Jump to content

Προβλημα με τα ψαρια


Recommended Posts

Γεια σας.....εχω ενα ενυδρειο 54 λιτρων κοντα στον ενα μηνα και μεσα υπαρχουν δυο γατοωαρα και 7 αρλεκινοι......ενα τα γατοψαρα ειναι ποιο ενεργα οι αρλεκινοι ειναι σχεδον ολη μερα σε ενα σημιο στο κατω μερος του ενυδρειου χωρις να κινουντε τριγυρω.....επιπλεον εχω χασει το χρωμα τους και οταν ανοιγω την λαμπα αναστατονωνται και αν βρισκονται καπου αλλου τοτε ξανα πανε στο ιδιο συγκεκριμενο σημειο...μονο το βραδυ οταν ολα τα φωτα του δωματιου ειναι κλειστα μονο τοτε φευγουν απο εκει και αρχιζουν να κανουν βολτες μεσα στο ενυδρειο.....ειμαι καινουριος στο χομπι οποτε καθε πληροφιρια σας θα μου ειναι σημαντικη.....ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Γιωργος_Παυλου έγραψε:

Γεια σας.....εχω ενα ενυδρειο 54 λιτρων κοντα στον ενα μηνα και μεσα υπαρχουν δυο γατοψαρα και 7 αρλεκινοι.....τα γατοψαρα ειναι ποιο ενεργα οι αρλεκινοι ειναι σχεδον ολη μερα σε ενα σημιο στο κατω μερος του ενυδρειου χωρις να κινουντε τριγυρω.....επιπλεον εχω χασει το χρωμα τους και οταν ανοιγω την λαμπα αναστατονωνται και αν βρισκονται καπου αλλου τοτε ξανα πανε στο ιδιο συγκεκριμενο σημειο...μονο το βραδυ οταν ολα τα φωτα του δωματιου ειναι κλειστα μονο τοτε φευγουν απο εκει και αρχιζουν να κανουν βολτες μεσα στο ενυδρειο.....ειμαι καινουριος στο χομπι οποτε καθε πληροφιρια σας θα μου ειναι σημαντικη.....ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Γιωργο...

Κατα πασα πιθανοτητα τα ψαρια ειναι στρεσαρισμενα και χρειαζονται τον χρονο τους για να συνελθουν..

Αποφυγε να βαζεις συχνα χερια στο ενυδρειο και να βρισκεσαι κοντα στο γιαλι και σιγα σιγα μαλλον θα ψαναβρουν τα χρωματα τους..

Δεν ξερω αν εχεις φυτα μεσα αλλα θα βοηθουσαν...

Τα λιτρα σου ειναι λιγα αλλα με λιγο υπομονη θα βρουν ολα τον δρομο τους..

Καλη αρχη απο μενα..;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Τι γατοψαρα εχεις???

Corydoras.....εναν albino και ενα αλλα που ειναι λιγο μικροτερο με διαφορετικο χρωματισμο

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Καλησπερα Γιωργο...

Κατα πασα πιθανοτητα τα ψαρια ειναι στρεσαρισμενα και χρειαζονται τον χρονο τους για να συνελθουν..

Αποφυγε να βαζεις συχνα χερια στο ενυδρειο και να βρισκεσαι κοντα στο γιαλι και σιγα σιγα μαλλον θα ψαναβρουν τα χρωματα τους..

Δεν ξερω αν εχεις φυτα μεσα αλλα θα βοηθουσαν...

Τα λιτρα σου ειναι λιγα αλλα με λιγο υπομονη θα βρουν ολα τον δρομο τους..

Καλη αρχη απο μενα..;)

Υπαρχουν μερικα φυτα μεσα αλλα οχι κατι το ιδιετερο.....τα ψαρια αυτην την στιγμη κανουν κανονικα βολτες μεσα στο ενυδρειο....ακομα δεν εχω βρει το χρωμα τους...αν ανοιξω ομως το φως ολα πανε κατω και μενουν εκει

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι νεοσύστατο?? Θελεις λιγο να μας πεις ποσο καιρο δουλευει πως εβαλες αυτα τα ψαρια και πότε??

 

Κατι μου λεει οτι άρχισες λιγο απότομα...

Λοιπόν .... 1. Θα μας κανεις πληρη Παρουσίαση του ενυδρειου για να ξερουμε με τι εχουμε να κανουμε...

2. Τα Cory πάνε κοπαδι 6 ατομων κατ' ελάχιστο απο ενα ειδος οχι μιξ.

3. Τα Trigonostigma heteromorpha γιατι αυτά νομίζω εννοείς θελουν κοπαδι κι αυτά δηλαδή 12-15 το ελάχιστο...

 

Δωσε μας ομως πληροφορίες για να συνεχίσεις σωστά...

Παρόλα αυτα εχω να σου πω οτι ειναι μικρο το ενυδρείο και βαλε προσεχτικά  τα ψάρια σου...  Γιατί αλλιως θα αρχίσουν οι  απώλειες...

Link to comment
Share on other sites

Η φορμα παρουσίασης :

 

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):
Συνολικά Λίτρα:
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια:
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση:
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε για τα ψαρακια σου... απο πανω εδω στο λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιούργησε σπηλιές μέσα στο ενυδρείο σου για να μπορούν τα ψάρια σου και κρύβονται και να νιώθουν ασφαλή και θα συνέλθουν γρήγορα. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/23/2017 at 8:51 ΠΜ, το μέλος Force έγραψε:

Δημιούργησε σπηλιές μέσα στο ενυδρείο σου για να μπορούν τα ψάρια σου και κρύβονται και να νιώθουν ασφαλή και θα συνέλθουν γρήγορα. 

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου: Φυτεμένο τοπίου

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):60x30x42
Συνολικά Λίτρα:54L
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:Tropica Hygrophila Corymbosa
Ψάρια:7 Harquins,2 Corydoras
Άλλα είδη:Anentome Helena

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:Λεπτο χαλικακι θαλασσης
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):Μια λαμπα led 6W
Διάρκεια φωτισμού:10 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση:Tetra
Θέρμανση/ Ψύξη:Tetra 50W heater
Λίπανση:Tetra PlataMin,Tetra Crypto
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:Κυκλοφορητης
Διατροφή:TetraMin/Tetra Wafer mix


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5-10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:Καθε δυο βδομαδες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:AquaSafe
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! 

Εκ πρώτης όψεως το χαλίκι θαλάσσης δεν ειναι κατάλληλο για κανενα απο τα ψάρια σου... και γιατι επηρεάζει το νερο προς στο να γινει σκληρό πραγμα που δεν θέλουμε.... και πιο συγκεκριμένα για τα corydoras που θέλουν αμμο γιατι τραυματίζονται... 

Καλο ειναι να διαλεξεις ενα ειδος corydoras... 

 

Τον φωτισμό τον μειώνεις σε 8 ωρες και μάλιστα πρεπει να έχεις ενα 8ωρο σταθερο π.χ. 14:00 -22:00 ή 11:00-19:00 ή οποιο αλλο 8ωρο βολεύει εσενα, συνεχόμενα οχι σπαστά....

 

Αντιχλωριο και βακτήρια τι βαζεις και πως εστρωσες το ενυδρειο??? 

 

Φίλτρο πιο εχεις ?

Τον κυκλοφοριτη γιατι τον εχεις και ποιος ειναι...?

 

Πρόσθεσε μια φωτο να δουμε το ενυδρειο σου! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Καλημέρα!!! 

Εκ πρώτης όψεως το χαλίκι θαλάσσης δεν ειναι κατάλληλο για κανενα απο τα ψάρια σου... και γιατι επηρεάζει το νερο προς στο να γινει σκληρό πραγμα που δεν θέλουμε.... και πιο συγκεκριμένα για τα corydoras που θέλουν αμμο γιατι τραυματίζονται... 

Καλο ειναι να διαλεξεις ενα ειδος corydoras... 

 

Τον φωτισμό τον μειώνεις σε 8 ωρες και μάλιστα πρεπει να έχεις ενα 8ωρο σταθερο π.χ. 14:00 -22:00 ή 11:00-19:00 ή οποιο αλλο 8ωρο βολεύει εσενα, συνεχόμενα οχι σπαστά....

 

Αντιχλωριο και βακτήρια τι βαζεις και πως εστρωσες το ενυδρειο??? 

 

Φίλτρο πιο εχεις ?

Τον κυκλοφοριτη γιατι τον εχεις και ποιος ειναι...?

 

Πρόσθεσε μια φωτο να δουμε το ενυδρειο σου! 

Καλησμερα και ευχαριστω για την βοηθεια.....Αντιχλωριο και βακτιρια εχω της Tetra το Aquasafe και το EasyStart αντιστοιχα...Φιλτρο δεν ξερω ποιο συγκεκριμενα γτ ηταν μαζι με το ενυδρειο οταν τα πηρα ολα μαζι...Κυκλοφορητη μου ειπε ενα γνωστος πως πρεπει να παρω και πηρα εναν απλο Sunsun.....επιπλεον εχω φτιαξει ενα δικο μου καπακι γτ χρειαστηκε να βαλω ενα ανεμιστιρακι απο πανω για να ριχνει λιγο την θερμοκρασια καθως υπηρχαν μερες που το νερο εφτανε τους 29-30 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Γιωργος_Παυλου έγραψε:

Καλησμερα και ευχαριστω για την βοηθεια.....Αντιχλωριο και βακτιρια εχω της Tetra το Aquasafe και το EasyStart αντιστοιχα...Φιλτρο δεν ξερω ποιο συγκεκριμενα γτ ηταν μαζι με το ενυδρειο οταν τα πηρα ολα μαζι...Κυκλοφορητη μου ειπε ενα γνωστος πως πρεπει να παρω και πηρα εναν απλο Sunsun.....επιπλεον εχω φτιαξει ενα δικο μου καπακι γτ χρειαστηκε να βαλω ενα ανεμιστιρακι απο πανω για να ριχνει λιγο την θερμοκρασια καθως υπηρχαν μερες που το νερο εφτανε τους 29-30 βαθμους

Η φωτογραφια δεν ανεβαινει λογο του οριου των 4mb

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε την φωτογραφία σου στο https://www.flickr.com/ και μετά κάνε copy paste το link για να εμφανιστεί, 

Προσπάθησε να κρατάς την θερμοκρασία χαμηλά μην υπερβαίνει τους 29 βαθμούς, 

Το φίλτρο σου έχει βιολογικό υλικό μέσα και εάν ναι ποιο, είναι επαρκή για τα λίτρα σου ? 

Για την διάρκεια φωτισμού σου είπαν πριν ότι πρέπει να κατεβάσεις ώρες και για το χαλίκι που έχεις.

Μια φωτογραφία θα βοηθήσει αρκετά να δούμε πως είναι

Βάλε ξύλα μέσα εάν μπορείς και δημιούργησε σπηλιές είναι πολύ σημαντικές, ακόμα και τα πολύ μεγάλα ψάρια το έχουν ανάγκη να κρύβονται κάποια στιγμή.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Force έγραψε:

Ανέβασε την φωτογραφία σου στο https://www.flickr.com/ και μετά κάνε copy paste το link για να εμφανιστεί, 

Προσπάθησε να κρατάς την θερμοκρασία χαμηλά μην υπερβαίνει τους 29 βαθμούς, 

Το φίλτρο σου έχει βιολογικό υλικό μέσα και εάν ναι ποιο, είναι επαρκή για τα λίτρα σου ? 

Για την διάρκεια φωτισμού σου είπαν πριν ότι πρέπει να κατεβάσεις ώρες και για το χαλίκι που έχεις.

Μια φωτογραφία θα βοηθήσει αρκετά να δούμε πως είναι

Βάλε ξύλα μέσα εάν μπορείς και δημιούργησε σπηλιές είναι πολύ σημαντικές, ακόμα και τα πολύ μεγάλα ψάρια το έχουν ανάγκη να κρύβονται κάποια στιγμή.

Το φιλτρο ειναι βιολογικο και θελω να πιστευω πως ειναι ιδανικο για τα λιτρα μου καθως ηταν combo μαζι με το ενυδρειο...οσο για το χαλικακι σκευτομουν να παρω αμμο και να την βαλω πανω απο αυτο...οσο για τις σπηλιες δεν το ηξερω οποτε θα ειναι το αμεσως επομενο βημα :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Γιωργος_Παυλου έγραψε:

Το φιλτρο ειναι βιολογικο και θελω να πιστευω πως ειναι ιδανικο για τα λιτρα μου καθως ηταν combo μαζι με το ενυδρειο...οσο για το χαλικακι σκευτομουν να παρω αμμο και να την βαλω πανω απο αυτο...οσο για τις σπηλιες δεν το ηξερω οποτε θα ειναι το αμεσως επομενο βημα :)

20170621_120414

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Γιωργος_Παυλου έγραψε:

Καλησμερα και ευχαριστω για την βοηθεια.....Αντιχλωριο και βακτιρια εχω της Tetra το Aquasafe και το EasyStart αντιστοιχα...Φιλτρο δεν ξερω ποιο συγκεκριμενα γτ ηταν μαζι με το ενυδρειο οταν τα πηρα ολα μαζι...Κυκλοφορητη μου ειπε ενα γνωστος πως πρεπει να παρω και πηρα εναν απλο Sunsun.....επιπλεον εχω φτιαξει ενα δικο μου καπακι γτ χρειαστηκε να βαλω ενα ανεμιστιρακι απο πανω για να ριχνει λιγο την θερμοκρασια καθως υπηρχαν μερες που το νερο εφτανε τους 29-30 βαθμους

Το φίλτρο ειναι εξωτερικο υποθέτω... πρεπει να βρεις πιο ειναι.

 

Τον κυκλοφοριτη κλείσε  τον γιατι νομίζω τα στρεσαρεις με πολυ κίνηση.

 

Το καπάκι καλα εκανες μπράβο! 

 

Το ενυδρειο το πηρες ενω δούλευε καπου αλλού??

 

Το φιλτρο τι εχει μεσα???

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο ειναι αυτο το μαυρο στα δεξια....ο κυκλοφοριτης ακομα δεν εχει μπει γτ η φωτογραφια ειναι χθεσινη καθως εγω δεν ειμαι σπιτι αυτην την στιγμη.....το φιλτρο παιρνει δικα του φακελακια ανθρακα τα οποια τα αλλαζω καθε μηνα...οχι το ενυδρειο το πηρα καινουριο στο κουτι απο petshop

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο φίλτρο θέλουμε βιολογικό υλικό για να δημιουργηθούν βακτήρια έτσι ώστε να υπάρχει η κατάλληλη βιολογία για το ενυδρείο σου, ο άνθρακας δεν βοηθάει κάπου αυτή την στιγμή είναι για άλλες περιπτώσεις 

Μην ρίξεις άμμο από πάνω καλύτερα βγάλε το χαλίκι πρώτα και μετά βάζεις την άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αμμοχαλικο και οστρακα άμεσα τα βγάζεις...

Και ψεύτικο φυτό....

 

Αν θελεις να κανεις κατι σωστό θελει προσωπική δουλεια και λιγα χρήματα...

Αμμος χαλαζιακη που ειναι ουδέτερη ,μη ασβεστολιθικη, εκτος και αν εχεις σκοπο να το φυτεψεις όλο οποτεπρεπει να πας σε κατι πιο καλο να συγκρατεί τα ιχνοστοιχεία που απαιτεί ενα φυτεμενο. Αν θελεις πετρες πρεπει να ειναι μη ασβεστολιθικες οπως  και η αμμο βοτσαλο ποταμησιο. Ξυλα μπορεις να βαλεις ενυδρειακα οχι οτι να'ναι... 

 

Και ο φωτισμός ειναι μαλλον ελλειπής οπως το βλέπω....

Για τα ψαρια τα ειπαμε..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βγαλε εξω το φιλτρο να δεις πιο μοντελο ειναι να σου πουμε πως και τι θα βαλεις μεσα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Force έγραψε:

Μέσα στο φίλτρο θέλουμε βιολογικό υλικό για να δημιουργηθούν βακτήρια έτσι ώστε να υπάρχει η κατάλληλη βιολογία για το ενυδρείο σου, ο άνθρακας δεν βοηθάει κάπου αυτή την στιγμή είναι για άλλες περιπτώσεις 

Μην ρίξεις άμμο από πάνω καλύτερα βγάλε το χαλίκι πρώτα και μετά βάζεις την άμμο.

Κατω απο φακελακι του ανθρακα υππαρχει αλλο φακελακι που αυτο που περιεχει αν δεν κανω λαθος λεγεται bioballs

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...