Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Μετά από κάποια χρόνια μιας αποτυχημένης προσπάθειας στησίματος ενός πολύ μικρού ενυδρείου ήρθε στα χέρια μου ένα 60αρι ενυδρείο και αποφάσισα αυτή τη φορά να προσπαθήσω περισσότερο...

 

Έτσι ξεκίνησα με τα κλασσικά που δίνουν στα μαγαζιά (αντιχλωριο και βακτήρια) έριχνα μερικά φυλλαράκια και περίμενα τον κύκλο του αζώτου, όπως είχα διαβάσει. Οι μέρες περνούσαν και μου προμηθεύσει και υγρό τεστ για την αμμωνία και στικακια για τα υπόλοιπα. Σε κάποια στιγμή που η αμμωνία ήταν στο 0,25 Νο2 0 και Νο3 20 μου πρότειναν να βάλω 3-4 γκαπυ και ότι θα βοηθήσει να τελειοποιεί το στρώσιμο... Από τότε άρχισε το χάος...

 

Τα ψάρια άρχισαν να πεθαίνουν και έμεινα τελικά με ένα... Η αμμωνία είχε πάει στα ύψη κτλ κτλ..

Άρχισα λοιπόν τις σχεδόν καθημερινές αλλαγές, έκοβα τάισματα κτλ κτλ. Χθες λοιπόν είχα φτάσει την αμμωνία στο 0,25 πάλι και ήλπιζα ότι με την σημερινή αλλαγή θα μηδενίσει...

Στο μεταξύ όμως διαβάζοντας πολλά για τα στικακια πήρα ένα σετ με υγρά τεστ για όλα. Δοκιμάζοντας σήμερα πριν την αλλαγή το Νο2 ήταν 0 αλλά τα Νο3 στα ύψη (αν και η χρωματική κλίμακα δεν είναι ξεκάθαρη θεωρώ ότι έφτανε το 160 αν θυμάμαι καλά που είναι το τέρμα).... Με παραξένεψε απίστευτα... Έτσι από περιέργεια μετράω το νερό της βρύσης και βλέπω ότι και αυτό είχε το ίδιο νο3... Οπότε λογικά βρήκαμε την πηγή του κακού...

 

Τι πρέπει να κάνω για να βρω επιτέλους την σωτηρία?? Δεν ξέρω αν έχει στρώσει το φίλτρο, δεν ξέρω τι να κάνω με το νερό, δεν ξέρω τίποτα... Απελπισία...

 

Αν χρειάζεστε οποιαδήποτε πληροφορία για το ενυδρείο, λεπτομέρειες κτλ που θα σας βοηθήσουν για το πόρισμα παρακαλώ ζητήστε τις ελεύθερα!!

 

Συγγνώμη για το μέγεθος του Post και ελπίζω στις γνώσεις σας!!

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα! Το νερο αυτό όχι μονο για τα ψαρια δεν ειναι καλο αλλα και για την δικη σας υγεια. Αποψη μου δοκιμασε να βαλεις ενα φιλτρο στη βρυση που χρησιμοποιεις!

Έγινε επεξεργασία - gifil
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ενυδρείο το έχω στην δουλειά και δεν μπορώ να βάλω φίλτρο μόνο για εμένα... Έχουμε ψυκτη για να πίνουμε νερό, οπότε της βρύσης πάει μόνο για πλύσιμο χεριών κτλ κτλ...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον φιλο @gifil το νερο ειναι ακαταλληλο για ποση οπως και για το ενυδρειο απο την στιγμη που σου εδωσε τετοιες μετρησεις. Το θεμα επισης ειναι, ποια ειναι η παροχη νερου στον ψυκτη; Μηπως ειναι ιδιοι σωληνες η ειναι απο αυτους που λειτουργουν με φυαλες εμφιαλωμενου νερου ; Οπως αναφερθηκε ενα φιλτρο απιονισμου, αποσταξης και Αντιστροφης Οσμωσης ειναι μια καλη λυση διοτι αφαιρει την επικίνδυνη ποσοτητα νιτρικων. Μια αλλη εναλλακτικη δεδομενου οτι εχει διαφορετικη παροχη νερου ή ειναι φυαλη ειναι το νερο απο τον ψυκτη (βεβαια το εχεις προετοιμασει και στην σωστη θερμοκρασια). Ακομα μια εναλλακτικη ειναι η μεταφορα του ενυδρειου απο τον εργασιακο χωρο στο σπιτι ειδικα τωρα που εισαι στην αρχη, εαν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα. Απο την στιγμη που το νερο δεν πινεται και ειναι τοξικο για ανθρωπο και ζωα σε καμμια περιπτωση δεν θα δοκιμαζα να ξαναβαλω ψαρια μεσα.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Μην απελπιζεσαι και προσπαθησε να δεις ποια ειναι η καλυτερη λυση για σενα και για τα ζωντανα σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Θα συμφωνησω με τον φιλο @gifil το νερο ειναι ακαταλληλο για ποση οπως και για το ενυδρειο απο την στιγμη που σου εδωσε τετοιες μετρησεις. Το θεμα επισης ειναι, ποια ειναι η παροχη νερου στον ψυκτη; Μηπως ειναι ιδιοι σωληνες η ειναι απο αυτους που λειτουργουν με φυαλες εμφιαλωμενου νερου ; Οπως αναφερθηκε ενα φιλτρο απιονισμου, αποσταξης και Αντιστροφης Οσμωσης ειναι μια καλη λυση διοτι αφαιρει την επικίνδυνη ποσοτητα νιτρικων. Μια αλλη εναλλακτικη δεδομενου οτι εχει διαφορετικη παροχη νερου ή ειναι φυαλη ειναι το νερο απο τον ψυκτη (βεβαια το εχεις προετοιμασει και στην σωστη θερμοκρασια). Ακομα μια εναλλακτικη ειναι η μεταφορα του ενυδρειου απο τον εργασιακο χωρο στο σπιτι ειδικα τωρα που εισαι στην αρχη, εαν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα. Απο την στιγμη που το νερο δεν πινεται και ειναι τοξικο για ανθρωπο και ζωα σε καμμια περιπτωση δεν θα δοκιμαζα να ξαναβαλω ψαρια μεσα.

 

Καλημέρα. Αυτό δυστυχώς ή ευτυχώς διαπίστωσα και εγώ για το νερό της βρύσης... Ο ψύκτης τροφοδοτείται με 20λιτρες μπουκάλες. Από μια τέτοια έκανα αλλαγή νερού χθες.

Δυστυχώς το να πάω το ενυδρείο στο σπίτι θα το αποφύγω όσο μπορώ, αφενός διότι περνάω πολλές ώρες στο γραφείο και το χρειάζομαι και αφετέρου πήρα ήδη και ένα 120λιτρο για το σπίτι, με το οποίο δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ καθόλου ακόμα. Σχετικά με το νερό, σκέφτομαι ή να κάνω τις αλλαγές με αυτό το εμφιαλωμένο που αγοράζουμε για την εταιρία ή να κουβαλάω με την μπουκάλα νερό από αλλού π.χ από το σπίτι μου.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Μην απελπιζεσαι και προσπαθησε να δεις ποια ειναι η καλυτερη λυση για σενα και για τα ζωντανα σου.

 

Δυστυχώς λογικά η λύση περιλαμβάνει τελικά μεγάλη ταλαιπωρία, αλλά θα την υποστούμε..

 

Πιστεύετε πως όλο αυτό έχει επηρεάσει αρνητικά την διαδικασία του στρωσίματος και πως θα μπορέσουμε να το καταλάβουμε αν ναι?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κι από εμένα και καλή δύναμη, δεν χρειάζεται να απελπίζεσαι, για όλα υπάρχει λύση ή τουλάχιστον για τα περισσότερα σε αυτό το χόμπυ!! :) 

Κάνε μετρήσεις στο νερό του σπιτιού σου και δες αποτελέσματα, αν όλα είναι καλά πάρε δυο 5λιτρα μπουκάλια που θα βρεις παντου σε supermarket θα ετοιμάζεις 10 λίτρα νερό από βραδύς και την επόμενη μέρα το παίρνεις μαζί σου για αλλαγή στη δουλειά, αυτό θα πρέπει να το κάνεις μία φορά τις 8-10 μέρες και το ενυδρειάκι σου θα αρχίσει να στρώνει σιγά σιγά, για αρχή πάντως εγώ θα άλλαζα το μισό νερό στην πρώτη μου αλλαγή μη σου πω και παραπάνω μιας και το ενυδρείο σου ακόμη είναι άστρωτο και δεν θα επηρεάσει την βιολογία σου μια τέτοια μεγάλη αλλαγήμ και αυτό θα το κανα για να μειώσω κατα πολύ τα νιτρικά (ΝΟ3) Να γνωρίζεις οτι τα νιτρικά πέφτουν αναλογικά με τοποσοστό αλλαγής νερού που κάνεις..Για παράδειγμα έχεις νιτρικά 100 και κάνεις αλλαγή το 60% του νερού? Τα νιτρικά θα πέσουν κατα 60% δηλαδή θα πέσουν στα 40, αυτό βέβαια δηλαδή αλλαγή νερού πάνω από 40% σε ένα στρωμμένο ενυδρείο είναι επικίνδυνο διότι κινδυνεύει η βιόλογά του γιαυτό λέμε 20-30% νερου αλλαγή κα΄θε 10-15 μέρες, στη δικιά σου περίπτωση όμως μόνο καλό θα κάνει στο σύστημ'ά σου μια μεγάλη αλλαγή νερού καθώς δεν υπάρχει ακόμη η βιολογια για να την επηρεάσεις,. Οπότε η λύση είναι νερό από το σπίτι αποχλωριομένο από το προηγούμενο βράδυ και σιγά σιγά θα στρώσει... ;)

Καλή δύναμη ξανά κι ότι θέλεις εδώ είμαστε!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@headhunt3r

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας !!

ΝΟ3 πόσο μέτρησες στην βρύση ??

Δοκίμασες να μετρήσεις και σε άλλη βρύση ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Σήμερα έκανα πάλι αλλαγή με μια 20λιτρη εμφιαλωμένο. Η αμμωνία φαίνεται να πλησιάζει το 0 (κάτω από 0,25) αλλά τα νιτρικά ακόμα στα ύψη... Μέτρησα το νερό της βρύσης του σπιτιού μου και είναι στο 5, οπότε σκέφτομαι να αρχίζω να κουβαλάω μπουκάλες από το σπίτι... Με τις καθημερινές αλλαγές μήπως κάνω κακό στη βιολογία??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[mention=18884]headhunt3r[/mention]
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας !!
ΝΟ3 πόσο μέτρησες στην βρύση ??
Δοκίμασες να μετρήσεις και σε άλλη βρύση ??


Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα! Στην βρύση της δουλειάς ήταν στο τέρμα του τεστ, νομίζω 160 αν θυμάμαι καλά. Στο σπίτι μου μέτρησα 5

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, headhunt3r said:

Καλησπέρα και πάλι. Σήμερα έκανα πάλι αλλαγή με μια 20λιτρη εμφιαλωμένο. Η αμμωνία φαίνεται να πλησιάζει το 0 (κάτω από 0,25) αλλά τα νιτρικά ακόμα στα ύψη... Μέτρησα το νερό της βρύσης του σπιτιού μου και είναι στο 5, οπότε σκέφτομαι να αρχίζω να κουβαλάω μπουκάλες από το σπίτι... Με τις καθημερινές αλλαγές μήπως κάνω κακό στη βιολογία??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το εμφιαλωμένο ειχε τοσο ψηλα νιτρικα; Μου κανει εντυπωση...Ουτως η αλλως πρεπει να κανεις αλλαγες για να πεσουν τα νιτρικα σου και να υπαρξει μια ισορροπία στην βιολογια σου και στις μετρησεις σου. Συνεχισε να μετρας μεχρι να μην μετρας καθολου αμμωνια και νιτρωδη και λιγα νιτρικα. Οπως το βλεπω μαλλον κουβάλημα νερου απο το σπιτι. Οτι σου ειπε και ο @Skoti παρε 2 5 λιτρες μπουκαλες να ειναι μονο για τις αλλαγες σου.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Το εμφιαλωμένο ειχε τοσο ψηλα νιτρικα; Μου κανει εντυπωση...Ουτως η αλλως πρεπει να κανεις αλλαγες για να πεσουν τα νιτρικα σου και να υπαρξει μια ισορροπία στην βιολογια σου και στις μετρησεις σου. Συνεχισε να μετρας μεχρι να μην μετρας καθολου αμμωνια και νιτρωδη και λιγα νιτρικα. Οπως το βλεπω μαλλον κουβάλημα νερου απο το σπιτι. Οτι σου ειπε και ο @Skoti παρε 2 5 λιτρες μπουκαλες να ειναι μονο για τις αλλαγες σου.

κιομος εβλεπα ενα μπουκαλακι εμφιαλομενο και ειχε no3 11-12!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

κιομος εβλεπα ενα μπουκαλακι εμφιαλομενο και ειχε no3 11-12!!!!! 

To οριο με βαση την νομοθεσια αν θυμαμαι καλα ειναι 50ppm.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος nicpapa έγραψε:

To οριο με βαση την νομοθεσια αν θυμαμαι καλα ειναι 50ppm.

παντος ηταν απο αυτα τις κακιας ωρας τα φθηνα αν θυμαμε καλα 10cent 

Link to comment
Share on other sites

Το εμφιαλωμένο να πω την αλήθεια δεν το μέτρησα αλλά το εμπιστεύτηκα τύφλα... Κακώς μεν, απελπισία δεν...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Mr.Angelos said:

κιομος εβλεπα ενα μπουκαλακι εμφιαλομενο και ειχε no3 11-12!!!!! 

Ολα τα νερα ακομα και τα εμφιαλωμένα περιεχουν ποσότητα νιτρικων αλάτων. Το ανωτατο οριο απο την Αμερικανικη Υπηρεσια Περιβαλλοντος νιτρικων αλατων ειναι 10mg/l, για τον Παγκοσμιο Οργανισμο Υγειας ειναι τα 50mg/l. Ο ανθρωπινος οργανισμος μετατρεπει τα νιτρικα αλατα σε νιτρωδη σε ποσοστο 25% τα οποια σε υπερδοσολογια μπορουν να προκαλεσουν μεχρι και καρκινογενέσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mr.Angelos said:

μια A/O μπορει να βοηθησει?

Η Α.Ο μπορει να απορροφησει μεχρι και 95% των νιτρικων αλατων οπως και η μεθοδος της αποσταξης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, headhunt3r said:

Το εμφιαλωμένο να πω την αλήθεια δεν το μέτρησα αλλά το εμπιστεύτηκα τύφλα... Κακώς μεν, απελπισία δεν...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κανε μια μετρηση των εμφιαλωμένων φυαλων που εχετε στην δουλεια. Ισως σε γλιτωσει απο το κουβαλημα νερου απο το σπιτι. Στα εμφιαλωμένα ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ βαση νομου να εχουν συγκεκριμενα ποσοστα πανω στην ετικετα.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Επέστρεψα σήμερα μετά το Σ/Κ και βρήκα το ενυδρείο με αρκετό νερό να λείπει (αν και είχα αφήσει το ανεμιστηράκι) και σημάδια καφέ άλγης... Το ξεπερνάμε αυτό..

Μέτρησα από περιέργεια τα νιτρικά και έχουν κάπως μειωθεί. Αν το είδα καλά στην κλίμακα, μπορεί να ήταν και 40... Λογικά τα φυτά έκαναν το θαύμα τους και το κατανάλωσαν.

Αλλαγή δεν έκανα σήμερα καθώς δεν μπορούσα να ξοδέψω και άλλη μπουκάλα εμφιαλωμένο, αλλά λέω να κουβαλήσω αύριο από το σπίτι.

Οπότε μόλις έχω κάτι νεότερο θα σας ενημερώσω...

 

On 16/6/2017 at 0:13 ΠΜ, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Η Α.Ο μπορει να απορροφησει μεχρι και 95% των νιτρικων αλατων οπως και η μεθοδος της αποσταξης.

 

Δυστυχώς δεν νομίζω να εγκαταστήσω φίλτρο στην δουλειά... Μου φαίνεται ασύμφορο... Αν στην πορεία βάλω ψάρια με χαμηλό ph, τότε σίγουρα θα το σκεφτώ, αλλά προς το παρόν με βλέπω να κάνω τον νερουλά!

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, headhunt3r said:

Καλησπέρα! Επέστρεψα σήμερα μετά το Σ/Κ και βρήκα το ενυδρείο με αρκετό νερό να λείπει (αν και είχα αφήσει το ανεμιστηράκι) και σημάδια καφέ άλγης... Το ξεπερνάμε αυτό...

Μέτρησα από περιέργεια τα νιτρικά και έχουν κάπως μειωθεί. Αν το είδα καλά στην κλίμακα, μπορεί να ήταν και 40... Λογικά τα φυτά έκαναν το θαύμα τους και το κατανάλωσαν.

Αμα εχεις ανοιχτο καπακι και ανεμιστηρακι θα βλεπεις εξατμιση ειδικα τωρα το καλοκαιρι. Η καφε αλγη ειναι επειδη ειναι νεοσυστατο το ενυδρειο σου, καθαριζε οση μπορεις στις αλλαγες σου και καποια στιγμη θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει. Προσανατολισου και σε κανα φυτο επιφανειας οπως κερατοφυλλο, egeria densa που τραβανε νιτρικα για να τρεφονται και ειναι ευκολα φυτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπλεξεις με αντιστροφη οσμωση, ζεολιθους κλπ το νερο καλο ειναι να το φερνεις απο το σπιτι.....τα φυτα ειναι ενας καλος συμμαχος μια που θα τραβανε καμποσα νιτρικα μεχρι την επομενη αλλαγη νερου οπως επισης μπορεις να βαλεις ποθο ενα φυτο το οποιο δεν θα βαλεις μεσα στο ενυδρειο αλλα μονο την μια ακρη οπου θα δημιουργηθουν ριζες και θα τραβαει και αυτο αρκετα μια που τα φυτα χρειαζονται διοξειδιο του ανθρακα και θα το βρεισκει σε μεγαλυτερη ποσοτητα απο την ατμοσφαιρα.

devils-ivy-thumb-large.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...