Jump to content

Louka's FOWLR


Mr.Puff

Recommended Posts

πριν 8 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλοδουλευτες και απροβλημάτιστες!

Να σε καλά Διονύση. Θα δούμε φίλε. Πάντα κρατάω μικρό καλάθι.

 

πριν 6 ώρες, το μέλος Sriz έγραψε:

Φτου-φτου μην την ματιάσω.πολυ μπροστά το κοντρολακι.ευχομαι να μην κάνεις άλλη παρουσίαση από wave maker γιατί σε βλέπω για ενεσουλες μετα:nurse::hehe

Ευχαριστώ πολύ να σε καλά!  "ΟΧΙ ΑΛΛΑ WAVE MAKER!!!!":ballistic:

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Απο θόρυβο τι λέει Λουκά?  σαν την RW ή λιγότερο? 

Λιγότερο από την RW αλλά την δουλεύω στα 3/4. Εντελώς αθόρυβη δεν την λες με τίποτα. Όχι όμως κάτι τρομερό. Ο όγκος της είναι αρκετά μεγαλύτερος από την RW15.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Λιγότερο από την RW αλλά την δουλεύω στα 3/4. Εντελώς αθόρυβη δεν την λες με τίποτα. Όχι όμως κάτι τρομερό. Ο όγκος της είναι αρκετά μεγαλύτερος από την RW15.

Ωχ!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ωχ!!!

Μία διόρθωση. Δεν έχω τις RW15 αλλά τις SW. Οπότε η καινούργια είναι μεγαλήτερη από τις SW. Δεν ξέρω το μέγεθος των RW για να κάνω σύγκριση. Γεγονός πάντος είναι ότι είναι αρκετά ογκόδης όπως και να χει.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνική απώλεια ψαριών σήμερα. Τρία ψάρια νεκρά. Χθες όλα μια χαρά, και σήμερα η Auriga το imperator, και ένας μαύρος γοβιός ήταν νεκρά. Το puffer με το ένα μάτι θαμπό και χωρίς όρεξη. Τα υπόλοιπα, ένα blue tang, ένα  six line ένα  filefish ένας γιατρός και ο νέμο μια χαρά και ορεξάτα. Μετά το εγκεφαλικό, άρχισα τα τεστ. Όλα μια χαρά εκτός από μια μάλλον αύξηση της αμμωνίας στο 0,15. Δεν είμαι πολύ σίγουρος για το χρώμα του τεστ. Άμεσα έγινε αλλαγή νερού, έριξα biodigest  και stop ammo. Σκέφτομαι να βάλω και άνθρακα αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το κάνω. Τι μπορεί να πήγε στραβά παιδιά; Το ενυδρείο φαινόταν να έχει στρώσει καλά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Ξαφνική απώλεια ψαριών σήμερα. Τρία ψάρια νεκρά. Χθες όλα μια χαρά, και σήμερα η Auriga το imperator, και ένας μαύρος γοβιός ήταν νεκρά. Το puffer με το ένα μάτι θαμπό και χωρίς όρεξη. Τα υπόλοιπα, ένα blue tang, ένα  six line ένα  filefish ένας γιατρός και ο νέμο μια χαρά και ορεξάτα. Μετά το εγκεφαλικό, άρχισα τα τεστ. Όλα μια χαρά εκτός από μια μάλλον αύξηση της αμμωνίας στο 0,15. Δεν είμαι πολύ σίγουρος για το χρώμα του τεστ. Άμεσα έγινε αλλαγή νερού, έριξα biodigest  και stop ammo. Σκέφτομαι να βάλω και άνθρακα αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το κάνω. Τι μπορεί να πήγε στραβά παιδιά; Το ενυδρείο φαινόταν να έχει στρώσει καλά.

Σώπα ρε φιλε λογικά ανέβασες αμμωνία με 3 θανάτους. Κάνε ότι είπες μαζί με άνθρακα.Ποτε έβαλες το τελευταίο ψάρι?φοβάμαι για το pufer και μετά για τα υπόλοιπα.Το πριν έχουν όρεξη τώρα είναι οκ αλλά εάν είναι Amyloodinium ....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος niknik έγραψε:

Σώπα ρε φιλε λογικά ανέβασες αμμωνία με 3 θανάτους. Κάνε ότι είπες μαζί με άνθρακα.Ποτε έβαλες το τελευταίο ψάρι?φοβάμαι για το pufer και μετά για τα υπόλοιπα.Το πριν έχουν όρεξη τώρα είναι οκ αλλά εάν είναι Amyloodinium ....

Νίκο πάει ένας μήνας το λιγότερο από τότε που έβαλα τα τελευταία ψάρια. Όλα μια χαρά πηγαίνανε και τρώγανε με πολύ όρεξη. Όλα γίνανε μέσα σε λίγες ώρες. Χθες το μεσημέρι τρώγανε και σήμερα τα βρήκα νεκρά χωρίς συμπτώματα. Μόνο το puffer έχει το ένα μάτι θολό. Για αυτό το μυαλό μου πήγε αμέσως στην αμμωνία. Μάλλον ακόμα το ενυδρείο είναι καινούργιο και ασταθές παρόλο που τρέχει έξι μήνες. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Πλέον στο φόρουμ είμαι με το nickname Mr. Puff. Άντε σιγά σιγά να φτιάχνουμε καινούργια μπλουζάκια. Ειδικά χειμωνιάτικα.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάει σήμερα θεραπεία με χαλκό αφού η κατάσταση στα ψαράκια μου δυστυχός χειροτέρεψε. Με τις συμβουλές του φίλου fishbone ξεκίνησα το coupramine της seachem και ελπίζω να προλάβω τα χειρότερα. θα κάνω update με την πορεία της θεραπείας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία σε όλους μας και τις οικογένειές μας. Η θεραπεία με το χαλκό δεν πήγε και πολύ καλά με συνέπεια να χαθούν πολλά ψάρια. Ήταν και το ενυδρείο πολύ καινούργιο και με μάλλον αδύναμη βιολογία και έτσι δυστυχός τα πράγματα δεν πήγαν καλά. Έτσι μετά από καιρό δοκίμασα να βάλω κάποια καινούργια ψαράκια και αφού η  φωτογραφία δεν είναι το δυνατό μου σημείο, ανέβασα ένα βιντεάκι. Όχι ότι είναι πολύ καλύτερο, αλλά κάτι γίνεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...