Jump to content

60λίτρα νέος χομπίστας


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλε μου... Έχω ακριβώς το ίδιο ενυδρείο με εσένα.... Είναι λίγο παραπάνω από 60 l...το θέμα όμως είναι το φίλτρο και ο θερμοστάτης...εγώ τα άλλαξα και τα δύο με το που τα είδα... Και το πήρα καινούριο... Γνώμη μου είναι εάν σε παίρνει και βρεις από εδώ μεταχιρισμενο ένα εξωτερικό φίλτρο...πιστεψε με αξίζει... Εγώ έβαλα από την αρχή και μαζί με μπόλι είχα Νιτρώδη και αμωνια 0 σε 5 μέρες... Χωρίς αλλαγές νερού... Έβαλα ψάρια μέσα σε 1 εβδομάδα και όλα μια χαρά.. 

Link to comment
Share on other sites

@Oresths_S Σκέψου τώρα που έχω βαμβάκι μέσα, η ροή είναι καλή αλλά π.χ τα φυτά κουνιούνται κάπως οριακά!

@Giannis stam Ποιό φίλτρο πήρες φίλε μου; Για οικονομικό εξωτερικό φίλτρο, μου πρότειναν αυτό: https://enudreio.com/filtra/exoterika-filtra/exoteriko-filtro-sun-sun-603b.html

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι και εγώ αρχάριος, 3 μήνες έχω το ενυδρειο. Πήρα από την αρχή το fluval 206... Στα 75..ε.δεν λέω να πάρεις αυτό η κάποιο άλλο γιατί είναι θέμα γούστου και οικονομικών... Ξέρω όμως ότι εάν σου αρέσει και ασχοληθείς λίγο περισσότερο με το χόμπι αυτό σε λίγο καιρό θα θέλεις μεγαλύτερο ενυδρείο.. Εγώ ήδη ψάχνομαι για 180 με 200 l..άρα το φίλτρο το είδα και για μελλοντική χρήση σε μεγαλύτερο ενυδρείο... Αλλά και σε αυτό μια χαρά είναι.. Μπορείς να αυξομειωσεις τη ροή με αρκετούς τρόπους χωρίς πρόβλημα,ανάλογα  με τα φυτά και τα ψάρια που έχεις.. Για αυτό καλύτερα να δώσεις λίγα χρήματα παραπάνω και να πάρεις κάτι σχετικά καλό... Πιστεύω στα 60 με 70 ευρώ βρίσκεις καινούριο κι όλας.. Ίσως φαίνονται λίγο αρκετά για κάποιους από εμάς αλλά από το να δώσω 20 και να μην μείνω ευχαριστημένος μετά αλλά 30 και ου το καθε εξής.. Παίρνω μια και καλή ένα καλό και ξεμπερδευω... Όλα αυτά γνώμη μου βέβαια... Χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον.. 

Link to comment
Share on other sites

Και να φανταστείς ότι δεν είχα ιδέα από φίλτρα εξωτερικά η εσωτερικά... Κάποια παιδιά στη συνάντηση του φόρουμ με συμβουλεψαν για εξωτερικό... Πριν καν αγοράσω το ενυδρειο... Και μια συμβουλή... Εάν μπορείς να έρχεσαι στης συναντήσεις... Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο καλά περνάμε και πόσα μαθαίνεις για το χόμπι.. Sorry... Τώρα είδα ότι είσαι Θεσσαλονίκη... Αλλά και εκεί πιστεύω ότι γίνονται συναντήσεις για καφέ... Πήγαινε.. Κερδισμένος θα βγεις.. 

Έγινε επεξεργασία - Giannis stam
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

@Giannis stam Μιλάς σωστά φίλε μου αλλά επειδή στο σπίτι που είμαι τώρα δεν χωράει ούτε 5 λίτρα μεγαλύτερο ενυδρείο δεν έχω προοπτικές για μεγαλύτερο. Άρα σκέφτηκα να πάρω αυτό το οικονομικό που βρήκα. Για τις συναντήσεις είμαι μέσα απλά μένω Θεσσαλονίκη. Το λέω επειδή βλέπω είσαι απο Αθήνα! (Γιώργος χάρηκα!)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Siempre έγραψε:

 

Χάρηκα Γιώργο.. Γιάννης εγώ... Ναι είδα εκ τον υστέρων ότι είσαι Θεσσαλονίκη.. Τυχερέ..για εμένα βρες κάποιο που έχει καλάθια ξεχωριστά... Μέ βιολογικό υλικό μέσα... ΟΧΙ μόνο σφουγγάρια... Και εάν μπορέσεις και βρεις κάποιο μεταχιρισμενο σε καλή κατάσταση ακόμα καλύτερα... Αυτό που είδες, συγνώμη κι όλας αλλά προσωπικά, μου φαίνεται κάπως... Μόνο σφουγγάρια έχει.. Υπόψην ότι είμαι και εγώ σχετικά άσχετος... Εάν το το έχει κάποιος και σου πει ότι είναι καλό πάω πάσο.. 

Link to comment
Share on other sites

 επειδή διάβασα κάποια ποστ που έγιναν παλιότερα για τη μάρκα που ανέφερες πριν, έχει καλές σχετικά κριτικές, εάν εξαιρέσεις την ποιότητα κατασκευής και το ρεύμα που καίει... Λένε ότι καίει αρκετά..αλλα μπορείς να βγάλεις τα σφουγγάρια και να βάλεις βιολογικό υλικό μέσα... . Ένα άλλο που πρέπει να κοιτάξεις κατ εμ με σε οποιαδήποτε φίλτρο αγοράσεις είναι ο θόρυβος.... Αυτά... Και συγνώμη εάν σε πήρα από τα μούτρα.... Απλά επειδή έχουμε το ίδιο ενυδρείο παρασύρθηκα από τα θέλω τα δικά μου... 

Link to comment
Share on other sites

@Giannis stam Όχι ρε συ τί με πήρες απο τα μούτρα. Γι αυτό γράφω εδώ μέσα. Κάθε άποψη και γνώμη απο τον καθένα είναι πολύτιμη. Ναι μου είπαν αν πάρω αυτό να αφήσω μόνο το ένα σφουγγάρι πάνω και κάτω να το γεμίσω με βιολογικό υλικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Siempre έγραψε:

 

Ποιό φίλτρο πήρες φίλε μου; Για οικονομικό εξωτερικό φίλτρο, μου πρότειναν αυτό: https://enudreio.com/filtra/exoterika-filtra/exoteriko-filtro-sun-sun-603b.html

 

Αυτο θεωρω οτι σου κανει οριακα,παρε ενα μεγαλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Siempre έγραψε:

@Oresths_S Σκέψου τώρα που έχω βαμβάκι μέσα, η ροή είναι καλή αλλά π.χ τα φυτά κουνιούνται κάπως οριακά!

@Giannis stam Ποιό φίλτρο πήρες φίλε μου; Για οικονομικό εξωτερικό φίλτρο, μου πρότειναν αυτό: https://enudreio.com/filtra/exoterika-filtra/exoteriko-filtro-sun-sun-603b.html

καλημέρα George..εχει δίκιο ο Stav .πάρε λιγο μεγαλύτερο...το δικό μου ειναι μέχρι 200 λίτρα αλλά το εχω σε 60+ και ειναι μια χαρά...θα σε βολέψει στη βιολογία σου...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη αλλά πήρα το φίλτρο που σας είπα. Δεν ξέρω αν το μετανιώσω αλλά λόγο χώρων του σπιτιού και οικονομικών έκλεισα σε αυτό. 


Απορία 1) Εντόπισα σε ένα φύλο ενός φυτού ένα διαφανή ιστό με σημαδάκια μέσα. Απ όσο έχω διαβάσει λογικά είναι αυτά του λαθρεπιβάτη. Τί να κάνω; Να προσθέσω ότι εδώ και μια βδομάδα έβαλα και ένα helena μέσα!

Απορία 2) Τα φυτά κλείνουν 1 μήνα μέσα. Πότε να ρίξω λίγο υγρό λιπασματάκι;

Απορία 3) Για όσους έχουν υγρά τεστ API. Η αμμωνία κιτρινίζει ποτέ ή μένει στο 0.25; Ρωτάω γιατί απ όσο έχω καταλάβει το χρωματολόγιο της API δεν είναι και το καλύτερο!

 

Χθεσινές μετρήσεις:

Αμμωνία 0.25

Νο2 0.25

Νο3 20

Έγινε επεξεργασία - Siempre
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες George... Τώρα όσο αφορά τα υπόλοιπα, δεν μπορώ να σε βοηθήσω.... Δεν έχω φτάσει σε αυτό το level ακόμα.....και εγώ έχω κάποια θέματα με τα φυτά.... Θα δείξει εν καιρό... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απορία 4) Αλλαγή νερού να κάνω; Αν ναι πόσα λίτρα; Έχω κάνει δύο φορές μόνο απο 5 λίτρα!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη μονο οταν στρωσει το ενυδρειο, και καλου κακου μια μερα πριν βαλεις ψαρακια. Το τεστ της API για αμμωνια κιτρινιζει οταν δεν εχεις αμμωνια :hehe:angel:. Κανε υπομονη, θα μηδενιστει που θα παει. Και ΝΟ2 εχεις χαμηλα, οποτε υπομονη που θα παει θα ολοκληρωθει ο κυκλος να βαλεις με το καλο ψαρακια. Επισης κουνα λιγο τα μπουκαλιακια απο τους δηκτες πριν βαλεις τις σταγονες, μπορει να φταιει και αυτο.  Λιπασμα αν θες ριξε λιγο, μικροτερη δοση απο την συνηστωμενη, καθως αναφερεται σε φουλ φυτεμενα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Oresths_S Έκανα αλλαγή νερού σήμερα μου είχαν πει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα. Έκανα 20%. Μετά απο 2 ώρες έκανα έκανα μετρήσεις και έχω:

 

Αμμωνία 0

Νο2 0

Νο3 30

 

Στην αμμωνία δεν κιτρίνισε εντελώς αλλά λέω 0 επειδή μου βγάζει ίδιο ακριβώς χρώμα με το νερό της βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εισαι κομπλε για ψαρια, απλα μου φενεται οτι εχεις υψηλα ΝΟ3. Βγαλε την και κανε αυριο αλλη μια αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

@Oresths_S Τί να βγάλω;

 

Εν τέλει τί ψάρια προτείνεται ρε παιδιά; Εγώ με τόσο ''τρόμο'' απογοητεύτηκα και λέω να βάλω 4 γκάπυ για αρχή μόνο! Η αλήθεια είναι οτι ήθελα τουλάχιστον δύο είδη να χαζεύω!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ριξεις ανετα λιπασμα μεσα. Θα μπορουσες και απο την αρχη. Καποια ιχνοστοιχεια και μεταλλα απαραιτητα για τα φυτα υπαρχουν σε πολυ μικρες δοσολογιες στο νερο βρυσης αλλα σιγουρα χρειαζεσαι μικρη ενισχυση απο το λιπασμα που εχεις. Απλα οπως σου προανέφερα ριξε το μισο ή και το 1/4 της συνιστωμενης δοσολογιας και αναλογα τις αναγκες των φυτων σου αυξανεις σταδιακα ή παραμενεις στο 1/4. Επιμενω στην δοσολογια γιατι ετσι εγω την πατησα αρχικα. :hehe Διαβασα και για την ροη του φιλτρου. Εαν θελεις καπως να κοψεις την ροη και να μην μπλεκεις με ενυδρειακο βαμβακι, αντικατεστησε το με μια φλοιδα απο ενυδρειακο σφουγγαρι. Θα κοψει σιγουρα την ροη. Δεν ειναι απαραιτητα κακο να βλεπεις οτι το φιλτρο σου "μπουκωνει", προσωπικα για μενα σημαινει οτι το φιλτρο κανει καλα την δουλεια του. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Siempre έγραψε:

@Oresths_S Τί να βγάλω;

 

Εν τέλει τί ψάρια προτείνεται ρε παιδιά; Εγώ με τόσο ''τρόμο'' απογοητεύτηκα και λέω να βάλω 4 γκάπυ για αρχή μόνο! Η αλήθεια είναι οτι ήθελα τουλάχιστον δύο είδη να χαζεύω!

Γιώργο εάν μπορείς να βρεις coryboras panda η aeneus (bronze που έχω και εγώ) βάλε... Εάν σου αρέσουν βέβαια... Μέ τα γκάπυ θα έχεις πολλές γέννες.... Απλά κοίτα το προφίλ τους εάν ταιριάζει γκάπυ. Coryboras .;(Δεν έχω μαζί μου το σκόνακι για να σου πω εγώ..)και ΜΗΝ βάλεις μονομάχο τώρα με τα γκάπυ... Θα γίνει μάχη.. Γενικά βλέπεις ψάρια που να έχουν τις ίδιες παραμέτρους περιβάλλοντος με τα γκάπυ... Πάρε και έναν ζευγάρι εάν βρεις Ancistrus albino εάν θέλεις γιατί είναι μικροσωμα και αυτά και είσαι μια χαρά..

Link to comment
Share on other sites

@Siempre Με τι στρωνει το ενυδρειο? Με τροφη ετσι? Αυτο λεω να βγαλεις την τροφη, να μην ριχνεις αλλο μεσα.

Τωρα για ψαρια πρεπει να μας πεις τι σου αρεσουν, εγω οπως σου εχω ξαναπει, ενα κοπαδακι iriatherina werneri ή Pseudomugil gertrudae ή galazy rasbora, μαζι με καποιο gourami νανο και μερικες γαριδες. Τωρα για corydoras kai pleco θελουν αλλες παραμετρους, και αλλες τα guppy.

Link to comment
Share on other sites

@Oresths_S άλλες επιλογές έχουμε; Το gourami nano είναι πολύ μεγάλο για τα γούστα μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Μάλλον για γκάπυ με βλέπω αλλά το αφήνω απο εβδομάδα για ψάρια καθώς σήμερα έρχεται το φίλτρο που αγόρασα(το μικρό sun sun).

 

Εκτός της βιοπέρλας που θα βάλω μέσα απο το παλιό μου φίλτρο,μου είπαν να αφήσω ένα σφουγγάρι μέσα και το υπόλοιπο να το γεμίσω ελαφρόπετρα. Υπάρχει κάποια αλλη λύση εκτός απο ελαφρόπετρα;

 

Λέω να το δουλέψω το φίλτρο 3-4 μέρες, να δω αν έστρωσε και μετά να βάλω ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια, η βιοπερλα που λες τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...