Jump to content

Παρουσίαση ενυδρείου


Giannis stam

Recommended Posts

Ήρθε ο καιρός να παρουσιάσω και εγώ με τη σειρά μου το δικό μου ενυδρείο..

 

Γενικές πληροφορίες 

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):60χ30χ40
Συνολικά Λίτρα:75
Sump (λίτρα):όχι 

Οργανισμοί
Φυτά: valsineria, camomile,cryptocoryne, hydrophila, egeria densa, anoubia bateri nana,moss, ceratophillum
Ψάρια:beta male spendens, beta female,8 neon tetra, 6 coryboras aeneus (bronze),Ancistrus special albino.
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:μπλε σκούρο
Πέτρες:
Ξύλα:1 ρίζα και 2 redwood
Άλλα διακοσμητικά :όχι
Υπόστρωμα:μαύρο ψιλοκοκκο χαλίκι
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 λάμπες Led T5 6500 lumen στα 5 w
Διάρκεια φωτισμού:9 ώρες: 1-10 πμ

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:εξωτερικό φίλτρο fluval 206
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:flourish excel 5ml την εβδομάδα, ταμπλετες
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: αποξηραμενα dloodworms της Sera , κόκκους Alison betta foods,tablet mix,και flakes shrimp and krill της Tetra,αρακά,αγγούρι.


Παράμετροι
pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):δεν έχουν γίνει μετρήσεις 
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):δεν έχουν γίνει μετρήσεις 
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):δεν έχουν γίνει μετρήσεις 
Φωσφορικά (PΟ4):δεν έχουν γίνει μετρήσεις 
Μέση Θερμοκρασία (°C):36 με 38

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:κάθε 10 ημέρες 20 l
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:Προετοιμασία με τύρφη
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Έγινε επεξεργασία - Giannis stam
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Ωραία!!! Φωτογραφίες??

Καλησπέρα... Ανεβάζω τώρα... 

Link to comment
Share on other sites

DSC_0041.JPG

14983075100911251126720.jpg

Έγινε επεξεργασία - Giannis stam
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μεταφερω το θεμα στο "ενυδρεια μελων".

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος argy1 έγραψε:

Μεταφερω το θεμα στο "ενυδρεια μελων".

Οκ...Σε ευχαριστώ... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα από μονομάχους αλλά μου αρέσει το περιβάλλον που έχεις δημιουργήσει!
Αν το ενυδρείο σου δεν το έχεις σαν διαχωριστικό χώρου θα το προτιμούσα με βαμμένη την πλάτη για να κάνει αντίθεση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Δεν έχω ιδέα από μονομάχους αλλά μου αρέσει το περιβάλλον που έχεις δημιουργήσει!
Αν το ενυδρείο σου δεν το έχεις σαν διαχωριστικό χώρου θα το προτιμούσα με βαμμένη την πλάτη για να κάνει αντίθεση!

Σε ευχαριστώ... Βασικά δεν είναι δυσκολα ψάρια.. Ούτε επιθετικά... Τουλάχιστον ο δικός μου... 

Το ενυδρειο το έχω κολλημένο στο τοίχο και μπλε σκούρο φόντο από πίσω... Δεν το έβαψα γιατί δεν το έχω πολύ με τις μπογιές.. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Giannis stam έγραψε:

 

Μέση Θερμοκρασία (°C):36 

Μαλον εννοεις 26 με 28 και οχι 36 με 38.;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε .... 36 έγραψα..;φαίνεται με πείραξε και εμένα η χθεσινή ζέστη,..Ναι φίλε μου 26 με 28 C.αν και εχθές σε κάποια φάση είδα 29...θα έχω θέμα μέχρι να πάρω ανεμιστηρακια... 

Link to comment
Share on other sites

Kαι η egeria και το κερατόφυλο και τα hygrophila τα θέλουν τα νιτρικά τους. Οπότε Γιάννη να έχεις το νου σου.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Φίλε μου οι 2 μονομάχοι πως τα πάνε μεταξύ τους;

Αν και ήμουν λίγο επιφυλακτικος στην αρχή, τα πάνε μια χαρά... Εντάξει δεν είναι και κοληταρια αλλά συμβιωνουν χωρίς τσακωμους... Υπόψιν ότι είναι θυλικό το ένα και εχθές είδα κάθετες ριγές που σημαίνει ότι πάνε για αναπαραγωγή... Στο τέλος της άλλης εβδομάδας μάλλον θα ξεκινήσω τη διαδικασία αυτή... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Kαι η egeria και το κερατόφυλο και τα hygrophila τα θέλουν τα νιτρικά τους. Οπότε Γιάννη να έχεις το νου σου.:)

Το ξέρω... Ρίχνω αρκετή τροφή...και θα δω...ίσως συμπληρώσω και με κάποιο Λίπασμα.. Αν και το κερατοφυλο με αυτή τη ζέστη το ξεχνάω... Έπιασα 30 c σήμερα... Πίκρα.... Επειγόντως ανεμιστηρακια όταν γυρίσω...(φευγω εκτός για λίγες ημέρες) 

Έγινε επεξεργασία - Giannis stam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομοεφο ενυδρειο. Σκαλωσα κι εγω με την θερμοκρασια!
Γνωμη μου πως το φιλτρο που εχεις ειναι λιγο μεγαλο!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Πολυ ομοεφο ενυδρειο. Σκαλωσα κι εγω με την θερμοκρασια!
Γνωμη μου πως το φιλτρο που εχεις ειναι λιγο μεγαλο!

Greetings from the dark side. 

Καλησπέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ.... Το φίλτρο ναι είναι μεγάλο για αυτά τα λίτρα αλλά δεν είναι απαγορευτικό.... Μπορείς να ρυθμισεις τη ροή του και εάν θες σχεδόν καθόλου ροή μπορείς να τοποθετήσεις λίγο υαλοβάμβακα στη πάπια του φιλτρου και τέλος... Τα υπέρ του είναι ότι έχεις φουλ βιολογία σε αυτά τα λίτρα και ότι καθαριζεται εύκολα... Χωρίς να λερωνεις τους τόπους με νερό.. Και σχετικά αθόρυβο.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Giannis stam said:

Αν και ήμουν λίγο επιφυλακτικος στην αρχή, τα πάνε μια χαρά... Εντάξει δεν είναι και κοληταρια αλλά συμβιωνουν χωρίς τσακωμους... Υπόψιν ότι είναι θυλικό το ένα και εχθές είδα κάθετες ριγές που σημαίνει ότι πάνε για αναπαραγωγή... Στο τέλος της άλλης εβδομάδας μάλλον θα ξεκινήσω τη διαδικασία αυτή... 

Επειδή έχεις ζευγάρι σε ρώτησα και επειδή δεν είδα καθόλου σκισίματα στην ουρά του θηλυκού. Αν δεν τσακώνονται είσαι μια χαρά. Θετικό αυτό με τις ρίγες απλά πρόσεξε για επιθετικότητες μετά από την γέννα. Επίσης, έχε υπόψιν σου ότι στην φώτο με τον αρσενικό φαίνεται πως έχει ταιστει υπερβολικά και επειδή είναι επιρρεπής ψάρια σε προβλήματα εντέρου θέλει προσοχή ;) 

 

YΓ. Αφού έχεις κάνει πρόβλεψη να μην έχεις δυνατή ροή, μην σε αγχώνει το μέγεθος του φίλτρου.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Επειδή έχεις ζευγάρι σε ρώτησα και επειδή δεν είδα καθόλου σκισίματα στην ουρά του θηλυκού. Αν δεν τσακώνονται είσαι μια χαρά. Θετικό αυτό με τις ρίγες απλά πρόσεξε για επιθετικότητες μετά από την γέννα. Επίσης, έχε υπόψιν σου ότι στην φώτο με τον αρσενικό φαίνεται πως έχει ταιστει υπερβολικά και επειδή είναι επιρρεπής ψάρια σε προβλήματα εντέρου θέλει προσοχή ;) 

 

YΓ. Αφού έχεις κάνει πρόβλεψη να μην έχεις δυνατή ροή, μην σε αγχώνει το μέγεθος του φίλτρου

πριν 3 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Επειδή έχεις ζευγάρι σε ρώτησα και επειδή δεν είδα καθόλου σκισίματα στην ουρά του θηλυκού. Αν δεν τσακώνονται είσαι μια χαρά. Θετικό αυτό με τις ρίγες απλά πρόσεξε για επιθετικότητες μετά από την γέννα. Επίσης, έχε υπόψιν σου ότι στην φώτο με τον αρσενικό φαίνεται πως έχει ταιστει υπερβολικά και επειδή είναι επιρρεπής ψάρια σε προβλήματα εντέρου θέλει προσοχή ;) 

 

YΓ. Αφού έχεις κάνει πρόβλεψη να μην έχεις δυνατή ροή, μην σε αγχώνει το μέγεθος του φίλτρου.

 

Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο λαιμαργος ο μπαγασας (Red)στο όνομα.. Του δίνω αρακά αραια και που αλλά πρέπει πρώτα  τον αφήνω νυστικο μια μερα για να τσιμπιση λίγο μετά ... Έχω παρατηρήσει ότι δεν του αρέσει... Από κινητικης άποψης όμως τον βλέπω μια χαρά....άσε που μερικές φορές ανοίγω λίγο τη ροή του φιλτρου γιατί του αρέσει να πηγαίνει κόντρα στο ρεύμα... Τι να πω... Διάβασα ότι άθρο υπήρχε για τον μονομάχο και αυτός έχει αντίθετη συμπεριφορά... Στο μόνο που έγινε έξαλλος μια φορά ήταν που πήρα ένα αρσενικο νομιζωντας ότι είναι θυλικό... Παραλίγο να τριπησει τη γενιστρα που είχα για προσαρμογή.. Μιλάμε για πολύ τσαντιλα.. το επεστρεψα φυσικά στο κατάστημα... 

Μέ το φιλτρο δεν έχω θέμα... Ίσα ίσα που είμαι απόλυτα ικανοποιημενος... 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο.... Ρε παιδιά που είναι η διαγωνιζομενοι για του μονομάχους... Περιμένω πως και πως να δω κάποια υποψηφιότητα αλλά πουθενά.. Θα έβαζα και εγώ αλλά ξεπερναω τα λίτρα... Δεν είναι τίποτα να τραβήξεις 3 φωτογραφίες και να της ποσταρεις εδώ.. 10 λεπτά υπόθεση... Νομίζω ότι αξίζουν αυτά τα ψάρια μια επίδειξη έστω και απ φόρουμ... 

Έγινε επεξεργασία - Giannis stam
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιάννη. Πολύ όμορφο ενυδρείο. (Έχουμε το ίδιο όπως είχες πει)

 

Θέλω την άποψη των πιο έμπειρων για τον αριθμό των ψαριών για τα λίτρα του ενυδρείου και αν ταιριάζουν μεταξύ τους. Ρωτάω επειδή μου άρεσε ο συνδυασμός του Γιάννη όμως σε άλλο φόρουμ που είχα ρωτήσει μου το "απαγόρευσαν". Συγκεκριμένα μου είπαν ότι παρόλο που τα 60λίτρα είναι λίγα για μονομάχους , μπορώ να βάλω οριακά ένα ζευγάρι, χωρίς κανένα άλλο ψάρι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργάκο όλα είναι σχετικά.... Εγώ έχω νέον, koryboras, pleko και 1 ζευγάρι μονομάχους... Υπάρχουν θετικά και αρνητικά... Παράδειγμα με τα νέον συνηδητοποιησα ότι είναι μικρό το ενυδρειο... Θέλουν άπλα (μήκος) για να τα χαρεις... Γιατί είναι ψάρια κίνησης... Το ζευγάρι μονομάχους, οκ,αλλά έχουν απρόβλεπτη συμπεριφορά μεταξύ τους... Μια είναι καλά, μετά κινηγουνται, μετά πάλι είναι καλά, κάποια στιγμή ξυπνάς το πρωί και νομίζεις ότι θα τους βρεις τεζα και τους δύο.... Τες πα, ήταν ένα ρίσκο,  μια επιπολαια και εγωιστικη κίνηση από μέρος μου.. Αλλά θα τα βάλω για ζευγαρωμα και θα δω τι θα κάνω μετά... Τα Cory και το πλεκο είναι τα μόνα που δεν έχουν θέμα με κανέναν και με τίποτα... Αλλά θα σε συμβούλευα μην βάλεις πολλά ψάρια μέσα... Και ας ταιριάζουν μεταξύ τους... Λίγα και καλά... Και προσπάθησε όσο μπορείς να δημηουργησεις ένα περιβάλλον κατάλληλο για τα ψάρια που θα βάλεις μέσα,όχι ότι σου αρέσει εσένα... Εγώ τα έχω μπλέξει λίγο τα πράγματα αλλά θέλω να πιστεύω ότι όχι τόσο που να έχουν θέμα τα ψάρια μου... 

ΥΓ..τα coryboras είναι πολύ ωραία για ενυδρείο.. Αλλά προσοχή στο μέγεθος τους,για τα δικά μας λίτρα.. 

Αυτά τα λίγα... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...