Jump to content

60λίτρα νέος χομπίστας


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Απο τις 31/5 έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο που μου το πούλησαν για 75λίτρα αλλά τελικά αν τα μετρήσω καθαρά (αφού 4-5 πόντους έπιασε και το χαλίκι(δεν είναι χαλαζιακό)) βγαίνουν 55 με το ζόρι. Είμαι στην διαδικασία στρωσίματος.Το φίλτρο που φοράει είναι το boyu sp-1000A. Το ενυδρείο έχει μέσα: 1) Ένα ξύλο. 2) 3 ανούμπιες  3) 1 Microsorum pteropus Windelev. 4)  ) Limnophila sessiliflora .

 

Απο φως είχε μια ταινία led που δεν ήταν επαρκή στο μάτι και έτσι πρόσθεσα ακόμα μία ταινία αλλά πάλι δεν μου δίνει το τέλειο αποτέλεσμα οπτικά.

Η διαδικασία που επέλεξα για το στρώσιμο είναι με τροφή. Την πρώτη μέρα έβαλα και βακτήρια αλλά διάβασα οτι δεν κάνουν δουλειά και δεν ξανα έβαλα. Ακόμα δεν έχω κάνει κάποια αλλαγή νερού.

Μετρήσεις χθεσινές: Αμμωνία 0,25 Νιτρώδη 3,5-4 Νιτρικά 6

 

Παραθέτω τους προβληματισμούς-απορίες μου και όποια συμβουλή, είναι καλοδεχούμενη:

1)Το φώς όπως προείπα δεν είναι επαρκής. Σύμφωνα με την μέτρηση ενός μηχανήματος του ηλεκτρολόγου είμαι κοντά στα 1500 λούμενς. Σκέφτομαι να βάλω και μία τρίτη ταινία led αλλά δεν ξέρω αν θα λυθεί το πρόβλημα διότι το φως είναι τοποθετημένο όχι στην μέση του ενυδρείου, αλλά στο πίσω κομμάτι του.

2) Το limnophila ενώ πάνω πάνω είναι ζωντανό και λαχανί, στο κάτω μέρος του είναι κιτρινισμένο. Λογικά φταίει η χαμηλή φωτεινότητα σε εκείνο το σημείο?!

3) Τί άλλο φυτό θα μπορούσα να βάλω το οποίο να μην έχει τρελές απαιτήσεις;

4) Απο ψάρια δεν έχω σκεφτεί ακόμα τί θα βάλω και δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

18987388_10212997792961674_996105864_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο φιλτρο μέσα τι εχεις?? Βλεπω θολουρα... ειναι αστρωτο το ενυδρειο ακόμα τα βακτυρια να βάζεις... ποια χρησιμοποιείς?? Την τροφη πως την βάζεις? Την εχεις σε δυχτι μεσα??

 

Η ανουμπια δεν φυτεύεται... 

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Στο φιλτρο μέσα τι εχεις?? Βλεπω θολουρα... ειναι αστρωτο το ενυδρειο ακόμα τα βακτυρια να βάζεις... ποια χρησιμοποιείς?? Την τροφη πως την βάζεις? Την εχεις σε δυχτι μεσα??

 

Η ανουμπια δεν φυτεύεται... 

Σφουγγάρι, ενυδρειακό βαμβάκι και βιοπέρλα. Λάθος μου έβαλα φωτογραφία απο 6/6. Η θολούρα έχει φύγει μέρες τώρα. Αυτό που δεν φεύγει είναι μια γλίτζα που είχε πιάσει το ενυδρείο. Σαν χνούδι να το πω; Έχει φύγει σε κάποιο βαθμό αλλα έχει πράμα ακόμα(Πάνω στο ξύλο,στα φυτά,στα τζάμια) Παραθέτω σημερινή φωτογραφία! Τα waterlife έχω! Σε καλσόν την τροφή,αλλαγή κάθε 2-3 μέρες! Δεν είναι φυτεμένη. Μόνο τα limnophila είναι φυτεμένα!

19402785_10213152536750172_1588398740_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το βαμβακι δεν το χρειαζεται τοσο, εκτως και αν το αλλαζεις συχνα γτ βρωμιζει πολυ ευκολα και θα εχεις αλλα θεματα μετα.. Οσο μπορεις γεμιζε το φιλτρο σου με βιολογικο υλικο.

Αλλα ευκολα φυτα ειναι η λευκοκεφαλα, κερατοφυλλο, egeria densa. Με της λεντοταινιες δεν ξερω κατα ποσο θα σε καλυψουν και σιγουρα θες καλυτερο φωτισμο, οποτε μια καλη λυση θα ειναι να πας σε καποιο φωτιστικο.  Αργοτερα βαλε και καποιο γενικο λιπασμα, p.x. seachem flourish.

Η γλιτσα που εχεις αν ειναι στα ξυλα και ειναι ασπρο ειναι μυκητας λογικα, θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει δεν χρειαζεται ανυσηχια. Αν θες απομακρυνε το οσο μπορεις.. Βεβαια βλεπω στο πισω τζαμι σου εχεις αρκετη αλγη. Κανε υπομονη και αφεραισε οσο μπορεις με κανα σφουγγαρακι, θα φυγει σταδιακα. Ειναι λογικο να εμφανιζονται αλγες σε νεοστημενα ενυδρεια

Συνεχισε το στρωσιμο και κανε μετρησεις, με το καλο να βαλεις τα πρωτα ψαρακια!! Οτι αλλο θες ρωτας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Το βαμβακι δεν το χρειαζεται τοσο, εκτως και αν το αλλαζεις συχνα γτ βρωμιζει πολυ ευκολα και θα εχεις αλλα θεματα μετα.. Οσο μπορεις γεμιζε το φιλτρο σου με βιολογικο υλικο.

Αλλα ευκολα φυτα ειναι η λευκοκεφαλα, κερατοφυλλο, egeria densa. Με της λεντοταινιες δεν ξερω κατα ποσο θα σε καλυψουν και σιγουρα θες καλυτερο φωτισμο, οποτε μια καλη λυση θα ειναι να πας σε καποιο φωτιστικο.  Αργοτερα βαλε και καποιο γενικο λιπασμα, p.x. seachem flourish.

Η γλιτσα που εχεις αν ειναι στα ξυλα και ειναι ασπρο ειναι μυκητας λογικα, θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει δεν χρειαζεται ανυσηχια. Αν θες απομακρυνε το οσο μπορεις.. Βεβαια βλεπω στο πισω τζαμι σου εχεις αρκετη αλγη. Κανε υπομονη και αφεραισε οσο μπορεις με κανα σφουγγαρακι, θα φυγει σταδιακα. Ειναι λογικο να εμφανιζονται αλγες σε νεοστημενα ενυδρεια

Συνεχισε το στρωσιμο και κανε μετρησεις, με το καλο να βαλεις τα πρωτα ψαρακια!! Οτι αλλο θες ρωτας

 

Το βαμβάκι το έβαλα πιο πολύ για να μειώσω την ροή του φίλτρου καθώς ήταν πάρα πολύ μεγάλη. Χθες κιόλας είχα το πρώτο πρόβλημα. Βούλωσε το φίλτρο. Το καθάρισα με νερό του ενυδρείου και επανήλθε. Απλά το βαμβάκι είναι ΚΑΤΑΜΑΥΡΟ. Είναι καλύτερα να το αντικαταστήσω με καινούργιο ή να το πλύνω με νερό βρύσης και πίεση;

 

Υπάρχει κάποιο φωτιστικό για τα συγκεκριμένα λίτρα που να είναι οικονομικό;

Δεν με αγχώνουν οι μύκητες απλά νόμιζα ότι δεν πρέπει να αφαιρεθούν. Τώρα που μου το είπες θα καθαρίσω ότι μπορώ. Επίσης υπάρχουν και καφέ στίγματα πάνω στα φυτά. Να τα καθαρίσω κι αυτά;

 

Καμιά αλλαγή νερού να κάνω; Η πρώτη μου ήταν χθες που έβγαλα 3-4 λίτρα για να καθαρίσω το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Το βαμβακι η το αλλαζεις συχνα με καινουργιο η δεν βαζεις καθολου, δεν βαζεις το παλιο. Αν θες να μειωσεις τη ροη βαλε καποιο σφουγγαρακι στην εξοδο του φιλτρου η κατι να μειωνει τη ροη. Τα καφε στιγματα στα φυτα που λες ειναι αλγη, αν θες αφαιρεσε τα οσο μπορεις χωρις να τραυματισεις τα φυλλα, με τον καιρο λογικα θα φυγουν. Αλλαγη νερου δεν χρειαζεται να κανεις οσο στρωνει το ενυδρειο και αν θες ανεβασε την θερμοκρασια σου στους 30 βαθμους, ωστε να επιταγχυνθει ο μεταβολισμος των βακτηριων, μεχρι να βαλεις ψαρια..

 

Τωρα για φωτιστικο μπορεις να ψαχτεις σε μαγαζια με ενυδρεια, οι διαστασεις σου ποιες ειναι? 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου. Θα αλλάξω βαμβάκι τώρα.

59x40x28 οι διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις.
Αμμωνία 0,25 στα ίδια.
Νο2 4 στα ίδια.
Νο3 ανέβηκαν απο 6 στο 10+

 

Επίσης χθες εντόπισα σαλιγκάρι psysa στο ενυδρείο. Η αλήθεια είναι οτι ζορίστηκα να πειστώ να το κρατήσω γιατί δεν θέλω να γεμίσω. Το κράτησα μέσα τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω τετοια σαλιγκαρια στο ενυδρειο μου, εχουν γινει αρκετα αλλα δεν με πειραζει, τρωνε και καμια αλγη. Ενας φυσιολογικος αριθμος σαλιγκαριων σημαινει και σωστες συνθηκες και πολλες φορες ειναι δηκτες για το ενυδρειο. Αν αυξηθουν η μειωθουν ξαφνικα, σημαινει οτι κατι δεν παει καλα.

Λογικα σιγα σιγα η αμμωνια θα πεσει στο μηδεν οποτε υπομονη τωρα να στρωσει το ενυδρειο. Τωρα για φωτιστικο, υπαρχουν αρκετες επιλογες σε ενυδρειακα φωτιστικα, δεν ειμαι βεβαια και ειδικος στα φυτεμενα, αλλα κατα την γνωμη μου περιμενε να δεις πως θα πανε τα φυτα. Το σιγουρο ειναι οτι δεν θα εχεις καμια τρελη αναπτυξη αλλα και παλι δες πως θα πανε. Μπορει να θελουν καποιο χρονο να προσαρμοσθουν ακομα. Ριχνε σιγα σιγα και κανα γενικο λιπασμα αραια και που. Οι ανουμπιες παντως δεν προκειται να παθουν τιποτα, αυτο ειναι σιγουρο..

 

 

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Εχω και εγω τετοια σαλιγκαρια στο ενυδρειο μου, εχουν γινει αρκετα αλλα δεν με πειραζει, τρωνε και καμια αλγη. Ενας φυσιολογικος αριθμος σαλιγκαριων σημαινει και σωστες συνθηκες και πολλες φορες ειναι δηκτες για το ενυδρειο. Αν αυξηθουν η μειωθουν ξαφνικα, σημαινει οτι κατι δεν παει καλα.

Λογικα σιγα σιγα η αμμωνια θα πεσει στο μηδεν οποτε υπομονη τωρα να στρωσει το ενυδρειο. Τωρα για φωτιστικο, υπαρχουν αρκετες επιλογες σε ενυδρειακα φωτιστικα, δεν ειμαι βεβαια και ειδικος στα φυτεμενα, αλλα κατα την γνωμη μου περιμενε να δεις πως θα πανε τα φυτα. Το σιγουρο ειναι οτι δεν θα εχεις καμια τρελη αναπτυξη αλλα και παλι δες πως θα πανε. Μπορει να θελουν καποιο χρονο να προσαρμοσθουν ακομα. Ριχνε σιγα σιγα και κανα γενικο λιπασμα αραια και που. Οι ανουμπιες παντως δεν προκειται να παθουν τιποτα, αυτο ειναι σιγουρο..

 

 

 

Ναι βλέποντας και κάνοντας. Απλά επειδή βλέπω στα limnophila ότι κάτω κάτω είναι κιτρινισμένα, σκέφτομαι μήπως πρέπει ή να τα αρραιώσω(δηλαδή να βγάλω κάποιες ρίζες και να τις βάλω αλλού) ή να τα κλαδέψω?!

Link to comment
Share on other sites

Το κιτρινισμα ειναι πολυ γενικο. Μπορει να φταιει ο φωτισμος αλλα και να λιπει καποιο στοιχειο η ακομα να προσαρμοζεται το φυτο. Αν θες βαλε μια φωτογραφια

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Το κιτρινισμα ειναι πολυ γενικο. Μπορει να φταιει ο φωτισμος αλλα και να λιπει καποιο στοιχειο η ακομα να προσαρμοζεται το φυτο. Αν θες βαλε μια φωτογραφια

 

Σου παραθέτω φωτογραφίες με το φυτό φίλε μου καθώς και το λίπασμα που έχω αγοράσει. Απλά διάβασα ότι είναι νωρίς για λίπασμα και πρέπει να περιμένω να ''πιάσουν'' τα φυτά πρώτα!

594a984d61d81_.png.6b0eb21d4fe3b093c5adfd870a4e77ce.png54345345435435.png.b3f108fbda3cb705eda495146e8312fb.png4325435.png.788d278f7189febcfc0eeb5a36f2920c.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι νωρις για λιπασμα, ο χρονος που απαιτείται για να εγκλιματιστει ενα φυτό διαφερει από ειδος σε είδος. Θα συμφωνησω με τον @Oresths_S οτι μπορει να ειναι ελλειψη στοιχειων ή και προσαρμογής. Γνωμη μου, προσωπικά θα εβαζα λιπασμα αλλα με προσοχη στις δοσολογιες για να μην εχω θεματα με αλγες αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

@constantinos_s Να βάλω όσο αναγράφει ότι πρέπει ή και λιγότερο;

Link to comment
Share on other sites

Υποσρωμα στο βυθο υπαρχει?

Αν οχι δεν εχει ο βυθος να δωσει στοιχεια στα φυτα.

Τα λεντ που λες τη ειναι? Ταινια εμπορειου απλη?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Siempre έγραψε:

@constantinos_s Να βάλω όσο αναγράφει ότι πρέπει ή και λιγότερο;

Η δοσεις που αναγραφονται ειναι συνηθως για μεγαλες φυτομαζες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Υποσρωμα στο βυθο υπαρχει?

Αν οχι δεν εχει ο βυθος να δωσει στοιχεια στα φυτα.

Τα λεντ που λες τη ειναι? Ταινια εμπορειου απλη?

 

Δεν υπάρχει όχι. Απλά τα έβαλε και ένας φίλος,ίδια μέρα με μένα στο δικό του ενυδρείο(ίδια λίτρα) και είναι καταπράσινα όλα! Αυτός έχει όμως πιο δυνατό φωτισμό.

 

Ναι ταινία led απλή. Κινεζιά. Την μία την είχε το ενυδρείο όταν το αγόρασα και την άλλη την έβαλα εγώ. Ο ηλεκτρολόγος είχε ένα μηχάνημα που μετρούσε τα lumens και όταν το βάζαμε στο ύψος που το έχω τώρα, έβγαζε κοντά στα 1500lumens. Υπάρχει και ένα ακόμα αρνητικό. Ότι λόγο κατασκευής του ενυδρείου το φώς είναι στο πίσω μέρος του. Παραθέτω φωτογραφία!

19398617_10213177779941236_1814469345_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Θα συμφωνήσω με τον @giorgosmarios. Και για το φως αλλα και για το υποστρωμα. Το ίδιο είχα παθει και εγω στο δικο μ ενυδρειο με το συγκεκριμενο φυτο και εβαλα ταμπλετα στο υποστρωμα και πηρε τα πανω του! 

Έγινε επεξεργασία - gifil
Link to comment
Share on other sites

Οι απλες του εμποριου δεν κανουν για τα ενυδρεια μας/

Οπως εχεις καταλαβει κι εσυ δεν ειναι δυνατον να υπαρχει φωτισμος σε ολο το ενυδρειο, απο το σημειο που ειναι το καπακι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος gifil έγραψε:

Καλησπερα και απο εμενα. Θα συμφωνήσω με τον @giorgosmarios. Και για το φως αλλα και για το υποστρωμα. Το ίδιο είχα παθει και εγω στο δικο μ ενυδρειο με το συγκεκριμενο φυτο και εβαλα ταμπλετα το υποστρωμα και πηρε τα πανω του!

Αυτο ειναι εν μερι μια πολυ καλη λυση, ωσπου το υποστρωμα να ( φορτηση ).

Οι ταμλετες κρατανε 4-6 μηνες η καθε μια.

 

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

@giorgosmarios @gifil Γίνεται να βάλω ταμπλέτα αφού δεν έχω υπόστρωμα; Σχετικά με τον φωτισμό τί προτείνεται παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Ταμπλετα ναι κανονικα, θα την βάλεις στο υποστρωμα κοντα στις ριζες. Οσον αφορα τον φωτισμο καλυτερα να σ πει ο @Bill Koulosousas π ειναι ειδικος επι των φωτισμων!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gifil έγραψε:

Ταμπλετα ναι κανονικα, θα την βάλεις στο υποστρωμα κοντα στις ριζες. Οσον αφορα τον φωτισμο καλυτερα να σ πει ο @Bill Koulosousas π ειναι ειδικος επι των φωτισμων!!!

Οχι πολυ κοντα ομως, στους δυο ποντους περιπου απο τις ριζες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Υπάρχει κάποια δοκιμασμένη και σχετικά οικονομική; Μέχρι να αγοράσω να ρίξω λίγο λιπασματάκι ή θα μου καταστρέψει το στρώσιμο; @giorgosmarios @gifil

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Siempre έγραψε:

Οκ. Υπάρχει κάποια δοκιμασμένη και σχετικά οικονομική; Μέχρι να αγοράσω να ρίξω λίγο λιπασματάκι ή θα μου καταστρέψει το στρώσιμο; @giorgosmarios @gifil

Τη ενοεις με αυτο, ταμπλετα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...