Jump to content

Louka's FOWLR


Mr.Puff

Recommended Posts

Όλα ξεκίνησαν κάπως έτσι πριν μερικούς μήνες.

20170301_130740.jpg

20170301_130752.jpg

20170301_130758.jpg

20170301_130824.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με υπομονή και χωρίς βιασύνη το ενυδρείο καθαρίστηκε καλά έγινε νέο aquascape με αποκλειστικά νεκρό βράχο μπήκε αραγωνίτης 2-4mm, γέμισε νερό όσμοσης :hot: βακτήρια stability, και ξεκίνημα για fishless στρώσιμο. Το ξέρω ότι θα τραβήξει πολύ η δουλειά αλλά δεν με πειράζει καθόλου. Ας πάρει όσο χρόνο θέλει. Το ενυδρείο είναι καθαρά 320 λίτρα και το sump 120 λίτρα καθαρά.

20170523_215111.jpg

20170524_173548.jpg

20170602_172703.jpg

20170607_195929.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Για φωτισμό ακόμα δεν έχω πάρει καμία απόφαση, όμως θα πάω σε κάποια λύση με led με μικρή κατανάλωση αφού θα έχει καθαρά διακοσμητικό χαρακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο αποτέλεσμα!!! 

Με το καλό να μπούν και τα ψαράκια. 

 

Η υπερχείλιση σου κάνει καθόλου θόρυβο ?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Λουκά !

Καλο ταξίδι φίλε στο νέο σου :gunsmilie:!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη Λουκα και μην ορκιζεσε οτι θα μεινει FOWLR...χαχαχαχα:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Ωραίο αποτέλεσμα!!! 

Με το καλό να μπούν και τα ψαράκια. 

 

Η υπερχείλιση σου κάνει καθόλου θόρυβο ?

Ναι αμέ κάνει και μάλιστα αρκετό. Για την ώρα η μόνη λύση που δούλεψε περιορίζοντας τον θόρυβο αλλά και τις φυσαλίδες στο sump  που ήταν πάρα πολλές, ήταν το κλείσιμο της μίας βάνας κατά 50%. Η δεύτερη είναι τελείως ανοικτή. Άλλη μία λύση που μου πρότεινε ο Σπύρος με χρήση πλαστικών δεματικών όντος λύνει το θέμα του θορύβου αλλά όχι δυστυχός το θέμα με τις φυσαλίδες στο sump. Οπότε ψάχνω και άλλες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Μπράβο ρε Λουκά !

Καλο ταξίδι φίλε στο νέο σου :gunsmilie:!!!

Ευχαριστώ φίλε!

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Καλη αρχη Λουκα και μην ορκιζεσε οτι θα μεινει FOWLR...χαχαχαχα:thumbsu:

Ευχαριστώ Νικόλα. Μακάρι φίλε κάποια στιγμή να γίνει reef. Για την ώρα όμως θα κοιτάξω να γίνει ένα καλό fish only και βλέπουμε.

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Πολυ καλη δουλεια φιλε.

Να'σε καλά Δημήτρη. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή Λουκα!

να πάνε όλα καλά φιλαράκι!

 

υγ: το στήσιμο πάντως προδιαθέτει για reef :P

Link to comment
Share on other sites

Update. Όγδοη μέρα στρωσίματος σήμερα. Χρησιμοποιώ βακτήρια stability και κατεψηγμένη γαριδούλα krill για πηγή αμμωνίας. Οι οδηγίες του stability λένε καθημερινή προσθήκη βακτηρίων για 7 ημέρες. Οπότε σήμερα ήταν η τελευταία μέρα. Η αμμωνία είναι στο 0,25 εδώ και τρεις μέρες αλλά δεν ανεβαίνει ακόμα άλλο. Προσθέτω και ελάχιστα flakes καθημερινά. Τι να κάνω λέτε από δω και πέρα; Τροφούλα κάθε μέρα χωρίς άλλα βακτήρια και αναμονή; Τα νιτρώδη ακόμα δεν έχουν ανέβει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Update. Όγδοη μέρα στρωσίματος σήμερα. Χρησιμοποιώ βακτήρια stability και κατεψηγμένη γαριδούλα krill για πηγή αμμωνίας. Οι οδηγίες του stability λένε καθημερινή προσθήκη βακτηρίων για 7 ημέρες. Οπότε σήμερα ήταν η τελευταία μέρα. Η αμμωνία είναι στο 0,25 εδώ και τρεις μέρες αλλά δεν ανεβαίνει ακόμα άλλο. Προσθέτω και ελάχιστα flakes καθημερινά. Τι να κάνω λέτε από δω και πέρα; Τροφούλα κάθε μέρα χωρίς άλλα βακτήρια και αναμονή; Τα νιτρώδη ακόμα δεν έχουν ανέβει.

Οχι προφανως συνεχιζεις τα βακτηρια πχ special blend και υπομονη

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Οχι προφανως συνεχιζεις τα βακτηρια πχ special blend και υπομονη

Νίκο λες να αλλάξω βακτήρια και να πάρω τα special blend; Να συνεχίσω καθημερινά βακτήρια ή εβδομαδιαία τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Για να πω κι εγώ την άποψη μου κι από εδώ!!

Λουκά ο καθαρισμός του ενυδρείου δείχνει την υπομονή σου φίλε!!

Πολύ προσεγμένη δουλειά κι από τι είδα το γωνιακό ντύσιμο των τζαμιών τα σπάει !!

Aquascape όντως για Reef ... :P

Αποψη μου από την ώρα που τα νιτρώδη δεν έχουν πάρει μπρος ακόμη να συνεχίσεις τα βακτήρια λιγότερη ποσότητα ανά ημέρα,σε δυο τρεις μέρες κάντο μέρα παρα μέρα και από βδομάδα το ξεκινάς εβδομαδιαίο..

Καλή υπομονή με την συνέχεια της υπομονής σου!! :)

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη. Απο την στιγμη που υπάρχει ΝΗ3 μέσα σιγα σιγα θα στρώσει ο κύκλος, και θα φτάσεις σε σημείο όπου θα ρίχνεις τροφή και θα έχεις ΝΗ3:0 , ΝΟ2:0, και ΝΟ3: 5-10 (παίζει το νούμερο) 

 

Εγω ίσως να μην έριχνα και καθόλου άλλα βακτήρια.

Εχει μπεί το μπόλι μέσα και επωάζονται στο ενυδρείο μέσα. Θέλει χρόνο για να φτάσει ο πληθυσμός τους σε σημείο ικανό να ανταγωνιστεί την ΝΗ3/ΝΟ2.  Φυσικα αν θέλεις να βάλεις βακτήρια βάλε, καθώς θα βοηθήσουν στο να ολοκληρωθεί ο κύκλος ποιό γρήγορα. 

 

Τροφούλα θα έριχνα ανα 2 με 3 μέρες πλέων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά υπομονή υπάρχει. Ήξερα ότι η διαδικασία θα τραβήξει πολύ από τη στιγμή που ξεκίνησα με τα πάντα νεκρά. Απλά φοβάμε μην κάνω κάποιο λάθος και σταματήσω τον κύκλο άθελά μου. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2017 at 5:04 ΠΜ, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Νίκο λες να αλλάξω βακτήρια και να πάρω τα special blend; Να συνεχίσω καθημερινά βακτήρια ή εβδομαδιαία τώρα;

Οπως γραφει το κουτι .

Link to comment
Share on other sites

13η μέρα σήμερα. Η αμμωνία παραμένει στο 0,25 και νιτρώδη ακόμα δεν έχουν κάνει την εμφάνισή τους. Καθημερινά πέφτει τροφούλα στο νερό. Βακτήρια ρίχνω ανά 3 μέρες τώρα και θα γίνουν εβδομαδιαία. Έγινε και η επιλογή του φωτισμού, με βάση τις ανάγκες ενός f/o ενυδρείου. Οπότε πρωτίστως χαμηλή κατανάλωση και χαμηλή έκλυση θερμοκρασίας. Έτσι πήρα από συνχομπίστα το fluvalsea marine & reef M48 με κατανάλωση μόλις 46watt. Η απόδοσή του μου αρέσει και για f/o νομίζω είναι υπεραρκετό. Τώρα αν αργότερα αλλάξει κάτι και αποφασίσω για κοράλλια, έχει ο Θεός. Υγεία να'χουμε. Τέλος να πω ότι το σκίμμερ ξεκίνησε να βγάζει κάτι. Σκέφτομαι να πάρω και αυτό εδώ για το φωτιστικό που πήρα. https://www.amazon.com/Fluval-Digital-Dual-Lamp-Timer/dp/B015QM9TS0 Το γνωρίζει κανείς; Μερικές φωτό από το ενυδρείο.20170618_221638.thumb.jpg.a094557fa763af65a2e85962662e44da.jpg20170618_221752.thumb.jpg.cae842e31cd278a1de2ba808c276d025.jpg20170618_221835.thumb.jpg.d7c5bf1a067cb221ddb2031ab86939ff.jpg20170618_221851.thumb.jpg.ff938430da77cde8500f7980b805b8d7.jpg

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  Λουκά να παρατηρήσω κάτι ότι χρειάζεστε σκιμερ από χτες άλλο επισεις δεν χρειάζεστε να ρίχνεις άλλη τροφή με μόνο βακτήρια και είσαι οκ.Επισεις η κάλτσα κάθε 2 τρεις μέρες θα γεμίζει που σημαίνει αλλαγές με τουλάχιστον άλλες δύο τρεις να κάθονται και επισείς εάν την ξεχάσεις  μπορείς να πλυμηρισεις.Το φως δείχνει οκ.λιγο υπομονή ακομα μην ξεχνάς τον αντιφωσφωρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

  Λουκά να παρατηρήσω κάτι ότι χρειάζεστε σκιμερ από χτες άλλο επισεις δεν χρειάζεστε να ρίχνεις άλλη τροφή με μόνο βακτήρια και είσαι οκ.Επισεις η κάλτσα κάθε 2 τρεις μέρες θα γεμίζει που σημαίνει αλλαγές με τουλάχιστον άλλες δύο τρεις να κάθονται και επισείς εάν την ξεχάσεις  μπορείς να πλυμηρισεις.Το φως δείχνει οκ.λιγο υπομονή ακομα μην ξεχνάς τον αντιφωσφωρο.

Νίκο το ξέρω ότι το σκίμμερ είναι το λιγότερο ανεπαρκές για να μη πω κάτι χειρότερο, αλλά το κανονικό τρέχει ακόμα στο παλιό ενυδρείο με τα ψάρια. οπότε αυτό είναι μόνο μια προσωρινή λύση, τώρα που ακόμα δεν υπάρχουν ψάρια. Και όταν τα οικονομικά το επιτρέψουν θα πάρω επιτέλους ένα καλό σκίμμερ με κώνο επιτέλους. Για την ώρα όμως θα πρέπει να συμβιβαστώ με αυτά που έχω δυστηχός. Τροφή λες να μη ρίχνω ούτε ελάχιστη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Νίκο το ξέρω ότι το σκίμμερ είναι το λιγότερο ανεπαρκές για να μη πω κάτι χειρότερο, αλλά το κανονικό τρέχει ακόμα στο παλιό ενυδρείο με τα ψάρια. οπότε αυτό είναι μόνο μια προσωρινή λύση, τώρα που ακόμα δεν υπάρχουν ψάρια. Και όταν τα οικονομικά το επιτρέψουν θα πάρω επιτέλους ένα καλό σκίμμερ με κώνο επιτέλους. Για την ώρα όμως θα πρέπει να συμβιβαστώ με αυτά που έχω δυστηχός. Τροφή λες να μη ρίχνω ούτε ελάχιστη;

Οχι γιατι με οσο εριξες ξεκινησε η διδικασια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update. 26η ημέρα σήμερα και τα πράγματα έχουν ως εξής: Αμμωνία σταθερά στο 0,25. Τα νιτρώδη εδώ και 2 μέρες επιτέλους άρχισαν να κάνουν την παρουσία τους και τώρα μετράω 0,1. Αλατότητα 1020 ph 8,2 και KH 6.1 Έχω αρχίσει να λειτουργώ τον φωτισμό για 4 ώρες την ημέρα. δεν ξέρω αν έκανα καλά. Από σήμερα ξεκινάω τα special blend σε εβδομαδιαία πλέον βάση. Και μερικές φωτό από τον φωτισμό και μία DIY βασούλα από plexi που μου έφτιαξε ένας φίλος. Περιμένω σχόλεια και παρατηρήσεις. 20170629_224211.thumb.jpg.7e3e6fafbfd1aaacbd9d302b0a5c81d6.jpg20170629_224242.thumb.jpg.bb5a3617cd57894a0b85b4e3ea0bb722.jpg20170629_224338.thumb.jpg.0d37b1df50a8e74762ddc1623785de7c.jpg20170629_224359.thumb.jpg.b722800fd86a05aa056f3c7b313d98dc.jpg20170629_224446.thumb.jpg.59d0c8d1b4d23abca5a23ecf78316db4.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...