Jump to content

Τριχοειδης αλγη


Recommended Posts

Στο δευτερο ενυδρειο μου ειχε δημιουργηθει με την εισαγωγη φυτου τριχοειδης αλγη σαν βαμβακι. Οση μπορουσα την αφαιρουσα μηχανικα προσεχοντας και τις δοσολογιες μου σε λιπασματα. Σημερα που εκανα την εβδομαδιαια μου αλλαγη νερου παρατηρησα οτι ειχε εξαπλωθει σε μεγαλο μερος. :( Το χειροτερο ειναι οτι ειχε αναπτυχθει και πανω στο java moss και αυτο μου ειναι αδυνατο να το καθαρισω. Στις ρουτινες μου βαζω 0,30ml Seachem Flourish και μερα παρα μερα 0,30ml Seachem Excel. Την ποσοτητα του Excel την ξεκινησα στο μισο γιατι διαβασα οτι java moss και vallisneria spirallis που εχω μεσα ειναι ευαισθητα σε αυτο. Τι μπορω να κανω;

1. Να αυξησω την ποσοτητα του Excel ριχνοντας τοπικα οπου βλεπω οτι εχει θεμα απο μερα παρα μερα σε καθημερινη βαση;

2. Συσκοτιση για καποιες μερες;

3. Να καταφυγω στα αλγοκτονα του εμποριου; Τα οποια δεν ξερω τι επιπτωσεις μπορουν να εχουν σε ψαρια και φυτα.

Απο φυτα εχω δυο ριζες java fern, μπολικη java moss, 1 marimo moss, Vallisneria Spiralis και 3 Νουφαρα. Ακουω προτασεις απο τους εμπειρους.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις καποια φωτογραφια? Τι μετρησεις εχεις στο ενυδρειο? Αν ειναι κλασσικη μαυρη τριχοειδης (BBA) τοτε μαλλον φταινε τα φωσφορικα, νιτρικα η ο κακος φωτισμος ακομα και το CO2. Τι φωτισμο εχεις και καθε ποτε κανεις αλλαγες? Λογικα το excel σε διπλη δοσολογια θα βηθησει, ριχνοντας με συρριγα οπου βλεπεις αλγη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν, πυροβόλησε τοπικά με σύριγγα και διπλή δοση. Αν η άλγη είναι πάνω σε φυτό, ίσως του λείπει κάτι.

Τα περισσότερα Αλγοκτονα θα σκοτώσουν τα σαλιγκάρια σου και επίσης στα δικά σου λίτρα δεν θα έβαζα χημικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Oresths_S said:

Μπορεις να βαλεις καποια φωτογραφια? Τι μετρησεις εχεις στο ενυδρειο? Αν ειναι κλασσικη μαυρη τριχοειδης (BBA) τοτε μαλλον φταινε τα φωσφορικα, νιτρικα η ο κακος φωτισμος ακομα και το CO2. Τι φωτισμο εχεις και καθε ποτε κανεις αλλαγες? Λογικα το excel σε διπλη δοσολογια θα βηθησει, ριχνοντας με συρριγα οπου βλεπεις αλγη

hair-algae.jpgΕιναι κλειστα τα φωτα οποτε δεν μπορω να βγαλω φωτο. Δεν ειναι απο το ενυδρειο μου αλλα μοιαζει πολυ σε αυτην που εχω απλα πιο κοντες οι τριχες και θυμιζει πολυ αραιωμενο βαμβακι. Απο φωτισμο εχω 5watt στα 6.500 kelvin και αλλαγη νερου κανω καθε εβδομαδα. Καθαριζα οση μπορουσα με το χερι αλλα σημερα ειδα οτι εχει ξεφυγει. Εχει κανει τριχες λευκες πανω στην vallisneria, στο java moss, στο java fern μεχρι και στο θερμομετρο πανω και δεν φευγουν ευκολα. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, bbetta said:

Όπως σου είπαν, πυροβόλησε τοπικά με σύριγγα και διπλή δοση. Αν η άλγη είναι πάνω σε φυτό, ίσως του λείπει κάτι.

Τα περισσότερα Αλγοκτονα θα σκοτώσουν τα σαλιγκάρια σου και επίσης στα δικά σου λίτρα δεν θα έβαζα χημικά.

Εριξα τοπικα σημερα στο moss οχι διπλη δοση. Αυτη που βαζω συνηθως. Ειναι και σε φυτα, ειδα και καποια στο πισω μερος του τζαμιου και στο θερμομετρο. Καθαρισα οση μπορουσα. Φοβαμαι να κανω διπλη δοσολογια excel γιατι διαβασα οτι τα moss και οι vallisnerias λιωνουν σε υπερδοσολογια. Οση και να καθαριζω την βλεπω να επανερχεται αν και δεν βαζω την συνιστωμενη δοση excel για τους λογους παραπανω. Γι αυτο εχω κολλησει. Δεν εχω ασπονδυλα σε κανενα απο τα ενυδρεια το θεμα ειναι εαν τα αλγοκτονα επηρρεαζουν φυτα και ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι αυτη που μου ειπε ο Σταθης πολυ φοβαμαι οτι το Excel δεν θα κανει δουλεια...Μπορω να δοκιμασω την υπερδοσολογια και την καθημερινη χρηση του Excel (αντι για μερα παρα μερα) αλλα φοβαμαι για τα ευαισθητα φυτα προς αυτο..Στο ενα ενυδρειο εχω βρει καποια ισορροπία λιπασματος, Co2 και φως και δεν εχω θεματα. Σε αυτο αν και χρησιμοποιω τις ιδιες δοσολογιες και ο εξοπλισμος ειναι ο ιδιος μου προεκυψε αυτη η αλγη με εισαγωγη φυτου που την ειχε ηδη και μου ξεφυγε..

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου νομιζω ειναι staghorn algae. Εγω που ειχα στο ενυδρειο μου την καταπολεμησα με διπλη δοση excel, τοπικα με συρριγα οπου εβλεπα την αλγη και παραλληλα την αφοιρουσα οπου μπορω μηχανικα. Στην αρχη δεν θα δεις διαφορες αλλα σταδιακα η αλγη θα κοκκινιζει και θα νεκρωθει. Τοτε θα μπορεις να την αφαιρεσεις ποιο ευκολα. Το excel χρησημοποιησε το οχι παραπανω απο μια εβδομαδα, το πολυ δεκα μερες. Επισης αν θες βαλε ενυδρειακο βαμβακι στο φιλτρο και αλλαζε το συχνα, ανα 2-3 μρες π.χ.

 

Μια αλλη μεθοδος που δεν εχω δοκιμασει ειναι με υπεροξειδιο του υδρογου (οξυζενε) αλλα δεν γνωριζω πολλα και δεν ξερω αν θα αντεξουν τα φυτα σου

https://www.youtube.com/watch?v=ppytfZvykZY

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω με το excel αν και φοβαμαι οτι σε διπλη δοση θα μου καψει moss και βαλλισνερια. Λεω να το παω τοπικα σε κανονικη δοση αν και απο το moss ειναι αδυνατο να φυγει μηχανικα εχει γινει ενα.

Link to comment
Share on other sites

Η βαλισνερια δεν θα παθει τιποτα, γιατι την φοβασαι? Τωρα για την moss δεν ξερω, εγω παντως ειχα εχινοδουρους και λευκοκεφαλα και δεν επαθαν κατι...:angel: Γνωμη μου να πας κατευθειαν σε διπλη δοση αλλιως τσαμπα ταλαιπωρια και δουλεια δεν κανεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Oresths_S said:

Η βαλισνερια δεν θα παθει τιποτα, γιατι την φοβασαι? Τωρα για την moss δεν ξερω, εγω παντως ειχα εχινοδουρους και λευκοκεφαλα και δεν επαθαν κατι...:angel: Γνωμη μου να πας κατευθειαν σε διπλη δοση αλλιως τσαμπα ταλαιπωρια και δουλεια δεν κανεις...

Εχω διαβασει οτι καιει τις βαλλισνεριες ειδικα εαν δεν την εγκλιματίσεις στο excel.

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Αρα αμα αναιβασεις τα νιτρικα θα βοηθισει στην καταπολεμιση τις? σωστα? 

Οχι φιλε..... μην τα μπερδευεις.... απο την στιγμη που περναμε καποια ορια με τα νιτρικα δυσκολευουμε τα φυτα, ειδικα εαν δεν εχουμε και διοξειδιο, απλα η συγκεκριμενη αλγη δεν κανει χρηση νιτρικων οποτε της ειναι αδιαφορο μια που εχει την ικανοτητα να τραβα μονο ιχνη αμμωνιας αμμωνιου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Οχι φιλε..... μην τα μπερδευεις.... απο την στιγμη που περναμε καποια ορια με τα νιτρικα δυσκολευουμε τα φυτα, ειδικα εαν δεν εχουμε και διοξειδιο, απλα η συγκεκριμενη αλγη δεν κανει χρηση νιτρικων οποτε της ειναι αδιαφορο μια που εχει την ικανοτητα να τραβα μονο ιχνη αμμωνιας αμμωνιου.

ααααα οκ! οποτε ετσι οπως το λες αν υπαρχει στο ενυδρειο κανει σχετικα καλο...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Ευχαριστω @Rik το διαβαζω τωρα.

Αφιερωμενο Κωσταντινε μια που ηθελα να απαντησω στο θεμα σου αλλα μετα ειπα καλυτερα να γραψω ενα καινουργιο θεμα οπου να μπορουν να συζητηθουν και επιμερους λεπτομεριες περι του θεματος...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

ααααα οκ! οποτε ετσι οπως το λες αν υπαρχει στο ενυδρειο κανει σχετικα καλο...

Οπως το δει κανεις......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Rik said:

Αφιερωμενο Κωσταντινε μια που ηθελα να απαντησω στο θεμα σου αλλα μετα ειπα καλυτερα να γραψω ενα καινουργιο θεμα οπου να μπορουν να συζητηθουν και επιμερους λεπτομεριες περι του θεματος...

Σε ευχαριστω πολυ, το διαβαζα καθως γυρνουσα απο την δουλεια. Νομιζω στην δικη μου περιπτωση ειναι και λογω νεοσυστατου ενυδρειου και ποιοτητας νερου. Εχει κλεισει τους 2,5 μηνες, καποια στιγμη παρελαβα καποια φυτα οταν το έστηνα και καποια ειχαν πανω τους μαυρη τριχοειδης την οποια αφαιρεσα μηχανικα. Παιζει να μου ξεφυγε αυτη λογω του χρωματος (ειναι σχεδον το ιδιο με του java moss) και με τις καταλληλες συνθηκες αναπτυχθηκε. Απλα με υπουλο τροπο γιατι δεν μπορουσα να την ξεχωρισω ευκολα ενω ειχα διαβασει αρκετα για τις αλγες. Σωστες δοσολογιες λιπασματων, αλλαγες νερου και Co2 μου εδωσαν μια ισσοροπια στο πρωτο μου ενυδρειο. Τωρα παλευω να βρω την ισορροπια και σε αυτο. Αν και αλλαξα το λιπασμα το οποιο χρησιμοποιούσα το οποιο σε καμμια περιπτωση δεν συνιστω. Μονο ζημια μου εκανε...

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν ξερω το ιστορικο του ενυδρειου σου αλλα προσωπικα θα εκανα μια καλη αλλαγη νερου και δεν θα εριχνα λιπασματα για την ωρα μεχρι να στρωσει η κατασταση και θα δεις πως και η αλγη θα περιοριστει απο μονη της. Τα φυτα που εχεις ειναι ευκολα οποτε δεν χρειαζεσαι επιπλεων λιπανση για την ωρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Rik said:

Δυστηχως δεν ξερω το ιστορικο του ενυδρειου σου αλλα προσωπικα θα εκανα μια καλη αλλαγη νερου και δεν θα εριχνα λιπασματα για την ωρα μεχρι να στρωσει η κατασταση και θα δεις πως και η αλγη θα περιοριστει απο μονη της. Τα φυτα που εχεις ειναι ευκολα οποτε δεν χρειαζεσαι επιπλεων λιπανση για την ωρα.

Εκανα χθες μια καλη αλλαγη νερου γυρω στο 50%. Λιπασμα ριχνω πολυ λιγο, το 1/4 της αναγραφομενης δοσολογιας. Υπαρχει μια εταιρια της οποιας το λιπασμα δεν ξερω εαν πρεπει να αναφερω εδω, προκειμενου να γλιτωσω κοσμο απο τραβηγματα αργοτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα χρησιμοποιούσα το Ferropol της JBL για τουλαχιστον ενα 5 μηνο. Μονο δυσλειτουργιες εβλεπα στα φυτα, σε εξαρση διατομικης και οχι μονο ακομα και οταν μειωσα την δοσολογια στο 1/4. Καποια φυτα οπως το Fern ειχε δειξει και σημαδια ανεπαρκειας. Για καποιο λογο τα συστατικα του σκευασματος προκαλουσαν ανισορροπίες. Εχω εναν μηνα τωρα που καταφερα να βρω το Flourish της Seachem. Δια μαγειας διατομικες, εξαρσεις αλγεων και ελλειψη θρεπτικων συστατικων στα φυτα εξαφανιστηκαν και εχω το κεφαλι μου ήσυχο. Seachem και ξερο ψωμι αλλα δυστηχως εχουν αρχισει καποια προϊόντα της να ειναι σε ελλειψη.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Oresths_S said:

Η βαλισνερια δεν θα παθει τιποτα, γιατι την φοβασαι? Τωρα για την moss δεν ξερω, εγω παντως ειχα εχινοδουρους και λευκοκεφαλα και δεν επαθαν κατι...:angel: Γνωμη μου να πας κατευθειαν σε διπλη δοση αλλιως τσαμπα ταλαιπωρια και δουλεια δεν κανεις...

Τωρα που γυρισα σπιτι εκει παντως που ειχα ριξει excel χθες σε συνιστωμενη δοσολογια σημερα ειναι κοκκινωπό. Εριχνα μερα παρα μερα για κανα 2 εβδομαδες μεχρι να εγκλιματιστουν τα φυτα μου και ειδικα τα ευαισθητα προς αυτο οπως ειναι οι Valls. Πλεον λεω να το παω καθημερινα στην συνιστωμενη δοσολογια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Εξαιρουμένων των ιχνοστοιχείων, τα οποία απαιτούνται σε πολύ ασήμαντες ποσότητες, το ξηρό βάρος ενός φυτού αποτελείται από 16 χημικά στοιχεία.

Τα  τρια κύρια συστατικά είναι το οξυγόνο, υδρογόνο και άνθρακας, τα οποία μαζί σχηματίζουν το 96-97% του συνόλου: ο άνθρακας, μόνος του είναι περίπου 45%. οποτε καταλαβαινουμε πως τα λιπασματα για να αποροφηθουν χρειαζετε το διοξειδιο σε αερια μορφη κυριως αλλιως τα θρεπτικα συσσωρεύονται και κανουν μονο κακο στην τελικη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Rik said:

 

Εξαιρουμένων των ιχνοστοιχείων, τα οποία απαιτούνται σε πολύ ασήμαντες ποσότητες, το ξηρό βάρος ενός φυτού αποτελείται από 16 χημικά στοιχεία.

Τα  τρια κύρια συστατικά είναι το οξυγόνο, υδρογόνο και άνθρακας, τα οποία μαζί σχηματίζουν το 96-97% του συνόλου: ο άνθρακας, μόνος του είναι περίπου 45%. οποτε καταλαβαινουμε πως τα λιπασματα για να αποροφηθουν χρειαζετε το διοξειδιο σε αερια μορφη κυριως αλλιως τα θρεπτικα συσσωρεύονται και κανουν μονο κακο στην τελικη.

Αρα πιστευεις οτι η αποφαση μου να ξεκινησω καθημερινη συνιστωμενη ποσοτητα excel ειναι σωστη; Βεβαια ξερω δεν ειναι σε μορφη αεριου.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...