Jump to content

Υψηλα νιτρώδη μηδενική Αμμωνία.


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά εδω και 1 μηνα τρέχει το θαλασσινό μου με νετο ro /di 2 κιλα ζωντανό βράχο και 1 κιλο νεκρο. Ρίχνω special blend και ειχα βαλει στην αρχή σε τουλι πολυ τροφη και την ειχα αφήσει για μια βδομαδα με αποτέλεσμα να ανεβασει πολυ αμμωνία γυρω στο 6 ppm .Τωρα πριν 2 βδομάδες μηδενιστηκε η αμμωνία και τα νιτρώδη ειναι στο Θεό γύρω στα 18 ppm και δεν πέφτουν εκτος απο παρασκευη που επσαν κατα 1 ppm απο Πέμπτη . Μετράω με φαμσατοφωτομετρο τα τεστ ειναι εγγυημένα σωστά. Θερμοκρασία ειναι στους 26 σταθερά με stc 1000 και ανεμιστήρες και αλατοτητα 1.025. Τι μπορεί να φταίει εχω και αύξηση νιτρικων γυρω στο 10 ppm ποτε ανεβαίνουν ποτε πεφτουν. Ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για το κύκλο του αζώτου. Το ενυδρειο εντελώς στην αρχή του είναι λογικό να ανεβάσει αμμωνία που έπεσε και να εμφανίσει νιτρώδη.Με την προσθήκη βακτηρίων και με υπομονή τα νιτρώδη θα φύγουν και έχεις νιτρικά τα οποία θα σε απασχολούν όσο κάνεις αυτό το πανέμορφο χόμπι.Υπομονη λοιπόν.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σημερα μου ήρθαν υγρά τεστ της σαλιφερτ(με το φαμσατοφωτομετρο δεν είχα σωστες μετρήσεις γιατι τα τεστ δεν ήταν για θάλασσα) και πηρα μετρήσεις .Έχουμε και λέμε NH4 =0 No2 =0 .2 ΝH4=12.6 PO4=0.03 θερμοκρασία 27 με stc 1000 και ψύκτρες αλατοτητα 1.025 στους 27 και ph =7.68 kh=9.8 καλα νομίζω πως παμε......

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ph είναι χαμηλό αύξησε την ροή στην επιφάνεια και άφηνε ανοιχτό ένα παράθυρο στο χώρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι με φαμσατοφωτομετρο για τα νιτρικά εχω κιτακι που δεν το επηρεάζει η θάλασσα για φωσφορικα και για νιτρικα δεν ειχα...νικ σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές γιατι τα κάνουμε αυτα;;;

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντα έχω ανοιχτό παράθυρο και ανατάραξη

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος theokarav έγραψε:

Αυτο ειναι με φαμσατοφωτομετρο για τα νιτρικά εχω κιτακι που δεν το επηρεάζει η θάλασσα για φωσφορικα και για νιτρικα δεν ειχα...νικ σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές γιατι τα κάνουμε αυτα;;;

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τι εννοείς όταν λες γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Για να αυξηθεί το ph ?? Και που βασίζεται την διεργασία γίνεται για να μαθαινω.

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος theokarav έγραψε:

Για να αυξηθεί το ph ?? Και που βασίζεται την διεργασία γίνεται για να μαθαινω.

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αυξανοντας την αναταραξη αυξάνουμε την προσθήκη οξυγόνου στο σύστημα και έτσι αυξάνουμε το ph.

Link to comment
Share on other sites

Και..... ναι ήρθε και η δικη μου ωρα μετα απο κοπο χρόνο και χρημα να δω κατι να κολυμπαει μεσα...παρακάτω φωτογραφίες
20170704_175952_zps4j3ro4b9.jpg
20170704_180017_zps74bpswxt.jpg
20170704_180027_zpsst3rdyqt.jpg
Και μια ερώτηση αυτο μπορεί να είναι gorgonian αν μπορείτε να καταλάβετε γιατι η φωτο δεν ειναι καλη έρχονται βέβαια κι αλλες με την φωτογραφική μηχανή
Αυτο....
20170704_180842_zpsnleecruh.jpg


Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου μοιάζει για gorgonia. Ποιο πολύ για κλειστό star polyps μου μοιάζει. Βγάζει καθόλου πολύποδες? και αν βγάζει  τι χρώμα? 

Link to comment
Share on other sites

Mοιαζει με sinoularia υπομονή να δούμε τι θα βγει.

Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν έχω καλό φωτισμό ακόμη και το βλέπω και έχει μεγαλώσει..

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπηκε και ο φωτισμός 36w Led μπλε λευκο και οι μετρήσεις είναι :NH4=0 NO2=0.025 NO3=10 PO4=0 PH=8 KH=9.6 αλατοτητα =1.025 sg Σάββατο περιμένω τα πρώτα κοραλλακια Green hairy mushrooms και sinoularia. Πως τα βλεπετε τα πράγματα;; Ευχαριστώ!
20170713_205849_zps2y6rjk5y.jpg

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η Φώτο δεν μου ανοιγει.  Κατα τα άλλα, ευκολα κοραλλάκια είναι αυτά, πιστεύω μια χαρά θα σου πάνε.   

 

Το ΚΗ πως και σου ανέβηκε τόσο?   Καλό θα ήταν να είσαι γύρο στο 7 με 8. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ήταν απο την αρχή βασικά που έφτιαξα το νερό και έχει πέσει λίγο...

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...