Jump to content

Τι είναι αυτά;;


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

 

Εχω καιρό να γράψω, απλά να πω ότι το ενυδρείο υπάρχει ακόμα-στον αυτόματο. Απόψε χαζεύοντας παρατήρησα κάτω  απο την Carpet ανεμώνη να κολυμπάνε αυτό που βλέπετε στο βίντεο.

 

https://youtu.be/JSFmEBt2zjQ

 

Ξέρει κανείς τι είναι; 

 

Τα φώτα σας παρακαλώ!

 

Ευχαριστώ!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

σαν ψαρακια ειναι .εχεις καποιο ζευγαρι μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Για σου Γιώργο!

 

ναι, έχω ένα ζευγάρι κλοουνάκια αρκετό καιρό, Λες να έχουν γεννήσει;;

 

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη ας πουν και οι πιο εμπειροι αλλα εγω λεω οτι ειναι ψαρακια! να σου ζησουν φιλαρακι.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάσου για ροτιφερ μακάρι να ζησει ζήσουν κάποια.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε προς το παρόν δεν κάνω κάτι; Πότε να αρχίσω να τα ταίσω; ( αν ζήσουν ).

 

Link to comment
Share on other sites

Που είσαι Θοδωρή μου; Πω πω φίλε να σου ζήσουν. Τα βλέπω και πολύ ζωηρά! Έχεις άλλα ψάρια στο ενυδρείο ή μόνο τα κλόουν;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος teoxan έγραψε:

Οπότε προς το παρόν δεν κάνω κάτι; Πότε να αρχίσω να τα ταίσω; ( αν ζήσουν ).

 

Υποτιθεται οτι πρεπει να αρχισεις να τα ταιζεις κατευθειαν με rotifers,  γιατι λογω του μικρου μεγεθους τους δεν μπορουν να φανε κατι αλλο! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ μοιάζουν και είναι και πιο λογικό να είναι με γαρίδες. Έχουν μάτια και κοιλιά ή ποδαράκια στην ουρά?Είναι αρκετά μακριά η ουρά τους για κλοουνάκια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος immer έγραψε:

Πιο πολύ μοιάζουν και είναι και πιο λογικό να είναι με γαρίδες. Έχουν μάτια και κοιλιά ή ποδαράκια στην ουρά?Είναι αρκετά μακριά η ουρά τους για κλοουνάκια...

Ολα τα μωρα-ζωντανα στις πρωτες μερες μοιαζουν περισοτερο με σπερματοζωαρια παρα με ψαρια..

Δυσκολο να ειναι γαριδες και για ενα ακομα λογο...

Τον τροπο που κολυμπανε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mα ακριβώς ο τρόπος που κολυμπούν παραπέμπει σε τροφή και όχι σε ψάρι. Τέλος πάντων αν είναι ψάρια και να ταίσεις εκεί που είναι δε νομίζω να έχει αποτέλεσμα. Αν μπορείς βάλτα τουλάχιστον σε μια γεννήστρα για να έχεις πιθανότητες να μεγαλώσουν ... Εκεί μάλλον για μεζές πάνε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδες δεν "κολυμπανε"..

Ειτε αιωρουνται ειτε κινουνται με σπασμωδικες κινησεις..

Οπως και να εχει ομως οντως μια γεννηστρα ειναι πιο ασφαλης..;)

Link to comment
Share on other sites

@teoxan Μοιάζουν και σαν ψάρια και σαν γαρίδες. Πολλες γαρίδες κολυμπούν κανονικότατα όπως οι μεσογειακές, οι mysis κλπ και κυρίως στα νεαρά στάδια,όπως φαίνονται να  είναι (αν ειναι) αυτές.

 Διαθέτουν στην ουρά τους τα πλεοπόδια που εξυπηρετούν αυτόν τον σκοπό.  

 

Σαν μέγεθος που βλέπω καθιστά λιγο  δύσκολο να ειναι ψάρια, καθώς φαίνονται προχωρημένης ηλικίας και οτι βρίσκονται στο στάδιο της Αρτεμιας, παρά των ρότιφερ. Αυτό σημαίνει οτι στο στάδιο που έτρωγαν ρότιφερ, θα έπρεπε να είχαν ψοφήσει σε 1-2 μέρες. 

Το  ενδεχόμενο όμως,  να έχεις μια ποικιλία ζωοπλανκτονικών  ειδών που να κάλυψε τις ανάγκες των ψαριών αντί για ρότιφερ δεν είναι καθόλου απίθανο, και ειδικά αν οι αλλαγές νερού γίνονται πολύ αραιά, εώς καθόλου.   

 

Αν εχεις την δυνατότητα να φτιάξεις μια Mix κατεψυγμένη τροφή με αρτέμια ή cyclops μαζί με ροτιφερ,λογικά θα  σου ζήσουν και θα φάνε.

Και φυσικά αν μπορείς να τα απομονώσεις με κάποιο τρόπο σε μια γεννήστρα πχ. 

 

Βλέποντας ξανά και ξανά το βίντεο ψηφίζω για είδος γαρίδας.  Σε μερικά σημεία του βίντεο μοιάζουν πολύ τα χαρακτηριστικά τους με αυτά των Mysis.  

 

Εσένα πως σου φαίνονται?  

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

οτι και να ειναι καλη φαση..... βλεπεις τον κυκλο της ζωης να κανει το επομενο βημα στο σαλονι σου...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είχα λείψει ενα-δυο μέρες εκτάκτως, αλλά τα μωράκια ( ότι κι αν είναι ) ζουν ακόμα. Μάλλον προς γαρίδες κάνουν- οπότε ο Ευγένιος το περιέγραψε σωστά.

 

Αλλαγή νερού δεν έχω κάνει εδω και 3 μήνες, μόνο ψαροτροφή ρίχνω και απο συντήρηση μόνο τα τυπικά. Ανθρακα- αντιφώς (όσο μου μένει ακόμα ) και καθάρισμα σκίμμερ και κυκλοφορητές.. Δεν κάνω τίποτε άλλο στο ενυδρείο και περνάνε μέρες για να του ρίξω μια ματιά.

 

Δυο προβλήματα έχω μόνο. Τη θερμοκρασία που δεν πέφτει κάτω απο 28-29 βαθμούς και τις αιπτάσιες σε ένα βραχάκι που έχουν μεγαλώσει αρκετά και δεν μπορώ να βγάλω το βραχάκι γιατί έχει πάνω κάτι μανιτάρια και το sea apple. Οπότε πρέπει να βρώ κάποιο ψάρι που να τις τρώει. Δεν βάζω γαρίδες γιατί έχω το μελανούρο και ένα triger.

 

Oτι κι αν είναι όμως τα μωράκια, όπως λέει κι ο Άγγελος και μόνο που το είδα κι αυτό μου φτάνει.:thumbsu:

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...