Jump to content

Aλλαγή περιβάλλοντος στη νεροχελώνα μου


Recommended Posts

Πρόσφατα ( πριν 15 ημέρες περίπου) έβγαλα το ενυδρείο μου στο μπαλκόνι του σπιτιού κ παρατήρησα ότι το χρώμα της χελώνας μου (Σηφης 3ετών) άλλαξε κι έγινε αρκετά σκούρο σχεδόν μαύρο.Επίσης ο Σήφης δεν ανεβαίνει καθόλου στο νησί, αλλά τριγυρνάει ανήσυχος περα δώθε στο ενυδρείο. Το καβούκι που το έπιασα είναι σκληρό και δεν έχει στίγματα. Πρέπει ν΄ανησυχω:: Ο ήλιος πρέπει να την βλέπει χωρίς να φιλτράρεται από το γυαλί του ενυδρείου::: 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτό που περιγράφεις είναι άλγη που βγήκε στο καβούκι,με ένα πανάκι μπορείς να το καθαρίσεις...

Ο ήλιος αυτήν την περίοδο που η θερμοκρασία είναι καλή βοηθάει αρκετά τα χελωνάκια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλγη πιάνουν και οι διακοσμητικές πέτρες; Οι ακτίνες του ήλιου πειράζει αν περνούν μέσα από το γυαλί; Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/19/2017 at 11:17 ΠΜ, το μέλος Romina έγραψε:

Αλγη πιάνουν και οι διακοσμητικές πέτρες; Οι ακτίνες του ήλιου πειράζει αν περνούν μέσα από το γυαλί; Ευχαριστώ

 

Από όσο γνωρίζω δεν πρεπει να περναν μέσα απο το γυαλι. Πρεπει να  ειναι απευθειας 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έβγαλα και εγώ το ενυδρείο στο μπαλκόνι για μια μέρα και το ξανά έβαλα μέσα την επόμενη καθώς διάβασα σε ξένα φόρουμ ότι δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να χτυπάει ο ήλιος το ενυδρείο απευθείας. Το νερό θα βράσει από την υψηλή θερμοκρασία και θα δημιουργήσει πρόβλημα στην χελώνα. Δεν ξέρω αν το δικό σου ενυδρείο το χτυπάει απευθείας ο ήλιος, αν ναι θα σου πρότεινα να βρεις ένα σκιερό μέρος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έβαλα μέσα διότι πρόσεξα ότι η χελώνα είχε αναστατωθεί κ δεν ανέβαινε καθόλου στο νησί!! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!:geek:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...