Jump to content

mixalisdarras reef


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ

 

    ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 1,20Χ50Χ60 ΠΕΡΙΠΟΥ 360LT ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΘΑΛΑΣΙΝΝΟΥ REEF. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΣΤΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΜΑΡΩΣΩ.

ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ FORUM ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΗΝΘΩ ΕΜΠΕΙΡΟ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ???

 

  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες

μπορεις να γραψεις τις ερωτησεις σου εδω.

ολα τα παιδια ειναι προθυμα να βοηθησουν.

 

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

 

    ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΠΟ EBAY ΕΝΑ SKIMMER http://www.ebay.com/itm/DELTEC-MCE600-MCE-600-PROTEIN-SKIMMER-FOR-MARINE-FISH-TANK-TYP2-/172701896208?epid=1217254312&hash=item2835d5ce10:g:V5oAAOSwsXFZLEAu ΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΑΙ?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενα θεματακι που άνοιξα για το πως να κάνω ένα δισκάδικο σε fish only, ασφαλώς θα το κάνω reef αλλά τα βασικά είναι ίδια... 

Το σκιμμερ πολύ καλό αυτό να πάρεις με τη άσπρη αντλία (νέα έκδοση) 

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΜΕΝΟ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα τον τύπο αν είναι το σκιμμερ με τη μαύρη η την άσπρη αντλία. Πάρε με τηλ άσπρη... 

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗΝ ΑΓΓΕΛΙΑ ΦΑΙΝΕΤΕ ΜΕ ΛΕΥΚΗ ΑΝΤΛΙΑ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΤΗΛ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ! ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΜΗΠΩΣ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΡΙΝ ΚΑΤΑΦΥΓΩ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΕΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

@mixalisdarras

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα μας !!

Θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με κεφαλαία καθώς απαγορευεται από τους κανονισμούς του forum.

 

το topic μεταφερεται κάπου που ταιριάζει καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Οι διαχειριστές ασχολούνται με αυτό..Μην σε αγχωνει τα παιδιά είναι όλα προθυμα να βοηθήσουν και θα το μεταφέρουν στο σωστό μέρος..Καλώς ήρθες κι από εμένα και ξεκινάς με μία καλή επιλογή skimmer..Και με την μαύρη αντλία να είναι μπορείς να προμηθευτείς μία άσπρη και να την αλλάξεις έχω την εντύπωση ότι γίνεται γιατί το χω διαβάσει σε διάφορα θεματακια με παιδιά που την άλλαξαν..Θα σου πούνε όμως και για σίγουρα και άλλα παιδιά που το χουν κάνει η χρησιμοποιούν το ίδιο skimmer.. Συνέχισε με ότι απορίες έχεις...

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πολύ σαν πρωτάρης δε θαλασσινό ενυδρείο η απορίες ατελείωτες και πολλά ερωτηματικά. Ξέρετε κάποιον που να πουλάει εξοπλισμό πρις αρχίσω να αγοράζω καινούργια? 

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι αν κάποια στιγμή μπορέσεις να δεις την αγγελία από το ebay που έχω βάλει λέει στις πληροφορίες οτι λείπει κάποια πλάτη είναι κάτι σημαντικό αυτό?  Μην εχω προβλημα οταν μπει στο sump.

Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε μου και καλώς ήρθες στο φόρουμ :) 

 

οι διαστάσεις του ενυδρειου ειναι σούπερ! Το σκιμερ που σκέφτεσαι ειναι πολυ αξιόπιστο και κανει για τα λίτρα σου αν δεν το στοκαρεις οσο δεν παει. Να σου πω την αληθεια παντως και απο Ελλάδα μεταχειρισμένο στην ιδια τιμη θα το βρεις οποτε δεν ξερω αν αξιζει να μπεις στο κοπο. 

Για τον λοιπό εξοπλισμό  τι σκέφτεσαι; τι ζωντανά εχεις πλάνο να βάλεις μεσα ;

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στο νέο σου ενυδρείο. Απ΄ότι κατάλαβα στην αγγελία λέει ότι λείπουν τα επάνω συρταρωτά καπάκια. Πάντος σε αυτό που λέει ο Πάνος έχει απόλυτο δίκιο. Βέβαια από τη στιγμή που θα κάνεις sump οι επιλογές για σκίμμερ είναι πάρα πολλές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά που μπορώ να δω μεταχειρισμένα skimmer ή να δίνει κάποιος? Λέω να μπω στα βαθιά με βράχο ζωντανό και να ξεκινήσω με απλά κοράλλια και ψαράκια για νέους χομπύστες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος mixalisdarras92 έγραψε:

Δλδ σε τι skimmer μπορώ να πάω λιγο πιο φθηνό από το deltec αλλα αξιόπιστο για τα λίτρα μου (320).

για δες vertex somatic 60s skimer

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος mixalisdarras92 έγραψε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ

 

    ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 1,20Χ50Χ60 ΠΕΡΙΠΟΥ 360LT ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΘΑΛΑΣΙΝΝΟΥ REEF. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΣΤΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΜΑΡΩΣΩ.

ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ FORUM ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΗΝΘΩ ΕΜΠΕΙΡΟ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ???

 

  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

Δεν ξέρω αν σκέφτηκες καλά το να πας στα αλάτια, αλλά το πρώτο που θα πρέπει ν 'αγοράσεις είναι ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΟ, εξοπλισμένο με μια σφαίρα στη θαλάμη  :hehe

 

Κάθε φορά που κάτι θα πηγαίνει στραβά στο ενυδρείο, θα παίζεις ρώσικη ρουλέτα. Αν τη γλυτώνεις, θα μπορείς να προχωράς παρακάτω ανακουφισμένος :hysterical: :lolu:  :lmao:

 

 

 

Καλά, πέρα από την πλάκα, σε ζηλεύω που θα μεταφέρεις ένα κομμάτι του βυθού στο σαλόνι σου :bow: (δύτης γαρ...).

Προτείνω να έρθεις στην επόμενη συνάντηση που θα κάνουμε στο FloCafe Φαλήρου (Σάββατο 8 Ιουλίου, μετά τις 5μμ) και εκεί θα λυθούν όλες σου οι απορίες από πρώτο χέρι, ενώ οι αγγελίες με τα μεταχειρισμένα είναι ό,τι πρέπει για την μεγάλη αλλαγή που ετοιμάζεις. :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία αυτό θα κάνω να κρατήσω και τις σημειώσεις μου επάνω στα θέματα που θέλω να μάθω.  Βγαίνει κάπου ανακοίνωση για συγκεκριμένη ώρα η μετά τις 5 ότι ώρα να ναι.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mixalisdarras92 said:

Ωραία αυτό θα κάνω να κρατήσω και τις σημειώσεις μου επάνω στα θέματα που θέλω να μάθω.  Βγαίνει κάπου ανακοίνωση για συγκεκριμένη ώρα η μετά τις 5 ότι ώρα να ναι.

Κάθε δεύτερο Σάββατο κάθε μήνα από τις 5-6 και μετά στα flo του Π.Φαλήρου στα village cinemas.Τώρα που το πρώτο Σάββατο είναι 1η του μηνός σημαίνει οτι η συνάντηση θα είναι τις 8 του μηνός το απόγευμα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σας ευχαριστώ πολύ όλους δεν ξέρω αν θα μπορέσω αυτό το σαββατο γιατί δουλεύω μέχρι τις 8  το βράδυ αλλα το επόμενο φαντάζομαι να έρθω. 

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευτείς ,ίσως δεν το έθεσα εγώ καλά,συναντήσεις γίνονται μια φορά τον μήνα, και είναι πάντα κάθε δεύτερο Σάββατο  του μήνα,δεν είναι κάθε Σάββατο μην μπερδευτείς..;) 

Δηλαδή για τον μήνα Ιούλιο η συνάντηση θα είναι 8 Ιουλίου..

Ρίξε και μια ματιά εδώ

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...