Jump to content

Και το δικο μου κατι θα εχει


Recommended Posts

Λιπον οπος και ολα τα αλλα ενυδρεια και το δικο μου κατι θα εχει.

Πριν ενα μηνα μπηκα και εγω στο χωρο του ενυδρειου, πηρα μερικα πραγματα για αρχη και αρχισα να τα στηνω, μεσα σε αυτα και μερικα φυτα ,(Tropica Eleocharis Acicularis Mini grow &
Tropica Hygrophila Corymbosa Bunched) απο το Aquaviver και αφου εβαλα ενα υποστρωμα κατω απο την αμμο και αρχισαν τα φιτα να ριζονουν, παρατηρησα οτι την τελευταια εβδομαδα εχω ενα σκουροχρωμο πραγμα πανω στα φυτα σαν γλιτσα, που ομος οταν το σαλιγκαρι που εχω μεσα οποτε περναει απο πανω το καθαριζει, δεν ξερω τι ακριβως ειναι αυτο και πως καταπολεμιτε.

Σιγουρα θα μου ζητήσετε επιπροσθετες πληροφοριες το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ακριβως πως μετραμε ph σκληροτητα κλπ.  Ξερω οτι εχει την μανισια του την led τι λαμπα που δουλεύειι 7-9 ωρες την μερα και ειναι το νερο στους 25-27 βαθμους δεν βαζω κατι προσθετο.

Καποιος να με διαφωτίσει σε κατι

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

IMG_20170611_143703.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπες για αρχη εδω και διάβασε... πες μας σαν τι μοιάζει και μετα θα πρεπει να μας κανεις μια παρουσιαση του ενυδρείου και καποιες μετρήσεις....

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Irakles έγραψε:

Μπες για αρχη εδω και διάβασε... πες μας σαν τι μοιάζει και μετα θα πρεπει να μας κανεις μια παρουσιαση του ενυδρείου και καποιες μετρήσεις....

  Μαύρη τριχοειδής άλγη & Καφέ Διατομικη άλγη 

Τα μονα απο αυτα που ειδα τα οποια να μοιαζουν εστω και στο ελαχιστο με το προβλημα μου περισσοτερο η καφε διατομικη αλγη διοτι δεν εχω καποιο ειδος τριχιδιου, αλλα υπαρχει και η περιπτωση να μην εχει να αναπτύχθει πληρως , αν και πιο πολυ μου μοιαζει με την καφε διατομικη αλγη που απ οτι διαβασα ειναι περαστικη και ακινδυνη.

Παρουσιαση του ενυδρειου μου

180λιτρα με φοτισμο led στρομενο μεχαλικακι αγορασμενο απο καταστημα με ειδη για ενυδρεια απο κατω υποστρωμα στο πισω μερος του ενυδρειου με TetraPlant CompleteSubstrate πετρες απο τοπικο ποταμακι που ττηςς τεσταρα ωστε να μην ειναι ασβεστολιθηκες ,ενα διακοσμητικο καραβι απο pvc  ενα απλο φιλτρο με σφουγγαρι για τα λυτρα του ενυδριου και η οργανισμη που ζουν σε αυτο ειναι

Apistogramma Cacatuoides Red x2
Kuhli Loach x5
Mikrogeophagus Ramirezi x2
Apple Snail x1

Tropica Eleocharis Acicularis Mini 1-2-Grow
Tropica Hygrophila Corymbosa Bunched

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

αν καταλαβα καλα εχεις μονο ενα σαλιγκαρι σε 180λιτρα? :bbq:

ναι διοτι το τοπικο Pet shop της περιοχης οταν το πηρα ειχε μονο ενα τελευτεοτα   τα αλλα ειδη δεν μου πολυ γεμιζαν το ματι  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος AroyReos έγραψε:

ναι διοτι το τοπικο Pet shop της περιοχης οταν το πηρα ειχε μονο ενα τελευτεοτα   τα αλλα ειδη δεν μου πολυ γεμιζαν το ματι  :thumbsu:

κατσε και τα ψαρια στο προιγουμενο ποστ? 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

κατσε και τα ψαρια στο προιγουμενο ποστ? 

απο ασπονδυλα εννοω εχω μονο ενα σαλιγκαρι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος AroyReos έγραψε:

απο ασπονδυλα εννοω εχω μονο ενα σαλιγκαρι

ααααα οκ εγω νομιζα οτι ειχες σε ολο το ενυδρειο ενα σαλιγκαρι...... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2017 at 11:38 ΜΜ, το μέλος blenaddict έγραψε:

λοιπον ,  καποιον μου θυμιζεις εντονα στο γραψιμο , αυτο που εχει το ενυδρειο σου ειναι .... ΨΑΡΙΑ !  :thumbsu: που κανουν κακακια ολη την ωρα 

 

αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να ταιζεις λιγο , να αυξησεις το μελη της ομαδας καθαρισμου , να κανεις τακτικες αλαγες νερου , να ξεπλενεις καλα το σφουγγαρι αλλα οχι σε νερο βρυσης και να καθαριζεις το βυθο , να ξερεις οτι οσο περισοτερο κανεις το πρωτο τοσο λιγοτερο θα "πρεπει" τα υπολοιπα 

Η αληθεια ειναι οτι οταν καθομαι και τα χαζεύω να τρωνε, δεν ξερω ακριβως ποσο τροφη να τους ριξω καιμολις περναει λιγο η ωρα και τα καθαριζουν τους πεταω κανα δυο φιλαρακια ακομα , αλλα το δικο μου προβλημα με την τροφη ειναι  στα  Kuhli Loach τα οποια ειναι μικρα και τα βλεπω μονο το πρωι , δεν ξερω κατα ποσο τρωνε την μια ταμπλέτα που τους ριχνω αννα δυο μερες,  πεντε τα εχω :jig:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...