Jump to content

μειωση εντασης φιλτρου


fishlover

Recommended Posts

Καλησπερα σας,θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να μειωσω την ροη του φιλτρου μου γιατι βλεπω πως ενοχλει τον μονομαχο.Θα βαλω και μια φωτογραφια απο το φιλτρο.Σας ευχαριστωω πολυυ :thumbsu:

19096048_1375874309146985_1080574147_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις ενα μικρο spray bar και το βαζεις να πεταει το νερο στο τζαμι που ειναι κολλητά... αλλιώς ανοιγεις πιο πολλες τρύπες στο spray bar για μειώσεις την πιεση αλλα οχι την αποδοση του φίλτρου...

 

Φυσικα εχει να κανει και διάκοσμος του ενυδρείου όπως και το μεγεθος του...   Φωτογραφίες???

Έγινε επεξεργασία - Irakles
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, fishlover said:

Καλησπερα σας,θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να μειωσω την ροη του φιλτρου μου γιατι βλεπω πως ενοχλει τον μονομαχο.Θα βαλω και μια φωτογραφια απο το φιλτρο.Σας ευχαριστωω πολυυ :thumbsu:

19096048_1375874309146985_1080574147_o.jpg

Αυτο που ειχα κανει εγω περα απο αυτο που σου ειπε και το παιδι πανω: Πηρα ενα απλο καλαμακι του καφε το λυγισα ωστε να κανει ενα "Γαμμα" το εβαλα στην εξοδο του φιλτρου μου και μετα το εκοψα τοσο ωστε να εξεχει απο την επιφανεια του νερου ελαχιστα. Η ροη δεν εβγαινε μεσα στο ενυδρειο αλλα προς τα πανω και μεσα απο το καλαμακι και δημιουργουσε εναν μικρο καταρράκτη στην επιφανεια. Τωρα αν και παλι εχεις εντονη ροη, μπορεις να βαλεις μεσα στο καλαμακι λιγο ενυδρειακο βαμβακι ή πολυ λιγο σφουγγάρι. :)

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανεις??? @blenaddict???

 

Εεε μην αλλάξουμε και τα χαρακτηριστικά του ψαριου εεε??? 

Θελει χαμηλή ροή, κρυφοκοιταει και το fin rot

Link to comment
Share on other sites

Οι μονομάχοι δεν θέλουν ένταση ροής.&-

 

Ειδικα αυτοί που αγοράζουν οι περισσότεροι (ό,τι δεν είναι θηλυκό και πλακάτ) έχει ακόμα μεγαλύτερο θέμα αφού έτσι και αλλιώς η κίνηση τους δεν είναι τελείως φυσική.

 

Σε έχουν καλύψει για την ΡΟΗ φίλε μου. Τα spray bar και το μπόλικο βαμβάκι ρ είναι οι καλύτερες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, blenaddict said:

δε τρολαρω , αληθεια λεω , στη θεση σου θα εβαζα ενα δευτερο κυκλοφορητη να λειτουργει μερικες ωρες μαζι , να δεις μετα πως θα του αρεσει ο ενας μονο ....

 

ποσο καιρο ειναι ο μονομαχος σε ενυδρειο ?  αν ειναι μερικες μερες μονο δωστου χρονο να συνιθισει

 βγαλε το ακροφυσιο που μικραινει τη διατομη της εξοδου 

 

200λ/ω ?? ποσα λιτρα τπ ενυδρειο ?

Για ποιο λογο ο κυκλοφορητης σε ενα ενυδρειο 20 λιτρων με εναν μονομαχο μεσα; Αφου και μονο η ροη και η απαλη αναταραξη της επιφανειας αρκει για την οξυγόνωση του νερου. Στην φυση τους ζουν σε σχεδον στασιμα νερα. Η εντονη ροη και αναταραξη σε αυτα τα ψαρια μονο στρες και τιποτα αλλο θα επιφερει.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, blenaddict said:

:lolu:  καλο το αστειακι σου , θες να βαλουμε τους μονομαχουσς μας  2 λεπτα στην ιδια γυαλα ??

Ο λογος σου δεν εχει συνοχη, εαν οντως θελεις να συνεισφέρεις σε ενα προβλημα αντι να ειρωνευεσαι δωσε σημαντικες πληροφοριες. Εσυ εαν θελεις βαλε τον μονομαχο σου και με 5 κυκλοφορητες, βαλτου και καμμια αεραντλια και κανα skimmer επιφανειας.

Link to comment
Share on other sites

δε τρολαρω , αληθεια λεω , στη θεση σου θα εβαζα ενα δευτερο κυκλοφορητη να λειτουργει μερικες ωρες μαζι , να δεις μετα πως θα του αρεσει ο ενας μονο ....
 
ποσο καιρο ειναι ο μονομαχος σε ενυδρειο ?  αν ειναι μερικες μερες μονο δωστου χρονο να συνιθισει
 βγαλε το ακροφυσιο που μικραινει τη διατομη της εξοδου 
 
200λ/ω ?? ποσα λιτρα τπ ενυδρειο ?

Κοίταξε φίλε μου. Αν ενοείς ότι θα βάλουμε ένα ψάρι σε άθλιες συνθηκες, για να μας ευγνομωνησει αν το βάλουμε σε απλά κακές συνθήκες, τότε μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάτι καλά.
Πάντα φιλικά

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τρελος τσαμπουκάς σε ενυδρείο εγω τα στοιχήματα....

 

Απλα φιλε μου @blenaddictτυγχάνει να εχω αυτα τα υπέροχα περήφανα πλασματα 22 χρόνια στην κατοχη μου και τους δίνω 60 λίτρα στον καθένα για παίζουν... και δεν κατάλαβα πραγματικά γιατι το πρότεινες αυτο???

Αν το εχεις κανει τοτε αληθεια με ενδιαφερει να ακούσω τοσκεπτικο σου... 

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ενοω ειναι οτι οι μονομαχοι εχουν περασει μεγαλο μερος της ζωης τους σε ενα ποτιρακι αντε σε ενα κλουβακι μεσα σε ενυδρειο αν υπαρχει λιγη καρδια στον εμπορο , με το να παρεις να βαλεις εναν μονομαχο απο το ποτηρι σε ενα ενυδρειο με Χ10 κυκλοφορια δεν ειναι κακες συνθηκες  ισα ισα που ειναι ιδανικες συνθηκες για να ξαναβρει τη ζωντανια του το ζωντανο , εσυ και ολοι οι υπολοιποι  εχετε καταλαβει κατι λαθος και οι συνθικες που εχει το ψαρι της η κοπελα δεν ειναι κακες στο ξαναλεω εισαι λαθος   , απλα εσυ μιλας χωρις να προσπαθεις να το παιξεις εξυπνος και γιαυτο σου απανταω , σε καλυψα η εισαι και συ απο αυτους που νομιζουν οτι η γυμναστικη προκαλει θανατο ?

Κοίταξε, εννοείται πως συγκριτικά με τα ποτηράκια είναι πολύ καλές συνθήκες, αλλά αν μπορεί να τις βελτιώσει, γιατί να μην το κάνει; Ο μονομάχος είναι ένα ψάρι με ιδιαίτερες συνθήκες που ΘΕΛΕΙ ΗΡΕΜΑ ΝΕΡΑ . αν δεν του το δώσουμε αυτο, τότε μπορεί να ναι πιο ευτυχισμένο το ψάρι από ότι στο ποτηρακι, αλλά και πάλι δυσαρεσειται και στρεσσαρεται. είναι ένας τομέας που για αυτό ο είδος πρέπει να δίνεται βάση.

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν η σπόντα περι εξυπνάδας παει σε μενα φιλε μου σε πληροφορώ οτι δεν ειμαι εξυπνάκιας και αλήθεια τα ψαρια αυτα ζουν σε ηρεμα νερα... ειναι η φυση τους... ποια γυμναστική??? 

 

Εδω θελουν ξυλα και φυτα οπου μπορουν να αράζουν κυριολεκτικά και να ξεκουράζονται...

 

Μην λες ανακρίβειες σε παρακαλω...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, blenaddict said:

σε καλυψα η εισαι και συ απο αυτους που νομιζουν οτι η γυμναστικη προκαλει θανατο ?

Δεν απαντας σε μενα...αρα για να καταλαβω το επιχείρημα σου για την προσθηκη ενος κυκλοφορητη, ειναι για να γυμναζεται το ψαρι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν η σπόντα περι εξυπνάδας παει σε μενα φιλε μου σε πληροφορώ οτι δεν ειμαι εξυπνάκιας και αλήθεια τα ψαρια αυτα ζουν σε ηρεμα νερα... ειναι η φυση τους... ποια γυμναστική??? 
 
Εδω θελουν ξυλα και φυτα οπου μπορουν να αράζουν κυριολεκτικά και να ξεκουράζονται...
 
Μην λες ανακρίβειες σε παρακαλω...

Γυμναστική?????? Μιλησα εγώ για γυμναστική; Είπα εγώ ανακρίβειες;;;;

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Fishermen1234 έγραψε:


Γυμναστική?????? Μιλησα εγώ για γυμναστική; Είπα εγώ ανακρίβειες;;;;

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Οχι φιλε μου... δεν το ειπα σε εσενα... γιατι το λες??

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου... δεν το ειπα σε εσενα... γιατι το λες??

Σορυ λάθος[emoji6]

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εισαι λαθος , ο μονομαχος ειναι ψαρι με μεγαλη αναγκη στην εκγυμναση αλιως γινετε ... πως να στο πω , κουνιεται σα θυλικια ...

Κι αν είναι μονομαχίνα[emoji23][emoji23]
Διαφονω φίλε μου και θεορω ότι αυτό δεν κάνει καθόλου καλό στο ψάρι, και πώς δεν είναι ανάγκη να κάνουμε τα ψάρια bodybuilder[emoji23].Θα διαφωνησω προσωπικά αλλά ο καθένας μπορεί να κρατήσει τη γνώμη του. Καλό θα ήταν πάντως να μην εκγυμναζετε τους μονομάχους σας, αυτή είναι η δική μου γνωμη

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τωρα μιλάς??? Ή κανεις πλακα μαζι μας???

Συμφονω εδώ αυτό που έστειλε ήταν (λίγο) αταίριαστο...

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΔΩΣΕ ΕΛΛΑΔΑΡΑ !

Εδώ φοβάμαι ότι σπαμαρεις το θέμα φίλε μου

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα τρολ ειναι κατι σαν τις αλγες. Χρησιμες καμμια φορα αλλα οι περισσοτεροι δεν τις θελουν στο ενυδρειο τους. Τα περίσσια θρεπτικα συστατικα και ο εντονος φωτισμος προκαλουν την εξαρση του τρολαρισματος.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δε λεω και γω να το παμε στα ακρα , ποταμισια ροη με κλιση 10% ΑΛΛΑ , ο ποιο μαμαω μονομαχος του λακου ειναι αυτος που κολιμπαει ποιο καλα απ ολους , αυτος που εχει τις αντοχες να περιφρουρισει τη περιοχη του , και οταν δυο  ισαμεγεθης συναντιθουν ριχνουν ενα τσακωμο να ανεβασουν τεστο και ντοπαμινη και μετα βρισκουν την ενεργεια να φτιαξουν φωλια και να κανουν τη μαμη καμια βδομαδα σερυ , ο κονιορδος  ο μονομαχος που δεν εχει μεγαλη περιοχη φτιαχνει φωλια , προσελκυει θυλικια αλλα στα μισα τα παραταει , δεν εχει τα κοχονες  να αναπαραξει το ειδος , στο λακο δεν εχει ικα , ορμονολογο και αξονικο τομογραφο να αναπληρωνουν οτι tου λιπει , στο λακο εχει survival of the fittest  και αυτο στο ενυδρειο το ψαρι δε το εχει ,  αν μιλαμε για ενυδρειο 1000 λιτρα που μπορει να εχει ανετα 5-6 μονομαχους ναι δε θελεις καθολου ροη  αλλα στα λιτρα που παιζουν ολοι οι μονομαχοι θες τεχνιτους τροπους να προσομειωνεις τα ερεθισματα που εχουν στη φυση , αν μιλαμε για μονομαχο και οχι για μπαμια με φανταχτερη ουρα 

Έχεις διαφορετική θεωρία, λυπάμαι αλλά κανείς δε θα σε αναγνωρίσει εδώ, καλό βράδυ φίλε μου

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, blenaddict said:

δε λεω και γω να το παμε στα ακρα , ποταμισια ροη με κλιση 10% ΑΛΛΑ , ο ποιο μαμαω μονομαχος του λακου ειναι αυτος που κολιμπαει ποιο καλα απ ολους , αυτος που εχει τις αντοχες να περιφρουρισει τη περιοχη του , και οταν δυο  ισαμεγεθης συναντιθουν ριχνουν ενα τσακωμο να ανεβασουν τεστο και ντοπαμινη και μετα βρισκουν την ενεργεια να φτιαξουν φωλια και να κανουν τη μαμη καμια βδομαδα σερυ , ο κονιορδος  ο μονομαχος που δεν εχει μεγαλη περιοχη φτιαχνει φωλια , προσελκυει θυλικια αλλα στα μισα τα παραταει , δεν εχει τα κοχονες  να αναπαραξει το ειδος , στο λακο δεν εχει ικα , ορμονολογο και αξονικο τομογραφο να αναπληρωνουν οτι tου λιπει , στο λακο εχει survival of the fittest  και αυτο στο ενυδρειο το ψαρι δε το εχει ,  αν μιλαμε για ενυδρειο 1000 λιτρα που μπορει να εχει ανετα 5-6 μονομαχους ναι δε θελεις καθολου ροη  αλλα στα λιτρα που παιζουν ολοι οι μονομαχοι θες τεχνιτους τροπους να προσομειωνεις τα ερεθισματα που εχουν στη φυση , αν μιλαμε για μονομαχο και οχι για μπαμια με φανταχτερη ουρα 

Ακομα και να μην ισχυει το τρολ, ακομα και αν ειχε μια λογικη η επιχειρηματολογια σου...εξακολουθω και μπερδευομαι. Σαν κατι να μην μου κολλάει δηλαδη, στα 1000 λιτρα με 5-6 μονομαχους δεν θελεις καθολου ροη γιατι εχουν ο ενας να γυμναζει τον αλλον; Εκει και εαν θα επρεπε να εχεις full ροη! Να ειναι παντα σε φορμα για απανωτους τσαμπουκαδες! Πρεπει να γυμναζονται καθημερινα για να μπορουν να βαζουν ο ενας τον αλλον κατω! Τωρα στα 20 λιτρα αφου θα ειναι μονος του αντε το πολυ με κανα σαλιγκαρι, τι σκας; Αστον να γινει κοιλαρας αφου ουτως η άλλως δεν εχει με κατι να αναμετρηθει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δε λεω και γω να το παμε στα ακρα , ποταμισια ροη με κλιση 10% ΑΛΛΑ , ο ποιο μαμαω μονομαχος του λακου ειναι αυτος που κολιμπαει ποιο καλα απ ολους , αυτος που εχει τις αντοχες να περιφρουρισει τη περιοχη του , και οταν δυο  ισαμεγεθης συναντιθουν ριχνουν ενα τσακωμο να ανεβασουν τεστο και ντοπαμινη και μετα βρισκουν την ενεργεια να φτιαξουν φωλια και να κανουν τη μαμη καμια βδομαδα σερυ , ο κονιορδος  ο μονομαχος που δεν εχει μεγαλη περιοχη φτιαχνει φωλια , προσελκυει θυλικια αλλα στα μισα τα παραταει , δεν εχει τα κοχονες  να αναπαραξει το ειδος , στο λακο δεν εχει ικα , ορμονολογο και αξονικο τομογραφο να αναπληρωνουν οτι tου λιπει , στο λακο εχει survival of the fittest  και αυτο στο ενυδρειο το ψαρι δε το εχει ,  αν μιλαμε για ενυδρειο 1000 λιτρα που μπορει να εχει ανετα 5-6 μονομαχους ναι δε θελεις καθολου ροη  αλλα στα λιτρα που παιζουν ολοι οι μονομαχοι θες τεχνιτους τροπους να προσομειωνεις τα ερεθισματα που εχουν στη φυση , αν μιλαμε για μονομαχο και οχι για μπαμια με φανταχτερη ουρα 


Xμμμμ φιλε καπου το χεις χασει το παιχνιδι! Κι αναρωτιεμαι γιατι τρολαρεις με τοση θερμη!
Καμια σχεση με την φυση τα 20 λιτρα του ενυδρειου μας! Και σε καμια περιπτωση δεν προκειται εσυ να γυμνασεις ενα ψαρι το οποιο το εφτιαξε η φυση μεσω χιλιαδων χρονων εξελιξης να ζει σε στασιμα νερα. Αν νομιζεις πως εχεις ανακαλυψει τον τροχο μαλλον κανεις λαθος!
Στην φυση οταν δυο ψαρια θα συναντηθουν το πρωτο πραγμα.που θα κανουν ειναι να επιδειχθουν το ενα στο αλλο κι εκει ειναι που τελειωνει συνηθως το πανηγυρι. Ο πιο φαντεζυ κερδιζει. Αν φτασει το εργο στο να τις παιξουνε τοτε αυτο ληγει σε δευτερολεπτα κι ο χαμενος φευγει και κρυβεται! Περαν τουτου τζαμπα το συζηταμε τι κανουν στη φυση εκτος κι αν σκοπευεις να βαλεις μονομαχους να παλευουν οποτε εκει παμε αλλου και ναι εκει ειμαστε της rspca!
Μονομαχος και ροη δεν πανε μαζι!

Greetings from the dark side!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, blenaddict said:

εισαι λαθος , ο μονομαχος ειναι ψαρι με μεγαλη αναγκη στην εκγυμναση αλιως γινετε ... πως να στο πω , κουνιεται σα θυλικια ...

Ενταξει ρε παιδι μου και εσυ κολλας σε λεπτομέρειες...ακομα και αν δεν του αρεσει του μονομαχου το γαλακτομπουρεκο και του αρεσει το μιλφειγ και ειναι και λιγο γυναικωτος, τι πειραζει; Εδω προχθες ειχαμε Gay pride σε αυτα θα κολλαμε εν ετη 2017; Εμενα και οι 2 μονομαχοι μου επειδη δεν τους αρεσει η εντονη ροη κατεληξα οτι ειναι γυναικωτοι αλλα σαν καλος πατερας στηριζω τις επιλογες τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...