Jump to content

Πατέντα για Διοξείδιο


Recommended Posts

Είχα πιάσει κουβέντα με ένα παιδί και μου είπε μια πατέντα για διοξείδιο που βάζει σε ένα μπουκάλι ζάχαρη και μαγιά και οι αναθυμιάσεις πάνε σε ένα άλλο μπουκάλι και από το δεύτερο μπουκάλι στο ενυδρείο. Το έχει προσπαθήσει κανεις ; έχει αποτέλεσμα ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει. Το εχω δει και με ξυδι και σοδα...δεν ξέρω αν αξιζει

Link to comment
Share on other sites

Εδω εχει ενα tutorial για το πως μπορει καποιος να το κατασκευασει. Αυτος στο καναλι του εχει πολλα tutorials εξου και το King Of Diy, απο τα λιγα που ειδα νομιζω θελει και κατι σαν βανα για να ρυθμιζεις το ποσο CO2 μπαινει στο ενυδρειο. Στην αρχη παραθετει ολα τα υλικα. Επισης δεν ξερω εαν αξιζει. Σιγουρα ομως εχει μικροτερο κοστος απο τις μπουκαλες και τα συστηματα διοξειδιου. 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πουν και οι πιο εμπειροι εγω δεν βλεπω καποιο κινδυνο. Βεβαια πρεπει να υπαρχει η βανα που ειδα για να ρυθμιζει την διαχυση και επισης στο τελος του βιντεο σου λεει οτι θα πρεπει να θυμασαι να το κλεινεις οταν πεσουν τα φωτα του ενυδρειου γιατι κατα την διαρκεια αυτη τα φυτα δεν κανουν χρηση του διοξειδιου και εαν το αφησεις ανοιχτο υπαρχει κινδυνος δηλητηρίασης απο διοξειδιο στα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλή και φθηνή κατασκευή, η οποία αξίζει θα έλεγα. Θα ψαχτείς με τις αναλογίες σου και μπορεί να τραβήξει και έναν μήνα το σύστημα, αλλά θα μειώνεται συνεχώς η απόδοση. Βάζουμε και λίγο σόδα για να διαρκέσει περισσότερο. Είδα πολύ μικρή αλλά υπαρκτή βελτίωση στα φυτα και εξαιρετικό αποτέλεσμα στην μειώση αλγης. Και δεν είχα χρησιμοποιήσει καν σωστό εξάρτημα για την διάχυση, με κάτι κατάλληλο θα είχα ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μετεφερα το θεμα σου γιατι ηταν στα προφιλ φυτων.

 

Επισης ριξε μια ματια και εδω 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω και στα δυο ενυδρεια και κανει καλη δουλεια. την εμπιστευομαι τοσο καιρο και δεν ειχα το παραμικρο προβλημα. οπως λεει και ο Βασιλης @bbetta, κανει δουλιτσα μικρή μεν αλλα καλη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη λύση σε αυτά τα diy co2 είναι μόνο το ξινό-σόδα

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος xristosa έγραψε:

η καλύτερη λύση σε αυτά τα diy co2 είναι μόνο το ξινό-σόδα

Τη ειναι ακριβως αυτο?

 

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ σημαντικό το ερώτημα που βάζει ο Δημήτρης  ο αποπάνω:rasp:.

Για μεγάλα ενυδρεία δεν κάνει ιδαίτερη δουλειά.

Επίσης δεν κάνει δουλειά και το χειμώνα που το περιβάλλον έχει χαμηλή θερμοκρασία (άρα και το μίγμα).

Για μικρά ενυδρεία με σωστή διάχυση είναι ένας τρόπος (όχι ο οικονομικότερος) αλλά για εμένα το μεγάλο μειονέκτημα είναι ότι δεν υπάρχει σταθερή ροή.

Καλό θα ήταν και η χρήση  ανεπίστροφης βαλβίδας.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, SOTIRIS said:

Καλό θα ήταν και η χρήση  ανεπίστροφης βαλβίδας.:)

+1

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Τη ειναι ακριβως αυτο?

 

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?

  για ενυδρεία μέχρι 60 λίτρα είναι πολύ κάλο,αντί για την μάγια με την ζάχαρη χρησιμοποιεις ξινό-σόδα και 2 μπουκάλια,δεν υπάρχει περίπτωση να μην δουλέψει (όπως γίνεται αρκετές φορές με την ζάχαρη) δεν πρέπει να φτιάχνεις θερμοκρασία,δεν φοβάσαι μην σκάσει το μείγμα και έχει σταθερή ροή αφού μπορείς να την ρυθμίσεις με βαλβίδα  

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Bill Antwniou έγραψε:

Αυτό λέτε να αξίζει ;;

IMG_4457.PNG

αυτό το σετ πάσχει και στην βαλβίδα και στο μανόμετρο, αν θες κάποιο πιο αξιόπιστο δες ένα από αυτά

 

http://www.ebay.com/itm/311390945523?var=610473481154&ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

 

 

http://www.ebay.com/itm/D301-DIY-Co2-Generator-System-Safe-Valve-Pressure-Gauge-For-Aquarium-Tank-Plant-/322345430679?hash=item4b0d48ee97:g:JM8AAOSwEzxYP5tk

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...