Jump to content

L046,Ονειρο θερινης νυκτος ή πραγματικοτητα


Mr.Angelos

Recommended Posts

Απο τις αρχες, οταν ξεκινησα αυτο το χομπυ ηθελα αυτον τον πλεκο....  λογο τις πολυ υψηλης τιμης και τις εμπειριας δεν μπορεσα.

 τωρα που σιγα σιγα ετοιμαζω το βιοτοπικο αμαζονιου σκεφτικα να το προσπαθισω..

 χρειαζομαι μερικες πληροφοριες πχ τι πρεπει να κανω με το ενυδρειο,τι τρωνε κτλ.... εψαξα λιγο στο internet και βρεικα τα βασικα οπως για την διατροφη ,οτι χρειαζονται σπιλιες για το ζευγαρομα και οτι ειναι δυσκολη στην αναπαραγωγη (που ειναι ενας λογος που ειναι σχετικα ακριβος) κτλ... Ειδα οτι το ενυδρειο μου κανει για αυτο το ειδος οποτε να το προσπαθισω? και αν ναι που μπορω να το βρω? η τιμη τους ειδα το 2012 ηταν 200 ευρω εχει πεσει καθολου?

 

:bigemo_harabe_net-117:

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Έχει το aquariumshop αυτή τη στιγμή στα 175 ευρώ. 

Εγώ δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω με αυτά τα ψάρια αλλά σίγουρα θα ξέρει ο @Husky_Jim που τα ξέρει από πρώτο χέρι!

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πρώτα να στήσεις το ενυδρείο και να το αφήσεις να ωριμάσει μερικούς μήνες. Κρίμα να έχεις απώλεια σε ένα τόσο ξεχωριστό και πανάκριβο ψάρι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απο τα ελαχιστα που ξερω ειναι οτι θελουν ροη και πετρες. Ζουν στον ποταμο Rio Xingu και θελουν "καθαρο" νερο, οχι blackwater και πολυ καλη ροη στο ενυδρειο ωστε να εχει αρκετο οξυγονο

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να μην το κανω black water και απλα να εχω λιγο καφετη χρωμα απο τα ξυλα... 

σκεφτομουν επισης οτι παρολο που μαρεσουν τα κορυ δεν θελω να βαλω γιατι πρεπει να ειναι πολλα και το ενυδρειο ειναι μικρο... μπορω για αρχη να βαλω 2 αντιστρους και μετα απο 4-5 μηνες να ψαξω για L046?

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοειται οτι μπορεις να κανεις λιγο υπομονη κρατοντας πιο ευκολους πλεκο..

Και οταν με το καλο ο Δημητρης(που ειναι φοβερος γνωστης των ειδων των πλεκο)μπορεσει να εισαι σιγουρος οτι θα βοηθησει...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ήταν και για μενα μεγάλος έρωτας οταν ξεκίνησα το χόμπι και ακομα παραμένει. 

Γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να αποκτήσεις λίγη εμπειρία πρώτα και οταν αυτο γινει να κανεις ενα species tank με το συγκεκριμένο ψάρι. Θεωρώ πως εκτος απο οτι πρεπει να μπει σε ενα ενυδρείο οπου θα εχει ωριμάσει και θα έχουν σταθεροποιηθούν οι ισορροπίες του, οπως σου είπανε και τα παιδια πιο πάνω, θα πρεπει να αποκτήσεις μια κάποια εμπειρία πρώτα με τα πλεκο γενικα. Ειναι περίεργο το τάισμα τους, μπορει να τα εχεις μεσα στο ενυδρείο και να μην τα βλεπεις σχεδόν καθολου και πολλα αλλα.

Αν δώσεις τωρα ενα σκασμό λεφτα και το παρεις, το βάλεις σε ενυδρείο οπου ενα  μονο απο τα τετρα σου μπορει να εχει κάποιο θεμα και να κολλήσει αυτο το ψάρι και το χάσεις μετα θα κλαις με μαύρο δάκρυ!

Εκτος και αν εχεις την οικονομική δυνατοτητα και αντέχεις, το να χάσεις ενα τέτοιο ακριβό ψάρι και μπορεις να πειραματιστείς. Τότε αλλάζει.

 

Να εχεις υπομονη και οτι όνειρο εχεις γι αυτο το χόμπι κάποια στιγμή θα το πραγματοποιήσεις. Ολα μαζι τα θελω μας δεν μπορούμε να τα εχουμε.

Φιλικα παντα!:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να δοσω και τοσα που θελει...... θα δοκιμασω στο μελλον..... 

για την ωρα μπορω να βαλω ενα ζευγαρακη sp3? 

Link to comment
Share on other sites

οποτε πριν το προσπαθισω θα παρω α/ο 

το ενυδρειο εχει εντονη ροη και μπορω να βαλω να βγαζει και οξυγονο το φιλτρο

αλλα αυτα απο το φθινοπωρο μπορω να τα δοσω... 

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα παω σε ενα ζευγαρη ancistrus dolichopterus (τους κανονικους και οχι οπως λενε λανθασμενα τους απλους sp3) 

Τους βρεικα 10 ευρω τον εναν σε ενα μαγαζι ειναι καλη η τιμη?    

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Λογικα θα παω σε ενα ζευγαρη ancistrus dolichopterus (τους κανονικους και οχι οπως λενε λανθασμενα τους απλους sp3) 

Τους βρεικα 10 ευρω τον εναν σε ενα μαγαζι ειναι καλη η τιμη?    

Ναι μια χαρα ειναι.

Eδω σκεφτεσαι τους L-046 και ρωτας τιμη για dolichopterus? :hehe :money:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ta dolichopterus όπως και τα sp3, είναι μια χαρά ψάρια για να ξεκινήσεις την ενασχόλησή σου με τα πλέκο. Επί των πλείστων είναι αναπαραγωγής και επομένως πιο εύκολα στο να εγκλιματιστούν στις γυάλες μας. Τα L046 είναι επί των πλείστων άγρια και έχουν απαιτήσεις στην ποιότητα του νερού, τις ροές και τη διατροφή τους. Προσωπικά παίρνω άγρια ψάρια ( και ειδικά τέτοιου είδους) μόνο αν έχω σκοπό ν' ασχοληθώ μαζί τους και να τ' αναπαράξω. Αρκετά είδη ψαριών είναι κοντά στο σημείο εξαφάνισης και ειδικά μετά τις εξελίξεις των τελευταίων ετών στο ποτάμι. Οι πληθυσμοί L046 που πέτυχε ο Δημήτρης, ήταν πολύ μικροί, με νεαρά άτομα να κυριαρχούν και πολύ λίγα ενήλικα. Δυστυχώς παράνομοι εμπορικοί δίοδοι (κυρίως μέσω Κολομβίας) επιτρέπουν την εξαγωγή ψαριών ανεξέλεγκτα, και επί των πλείστων στις ασιατικές αγορές που πληρώνουν καλά...

Πιθανότατα στο πολύ κοντινό μέλλον (αν δε συμβαίνει ήδη), κάποια είδη θα τα συναντούμε μόνο σε ενυδρεία και όχι στο φυσικό τους περιβάλλον. Γι' αυτό και η διαχείρηση και προσπάθεια αναπαραγωγής από μέρους μας, ειδικά για κάποια είδη, έχει ιδιαίτερη σημασία.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Ναι μια χαρα ειναι.

Eδω σκεφτεσαι τους L-046 και ρωτας τιμη για dolichopterus? :hehe :money:

Δεν ειχα δει την τιμη, μολις ειδα σε ενα καταστημα σκεφτικα ποσο ωρεοι ειναι οι ancistrus..... :hehe

περα απο την πλακα οντος πρεπει να προσεχουμαι με αυτα τα ειδη γιατι πανε (αν οχι ιδη) για εξαφανιση.... 

παρολο που ειμαι αρχαριος ακομα θα ασχολιομουν πολυ μαζι τους και θα προσπαθουσα για αναπαραγωγη.... (το ξερω δεν εχω τις καταληλες συνθικες)
θα ξεκινισω με ποιο απλο ειδος και για αναπαραγωγη-ες αλλα θα συνεχισω το διαβασμα για αυτο το τοσο ωρεο ειδος.... 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Δεν ειχα δει την τιμη, μολις ειδα σε ενα καταστημα σκεφτικα ποσο ωρεοι ειναι οι ancistrus..... :hehe

περα απο την πλακα οντος πρεπει να προσεχουμαι με αυτα τα ειδη γιατι πανε (αν οχι ιδη) για εξαφανιση.... 

παρολο που ειμαι αρχαριος ακομα θα ασχολιομουν πολυ μαζι τους και θα προσπαθουσα για αναπαραγωγη.... (το ξερω δεν εχω τις καταληλες συνθικες)
θα ξεκινισω με ποιο απλο ειδος και για αναπαραγωγη-ες αλλα θα συνεχισω το διαβασμα για αυτο το τοσο ωρεο ειδος.... 

 

 

Η αληθεια ειναι πως θα συμφωνησω με τον @Vogias, αυτα τα ψαρια καλο ειναι να τους αφιερωνεις δικο τους ενυδρειο. Οχι μονο για λογους αναπαραγωγης η τιμης, αλλα και σπανιοτητας...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου υπάρχουν πολλές επιλογές και το θέμα έχει συζητηθεί δεκάδες φορές και στο φορουμ και αλλου... κάνε μια αναζήτησή μόνος σου :) 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bbetta έγραψε:

Φίλε μου υπάρχουν πολλές επιλογές και το θέμα έχει συζητηθεί δεκάδες φορές και στο φορουμ και αλλου... κάνε μια αναζήτησή μόνος σου :) 

αγορασα 2 sp3 ειναι 3 cm ο καθενας πολυ ομορφα ψαρια!!!!! με το που μπεικαν πανε απο εδω και απο εκει σε ολο το ενυδρειο!!!! 
εχω μια απορια αν βγουν πχ και τα 2 αρσενικα θα εχω θεμα? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Ναι

οποτε αν γινει κατι τετοιο θα ανταλαξω με θυληκια... 
σε ποσο καιρο μπορω να ξερω το φυλο?

Link to comment
Share on other sites

Μέτα από 1-2 μήνες το αρσενικό θα αρχίσει να ξεχωρίζει από τα ¨μουστάκια¨ που θα εμφανιστούν σε όλο το κεφάλι του...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος south έγραψε:

Μέτα από 1-2 μήνες το αρσενικό θα αρχίσει να ξεχωρίζει από τα ¨μουστάκια¨ που θα εμφανιστούν σε όλο το κεφάλι του...

 

οποτε περιμενω... 

Link to comment
Share on other sites

Από πέτρα (γρανίτη κατά προτίμηση) ή πηλό σπηλιές αν τους βάλεις ... θα τις λατρέψουν !!!

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος south έγραψε:

Από πέτρα (γρανίτη κατά προτίμηση) ή πηλό σπηλιές αν τους βάλεις ... θα τις λατρέψουν !!!

που μπορω να βρω? εψαξα για σχιστολιθο που βρεικα σε καποια ποστ και ειδα κατι τιμες..... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...