Jump to content

Τρελό pearling


KostasGr

Recommended Posts

Αποψε και μετα την προγραμματισμενη αλλαγη νερου παρατηρησα οτι τα φυτα μου παρήγαγαν τρελή ποσότητα οξυγόνου, δεν το εχω ξαναδεί, ενθουσιάστηκα και το κατέγραψα!

 

 

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sorry για το off topic αλλα για να γινει αυτο πρεπει τα φυτα να παρουν πολυ co2 για να το μετατρεψουν σε οξυγωνο?

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως συμβαινει σε μεγαλες αλλαγες νερου οπου τα φυτα τραβαν CO2 απο την ατμοσφαιρα...

Εγω το απολαμβανα στο φυτεμενο μιας και η προγραματισμενη αλλαγη μου ηταν απο 50% και πανω...

Και παντα με νερο βρυσης!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κώστα μου αυτό δεν είναι pearling... κλάδεψες και βγαίνει αέρας από εκεί :)

 

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, bbetta said:

Κώστα μου αυτό δεν είναι pearling... κλάδεψες και βγαίνει αέρας από εκεί :)

 

 

 

 

 

+1 :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι κλαδεμενα πανω απο 2 εβδομαδες τωρα παντως.

Στο video φαινεται να βγαινει οξυγονο και απο αλλα σημεια και απο φυλλα απλως στα σημεια που δειχνω ηταν πολυ εντονο και ενθουσιάστηκα μιας και δενντονειχα ξαναδεί.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κώστα δεν έχει σημασία ότι είναι κλαδεμένα καιρό, το έχω πάθει και εγώ και το παθαίνω σχεδόν σε κάθε αλλαγη λίγο ή πολύ . Που έκανες την αλλαγη μπήκε αέρας σε διαφορά σημεία. Πάντως τα φυτα μια χαρά είναι!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το θέμα σου, αλλά έχεις πράσινη τριχοειδή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ναι, μάλιστα αυτό που είδες είναι τίποτα σε αυτό που έχω τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Ναι, μάλιστα αυτό που είδες είναι τίποτα σε αυτό που έχω τώρα :)

Για πες περισσότερα. Μάλλον δείξε.:D

Τα περισσότερα ενυδρεία αυτή τη περίοδο αντιμετωπίζουν προβλήματα με άλγες.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα δείξω αν και τι να δείξω, χαμούλης γίνεται... ΑΠό την θερμοκρασία είναι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kkgr έγραψε:

Θα δείξω αν και τι να δείξω, χαμούλης γίνεται... ΑΠό την θερμοκρασία είναι;

Κώστα (χωρίς να μπορώ να το αποδείξω) πιστεύω πως και αυτή παίζει το ρόλο της.

Κάτι η άνοδος της θερμοκρασίας, κάτι η εποχή και η χαλάρωση των ρουτίνων από τη μεριά μας, δεν θέλει και πολύ κάτι που υπάρχει να ξεφύγει.

Link to comment
Share on other sites

Έλειψα 2 εβδομάδες τον Ιούλιο, βρήκα το ενυδρείο με εμφανώς κατεβασμένη τη στάθμη, ανεβασμένα νιτρικά και γενικώς χάλια. Το θέμα είναι ότι εδώ και 1 μήνα συνεχώς χειροτερεύει. 

 

Θα βρει τον ρυθμό του φαντάζομαι. Αν έβαζα μια uv 11W που έχω και κάθεται θα βοηθούσε ή τσάμπα το ρεύμα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πιστευω με σωστη ρουτινα,σωστη ψυξη λογο εποχης και σωστης λυπανσης δεν εχεις κανενα προβλημα!!!!εμενα το μονο που εχω παρατιρισει ειναι η αναπτηξη των φυτων που λογο του ανεβοκατεβασματος ενος βαθμου με δυο της θερμοκρασιας μεγαλωνουν με αρκετα κενα απο φυλλο σε φυλλο

Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2017 at 0:11 ΜΜ, το μέλος bbetta έγραψε:

Κώστα μου αυτό δεν είναι pearling... κλάδεψες και βγαίνει αέρας από εκεί :)

 

 

 

 

 

Θα συμφωνησω με το φιλτατο σε αυτο.

Αν παρατηρησεις κι εσυ στο βιντεο, θα δεις οτι οι περισσοτερες φυσαλιδες προερχονται απο κομενα σημεια

στα φυτα. Λογο και τις μεγαλης αλλαγης που εγεινε ( πολυ καινουργιο νερο ) παρουσιαστηκε.

Παρατηρησε ομως οτι και στα υπολοιπα φυτα που εχεις φυσσαλιδες ειναι που εχουν κοπει καπου και για αυτο

γινεται αυτο.

Σιγουρα ειναι μια μεγαλη ευχαριστηση να βλεπεις αυτην την εικονα στο ενυδρειο σου.

Και μια ερωτηση.

Μετα απο ποση ωρα αναμενα τα φωτα στο εκανε αυτο και με τη φυσσαλιδες το λεπτο παιζεις στο Co2?

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, noa1978 said:

πιστευω με σωστη ρουτινα,σωστη ψυξη λογο εποχης και σωστης λυπανσης δεν εχεις κανενα προβλημα!!!!εμενα το μονο που εχω παρατιρισει ειναι η αναπτηξη των φυτων που λογο του ανεβοκατεβασματος ενος βαθμου με δυο της θερμοκρασιας μεγαλωνουν με αρκετα κενα απο φυλλο σε φυλλο

Η λίπανσή μου είναι ελάχιστη, το αποδίδω περισσότερο στο ασταθές τάισμα και στην θερμοκρασία αν παίζει ρόλο. Έβαλα σε λειτουργία την UV, αύξησα το CO2, ελπίζω να στρώσει. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, giorgosmarios said:

Μετα απο ποση ωρα αναμενα τα φωτα στο εκανε αυτο και με τη φυσσαλιδες το λεπτο παιζεις στο Co2?

4-5 ώρες, 1½ φυσαλίδα το δευτερόλεπτο περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...