Jump to content

ΠΡΟΣΟΧΗ ΥΨΗΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ


Recommended Posts

Παιδια προσοχη τις μερες που ερχονται οι θερμοκρασιες θα χτυπησουν ταβανι και τα

ψαρακια μας κινδυνευουν.

 

imageproxy.php?img=&key=a2a33d28adf845dd

attica-center.jpg

pireaus.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... Θα γυρίσω Αθήνα και δεν ξέρω τι θα αντικρίσω... Ας ελπίσω ότι θα σώσει λίγο τη κατάσταση το air-condition που έχω δώσει εντολή να το ανάβουν κάποιες ώρες.. 

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως..... Τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις..;Γιατί κάποιοι από εμάς δεν έχουμε προμηθευτή ρυθμιστή θερμοκρασίας και ανεμιστηρακια και προσπαθούμε να σώσουμε την κατάσταση με ανεμιστήρες δαπέδου και air contision...Τι γίνεται με τη βιολογία του ενυδρείου όταν κάποια στιγμή  το θερμόμετρο δείξει 29-30 εμείς μετά κατεβάζουμε τη θερμοκρασία με οποιοδήποτε τρόπο 25 -26..και ου το καθε εξής.... Και αυτό μπορεί να συμβαίνει για αρκετές μέρες... Δεν λέω για τα ψάρια... Θα είναι ήρωες εάν θα αντέξουν... Αναφέρομαι στην ποιότητα του νερού γενικότερα... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος blenaddict έγραψε:

βασικα τα βακτηρια ζουν και παιθαινουν ποιο γρηγορα ζουνε τρωνε χεζουνε αναπαραγωντε σε ποιο γρηγορους ρυθμους τπτ το ιδιαιτερο δε χριαζεται να γινει αν υπαρχει τηρουμενο προγραμα αλαγων νερου 

 

η εξαχνωση ειναι αυτη που παραγει τη πτωση της θερμοκρασιας αν αυτο βοηθαει , αποφυγη φωτοπεριοδου της μεσημεριανες ωρες επισης βοηθαει αλλα εδω δειχνει 36αρες στις 21,00 οποτε θα μετρησουμε νεκρους και δε μηλαω για ψαρια μονο

Μάλιστα... Δυστυχώς η ευτυχώς είμαι εκτός.. Θα γυρίσω την Πέμπτη... Το κακό είναι ότι έχω αφήσει την φροντίδα του ενυδρείου μου σε φίλο ο οποίος δεν έχει καμία σχέση και δεν θέλει να έχει... Ασ ελπίσουμε ότι δεν θα έχουμε θύματα.. Ψάρια και μη... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος blenaddict έγραψε:

αν εχει καπακι πεστου να το αφισει ανοιχτο εφοσον δεν ακυρωνει καποια λειτουργια του ενυδρειου 

Το άφησα εγώ λίγο ανοικτό πριν φύγω.... Δεν το έβγαλα τελείως γιατί έχω και μονομάχο... Το θετικό είναι, ότι το πίσω και μπρονστινό κομμάτι του ενυδρείου το έχω ανοιχτό για να μην εγκλωβιζετε ο αέρας... Αυτός, μόνο τάισμα, φώτα και air contision.... Πιστεύω να μην είναι πολλά.... 

Link to comment
Share on other sites

Το σιγουρο παντως ειναι οτι δεν θα κινδυνευσει η βιολογια!!

Το air condition (ρυθμισμενο σε στανταρ θερμοκρασια)ειναι μια ασφαλη λυση και για τα ενυδρεια μας και για μας μιας και οι ανεμιστηρες δυσκολα θα κρατησουν χαμηλες θερμοκρασιες οταν το θερμομετρο χτυπησει πανω απο 40.

Ασε που και η εξατμιση θα ειναι πολυ μεγαλη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να έχω δηλαδή ένα βαρέλακι μονίμως τις ζέστες μέρες; .... Κάνω επεξεργασία με τύρφη... 

Έγινε επεξεργασία - Giannis stam
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Giannis stam έγραψε:

Να έχω δηλαδή ένα βαρέλακι μονίμως τις ζέστες μέρες; .... Κάνω επεξεργασία με τύρφη... 

Γιατι οχι;;

Εφοσον αφηνεις ανοικτο καπακι θα υπαρχει μεγαλυτερο ποσοστο εξατμισης που θα "χανεται" εκτος συστηματος απο οτι αν το αφηνες κλειστο..

Link to comment
Share on other sites

Να φροντίζεις να υπάρχει επαρκής αερισμός στο ενυδρείο. Βάλε αεραντλία η πες τον φίλο να βάλει το φίλτρο έτσι ώστε να έχει καλή ανατάραξη επιφάνειας

Link to comment
Share on other sites

Με δεκα, δεκαπεντε ευρουλακια απλα μικρα ανεμηστηρακια η ενυδρειου

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Με δεκα, δεκαπεντε ευρουλακια απλα μικρα ανεμηστηρακια η ενυδρειου

Την Παρασκευή που θα γυρίσω Αθήνα σίγουρα κάτι θα κάνω με αυτό το θέμα... Προς το παρόν κάνει δουλειά το air contision... 

Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμιστηρακια απο pc πως ακριβως λειτουργουν και πως τα βαζεις στο ενυδρειο?

 

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μπορεις με πατεντα να τα βαλεις σε ανταπτορα 12v γιατι αν θυμαμε καλα αυτα θελουν 12v τα 120-140ρια τουλαχιστον
εμενα το ενυδρειο εχει σταθερα 29-30 βαθμους.... 

Link to comment
Share on other sites

@Oresths_S εξαρτάται το καπάκι σου. Αν έχει άνοιγμα κ χωράνε χωρίς να τρυπησεις το καπακι τα βαζεις εκεί. αν όχι τρυπάς το καπάκι. τα ανεμιστηρακια ειναι 12V ως επι το πλείστον. Παίρνεις ένα τροφοδοτικό απο παλιό μοντεμ π να ειναι για 12V και τα συνδεεις με κλεμα. Στο καπάκι με το άνοιγμα θα ειναι κάπως ετσι.

IMG_20170627_191801.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν ισχυσουν αυτες η θερμοκρασιες τα ανεμιστηρακια και η ανεμιστηρες οσο μεγαλη και αν ειναι δεν κανουν δουλεια.μονο σε συνδοιασμο με κλιματισμο γινεται δουλεια.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος manos0000 έγραψε:

Αν ισχυσουν αυτες η θερμοκρασιες τα ανεμιστηρακια και η ανεμιστηρες οσο μεγαλη και αν ειναι δεν κανουν δουλεια.μονο σε συνδοιασμο με κλιματισμο γινεται δουλεια.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου! Για τόσο μεγάλες θερμοκρασίες ο συνδυασμός είναι η καλύτερη λύση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να  αναφερω και μια δοκιμη που εκανα το βραδυ.με θερμοκρασια δωματιου 29 βαθμους κελσιου και αρκετους ανεμιστηρες,δυο μεγαλους και δυο μικρους (υπερβολη δηλαδη απλα εκανα πειραμα)θερμοκρασια ενυδρειου στης 9 το πρωι. 28.5  βαθμους κελσιου.βεβαια αν δεν ειχα ανεμιστηρες λογω των μηχανηματων θα πηγαινα 30+

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...