Jump to content

Αναπαραγωγή μονομάχου


Giannis stam

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα... Σκεφτόμαι από σαββατοκύριακο να ξεκινήσω αναπαραγωγή του ζευγαριού betta που έχω.... Έχω διαβάσει σχετικά με την αναπαραγωγή μονομαχων και νομίζω ότι έχω καταλάβει περίπου τη διαδικασία.... Αν και δεν ξέρω άν θα κρατήσω μικρά εάν τα καταφέρω.. Σε περίπτωση όμως που κρατήσω (για συναισθηματικους λόγους) δεν ξέρω πως θα προμηθευτώ τροφή για τα μικρά... Φτιάχνω εγώ ή καλύτερα να αγοράσω εάν υπάρχει από κατάστημα....; Θα ήθελα τα φώτα σας και γενικά για όλη τη διαδικασία γιατί είναι η πρώτη φορά που θα ξεκινήσω κάτι τέτοιο.. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω δοκιμασει 3-4 φoρες και ταιζα με πρωτεινες κτλ δεν πετυχε το μονο που καταφερα ειναι να τραυματιστουν... ειναι αναλογα το ζευγαρη εμενα και η δυο αρσενικη ειναι ψευτοτσαμπουκαδες (ο ενας λιγο ποιο ησυχος) και τα θυλικα που ειχα δοκιμασει ηταν ησυχα αλλα τους αρσενικους τους εκαναν.....:chair:

παντος δεν σου λεω να μην προσπαθισεις αλλα σου λεω οτι ειναι αρκετα δυσκολο.... 

περιμενε απαντησεις και απο ποιο εμπειρους με τα betta 

 

Link to comment
Share on other sites

πιο πολυ για την εμπειρία σκέφτομαι να το κάνω..και αφού εχω το ζευγάρι έτοιμο είπα να το προσπαθήσω....εσυ δυσκολεύτηκες με τη διαδικασία αναπαραγωγής η μετά ..;δηλαδή στο να κρατήσεις τους γόνους...;

Link to comment
Share on other sites

εχει συζητηθει πολλες φορες και υπαρχουν αναλυτικα αρθρα και εδω και αλλου...

Για τροφή δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη, υπάρχουν άρθρα που ισχυρίζονται οτι μεγάλωσαν (λίγα) μωρά με σκόνες. Εγω θα προμηθευομουν infusoria και μετα microworms ή αρτέμια

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

εχει συζητηθει πολλες φορες και υπαρχουν αναλυτικα αρθρα και εδω και αλλου...

Για τροφή δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη, υπάρχουν άρθρα που ισχυρίζονται οτι μεγάλωσαν (λίγα) μωρά με σκόνες. Εγω θα προμηθευομουν infusoria και μετα microworms ή αρτέμια

Οκ..θα κοιτάξω τι και που μπορώ να προμηθευτώ και θα πράξω ανάλογα... Αν και οι ελπίδες μου ότι θα καταφέρω αναπαραγωγή εξανεμιζοντε...από ότι διαβάζω από άλλους.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Giannis stam έγραψε:

πιο πολυ για την εμπειρία σκέφτομαι να το κάνω..και αφού εχω το ζευγάρι έτοιμο είπα να το προσπαθήσω....εσυ δυσκολεύτηκες με τη διαδικασία αναπαραγωγής η μετά ..;δηλαδή στο να κρατήσεις τους γόνους...;

Εβαζα το ζευγαρι δυπλα δυπλα τα ενυδρεια φλερταραν τα εβαζα σιγα σιγα μαζι και τραβαει μια δαγκονια ο ενας και γινεται χαμος!!!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Εβαζα το ζευγαρι δυπλα δυπλα τα ενυδρεια φλερταραν τα εβαζα σιγα σιγα μαζι και τραβαει μια δαγκονια ο ενας και γινεται χαμος!!!! 

Ααα τόσο καλά.... Εγώ τα έχω στο ίδιο ενυδρείο και εκτός από μερικά κυνηγητά δεν έχω δει ακόμα βίαιη συμπεριφορά... Μάλιστα είδα και κάθετες ριγές στη θυλικια... Θα δείξει... Θα κάνω μια προσπάθεια εγώ και εάν γίνει έγινε... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Giannis stam έγραψε:

Ααα τόσο καλά.... Εγώ τα έχω στο ίδιο ενυδρείο και εκτός από μερικά κυνηγητά δεν έχω δει ακόμα βίαιη συμπεριφορά... Μάλιστα είδα και κάθετες ριγές στη θυλικια... Θα δείξει... Θα κάνω μια προσπάθεια εγώ και εάν γίνει έγινε... 

Εχει καθετες ριγες οταν εχει στρες... παντος εμενα τα δικα μου ειχαν πολυ κυνηγητο στα 120 λιτρα τα ειχα βαλει στις αρχες για λιγο και την επερνε κυνηγη σε ολο το ενυδρειο.... πλεον ο καθενας εχει το ενυδρειο του εκτος απο την μονομαχινα που την φιλοξενουν τα νεον στο 120ρι... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Εχει καθετες ριγες οταν εχει στρες... παντος εμενα τα δικα μου ειχαν πολυ κυνηγητο στα 120 λιτρα τα ειχα βαλει στις αρχες για λιγο και την επερνε κυνηγη σε ολο το ενυδρειο.... πλεον ο καθενας εχει το ενυδρειο του εκτος απο την μονομαχινα που την φιλοξενουν τα νεον στο 120ρι... 

Νομίζω Αγγελε ότι η κάθετες ριγές δηλώνουν διάθεση για αναπαραγωγή και η οριζοντιες είναι εκδήλωση στρες.. Αν δεν κάνω λάθος... Εγώ δυστυχώς δεν έχω χώρο για άλλο ενυδρείο... Και εάν θα πάρω τώρα ένα μικρό, μόνο και μόνο για την αναπαραγωγή το οποίο θα το έχω κάτω από το κανονικό... Στο πάτωμα δηλαδή... Άστα... Ξεκινάω στραβά μου φαίνεται 

Έγινε επεξεργασία - Giannis stam
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Giannis stam έγραψε:

Νομίζω Αγγελε ότι η κάθετες ριγές δηλώνουν διάθεση για αναπαραγωγή και η οριζοντιες είναι εκδήλωση στρες.. Αν δεν κάνω λάθος... 

μπορει και να εχεις δικιο.... σε αυτο δεν ειμαι σιγουρος 

η δικια μου μονομαχινα εχει αυγα αλλα δεν μπορω να κανω αναπαραγωγη γιατι ειναι τσαμπουκαλου.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

μπορει και να εχεις δικιο.... σε αυτο δεν ειμαι σιγουρος 

η δικια μου μονομαχινα εχει αυγα αλλα δεν μπορω να κανω αναπαραγωγη γιατι ειναι τσαμπουκαλου.... 

Θα στρώσει... Βρες κανέναν αρσενικό πιο μεγάλο από αυτή... Φτιάξε και λίγο ατμόσφαιρα... Δεν μπορεί κάτι θα γίνει.. Γυναίκα είναι.. Το πολύ πολύ βάλτη να βλέπει τον Ντανο από το survivor.. Έχουν λισαξει όλες με αυτόν τον τύπο.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...