Jump to content

Louka's FOWLR


Mr.Puff

Recommended Posts

Εμένα μου έχουν κάει 2  rw5, μετά απο ενα χρόνο λειτουργίας. Τωρα εχω 1 rw5 και 1 tunze και μπορω να πω οτι η tunze ειναι άλλο πράμα ποιοτικά σε σχέση με την Rw5. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως κάποιες φορές ισχύει το ότι πληρώσεις περνεις !

Πραγματικα εχω καταλήξει ότι κάποιες εταιρίες έχουν μια σταθερή αξία !

και η αστοχιες τους ειναι η εξαίρεση !

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφτασε και το σκίμμερ. Coral box D700. Τερατάκι είναι, με αντλία jecod DCS3000. Συναρμολογήθηκε και μπήκε αμέσως στο sump. Τώρα μάλιστα. Κάτι κάνουμε.

 

20170809_143512.jpg

20170809_143533.jpg

20170809_143555.jpg

20170809_155602.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο Λουκα τωρα θα καταλαβεις και θα δεις πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλοδουλευτο και απροβλημάτιστο σου εύχομαι !

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αρχικά χαίρομαι στο σκίμμερ είναι ότι είναι πραγματικά αθόρυβο! Εύχομαι να είναι και αξιόπιστο σε βάθος χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

θα παίρνατε κάποια από τις δύο αυτές τις αναπληρώσεις;

http://www.fish-street.com/coral_box_a100_auto_top_off_ato_system

http://www.fish-street.com/coral-box-nano-dosing-pump-n50

Link to comment
Share on other sites

Hydor θα πρότεινα απλά περίπου στα ίδια χρήματα.Απο εκεί και πέρα όλα παίζουν και τίποτα δεν υπογράφετε.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου έβαζες το μαχαίρι στο λαιμό να διαλέξω μια απο τις 2 θα διάλεγα αυτη Coral Box A100 Auto Top Off (ATO) System  

 

Εγώ προσωπικά θα αγόραζα της Hydor. Την εχω 2 χρόνια. Στον 1ο χρόνο χάλασε και το κατάστημα(απο Ελλάδα) μου την αντικατέστησε. Μου φαίνεται πολύ βολική χωρίς πολλά πολλά "μπιχλιμπίδια " γύρο της.   

 

Το οτι μου χάλασε δεν σημαίνει οτι είναι ελαττωματικό προϊόν. Απλά έτυχε σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

η Hydor μάλλον στο χρόνο σκάρτα ενάμιση το έχει το θέμα της. Και εμένα χάλασε. Είναι τρομερά απλή στη λειτουργία και εγκατάσταση όμως τείνω να πιστεύω προβληματική σε μακρά χρήση. Επίσης είναι πολύ κοντά μεταξ΄θ τους τα άκρα με αποτέλεσμα σχεδόν μόνιμα να χτυπάει το alarm  της στάθμης του νερού...Κοίτα και tunze...

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι ακόμη, πρίν καταλήξω στην Hydor κοίταζα και αυτη εδω.   https://www.marinedepot.com/AutoAqua_Smart_ATO_Automatic_Top_Off_System_Auto_Top_Off_Units-AutoAqua-CV47286-FIDPAT-vi.html

 

Αλλά δεν ξέρω αν την έχει δουλέψει κανείς εδω, να μας πεί εντυπώσεις. Είναι λίγο ακριβή όμως :( .   

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ότι πληρώσεις παίρνεις αλλά δυστυχώς επί του παρόντος τα οικονομικά μου δεν επιτρέπουν να πάρω κάτι  ακριβότερο. Αναγκαστικά κοιτάω στο συγκεκριμένο εύρος τιμών που έχουν αυτές οι δύο αναπληρώσεις. Αλλιώς θα πρέπει να συνεχίσω να συμπληρώνω νερό με τα χεράκια μου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Σίγουρα ότι πληρώσεις παίρνεις αλλά δυστυχώς επί του παρόντος τα οικονομικά μου δεν επιτρέπουν να πάρω κάτι  ακριβότερο. Αναγκαστικά κοιτάω στο συγκεκριμένο εύρος τιμών που έχουν αυτές οι δύο αναπληρώσεις. Αλλιώς θα πρέπει να συνεχίσω να συμπληρώνω νερό με τα χεράκια μου. 

Για ποια διαφορά μιλάς?10 ευρώ φιλε ,ψαξ'το.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Update. Το ενυδρείο τρέχει με ψαράκια περίπου ενάμιση μήνα. Στην αρχή το ocellaris και το tomentosus και αργότερα το blue tang και η μαύρη σαλιάρα. Όλα φαίνεται να πηγαίνουν καλά. Έτσι τώρα περιμένω να βάλω κάποια καινούργια ψαράκια που έχω υπόψιν, και μετά θα ολοκληρώσω την μεταφορά από το παλιό. ΟΙ τιμές είναι καλές. Νιτρικά/φωσφορικά μηδένισαν, ph 8.3, αλατότητα 1020, θερμοκρασία 24. Η διατομική έχει αρχίσει να υποχωρεί, και το skimmer επιτέλους πήρε φόρα και άρχισε να βγάζει μπίχλα. Βακτήρια special blend θα γίνουν ανά δύο εβδομάδες πλέον, όπως λένε οι οδηγίες, γιατί την τελευταία φορά μου έκαναν ευτυχώς μόνο για μια μέρα, θολούρα σαν bacteria bloom. Και μερικέ ς φωτό.

20171013_154231.jpg

20171013_154233.jpg

20171013_154250.jpg

20171013_154318.jpg

20171013_154332.jpg

20171013_154343.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο, να το χαίρεσαι! Ποιες είναι οι διαστάσεις της γυάλας;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όμορφο aquascape FO θα το κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο Λουκα!

 

Το aquascape φοβερο .

 

Ελενχε το ph  αν και δεν νομιζω να ειναι bacterial bloom.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο. Αν και κάτι μου λέει οτι τα λίτρα είναι λίγα για το blue tang.

Ισως όταν μεγαλώσει να χρειαστεί να το δώσεις όπως είχα κάνει και εγώ παλιά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Πολύ ωραίο, να το χαίρεσαι! Ποιες είναι οι διαστάσεις της γυάλας;


Sent from my iPhone using Tapatalk

1.30x50x60. Καθαρά 320 λίτρα.

 

πριν 9 ώρες, το μέλος johnsin έγραψε:

όμορφο aquascape FO θα το κάνεις?

Επί του παρόντος ναι. Αυστηρά FO.

 

πριν 8 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Πολυ ωραιο Λουκα!

 

Το aquascape φοβερο .

 

Ελενχε το ph  αν και δεν νομιζω να ειναι bacterial bloom.

Διονύση το ph δεν έχει  πέσει κάτω από  το 8,3. Η θολούρα κράτησε μόνο μια μέρα.

 

πριν 6 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Μπραβο Λουκα απο εδω και περα θα βλεπεις τις διαφορες.:thumbsu:

Ευχαριστώ φίλε να σε καλά.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Πολύ ωραίο. Αν και κάτι μου λέει οτι τα λίτρα είναι λίγα για το blue tang.

Ισως όταν μεγαλώσει να χρειαστεί να το δώσεις όπως είχα κάνει και εγώ παλιά. 

Ευγένιε το blue είναι ήδη "παντοφλίτσα". Ελπίζω να μη μεγαλώσει άλλο. Αλλά μικτά είναι σχεδόν 400 λίτρα. 320 καθαρά. Το main και άλλα 120 καθαρά το sump. Λες να έχει θέμα;

Έγινε επεξεργασία - Loukas Agelopoulos
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλώνει το άτιμο ρε γμτ.  Αλλά δεν είναι και λίγα τα λίτρα σου.  Θέλω να πιστεύω οτι δεν θα έχεις πρόβλημα, και αν προκύψει θα είναι λογικά μετά απο 3 χρόνια.

Θα δεις στην πορεία ;) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Μεγαλώνει το άτιμο ρε γμτ.  Αλλά δεν είναι και λίγα τα λίτρα σου.  Θέλω να πιστεύω οτι δεν θα έχεις πρόβλημα, και αν προκύψει θα είναι λογικά μετά απο 3 χρόνια.

Θα δεις στην πορεία ;) 

Ελπίζω να μη γίνει ποτέ αυτό γιατί είναι το αγαπημένο μου ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Ελπίζω να μη γίνει ποτέ αυτό γιατί είναι το αγαπημένο μου ψάρι.

Λουκά πίστεψέ με θα το καταλάβεις. 

Ο δικός μου που ήταν πιο μικρός από τον δικό σου έπερνε φορά και έκανε κάτι σπριντ μέσα στο ενυδρείο...

Το ψάρι δυσφορουσε και γι αυτό το έδωσα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Λουκά πίστεψέ με θα το καταλάβεις. 

Ο δικός μου που ήταν πιο μικρός από τον δικό σου έπερνε φορά και έκανε κάτι σπριντ μέσα στο ενυδρείο...

Το ψάρι δυσφορουσε και γι αυτό το έδωσα. 

Εντάξει πραγματικά αν το δω να ζορίζεται τόσο πολύ είναι αμαρτία να το κρατάω. Αλλά για σκέψου φίλε ότι το βάζουν σε κάποια ενυδρεία τα μισά από το δικό μου. Πολύ κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Εντάξει πραγματικά αν το δω να ζορίζεται τόσο πολύ είναι αμαρτία να το κρατάω. Αλλά για σκέψου φίλε ότι το βάζουν σε κάποια ενυδρεία τα μισά από το δικό μου. Πολύ κρίμα...

Όντως πολύ κρίμα....

 

Χωρίς να το παίζω φιλόζωος  , άλλωστε την άποψη μου για τα ενυδρεία την γνωρίζεται,  τουλάχιστον πρέπει να προσπαθούμε ΌΣΟ μπορούμε να εξασφαλίζουμε τις "καλύτερες δυνατες συνθηκες " για τα ζωντανα μας .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...