Jump to content

mixalisdarras reef


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι στην ομάδα να κάνω μια ερώτηση απο τις πολλές που έχω το ενυδρείο μου δεν εχει τρύπες για το sump που θα ήταν καλύτερα να γίνουν απο την κάτω μεριά η απο την πίσω μεριά. 

Link to comment
Share on other sites

πίσω καλύτερα.

καλά κάνεις και αρχίζεις να το βάζεις στο πρόγραμμα ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα εγω το ενυδρείο επειδή το φτιάχνω μονος μου μου έχουν προτείνει τη βάση της λάμπας να την βάλω μπροστά θα είναι οκ ή έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τί φωτισμό θέλεις να βάλεις? Είναι βασικό θέμα για ένα reef ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα τα βρούμε για το χρωματισμό, απλά πρέπει να μας πεις τι είδος φωτιστικού θα χρησιμοποιήσεις..Led ή Τ5 ή κάτι άλλο? Ρωτάω για να σε βοηθήσουμε για το πως θα το τοποθετήσεις και να σου πούμε τί λάμπες πρέπει να βάλεις για να είσαι καλυμένος και στο μάτι αλλά κυρίως για να είναι καλυμένα σε αναγκες φωτισμού τα κοράλλια!!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου πόσες λάμπες φοράει ; βγάλε μια φωτο να δούμε γενική ;)

Link to comment
Share on other sites

Το φτιάχνω μονος μου το καπάκι για αυτό ρώτησα που θα ηταν καλύτερα να πάει η λάμπα και πόσες για να κάνω την κατασκευή. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος mixalisdarras92 έγραψε:

Αλλιώς για να βάλω 2  λάμπες σε τι τύπο πρέπει να παω λάμπας; 

Για μονο ψαρια δεν θα εχεις θεμα .

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος mixalisdarras92 έγραψε:

Άρα θέλω πιο πολλές λάμπες όπως μου είπατε 6 ή άλλες λάμπες? 

Εαν βαλεις και ακρο θες 6 σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε μου το ακρο τι είναι; ωραία η Τ5χ54w θυμάσαι ποσο διάμετρο έχει γιατί πρέπει να πιάσω δουλειά. 

Έγινε επεξεργασία - mixalisdarras92
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος mixalisdarras92 έγραψε:

Εξήγησε μου το ακρο τι είναι; ωραία η Τ5χ54w θυμάσαι ποσο διάμετρο έχει γιατί πρέπει να πιάσω δουλειά. 

Μιλάω για sps κοραλια ακροπορες.Η λάμπα έχει 1,6 1,7  πάχος εάν θυμάμαι σωστά.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος mixalisdarras92 έγραψε:

Εξήγησε μου το ακρο τι είναι; ωραία η Τ5χ54w θυμάσαι ποσο διάμετρο έχει γιατί πρέπει να πιάσω δουλειά. 

Ο Νικος εννοει ακροπορες τα οποια ειναι απαιτητικα κοραλλια στο θεμα του φωτισμου (και οχι μονο). Ενας γενικος κανονας ειναι οτι θελεις τουλαχιστον 1w φωτισμου ανα λιτρο, αυτος ομως ο κανονας δεν λαμβανει υποψη καποιες παραμετρους, οπως πχ. το υψος του ενυδρειου και δεν ισχυει για τα led. Στο αναφερω απλα για να εχεις μια ιδεα ποσα watt θα χρειαστεις πανω κατω. Το βασικο που θα πρεπει να σκεφτεις πρωτα και να αποφασισεις ειναι αν θα βαλεις κοραλλια και τι κοραλλια θα βαλεις. Αυτο θα σου καθορισει τι φως θα βαλεις πανω απο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου το σοβαρά πάντως για 6χ54watt τι θα πληρώσεις στη ΔΕΗ, σε περίπτωση που δεν το σκέφτηκες στο αναφέρω. Πάντως τόσες θέλει.. Για Lps και Soft πόσες είναι καλές? 3, 4 λαμπες φτάνουν? 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βάλουμε sps κοράλλια και βάλουμε απλά για αρχή πόσες λάμπες θα χρειαστώ γιατί το καπάκι μου έχει μήκος 1,30 χ 60 πλάτος που θα χωρέσουν 6 λάμπες; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...