Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. 

 

Εχω μια acropora (bonzai Νομιζω λέγεται)απο τον Φεβρουάριο, και όλα πηγαίναν καλά. Μαζί της ήρθε και ενας καβουράκος μικρός, τον οποίο τον άφησα να κάνει Host πάνω της, χωρίς να έχω κάποιο θέμα. 

 

Πρόσφατα είδα στο πίσω μέρος του κοραλλιού μια νέκρωση σε κάποια σημεία. Αναρωτιέμαι αν ευθύνεται ο κάβουρας ή οχι. Γενικά κάθεται κρυμμένος ανάμεσα στα κλαδιά του κοραλλιού και δεν πηγαίνει στο σημείο νέκρωσης. Εκτός και αν κάνει την "βρωμοδουλειά" του το βράδυ.

 

Το θέμα είναι φταίει αυτός? ή η θερμοκρασία που κάποια στιγμή μου έφτασε 29 με 29,5 ?  ή έτυχε απλά και για κάποιο λόγο στρεσαρίστικε το κοράλλι?   Και η αλήθεια ειναι οτι τον τελευταίο καιρό (1-2 εβδομάδες) βλέπω λιγο "χλωμό" το κοράλλι. Δεν έχει την ίδια ζωντάνια χρωμάτων όπως είχε παλιά.  

Και ξαναλέω το σημείο νέκρωσης ειναι μακριά απο το σημειο που κάθεται ο κάβουρας.   

 

Δείτε και μερικές φώτος και κάθε σχόλιο σας καλοδεχούμενο καθώς δεν έχω και μεγάλη εμπειρία απο καβούρια λαθρεπιβάτες, και μου αρέσει ο άτιμος.(θα τον ήθελα μέσα στο ενυδρειο :( )  

 

Στην τελευταία φώτο φαίνεται και το κοράλλι με την νέκρωση.

 

20170703_204826.jpg

20170703_204833.jpg

20170703_204840.jpg

20170703_204925.jpg

20170703_204933.jpg

20170703_205214.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο κάβουρας φιλε είναι ο πρώτος λόγος επισείς η έλλειψη φωτισμού και επειδή είναι το πίσω μέρος Ίσως να φτάσει αυτό.Ελπιζω μα μην είναι τίποτα χειρότερο.Δεν νομίζω να βλέπεις σημάδια γαζί?://www.google.gr/search?q=aefw&prmd=inv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj1v9DP6O3UAhWLfxoKHRk6CN0Q_AUICSgB&biw=360&bih=512&dpr=4#imgrc=KZM4SqZyQYf3LM:

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά είπες Νίκο. Έχει λίγο φωτισμό εκεί, αλλά οχι και ανύπαρκτο,  και ίσως γιαυτο να μην είχε πρόβλημα τόσο καιρο. 

 

 

Τι να κάνω? Να τον βάλω στο Sump ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειδικά εφόσον υποψιάζεσαι ότι μπορεί να σου έκανε τη ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου άνθρωπε, εάν θες το καβουράκι σου να επιζήσει πρέπει να το επιστρέψεις στο κοράλλι του! Ο κάβουρας είναι του είδους Tetralia cinctipes  και ζει ολόκληρη τη ζωή του μέσα στα κοράλλια, βοηθώντας στην σωστή ροή νερού μεταξύ των κλαδιών , αφού κρατά τις  περιοχές αυτές καθαρές από τη βλέννα που εκκρίνεται από τα κοράλλια. Επίσης, τα καβούρια αυτά φρουρούν  τα κοράλλια από τους εισβολείς και απομακρύνουν τους θηρευτές (τουλάχιστον στη φύση). Δεν θα σου το πειράξει σε καμία περίπτωση!!! Γύρνα το πίσω και ψάξε αλλού το πρόβλημα της νέκρωσης. Ο κάβουράς σου στενοχωριέται περισσότερο από εσένα, το σπίτι του είναι που καταστρέφεται στο κάτω κάτω!

Έγινε επεξεργασία - timor
Link to comment
Share on other sites

Too late.

Τώρα βρίσκεται στο Sump. Θα δω πως θα εξελιχθεί το κοράλλι  με την νέκρωση, και μπορεί να τον επαναφέρω πάνω, γιατι πραγματικά μου άρεσε πολυ να τον βλέπω (ότι έβλεπα δηλαδή, γιατι ηταν κριμένος στην βάση του κοραλλιού) 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε, δεν βγάζεις το κοράλλι να το κάνεις ένα ντιπάρισμα, ή μάλλον μια σειρά απο ντιπαρίσματα? δεν μου κάνει για δάγκωμα απο καβουράκι και το συγκεκριμένος δεν φαίνεται απο αυτούς που κάνουν ζημιά.. 

πιστεύω οτι μιλάμε για άλλο pest. 

 

Link to comment
Share on other sites

@pan_Oz Το σκέφτηκα αυτο, αλλά φοβάμαι μην το στρεσάρω στην κατάσταση που είναι και τα κάνω χειρότερα τα πράγματα.  

Εχεις δοκιμάσει στο παρελθόν ντιπάρισμα σε παρόμοια περίπτωση και όλα πήγαν καλά? 

Link to comment
Share on other sites

Σε sps όχι, δεν είχα ευτυχώς θέματα με pests. Πάντως η κατάσταση που είναι το κοράλλι δεν είναι καλή και αν αν όντως όπως φαίνεται είναι απο pests τότε αργά η γρήγορα η ζημιά θα είναι ανεπανόρθωτη. 

Link to comment
Share on other sites

@pan_Oz εκανα 2 πραγματα. Το ενα ειναι οτι εβγαλα τον καβουρα, και το αλλο οτι κραταω την θερμοκρασια πλεων μεταξυ 26 με 28 το πολυ.(ειχε ξεφυγει σε 29 καποια στιγμη).

Οι πολυποδες εχουν βελτιωθει παρα πολυ,το νεκρωμα νομιζω πως σταμάτισε. Δεν θελω να πω μεγαλη κουβέντα αλλά η εικόνα του κοραλλιου εχει βελτιωθεί αρκετά. Μακαρι να συνεχισει ετσι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εν συνεχεία του θέματος, χθές έκανα τελικά DIP το κοράλλι γιατι το έβλεπα στάσιμο, και σαν να άρχιζε να ξεφλουδίζει.  Το άφησα γύρο στα 30 λεπτά και το ξαναέβαλα στο ενυδρείο. Απο τότε έχει πολύ χλωμή εμφάνιση και δεν ξέρω αν θα αντέξει. Θα ανεβάσω φώτο το απόγευμα που θα είναι ανοιχτά τα φώτα.:waaa::waaa:

Link to comment
Share on other sites

Για μένα κόψε ότι υγιές υπάρχει σε κλαδί άμα προλαβαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Μισή ωρα; γιατι τοσο πολυ Ευγένιε ; σε τι το ντιπαρες;; 

βασικά, ναι ..κόψε κατι αν προλαβαίνεις :( 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος pan_Oz έγραψε:

Μισή ωρα; γιατι τοσο πολυ Ευγένιε ; σε τι το ντιπαρες;; 

βασικά, ναι ..κόψε κατι αν προλαβαίνεις :( 

Να προσθέσω ότι Ευγενιε στο ότι το έκανες ντιπ μισή ώρα 90% θα χαθεί κόψε κανένα κομμάτι μπας και σωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να την αφήσω λίγο παραπάνω, αν είχε κάτι να ψοφήσει 100%.  Αλλά μάλλον ήταν πολύ ο χρόνος :( 

 

Ειναι της seachem Reef DIP λέγεται.   

 

Για να λέτε όλοι να κόψω κομμάτι, κάτι θα ξέρετε.  Θα την αφήσω και σήμερα και αύριο θα βρώ ενα υγιές κομμάτι , θα το κόψω και θα το κολλήσω παραδίπλα. Ωστόσο θα έχω και το παλιό μέσα μπας και ανακάμψει.  

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να σωθεί κατι φιλαρακι ..

Πλακα πλακα το dip που του εκανες ηταν στα χρονικά όρια που δίνει ο κατασκευαστής 

IMG_7602.thumb.PNG.8392986c7834903e06eb5ae354b49473.PNG

 

αληθεια πόση ποσότητα έβαλες και σε ποσα λίτρα ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...οπότε μπορεί και να μην φταίει το οτι το άφησα τόσο πολύ.

Πάλι καλά γιατί αισθανόμουν τύψεις. Την εχω 6 μήνες περίπου.

Είναι το αγαπημένο μου κοράλλι η Bonsai acropora. Αν και την φέρουν τα μαγαζιά, είναι κρίμα να την χάσω. Κρίμα και για το ζωντανό που άρχιζε και μεγάλωνε και ειχε καλύψει σχεδόν όλη την πέτρα του με νέο κοράλλι και πολύποδες (ΚΆΤΩ ΑΠΟ LED :P ), και επίσης κρίμα και για την τσέπη μου.... (Ενα 50 ρικό την είχα πάρει νομίζω :( ) 

 

Γενικά δεν πολυ κάνω DIP και ξέρω οτι ειναι λάθος.

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση έβαλα 2,5 μλ σε 1 λτ. 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος pan_Oz έγραψε:

μακαρι να σωθεί κατι φιλαρακι ..

Πλακα πλακα το dip που του εκανες ηταν στα χρονικά όρια που δίνει ο κατασκευαστής 

IMG_7602.thumb.PNG.8392986c7834903e06eb5ae354b49473.PNG

 

αληθεια πόση ποσότητα έβαλες και σε ποσα λίτρα ;

Μην ξεχνάς Πάνο ότι τα αυγά δεν ψοφάνε.Το ίδιο δουλεύω και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια της ιστοριας...

Δεν εκανα απολύτος τιποτα. Ουτε κλάδεψα υγειες κομμάτι ούτε τίποτα. Την αφησα μονη της και οτι βρεξει ας κατεβάσει.

Και να η κατάστασή της πριν λίγα δευτερόλεπτα πριν κλείσει το φως. Κάθε μέρα βλέπω να φυτρώνουν όλο και περισσότεροι πολύποδες. Δεν περίμενα να ζουσε το κοράλλι. Είχε φάει φοβερό σοκ. Φαίνεται να εχει θετική πορεία και χαίρομαι ιδιαίτερα που συμβαίνει αυτό,γιατί όπως είπα και ποιό πάνω είναι απο τα αγαπημένα μου κοράλλια, και γιαυτό και συνεχίζω να ενημερώνω εδω. (Ο κάβουρας λογικά είναι στο sump,και δεν τον εχω δει απο τοτε) 

20170723_225836.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα φιλαρακι ,από ότι βλέπω έχει όρεξη το κοραλι και τα ασπρισματα θα τα καλύψει.:thumbsu:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...