότι μπάινουν δύο ζωτόκα μαζί. Άρα θα βάλω δύο είδη ζωοτόκων και τ άλλα τα δίνω πίσω. Το πολύ πολύ όταν γεννήσουν τα χαρίζω!

Ευχαριστώ πολύ! Καλό βράδυ!

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για άλλη μια φορά κάποιος φίλος έπεσε θύμα πετσοπά, στο βωμό του κέρδους του, αδιαφορώντας για τα ψαράκια που πουλάει...

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις (κατ'εμέ) είναι να μην ξαναπατήσεις στο μαγαζί του, γιατί ό,τι συμβουλή και να σου δώσει, ό,τι μέτρηση και να σου κάνει, μάλλον θα είναι εις βάρος του ενυδρείου σου...:argue:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω προχθες πειγα στο γνωστο κλεφτοπετ και ενας ρωτησε (μπορω να βαλω σε μια γιαλα 6 γκαπυ?) και ο "ιχθυολογος" του λεει φυσικα και μπορεις.... και εγω οταν του ειπα οτι θελουν ποιο μεγαλο ενυδρειο και πρεπει να το στρωσεις ο πετσοπας μου ειπε (μην λες λαθος πραματα και μην ανακατεβεσε σε κατι που δεν ξερεις.....) επισης οταν ο ανθροπως με ρωτησε περι του στρωσηματος (γιατι του ειπε να παρει χιλια δυο φαρμακα και βλακιες) απιλισε να με διοξει απο το καταστιμα...... 

σορρυ για το off topic 

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Εγω προχθες πειγα στο γνωστο κλεφτοπετ και ενας ρωτησε (μπορω να βαλω σε μια γιαλα 6 γκαπυ?) και ο "ιχθυολογος" του λεει φυσικα και μπορεις.... και εγω οταν του ειπα οτι θελουν ποιο μεγαλο ενυδρειο και πρεπει να το στρωσεις ο πετσοπας μου ειπε (μην λες λαθος πραματα και μην ανακατεβεσε σε κατι που δεν ξερεις.....) επισης οταν ο ανθροπως με ρωτησε περι του στρωσηματος (γιατι του ειπε να παρει χιλια δυο φαρμακα και βλακιες) απιλισε να με διοξει απο το καταστιμα...... 

σορρυ για το off topic 

 

Μήπως θα'πρεπε να βάλεις το όνομα του κλεφτοπετ, ώστε να μπορούμε να αποφεύγουμε το μαγαζί του; Τι λένε οι admin περί αυτού; :growl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...