Jump to content

Στρεσαρισμένο Malawi


Adiabroxos

Recommended Posts

Γεια σας,

Τα μικρά μου έχουν πια μεγαλώσει :D Είναι 7μηνήτικα τώρα...

Ενημερώτικα ο πληθυσμός του ενυδρείου μου είναι 2 ενήλικα (3+) ένα αρσενικό και 2 θυληκά, 3 7μηνήτικα μικρά και 1 3μηνήτικο :D 

Τελευταίες μέρες, όπως βλέπετε στις φωτό το ένα φαίνεται να έχει ασπρίσει και υποθέτω είναι από stressάρισμα. 

Κάθισα λίγο τα παρατήρησα τις προάλλες και με το άλλο ψάρι που φαίνεται στη φωτό (που είναι αδέλφια ίδιας γέννας) πιάνονται στομα με στόμα.

Άρα να υποθέσω ότι είναι και τα 2 αρσενικά;

 

Γνώμες? 

 

Ευχαριστώ

 

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

Έγινε επεξεργασία - Adiabroxos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου

Αν και τα δικά μου ψάρια τα έχω αρκετά χρόνια δεν έχω δει κάτι αντίστοιχο.

Τόσο άσπρισμα όχι δεν το έχω δει ποτέ , ένα δικός μου όταν στρεσάρετε η επειδή είναι κάτω στην ιεραρχεί είναι λίγο μουντός.

Έχω ακούσει για αλλα ψάρια όμως ότι αλλάζουν χρώμα όταν απειλούνται.

Να πιάνονται στο στόμα ΟΚ γίνετε και στα δικά μου , τώρα σχετικά με τον διαχωρισμό είναι λίγο νωρίς ακόμα , αν και για αρσενικά τα βλέπω τα δικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κοιτάξει για διάφορες ασθένειες αλλά ευτυχώς δεν βρήκα κάτι να ταιριάζει. 

Η αλήθεια είναι πως έχω προσέξει την θηλυκιά, όταν είναι σε περίοδο ζευγαρώματος και τρώει πολύ κυνήγι απ' τον αρσενικό, να ασπρίζει κι αυτή, αλλά αυτό κρατάει για λίγες μέρες και μετά επανέρχεται.

 

Το βλέπω καμιά μέρα να το βρω τέζα :D

 

Αν επιζήσει και συνεχίσει να είναι άσπρο τότε νομίζω θα πρέπει να το πάρει κάποιος από εσάς εδώ να τον βάλει στην φαμίλια του.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε πρώτη φορά βλέπω τόσο άσπρο λαμπιντο  και δύσκολο να γίνει από στρεσαρισμα μήπως ειναι κάνα υβρίδιο. η γνώμη μ είναι το πως και από στρες αυτό που παθαίνουν είναι ναι μαυρίζουν όπως το χω δει και απτά δικά μου κάτι άλλο δν μπορώ να σκεφτώ αυτό απο μένα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Ba1a22 έγραψε:

καλησπέρα φίλε πρώτη φορά βλέπω τόσο άσπρο λαμπιντο  και δύσκολο να γίνει από στρεσαρισμα μήπως ειναι κάνα υβρίδιο. η γνώμη μ είναι το πως και από στρες αυτό που παθαίνουν είναι ναι μαυρίζουν όπως το χω δει και απτά δικά μου κάτι άλλο δν μπορώ να σκεφτώ αυτό απο μένα 

Για κανά 4μηνο το χρώμα του ήταν μια χαρά.

Επίσης μόνο τέτοια ψάρια έχω στο ενυδρείο και οι γονείς είναι 'ράτσας' :D

Link to comment
Share on other sites

εχω περιεργια εαν θα συνεχησει το λευκο σε ολο το σωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...