Jump to content

Κίχλιδες Αμερικης


Recommended Posts

Κοιτα οι πιο ήρεμοι ειναι σουριναμ...
Υπάρχουν ομως και νανο γεωφαγοι 10cm γινονται biotodoma cupido επίσης μπορει να βαλει Guianacara...
 

Διαφωνω οτι οι σουριναμ ειναι ηρεμοι. Θεωρω ομως οτι ειναι επικινδυνοι γενικα οι γεωφαγοι προς το ειδος τους. Περαν τουτου, του προτεινεις cupido και guianacara! Θεωρεις οτι ειναι ρεαλιστικη προταση; που θα τα βρει;

Ενυδρειο 300 λιτρων δεν παιρνει γεωφαγους! Τουλαχιστον οχι οπως πρεπει. Γενικα οι μεγαλες κιχλιδες θελουν και μεγαλα ενυδρεια. Προσανατολισου προς μικρογεωφαγους!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:


Διαφωνω οτι οι σουριναμ ειναι ηρεμοι. Θεωρω ομως οτι ειναι επικινδυνοι γενικα οι γεωφαγοι προς το ειδος τους. Περαν τουτου, του προτεινεις cupido και guianacara! Θεωρεις οτι ειναι ρεαλιστικη προταση; που θα τα βρει;

Ενυδρειο 300 λιτρων δεν παιρνει γεωφαγους! Τουλαχιστον οχι οπως πρεπει. Γενικα οι μεγαλες κιχλιδες θελουν και μεγαλα ενυδρεια. Προσανατολισου προς μικρογεωφαγους!

Greetings from the dark side!
 

Θοδωρή εχουν συνχομπυστες και καποια μαγαζια με παραγγελίες... 

Link to comment
Share on other sites

Τα biotodoma cupido είναι κάπως ευαίσθητα και ζόρικα. Σίγουρα δε θα τα πρότεινα σε κάποιον που δεν έχει κάποια σχετική εμπειρία.

Θα πρότεινα κι εγώ κάποιο είδος apistogramma και ένα καλό κοπάδι tetra. Υπάρχει ποικιλία κατά περιόδους και από τις δύο οικογένειες και σίγουρα μεγαλύτερη από φθινόπωρο και μετά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω 15 καρδιναλιους 7 ροδοστομους και 8 Cory.Τα αγγελοψαρα τα έδωσα. 

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολλά τείνω προς απιστογραμα. Δεν ξέρω κάποιο μαγαζί να έχει.Αλλιως για ραμιρεζ που γνωρίζω μαγαζί που έχει.Πιο προτείνεται καλύτερα και πόσα ωάρια σε αριθμο;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος CRISSAM έγραψε:

Τώρα έχω 15 καρδιναλιους 7 ροδοστομους και 8 Cory.Τα αγγελοψαρα τα έδωσα. 

Δυσκολα "γεμιζει" παντως ενα ενυδρειο μονο με μικροψαρα...

Εκτος αν φτασεις τους καρδιναλιους 60+ ....

Και τα κορυ πανω απο 10 για να φτιαχνουν πανω απο μια "γεματη" ομαδα...

 

πριν 2 ώρες, το μέλος CRISSAM έγραψε:

Πιο πολλά τείνω προς απιστογραμα. Δεν ξέρω κάποιο μαγαζί να έχει.Αλλιως για ραμιρεζ που γνωρίζω μαγαζί που έχει.Πιο προτείνεται καλύτερα και πόσα ωάρια σε αριθμο;

 

Μπορεις να βαλεις και τα δυο ειδη απο 1-2 ζευγαρια και αυτα σιγα σιγα θα βρουν σε ποιο σημειο τα βολευει να φωλιασουν...

Αργοτερα αν καποιο δεν φτιαξει ζευγαρι και γινει στοχος το απομακρυνεις...

Link to comment
Share on other sites

Α!ξέχασα έχω και έναν αντιστρους ο οποίος πρέπει να φύγει αν καταλήξω σε άπιστο η' ραμ , από όσο καταλαβαίνω. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να φύγει ο ancistrus :)

Link to comment
Share on other sites

OK!Δεν θα ενοχλεί όμως τα άπιστο η' τα ράμ στις κρυψώνες τούς; Επειδή και κάτι καρύδες πού έχω για τα Cory μπαίνει μέσα και μερικές φορές τα φέρνει τούμπα σκαβοντας κάτω από αυτές. 

 

Link to comment
Share on other sites

Βάλτου μια πήλινη σπηλίτσα και θα την εκτιμήσει δεόντως ...

(Σκάβει για να φτιάξει φωλιά γιατί δεν του αρέσει καμία από όσες υπάρχουν!)

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Τα biotodoma cupido είναι κάπως ευαίσθητα και ζόρικα. Σίγουρα δε θα τα πρότεινα σε κάποιον που δεν έχει κάποια σχετική εμπειρία.

Θα πρότεινα κι εγώ κάποιο είδος apistogramma και ένα καλό κοπάδι tetra. Υπάρχει ποικιλία κατά περιόδους και από τις δύο οικογένειες και σίγουρα μεγαλύτερη από φθινόπωρο και μετά.

+1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Βρήκα κατάστημα που θα φέρει περί τα μέσα Ιουλίου άπιστο. Όσο για ράμ έχω βρει καταστήματα. Λέω να βάλω και από τα δύο είδη. Γίνεται και αν ναι πόσα από το κάθε ένα;Θα μεγαλώσω και την ομάδα με τούς καρδιναλιους επίσης. Λέτε με όλα αυτά σε 300αρι να φαίνεται "αδειο" το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Τι απιστο βρήκες ;

 

Δεν θα φαίνεται άδειο φίλε.. όσο λιγότερο φορτωμένο είναι το ενυδρείο τόσο καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν για apistogramma cacatuoides και Agassiz ότι έχει παραγγείλει. Τώρα τι θα έρθει .....Οσο για ραμ Germany blue.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τελικά κατέληξα θα κάνω καμιά 30-40 τους καρδιναλιους και ραμ η' άπιστο ότι βρω,αν και προτιμώ άπιστο λόγω ότι γίνεται και λίγο μεγαλύτερο. Πρέπει να προσανατολιστο σε ζευγάρι ή κάποιο χαρεμακι 4με 5;

Link to comment
Share on other sites

Δεν βομιζω πως τα απιστο γινονται μεγαλυτερα. Το αντιθετο θα ελεγα.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διάβασα ότι τα αρσενικά γίνονται περίπου 8-10cm ενώ τα θηλυκά 5.Για τα ραμ περίπου 6cm.Στα συν μέτρησε ότι μου φαίνεται και πιο ανθεκτικά από τα ραμ που είναι ευαίσθητα στην ποιότητα του νερού. 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερη επιλογή τα Apisto, λόγω ανθεκτικότητας. Επειδή φαντάζομαι πως τα μόνα που θα βρεις είναι κάτι εκ των Agassizii, Cacatuoides, Macmasteri(πωλούνται ως Viejita) και Borellii, θα μιλήσω για αυτά. Τα θηλυκά μένουν μικρότερα από τα ραμ ενώ τα αρσενικα σε μήκος ξεπερνάνε τα αντίστοιχα Ραμιρεζι. Μια άλλη επιλογή είναι τα βολιβιανα ραμ, πιο ανθεκτικά και μεγαλύτερα.

Τα απιστο που ανεφερα μπαίνουν σε χαρέμι 1 αρς με 2-3 θηλυκα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και τα βολιβιανα ραμ (altispinosa) με ενδιαφέρουν.Και αυτά σε χαρέμι μπαίνουν; Στα λίτρα μου 300 1 αρσενικό με 2-3 θηλυκά ή 2 αρσενικά με 3-4  θηλυκά; 

Link to comment
Share on other sites

Ένα ζευγάρι καλύτερα. Ίσως μπαίνει σε συνδυασμό με κάποιο απιστο. Για τα ραμ ο καλύτερος τρόπος ειναι να βάλεις 6-9 νεαρά ψάρια και να σχηματιστούν ζευγάρια από μόνα τους. Εκεί θα καταλάβεις πραγματικά ποσα ψάρια σε παίρνει 

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά που δεν θα γίνουν ζευγάρι θα έχω πρόβλημα; Θα πρέπει στο μέλλον να τα απομακρύνω; Είναι απαραίτητο να μπουν φυτά ή μπορούν και με ξυρο που το έχω μόνο ξύλα άμμο και πέτρες (μη ασβεστοληθηκες). Κρυψώνες μπορούν να δημιουργηθουν και με ξύλα και πέτρες από όσο έχω διαβάσει. 

Link to comment
Share on other sites

Κιχλίδες είναι οπότε το κάθε ζευγάρι που θα βγει θα προσπαθήσει να διεκδικήσει το χώρο του. Σου πρότεινε ο Βασίλης αυτό τον αριθμό ώστε να έχεις επιλογές και να κρατήσεις αυτά που σηκώνει το ενυδρείο σου.

Μπορείς να στήσεις και χωρίς να χρησιμοποιήσεις φυτά, αρκεί να υπάρχουν αρκετά ξύλα και κάποιες πέτρες, έτσι στημένα ώστε να δημιουργούνται ξεκάθαρα οι περιοχές για κάθε ζευγάρι και χωρίς να υπάρχει δυνατότητα οπτικής επαφής κατά προτίμηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ξύλα έχω πολλά για να κάνω ένα σύμπλεγμα ομοιόμορφο σαν ρίζες και από την επιφάνεια αλλά και στο βυθό μαζί με φύλλα από πλάτανο. Από μη ασβεστολιθικες πέτρες που να έχουν ένα πιο φυσικό σχήμα όχι αυτές οι στρογγυλές έχω μερικές αλλά δεν μπορώ να βρω κάπου σε όσα μαγαζιά έχω ρωτήσω τουλάχιστον. Αν βάλω κάποια φυτά λέω για βαλισνεριες όχι την γιγάντια την είχα 6 χρόνια και την βαρέθηκα να πω την αλήθεια, κάποιο άλλο Αμαζονίου εύκολο γιατί έχω μόνο άμμο χωρίς υπόστρωμα και μπορεί κάποιο επιφάνειας όχι πιστιας γιατί έχω κλειστό καπάκι και από ότι προσπάθησα στο παρελθόν δεν είχα αποτέλεσμα. Άλλο είναι η "φακη" αλλά από ότι ξέρω δύσκολα ξεμπερδέβεις αν θες από αυτή.Μετα υπάρχει και το κερατοφυλλο. Κάποιο άλλο δεν γνωρίζω.ΟΥΦ!!!! Τελείωσα :hot:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα γίνει με τα ξύλα και τα φύλλα. Οι μη ασβεστολιθικές πέτρες που κυκλοφορούν επί των πλείστων είναι τα βότσαλα που λες (γρανίτης και βασάλτης) και πλάκες σχιστόλιθου, που δεν νομίζω ότι θα σε βοηθήσουν ιδιαίτερα στο στήσιμο που θέλεις να κάνεις. Τα βότσαλα είναι προτιμότερη λύση, αν δε βρεις κάποια άλλη "άγρια" λύση. Από φυτά βυθού μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο είδος εχινόδορου που θα σε βοηθήσει και στο στήσιμο. Από φυτά επιφανείας, το κερατόφυλλο είναι μια εύκολη και καλή λύση και σίγουρα θα απέφευγα τη φακή γιατί την ξεφορτώνεσαι πράγματι πολύ δύσκολα αν χρειαστεί. Έχω ένα φυτό επιφανείας που κάνει καλή δουλειά και είναι αρκετά εύκολο. Δυστυχώς δε θυμάμαι το όνομά του και δεν είναι ιδιαίτερα γνωστό. Αν θέλεις μπορείς να έρθεις να σου δώσω ή να κατεβάσω στην επόμενη συνάντηση αφού δε χρειάζεται να μπει από την αρχή. Μάλιστα θα ήταν καλύτερα να "βρωμίσει" πρώτα το ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...