Jump to content

Τριχοειδής (Νηματοειδής) πράσινη άλγη.


Rik

Recommended Posts

Δεν ειμαι σιγουρος οτι οφειλεται στην αμμωνια...

Την ειχα παλαιοτερα πριν καποια χρονια,προσφατα  μου εμφανιστηκε στις crs, οταν εβαλα ανακλαστηρες,.,,,

Δεν εχει co2 ουτε λιπασματα , τα εδυρεια τρεχουν χρονια.... . ,με το που αφαιρεσα ανακλαστηρες εξαφανιστηκε και αυτη,

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος nicpapa έγραψε:

Δεν ειμαι σιγουρος οτι οφειλεται στην αμμωνια...

Την ειχα παλαιοτερα πριν καποια χρονια,προσφατα  μου εμφανιστηκε στις crs, οταν εβαλα ανακλαστηρες,.,,,

Δεν εχει co2 ουτε λιπασματα , τα εδυρεια τρεχουν χρονια.... . ,με το που αφαιρεσα ανακλαστηρες εξαφανιστηκε και αυτη,

 

Μηπως περα απο τους ανακλαστηρες εκανες κατι που να επιρεασε καπως και την βιολογια του ενυδρειου;;;

Πχ το να μεταφυτεψουμε ενα ενυδρειο δημιουργει ενα προσωρινο μπλοκαρισμα των φυτων και αν τα εχουμε κανει και καποια απολυμανση υπαρχει και το ενδεχομενο να καταστερεφουμε την βιολογια που υπαρχει επανω στα φυτα μας.

Εγω πχ που πειραματιζομε με το κιτρικο οξυ αυτη την στιγμη λογο του οτι το ΡΗ εφτασε κοντα στο 6,5 σχετικα σε γρηγορους χρονους η βιολογια καθυστερη στην απονιτροποιηση και ειχα την εμφανηση της συγκεκριμενης αλγης. Πολλες φορες πρεπει να σκεφτουμε τη αλλο μπορει να επιρεασε το νευδρειο μας περα των αμεσων αλλαγων...

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Μηπως περα απο τους ανακλαστηρες εκανες κατι που να επιρεασε καπως και την βιολογια του ενυδρειου;;;

Πχ το να μεταφυτεψουμε ενα ενυδρειο δημιουργει ενα προσωρινο μπλοκαρισμα των φυτων και αν τα εχουμε κανει και καποια απολυμανση υπαρχει και το ενδεχομενο να καταστερεφουμε την βιολογια που υπαρχει επανω στα φυτα μας.

Εγω πχ που πειραματιζομε με το κιτρικο οξυ αυτη την στιγμη λογο του οτι το ΡΗ εφτασε κοντα στο 6,5 σχετικα σε γρηγορους χρονους η βιολογια καθυστερη στην απονιτροποιηση και ειχα την εμφανηση της συγκεκριμενης αλγης. Πολλες φορες πρεπει να σκεφτουμε τη αλλο μπορει να επιρεασε το νευδρειο μας περα των αμεσων αλλαγων...

 

Στα συγκεκριμενα ενυδρεια δεν πειραζω καθολου βυθο, φιλτρα...

Αν δεις και τα ενυδρεια, εχουν συγκεκριμενο σημειο ταισματος , ωστε τπτ να μην πηγαινει στον βυθο.

Σε ολα τα ενυδρεια δεν μπαινει excel ή οξυζενε ωστε να επηρεαστει η βιολογια.

Ισα ισα που σε αυτα τα ενυδρεια οπως και σε ολα τα γαριδοενυδρεια προσθετονται βακτηρια για την πιο γρηγορη παραγωγη biofilm.

Link to comment
Share on other sites

Το εγραψα και στο θεμα μου, χθες που πυροβολησα τοπικα με συνιστωμενη δοσολογια excel, σημερα το σημειο ειναι κοκκινωπό. Με κανει και αναρωτιέμαι εαν χαμηλα επιπεδα CO2 βοηθουν στην εξαρση αυτου του τυπου αλγης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Στα συγκεκριμενα ενυδρεια δεν πειραζω καθολου βυθο, φιλτρα...

Αν δεις και τα ενυδρεια, εχουν συγκεκριμενο σημειο ταισματος , ωστε τπτ να μην πηγαινει στον βυθο.

Σε ολα τα ενυδρεια δεν μπαινει excel ή οξυζενε ωστε να επηρεαστει η βιολογια.

Ισα ισα που σε αυτα τα ενυδρεια οπως και σε ολα τα γαριδοενυδρεια προσθετονται βακτηρια για την πιο γρηγορη παραγωγη biofilm.

Δεν μπορω να γνωριζω τη δεν παει καλα οπως καταλαβαινεις..... Απο την αλλη τα γραφωμενα μου δεν στηριζωνται σε απλες θεωρεις μου αλλα απο βιβλιογραφιες που ακομα ανακαλυπτω...

HEINZ STREBLE, DIETER KRAUTER (2002), Atlante dei microrganismi acquatici. Franco Muzzio Editore.

P. CANZI (1997). Biodegradazione delle sostanze organiche. Biologi italiani, 7/97.

PURVES, ORIANS, HELLER, SADAVA (2002). Biologia: l’evoluzione della diversità. Zanichelli.

DIPARTIMENTO FEDERALE DELL’INTERNO (1969), Direttive per il prelevamento di campioni e l’unificazione dei metodi di analisi delle acque. Berna, 1969.

C. SEGHETTI, B. ROSSARO (1999), Aspetti idrobiologici delle aree protette WWF in Lombardia. Biologi italiani, 1/99.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος nicpapa έγραψε:

Στα συγκεκριμενα ενυδρεια δεν πειραζω καθολου βυθο, φιλτρα...

Αν δεις και τα ενυδρεια, εχουν συγκεκριμενο σημειο ταισματος , ωστε τπτ να μην πηγαινει στον βυθο.

Σε ολα τα ενυδρεια δεν μπαινει excel ή οξυζενε ωστε να επηρεαστει η βιολογια.

Ισα ισα που σε αυτα τα ενυδρεια οπως και σε ολα τα γαριδοενυδρεια προσθετονται βακτηρια για την πιο γρηγορη παραγωγη biofilm.

Μηπως προσθετοντας τα βακτηρια το σκευασμα εχει και καποιες αζωτουχες ενωσεις για την αμεση ενεργοποιησει των βακτηριων. Απο την αλλη οι ανακλαστηρες μπορει να παιζουν και αυτοι τον ρολο τους στο ολο συνολο μια που αυξανετε ετσι ο φωτισμος αλλα απο την αλλη το διοξειδιο οχι... δεν ξερω Νικο ικασειες κανω

Link to comment
Share on other sites

Ρικάρδε έχω διαβάσει τα έντερα μου για της αλγες και μεταξύ αυτών και για την νηματοειδής, σίγουρα όλα βοηθούν για να καταλάβουμε καλύτερα την άλγη και σίγουρα η γνώσεις μα προστατεύουν απο το να κάνουμε χοντρά λάθη που να επιφέρουν την άλγη όχι μόνο αυτήν αλλά και άλλες.

 

Αλλά και εκεί που έλεγα κατάλαβα την αγλη εκεί γίνονταν κάτι που δεν μπορούσα να καταλάβω και με ανέτρεπε όλα όσα διάβαζα για την αγλη. Σίγουρα αυτό που κάνει την άλγη να εμφανιστεί και μάλιστα μερικές φορές ραγδαία θα είναι ένα συνονθύλευμα διαφορετικών παραμέτρων απο διαφορετικά μακρο-μικροστοιχεία και βακτήρια, κάτι που με τα πενιχράα μέσα που έχουμε δεν μπορούμε να τα αναλύσουμε, και δυστυχώς η περισσότερες μελέτες που έγιναν για την άλγη αυτή έγιναν στο φυσικό περιλάβον και όχι σε ενυδρείο όπου έχουμε μια τελείως διαφορετική ατελή βιολογία και τείνω να πιστεύω πως η κανόνες σε ένα τέτοιο περιβάλουν αλλάζουν, για αυτό αλλιώς μας τα λένε η βιολόγοι και αλλιώς τα ζούμε εμείς. Πλέον έπαψα να ψάχνω τα αίτια εμφανίσεις και όταν την αποκτήσω ή την αφήνω να φύγει μόνη της (κάνει κανένα δίμηνο) ή κάνω αλχημείες και αν μου κάτσει έκατσε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ρικάρδε έχω διαβάσει τα έντερα μου για της αλγες και μεταξύ αυτών και για την νηματοειδής, σίγουρα όλα βοηθούν για να καταλάβουμε καλύτερα την άλγη και σίγουρα η γνώσεις μα προστατεύουν απο το να κάνουμε χοντρά λάθη που να επιφέρουν την άλγη όχι μόνο αυτήν αλλά και άλλες.

 

Αλλά και εκεί που έλεγα κατάλαβα την αγλη εκεί γίνονταν κάτι που δεν μπορούσα να καταλάβω και με ανέτρεπε όλα όσα διάβαζα για την αγλη. Σίγουρα αυτό που κάνει την άλγη να εμφανιστεί και μάλιστα μερικές φορές ραγδαία θα είναι ένα συνονθύλευμα διαφορετικών παραμέτρων απο διαφορετικά μακρο-μικροστοιχεία και βακτήρια, κάτι που με τα πενιχράα μέσα που έχουμε δεν μπορούμε να τα αναλύσουμε, και δυστυχώς η περισσότερες μελέτες που έγιναν για την άλγη αυτή έγιναν στο φυσικό περιλάβον και όχι σε ενυδρείο όπου έχουμε μια τελείως διαφορετική ατελή βιολογία και τείνω να πιστεύω πως η κανόνες σε ένα τέτοιο περιβάλουν αλλάζουν, για αυτό αλλιώς μας τα λένε η βιολόγοι και αλλιώς τα ζούμε εμείς. Πλέον έπαψα να ψάχνω τα αίτια εμφανίσεις και όταν την αποκτήσω ή την αφήνω να φύγει μόνη της (κάνει κανένα δίμηνο) ή κάνω αλχημείες και αν μου κάτσει έκατσε.

Χρησταρα....τη να κανω, να σου πω οχι και να σου χαλασω το χατιρη!! :) Σιγουρα παιζουν πολλοι παραμετροι και οχι μονο ενας στην τελικη σαφως αλλα απο καπου πρεπει να αρχισουμε για να βγαλουμε μια ακρη....πολλες φορες ουτε καν πλησιαζουμε στην λυση και η φυση εχει τα δικα της εργαλεια για να επανελθει η ισσοροποια αρκει να μην συνεχιζουμε να προσθετουμε λαθη μην βοηθωντας στην τελικη το ολο συστημα να ξαναισορροπιση.... Απο εκει και περα το να προσθετουμε καποιες μελετες και γνωσεις στο καθε θεμα ειναι καλο θεωρω για να εχουμε μια καλυτερη εικονα... δεν με ενδιαφερει προσωπικος να γινει αλλος ενας οδηγος αντιμετωπισης της αλγης αλλα μοιραζωμε πραγματα που δεν εχουν υποθει βασισμενες σε μελετες και ενυδρειων με τον σκοπο να εμπλουτισουμε τις σχετικες μας γνωσεις!!

Link to comment
Share on other sites

όσο ποιο πολλά μαθαίνουμε τόσο μικραίνουμε τα λάθη τόσο καλύτερα θα αντιμετωπίζουμε την άλγη αυτό είναι ένα δεδομένο όπως και δεδομένο είναι ότι δεν θα απαλλαγούμε ποτέ. Για αυτό είμαι πάντοτε υπέρ στο να δημοσιεύεται κάθε εμπειρία και κάθε άρθρο γύρω απο την άλγη.

 

ΥΓ

τώρα με χάλασες που δεν με χάλασες το χατίρι... α και το χατίρι γράφεται με "ι" ... και δεν βλέπω οξιές άντε μη βρω και άλλα λάθη τώρα.:hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

όσο ποιο πολλά μαθαίνουμε τόσο μικραίνουμε τα λάθη τόσο καλύτερα θα αντιμετωπίζουμε την άλγη αυτό είναι ένα δεδομένο όπως και δεδομένο είναι ότι δεν θα απαλλαγούμε ποτέ. Για αυτό είμαι πάντοτε υπέρ στο να δημοσιεύεται κάθε εμπειρία και κάθε άρθρο γύρω απο την άλγη.

 

ΥΓ

τώρα με χάλασες που δεν με χάλασες το χατίρι... α και το χατίρι γράφεται με "ι" ... και δεν βλέπω οξιές άντε μη βρω και άλλα λάθη τώρα.:hehe

επιτηδες τα γραφω ετσι για να μην εσθανεσε ασχιμα ρε σιιι.....:angel:

 

Ελλληνοιταλος ειμαι φιλε μου οχι ο Μπαμπινιωτης!!:hehe

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω προσωπικα να γραφωνται καινουργια πραγματα για το χομπυ μας σε ολες τις κατηγοριες μια που ετσι εχουμε τροφη και βεβαια να συζητησουμε και τις προσωπικες μας εμπειριες, ειδικα το φυτεμενο ειναι σαν την γυναικα.... δεν το πιανεις απο πουθενα και πρεπει να το παρατηρησεις να το ψυχολογισης και να προσπαθησεις να καταλαβεις το τη θελει....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης οσο για την συγκεκριμενη αλγη εχω παρατηρηση οτι εχουμε εξαρση οταν αρχιζουν οι ζεστες σιγα σιγα μια που βλεπω τι θεματα ανοιγουνε αναλογα με το τη εποχη εχουμε. Οπως ειπα και στο Νικο με το πειραμα περι κιτρικου οξεως ειδα οτι εχω εξαρση της αλγης σε καποια φαση. εκανα μια καλη αλλαγη νερου μια που ειχα και παρα πολλους μηνες να κανω, μηνες, δεν θυμαμε ακριβως....συμπληρωνα νερο βασικα οποτε χρειαζοταν.... αλλα απο την αλλη σκεφτομε και το ενδεχομενο οτι λογο τις πολυ χαμηλης αναταραξης που εχω αυτη την στιγμη,....μονο απο το ανεμηστιρακι στην ουσια..... μηπως ζωριζωντε και τα βακτηρια μια που με τις ζεστες μειωνετε και το ο2 στο νερο....τωρα ανεβασα λιγο την εξοδο στην επιφανεια για να βοηθησω λιγω και βλεπουμε.... Απο την αλλη λεμε δεν θελουμε πολυ αναταραξη γιατι φευγει ποιο ευκολα το διοξειδιο η γιατι εχουμε μονομαχο η η η η .... καπου κατι χανουμε πιστευω στην τελικη και το ενα φερνει το αλλο μεχρι να την ξαναβρουμε την ολη ισορροποια στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

Εν ολιγης απλα σκεπτωμενος πιστευω πως ειναι αδυνατων να εχουμε παντα ενα σταθερο συστημα γιατι δεν υπαρχουν σταθερες παραμετροι εκτος εαν εχουμε το ενυδρειο σουπερ τσιτα hi tech σε δωματιο με σταθερη θερμοκρασια, λαμπες που να μην χανουν ποτε το σωστο φασμα τους, διοξειδιο με κοντρολερ ΡΗ, ΚΗ, CO2, νερο δυκτιου χωρις μεταβολες αλλιως αο με την σωστη και σταθερη χημεια του νερου κατα την μιξη του, φεγγαρια......και πολλα αλλα που δεν εχουμε ιδεα στο τελος κατα ποσο μπορει να επιρεασει ενα συστημα....απο την αλλη ουτε και στην φυση τα πραγματα ειναι σταθερα.....απλα εμεις δεν δινουμε σημασια το τη γινεται κατα τις αναλογες εποχες..... και αλγες θα εμφανιστουν και ξηρασια θα εχουμε και υπερτροφοδοτησει θρεπτικων θα εχουμε και και και....γιαυτο αγαπω αυτο το αθλημα!!!:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδή εγώ δεν καταλαβαίνω την γυναίκα μάλλον δεν θα καταλάβω και το φυτεμένο :), σε πρώτη φάση θέλω να καταλάβω τη είναι αυτό που κάνει την άλγη να φεύγει μόνη της. Λέμε πολλές φορές πως θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει, αλλά, α) μερικές φορές ο κύκλος αυτός έχει μεγάλη ακτίνα και πολλά φυτά χάνονται και άλλοτε έχει μικρή ακτίνα και όπως ήρθε απλά έτσι έφυγε, β) πως μπορούμε να σηντομεύσουμε χρονικά αυτόν τον κύκλο;

 

Πολλές φορές λέμε πως η καλύτερη αντιμετώπισή της αλγης είναι η πρόληψη, αυτό πίστευα και εγώ αλλά ότι και να έκανα η άλγη έρχονταν, όποτε άλλαξα τακτική και πλέον λέω πως η καλύτερη αντιμετώπιση δεν είναι η πρόληψη αλλά να επέμβουμε εγκαίρως και να μικρύνουμε την ακτίνα του κύκλου ζωής της όσο γίνεται περισσότερο δηλαδή αν είναι δυνατών να την εξαφανίσουμε την άλγη σε 1-2 εβδομάδες.

 

Θα σας πω την δικιά μου εμπειρία, παρατήρησα πως αν αφήσουμε την άλγη να φύγει μόνη της χωρίς χημικά ζουμιά παρά μόνο με φροντίδα του ενυδρείου, το ενυδρείο αποκτά θα το έλεγα ένα είδος αντισώματα και για μεγάλο διάστημα η συγκεκριμένη άλγη δεν εμφανίζεται έως ότου σωθούν τα αντισώματα.

 

Έτσι σκέφτηκα κάτι που είναι εχθρός στο ενυδρείο (η αλγη) και δεν μπορώ να νικήσω τότε θα προσπαθήσω να γίνω φίλος. Νομίζω πως θα ήταν ιδανικά να αποκτήσω μια φορά την αγλη να κάνει έναν σύντομο κύκλο και μετά για μεγάλο χρονικό διάστημα να έχω την ησυχία μου έως την επομένη φορά, έτσι και αυτή θα κάμνει τον σύντομο κύκλο της και εγώ θα είμαι απαλλαγμένος για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα.

Αυτό μου είναι ποιο εύκολο απο το να είμαι συνέχεια πάνω απο το ενυδρείο και να προσέχω μην μου ξεφύγει η μάζα των φυτών, μην πέσει λιγότερο ή περισσότερο λίπασμα, μη μου ξεφύγουν τα νιτρικά, κοκ.

Σκέφτομαι πως στην φύση δεν υπάρχουν σταθερές τιμές αλλά συνέχεια μεταβάλλονται παρόλο της μεταβολές αυτές η αλγες έχουν τον δικό τους σταθερό ρυθμό.

 

Πλέον παλεύω όχι να εξαφανίσω την άλγη αλλά να συντομεύσω τον κύκλο της και αρκετές φορές το έχω κάνει αλλά δεν ξέρω πως το έκανα. Ίσως αν τα διάφορα τεστ ήταν φτηνά και είχα κάποια επιπρόσθετα εργαλεία να έβρισκα άκρη αλλά δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να κάνω αυτά τα έξοδα προς στιγμή. Μετά τα μνημόνια κάπου το 2060 βλέπουμε :) 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εν ολιγης λεμε το ιδιο..... δεν υπαρχουν σταθερες παραμετροι σε ενα απλο και χαμηλων απαιτησεων ενυδρειο και ολα καποια στιγμη κανουν τον κυκλο τους.... το να βασανιζομαστε εως ενα βαθμο σε κραταει και στο χομπυ να την ψαξεις καλυτερα....το να χολοσκαμε για κατι κατανταει αρρωστεια και χανει σαν χομπυ το ενδιαφερων μια που μετα γινεται βραχνας.....υπομονη και καλη διαθεση και το φυτεμενο μας με λιγη βοηθεια θα κανει τα μαγικα του.....

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη θα γραψω και για την Αλληλοπάθεια ..... και τα ξαναλεμε.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία έχω κάνει και για αυτήν πολλές παρατηρήσεις και έχω να πω αρκετά. Μην ξεχνάς πως αλγες και αλληλοπάθεια ίσος και να  έχουν μια σχέση αναμεταξύ τους, αλλοτε φιλική και άλλοτε εχθρική. Σχετικά υπάρχουν λίγα άρθρα απο σοβαρούς επιστήμονες για την αλληλοπάθεια στα υδρόβια φυτά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Επισης οσο για την συγκεκριμενη αλγη εχω παρατηρηση οτι εχουμε εξαρση οταν αρχιζουν οι ζεστες σιγα σιγα μια που βλεπω τι θεματα ανοιγουνε αναλογα με το τη εποχη εχουμε. Οπως ειπα και στο Νικο με το πειραμα περι κιτρικου οξεως ειδα οτι εχω εξαρση της αλγης σε καποια φαση. εκανα μια καλη αλλαγη νερου μια που ειχα και παρα πολλους μηνες να κανω, μηνες, δεν θυμαμε ακριβως....συμπληρωνα νερο βασικα οποτε χρειαζοταν.... αλλα απο την αλλη σκεφτομε και το ενδεχομενο οτι λογο τις πολυ χαμηλης αναταραξης που εχω αυτη την στιγμη,....μονο απο το ανεμηστιρακι στην ουσια..... μηπως ζωριζωντε και τα βακτηρια μια που με τις ζεστες μειωνετε και το ο2 στο νερο....τωρα ανεβασα λιγο την εξοδο στην επιφανεια για να βοηθησω λιγω και βλεπουμε.... Απο την αλλη λεμε δεν θελουμε πολυ αναταραξη γιατι φευγει ποιο ευκολα το διοξειδιο η γιατι εχουμε μονομαχο η η η η .... καπου κατι χανουμε πιστευω στην τελικη και το ενα φερνει το αλλο μεχρι να την ξαναβρουμε την ολη ισορροποια στο τελος.

Ειναι λογικο την εποχη αυτη να κυκλοφορουν περισσοτερο οι αλγες...

Οπως ειπες και εσυ , χαμηλο οξυγονο λογο θερμοκρασιας.

Σκαμπανεβασματα στο co2 λογο ανεμιστηρων.

Τα φυτα αυξανουν τον μεταβολισμο τους με την αυξηση της θερμοκρασιας , απαιτουν περισσοτρο Co2 και λιπάσματα.

Δεν ξερω πως εχεις στο μυαλο σου, το co2...

Σε ενυδρειο χωρις παροχη , ειναι καλυτερο να εχουμε αναταραξη ωστε να ανταλασονται τα αερια με αυτα της ατμοσφαιρας.

Τωρα σε ενυδρειο με co2 ,πρεπει να βρεθει ισοροποια co2 με οξυγονο.

 

Για τις αλγες...

Γενικα δεν χρησιμοποιω  χρονια τωρα excel ή οξυχενε, ο μονος συμμαχος, οι αλλαγες νερου, κα καθαρισμα του βυθου.

Ολα εξαρτωνται το πως μεγαλωνουν τα φυτα...

Αν εχουμε σωστα αναπτυγμενα φυτα , δυσκολα θα εχουμε και αλγες.

Τα λιπασματα δεν προκαλουν αλγες.

 

Για την αλληλοπάθεια  ειναι λογικο να προκαλειται, αν δεν κρατατε σωστες φυτομαζες και σωστες ρουτινες..

Δεν εχω προσεξει σε κανενα μου ενυδρειο να εχω καποιο θεμα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, nicpapa said:

Τα λιπασματα δεν προκαλουν αλγες.

Εδω με εχασες λιγο. Μιλαμε για υγρα λιπασματα ή για σκόνες; Στα υγρα λιπάσματα συνηθως αναγραφουν την συνιστωμενη δοσολογια και αναφερονται σε full φυτεμενα. Εγω προσωπικα δεν το γνωριζα και ειχα μονιμα εξαρση διατομικης. Απο τοτε που μειωσα την δοσολογια στα 2/4 της συνιστωμενης εξαφανιστηκε και αυτη. Με την συσσώρευση οργανικών στοιχείων και την προσθηκη λιπάσματος δεν δινουμε ενα καλο πατημα για οποιαδηποτε μορφη αλγης; Ρωταω πιο πολυ γιατι το εχω απορια. Μια ακομα ερωτηση..οταν λες για σκουπα βυθου εννοεις για τις "νεκρες ζωνες" οπου δεν υπαρχουν φυτα η ριζες αυτων;

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Εδω με εχασες λιγο. Μιλαμε για υγρα λιπασματα ή για σκόνες; Στα υγρα λιπάσματα συνηθως αναγραφουν την συνιστωμενη δοσολογια και αναφερονται σε full φυτεμενα. Εγω προσωπικα δεν το γνωριζα και ειχα μονιμα εξαρση διατομικης. Απο τοτε που μειωσα την δοσολογια στα 2/4 της συνιστωμενης εξαφανιστηκε και αυτη. Με την συσσώρευση οργανικών στοιχείων και την προσθηκη λιπάσματος δεν δινουμε ενα καλο πατημα για οποιαδηποτε μορφη αλγης;

Για ποιο λιπασμα λες?
Ποια νομιζεις οτι ειναι η διαφορα σε υγρα και σε σκονες?

Γενικα οι εταιριες χρησιμοποιουν ppmd μεθοδο λιπανσης.

Πσσο καιρο τρεχει το ενυδρεο σου?

Τα οργανικα δεν οφειλονται παντα για τις αλγες...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nicpapa said:

Για ποιο λιπασμα λες?
Ποια νομιζεις οτι ειναι η διαφορα σε υγρα και σε σκονες?

Γενικα οι εταιριες χρησιμοποιουν ppmd μεθοδο λιπανσης.

Πσσο καιρο τρεχει το ενυδρεο σου?

Τα οργανικα δεν οφειλονται παντα για τις αλγες...

Συγκεκριμενα εγω χρησιμοποιουσα το Ferropol της JBL αρχικα σε συνιστωμενη δοσολογια. Το ενυδρειο τρεχει κοντα στους 6 μηνες. Ηξερα οτι σε φρεσκο στημενα ενυδρεια δημιουργειται διατομικη αλγη. Αμεσως μετα την εβδομαδιαια μου προσθηκη λιπασματος εβλεπα τεραστια εξαρση της. Μεχρι που αλλαξα λιπασμα πριν κανα 3 αρι εβδομαδες, ριχνω το μισο της συνιστωμενης και πλεον δεν την βλεπω καν. Μπορει να συνέπεσε οτι εκανε και αυτη τον κυκλο της και εφυγε αλλα καθε φορα μετα απο αλλαγη νερου και προσθηκη λιπασματος φουντωνε. Δεν ξερω καθολου την διαφορα των υγρων και στερεων λιπασματων δεν το εχω μελετησει. Για την αναπτυξη των φυτων ωστε να συναγωνιστουν την αλγη, μιλαμε για τα ταχειας αναπτυξης; Ξερω οτι οι αλγες μπορουν να δημιουργηθουν απο πολλες λαθος παραμετρους σε φωτισμο, CO2, οξυγονου, ιχθυοφορτωσης, εισαγωγη φυτου ηδη προσβεβλημένο με καποιο ειδος αλγης, συσσωρευση οργανικων, θερμοκρασιας και δεν συμμαζευεται. Απλα ρωταω να καταλαβω εαν τα υγρα λιπασματα και οι δοσολογιες που αναγραφουν ευνοουν την δημιουργια και εξαρση οποιασδηποτε αλγης.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν έχουν όμως όλοι την ''τρέλα'' και την υπομονή να κρατούν ένα ενυδρείο με όσο γίνετε σωστή ανάπτυξη των φυτών, με σχετικά σταθερή μάζα φυτών, και μελέτες και προσοχή στην δόση του λιπάσματος. Εσένα σου φαίνονται εύκολα γιατί το γουστάρεις και το κάνεις κέφι να ασχολείσαι με αυτά, τη γίνεται όμως με αυτούς που θέλουν να έχουν φυτά και να χαρούν το ενυδρείο χωρίς να το παίξουν επιστήμονες. Πως θα μπορέσουν αυτοί που είναι και η συντριπτική πλειοψηφία να ελέγξουν την άλγη; Ένας που ξέρει πχ εσύ παρεμβαίνεις στον φυσικό κύκλο τον σπας και δεν αφήνεις ή τουλάχιστον προσπαθείς να μην ξανά ενωθεί και δημιούργειθούν αλγης. Αν παράδειγμα στο τελευταίο τέταρτο του βιολογικού κύκλου εμφανίζονται αλγης τότε προσπαθούμε να μην αφήσουμε το ενυδρείο να έρθει σε αυτό το τελευταίο τέταρτο και κρατάμε το ενυδρείο στα υπόλοιπα τρία τέταρτα. Αυτό όμως δεν είναι εύκολο για ένα που δεν ξέρει πολλά και ίσος δεν θέλει κιόλας να μάθει τόσα πολλά. Το όλο στίχοιμα είναι πως με απλές, εύκολες και κατανοητές πράξεις να απαλλαγούμε σχετικά σύντομα απο της αλγης έως τη επόμενη εμφάνισή τους. 

 

Όταν ένας έχει αλγης και ζητά βοήθεια σπεύδουμε όλοι να κάνουμε της κλασικές ερωτήσεις

δώσε Ph, co2, NH, NO,fe,mg....... φως, ανακλαστήρες, κελβιν, πόσα ψάρια πόση λίπανση.....κοκ

Αφού τα μάθουμε όλα αυτά αρχίζουμε της αναλύσεις πάνω στις αναλύσεις και κάπου χάνεται η μπάλα και μέχρι να δώσουμε λύσει στο πρόβλημα η αλγες φεύγουν μόνες τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα, το παρακολουθώ από την αρχή του και θεωρώ οτί είναι ένα βασικό θέμα για κάποιον που βλέπει το χόμπυ με λίγο διαφορετικό μάτι, αυτό της επιστημονικής εξήγησης..Το βασικό νόημα του θέματος το γνώριζα από διαβάσματα που έχω κάνει σχτικά με τις άλγες αλλά με βοηθησε να λύσω μια απορία που πάντα έιχα, αυτή του γιατί ενω υπάρχει ήδη τριχοειδής άλγη σε κάποια σημεία του ενυδρείου μετά από λίγο καιρό ένα άλλο είδος άλγης όπως το κυανό(μην παρεξηγηθώ κάποιοι το θεωρουν άλγη και κάποιοι όχι) την πνίγει και παίρνει τη θέση της..Να κάνω κι εγώ μία άλλη ερώτηση με το φτωχό μου το μυαλό, γιατί στα ποτάμια και στις θάλασσες που τα νερά δεν είναι στάσιμα και ανανεώνονται συνέχεια το φαινόμενο έξαρσης των άλγεων είναι άκρως τοπικό και δεν εξαπλώνεται παντού, αφού παντού γύρω γύρω σε μη στάσιμα νερά οι συνθήκες η λογική λέει οτι πρέπει να είναι ίδιες,και δε μιλάω για μεγάλες αποστάσεις, μιλάω για αποστάσεις των 20 και 30 μέτρων και ίσως λέω και πολύ, εκεί με τις ίδιες συνθήκες και με το ίδιο επίπεδο φωτισμού δεν θα έπρεπε η έξαρση να είναι ανάλογη κι επίσης γιατί κάπου εξαφανίζεται και μεταφέρεται η έξαρση σε ένα κοντινό σημείο του υφάλου ή του ποταμιού, τί αλλάζει? Η ισορροπία? Δεν νομίζω, μήπως ευθύνεται κάτι άλλο τελικά σε πιο προχωρημένο σταδιο που δεν έχουμε εξηγήσήσει ακόμη για τις άλγες? Η ερώτηση μου αυτή και η απορία μου δημιουργήθηκαν όταν σκέφτηκα οτι υπάρχουν ενυδρεία 10-15 ετών που μετά την αρχική έξαρση των άλγεων δεν ξαναεμφανίστηκαν ποτέ?Πως γίνεται αυτό? Είναι λογικό σε ένα τέλειο σύστημα όπως τα ποτάμια και οι θάλασσες να είναι οι διακυμάνεις παραμέτρων μεγαλύτερες και πιο έντονες από αυτές που έχουμε εμείς μέσα σε τέσσερις γυάλες και να έχουμε εξάρσεις άλγεων στα τέλεια συστήματα και να μην έχουμε σε ενυδρεία 20 και 15 ετών? Για να γίνω πιο κατανοητός δεν εννοώ την άλγη που θα καθαρίσουμε ανα δυο βδομάδες από τα τζάμια ή από κάποιο φύλλο πάνω σε φυτό που μπορεί να είναι και συμβιωτική, μιλάω για τις εξάρσεις!! Ακούω απόψεις!! :) 

Γουστάρω με το θεματάκι και μπράβο σου Ρικάρντο!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...