Jump to content

Louka's FOWLR


Mr.Puff

Recommended Posts

Πολυ ωραιο λουκα.μια παρατηρηση εχω να κανω εαν εχω καταλαβει καλα.βλεπω οτι την υπερχειληση με την επιστροφη οτι ειναι στην ιδια πλευρα;εαν ειναι, μηπως θα ηταν ποιο σωστο να παει η επιστροφη απο την αλλη πλευρα του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ολα λιγο θελει ακομα.Μην ξεχνάς αντιφωσφωρο.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολυ !

κομψη και διακριτική !

 

ειναι ασφαλείς ;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/7/2017 at 3:43 ΜΜ, το μέλος manos0000 έγραψε:

Πολυ ωραιο λουκα.μια παρατηρηση εχω να κανω εαν εχω καταλαβει καλα.βλεπω οτι την υπερχειληση με την επιστροφη οτι ειναι στην ιδια πλευρα;εαν ειναι, μηπως θα ηταν ποιο σωστο να παει η επιστροφη απο την αλλη πλευρα του ενυδρειου.

Εννοείς η επιστροφή του νερού να είναι πιο μακριά από το σημείο της υπερχείλησης; Κοίτα το ενυδρείο το πήρα έτοιμο και ήταν έτσι φτιαγμένο. Το μόνο που θα μπορούσε να γίνει είναι επέκταση στις σωλήνες της επιστροφής για να χύνεται το νερό πιο μακριά. θα το δω το θέμα.

 

On 2/7/2017 at 4:21 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Μια χαρα ολα λιγο θελει ακομα.Μην ξεχνάς αντιφωσφωρο.

Νικόλα αντιφώσφορο έβαλα από την πρώτη στιγμή σιδήρου, αλλά τα φωσφορικά παραμένουν πολύ υψηλά. 0,5 με salifert. Ακόμα μάλλον συνεχίζει να ξερνάει ο βράχος παρά την πολύμηνη κούρα που του έκανα.

 

On 2/7/2017 at 7:40 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Μου αρέσει πολυ !

κομψη και διακριτική !

 

ειναι ασφαλείς ;;;

Διονύση ευχαριστώ. Ναι είναι πολύ σταθερή.

Link to comment
Share on other sites

Αυξάνεις τον αντιφωσφωρο η βάζεις αλουμινίου για 4 με 5  μερες .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Λουκά πολύ μου αρέσει η εξέλιξη και είμαι σίγουρος ότι θα πάει πολύ καλά το ενυδρειο...

Έχω πάθει πλάκα με τον πινάκα-παζλ που έχεις στον τοίχο ....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος TAN έγραψε:

Φίλε μου Λουκά πολύ μου αρέσει η εξέλιξη και είμαι σίγουρος ότι θα πάει πολύ καλά το ενυδρειο...

Έχω πάθει πλάκα με τον πινάκα-παζλ που έχεις στον τοίχο ....

Έχει και γυαλιά 3D!! :bigemo_harabe_net-95:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

51 ημέρες λειτουργίας του ενυδρείου και σήμερα για πρώτη φορά τα νιτρώδη μηδένισαν τελείως. Επίσης να πώ ότι το περισσότερο που έφτασαν ήταν στο 1mg/l. Αμμωνία επίσης στο 0. Να θυμίσω ότι το ενυδρείο στρώνει αποκλειστικά με νεκρό βράχο/αραγωνίτη και χωρίς κάποιο ψαράκι, παρά μονο με βακτήρια και τροφή. (κατεψυγμένο krill). Μια που ψαράκια θέλω να ξεκινήσω να βάζω από το φνινόπωρο, λέτε να συνεχίζω εκτός από βακτίρια να ρίχνω και τροφή ώστε να μην πεθάνουν τα βακτήρια; Θεωρούμε ότι τώρα το ενυδρείο έχει στρώσει;

Link to comment
Share on other sites

Κατεψυγμένο krill για να στρώσεις το ενυδρείο!!  Ουάου!!  Τα βακτήρια κάνουν Πάσχα εκειμέσα :)      Εγω με ξηρή τροφούλα το ειχα στρώσει και άγιος ο θεος χεχε.  

 

Περα απο την πλάκα τωρα, 

 

Δεν θυμάμαι τι βακρήρια χρησιμοποιείς. Αν ειναι prodibio ή microlift special blend πιστεύω μπορείς πλέων να βάλεις  την δώση συντήρησης. (Ανα 15 μέρες).  

Για τροφή θα έλεγα να μην σταματήσεις. Συνέχισε έτσι όπως το πάς.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Κατεψυγμένο krill για να στρώσεις το ενυδρείο!!  Ουάου!!  Τα βακτήρια κάνουν Πάσχα εκειμέσα :)      Εγω με ξηρή τροφούλα το ειχα στρώσει και άγιος ο θεος χεχε.  

 

Περα απο την πλάκα τωρα, 

 

Δεν θυμάμαι τι βακρήρια χρησιμοποιείς. Αν ειναι prodibio ή microlift special blend πιστεύω μπορείς πλέων να βάλεις  την δώση συντήρησης. (Ανα 15 μέρες).  

Για τροφή θα έλεγα να μην σταματήσεις. Συνέχισε έτσι όπως το πάς.

Eυγένιε ξεκίνησα με stability. Όταν τελεώσε το πρώτο μπουκάλι (δεν άργησε κιόλας) χρησιμοποίησα τρείς αμπούλες prodibio που μου είχαν μείνει ανά τρεις μέρες. Μέχρι εκείνο το σημείο το μόνο που είχε γίνει ήταν να ανέβει ελάχιστα η αμμωνία. Μετά πέρασα στα special blend. Από αυτό το σημείο και μετά σαν από θαύμα όλα άλλαξαν. Ανέβηκε παραπάνω η αμμωνία (το ανώτερο που έφτασε ήταν 0,25) και άρχισαν να ανεβαίνουν και τα νιτρώδη ( το περισσότερο που έφτασαν ήταν 1). Μέχρι που χθες μηδένισαν. Οπότε συνεχίζω με τροφούλα και special blend. Σήμερα συνεχίζουν να είναι 0. Συγχωρέστε με για αυτό που θα πω και ελπίζω να μην φανεί σαν διαφήμιση. Special blend δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ άλλοτε. Τώρα πλέον δεν τα αλλάζω με τίποτα, όσο πολύ και αν βρωμάνε!

Link to comment
Share on other sites

...χωρις να κάνω και γώ διαφήμιση.... να σου πώ οτι και γώ αυτά βάζω, και είμαι πολυ ευχαριστημένος. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

λουκα γιατι δεν βαζεις κανα ψαρακι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος manos0000 έγραψε:

λουκα γιατι δεν βαζεις κανα ψαρακι?

Τα ψαράκια βρίσκονται στο παλιό ενυδρείο απ'όπου θα μεταφερθούν σιγά σιγά στο καινούριο, συν δυο τρία ακόμα καινούργια που θα βάλω. Στο καινούργιο δεν έχω ψύξη και δεν θα ήθελα αυτή την περίοδο να ρισκάρω με τις θερμοκρασίες καθώς μου είναι αδύνατο για την ώρα να ψύξω και τα δύο ενυδρεία. Με την ευκαιρία να πω ότι αυτό που σκέφτομαι είναι η μεταφορά όλων των ψαριών να γίνεται σταδιακά μέχρι τα Χριστούγεννα ώστε να προλαβαίνει το ενυδρείο να προσαρμόζει την βιολογία του. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παντως λουκα εκανες φοβερη δουλεια.αγνωριστο εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι δυνατόν 55 μέρες μετά και ενώ τα νιτρώδη έχουν μηδενιστεί εντελώς, να έχω ενδείξεις αμμωνίας, έστω και ελάχιστης; Να πω βέβαια πως το αποτέλεσμα της μέτρησης είναι πολύ οριακό μεταξύ του 0 και 0.15 αλλά υπάρχει η υποψία αμμωνίας. Μπορεί να γίνει αυτό και αν ναι ποιος ο λόγος;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο αυτό.

 

-Μήπως έχει θολώσει απο την χρήση το διάφανο κυπελλάκι που παίρνεις δείγμα και φαίνεται οτι έχει ΝΗ3?    

-Δοκίμασες να ξεπλύνεις το κυπελλάκι με νερό ενυδρείου, και μετά να πάρεις δείγμα?  

-Ποιό τέστ χρησιμοποιείς? 

 

Πρόσθεσες καθόλου νεκρό/ζωντανό βράχο ή κάτι άλλο αυτες τις μέρες? 

Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε δεν έχω προσθέσει κάτι καινούργιο, αλλά συνεχίζω να έχω μέσα τροφή, (γαριδούλα krill) για να κρατάω τη βιολογία ζωντανή μέχρι να μπουν ψάρια. Το Τεστ είναι salifert και όντος το κυπελλάκι θολώνει γρήγορα. Έχω αλλάξει μέχρι στιγμής τρία κυπελλάκια και ψάχνω μήπως βρω γυάλινο. Μπορεί να φταίει αυτό. Το κυπελλάκι το ξεπλένω πάντα πρώτα με νερό ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

On 31/7/2017 at 6:32 ΜΜ, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Ευγένιε δεν έχω προσθέσει κάτι καινούργιο, αλλά συνεχίζω να έχω μέσα τροφή, (γαριδούλα krill) για να κρατάω τη βιολογία ζωντανή μέχρι να μπουν ψάρια. Το Τεστ είναι salifert και όντος το κυπελλάκι θολώνει γρήγορα. Έχω αλλάξει μέχρι στιγμής τρία κυπελλάκια και ψάχνω μήπως βρω γυάλινο. Μπορεί να φταίει αυτό. Το κυπελλάκι το ξεπλένω πάντα πρώτα με νερό ενυδρείου.

Φυσιολογικο ειναι κανε μια αλλαγη νερου και θα ειναι οκ.Για μενα σταματα την τροφη το πολυ πολυ ενα ,δυο φυλαρακια καθε 7 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πως σας φαίνεται αυτό το ριακτοράκι;  http://www.fish-street.com/mini_filter_70-x_biopellets_reactor Το θέλω για αντιφώσφορο αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κάνει. Δεν βλέπω να έχει αυτά τα σφουγγάρια που κρατάνε μέσα τον αντιφώσφορο. Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν βάλεις εσυ σφουγγαράκια μέσα.  Εγω θα κοίταζα για κανέναν άλλον.  

 

Γιατί δεν κοιτάς καλύτερα για το PhosBan Reactor Two Little Fishies reactor? 

Link to comment
Share on other sites

Μην τον πάρεις ! Θα σου δώσω να δοκιμάσεις τον δικό μου πρώτα !

Αποψη μου ότι ο phosban που σου είπε ο @submarine1981 ειναι ο καλύτερος ! Τον εχω και αυτόν και ειναι πολυ σωστός για αντιφοσφορο !

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά οικονομικός παιδιά, γι'αυτό κοιτάζω αυτόν. 40 ευρουλάκια με αντλία, είναι πολύ δελεαστική τιμή, φτάνει βέβαια να κάνει στοιχειωδώς τη δουλειά του. Αλλιώς θα δω μήπως βρω κανένα μεταχειρισμένο.

πριν 16 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Μην τον πάρεις ! Θα σου δώσω να δοκιμάσεις τον δικό μου πρώτα !

Αποψη μου ότι ο phosban που σου είπε ο @submarine1981 ειναι ο καλύτερος ! Τον εχω και αυτόν και ειναι πολυ σωστός για αντιφοσφορο !

Διονύση δεν τον παραγγέλνω ακόμα. Θα περιμένω να δοκιμάσω πρώτα το δικό σου αν δεν το χρειάζεσαι. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Update. Λίγες μέρες μετά αφού μπήκε σε λειτουργία το ενυδρείο, ο ένας από τους δύο sw15 παρέδωσε πνεύμα. Μετά από δοκιμές με τον δεύτερο που είχα πάρει πακέτο, διαπίστωσα ότι ήταν το μοτέρ και όχι ο κοντρόλερ. Σε επικοινωνία με mail με γνωστό κατάστημα του εξωτερικού που τα είχα αγοράσει, τους εξήγησα την κατάσταση και αμέσως χωρίς ερωτήσεις μου είπαν ότι μου στέλνουν άλλη. Το mail στάλθηκε 28/6 και ο κυκλοφοριτής τελικά ήρθε σήμερα 4/8. Η δουλειά έγινε, αλλά βρε παιδιά πολλές μέρες αναμονή. Πάλι καλά που είχα και τον δεύτερο. Τέλος καλό όλα καλά, απλά το γράφω σαν εμπειρία για να το έχουμε στα υπόψην. Επίσης να τονίσω ότι μου έστειλαν σκέτο το μοτέρ χωρίς το impeller, τη βάση, τον μαγνήτη, και το μπροστά μέρος. Αν σε κάποιο παιδί του τύχει κάτι αντίστοιχο, χτύπα ξύλο, μη βιαστεί να πετάξει το χαλασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...