Jump to content

Κίχλιδες Αμερικης


Recommended Posts

@CRISSAM από αυτά που διαβάζω φαίνεται πως θα γίνει σωστή δουλειά. Θα σου έλεγα τώρα να βάλεις άμμο αν δεν έχεις ήδη αλλά με κάλυψες. Πέτρες δεν χρειάζεσαι πολλές κατά την γνώμη μου, άρα αυτές που έχεις ίσως φτάνουν. Η πιο βιοτοπική λύση σε φυτά είναι οι Echinodorus όπως σου ανέφερε και ο @kadmos . Θα αγοράσεις ταμπλέτες φυτών για τις ρίζες (την πιο οικονομική λύση που θα βρεις) και θα βάλεις από μία ταμπλέτα ή stick στο ρίζωμα του κάθε φυτού και θα δεις ότι θα πάνε πάρα πολύ καλά. Ανέβασε μας αν μπορείς μια φωτο από την τωρινή κατάσταση του ενυδρείου σου.

 

Τελικα τι θα κανεις με την σύνθεση ψαριών; Για μένα ένα ζευγάρι Bolivian Ram μαζί με ένα χαρεμι 3 Apistogramma όπως τα Borellii Opal (σαν την φωτο προφίλ μου) θα ήταν η καλύτερη λύση. Εγώ θα κρατούσα μόνο ένα κοπαδοψαρο που θα μεγάλωνα τον αριθμό του και θα έβαζα και λίγα παραπάνω κορυ ίδιου είδους (ποιο ειδος έχεις;)

 

Φιλικά,

Βασίλης :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Από Cory έχω τα pepe. Από κοπαδοψαρα όπως είπες Βασίλη θα μεγαλώσω τους καρδιναλιους γύρω στους 30-40 σκέφτομαι. Έχω και 7 ροδοστομους που δεν λέω να τους διώξω γιατί δεν πιστεύω ότι μου χαλάνε τι σύνθεση.Για ράμ τα Βολιβίας και εγώ λέω.Τωρα για άπιστο σαν τα δικά σου Borellii opal δεν έχω δει πουθενά. Λογικά τώρα το καλοκαίρι είναι λίγο δύσκολο οπότε θα περιμένω το φθινόπωρο πρώτα ο Θεός. 

Έγινε επεξεργασία - CRISSAM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok. Από ότι βλέπω εσύ είσαι βόρεια. Αν το αποφασίσω πώς θα γίνει; 

Link to comment
Share on other sites

Αν πέσει λίγο η θερμοκρασία όλα γίνονται με ΚΤΕΛ. Τώρα δύσκολα τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Τώρα καλοκαίρι όλα είναι δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να κάνω μια ερώτηση στο προφίλ τα βολιβιανα ράμ δίνουν θερμοκρασία από 22-26 και μέχρι 28. Στο ενυδρείο τώρα το καλοκαίρι έχω μέγιστη 27.9 και παίζω μεταξύ 26.9έως 27.9 με ανεμιστήρες συνδεδεμενους με κοντρολερ. Επειδή είναι στα όρια λέτε να έχω θέμα; Αν θέλω να κάνω το νερό πιο black σε κάθε αλλαγή αν βραζω τύρφη και ρίχνω μόνο το ζουμί θα επηρεάσει καθόλου το ph; Από όσο γνωρίζω όχι.Ρωταω γιατί της αλλαγές τις κάνω με όσμωση και δεν θέλω να επηρεάσει τις τιμές. Περίπου 20%με βρύση(με αντιχλωριο για να έχει το νερό τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία) και το υπόλοιπο με νερό όσμωσης. 

Link to comment
Share on other sites

Κανένα θέμα απολύτως με την θερμοκρασία.

Το ζουμί ίσως επηρεάσει ελάχιστα τις σκληροτητες προς τα κάτω. Αυτό περισσότερο καλό παρα κακό θα σου βγει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Πριν από 1 μήνα περίπου έβαλα 5 βολιβιανα ραμ καθώς και μερικούς ακόμα καρδιναλιους. Τώρα έχω 20 καρδιναλιους λέω να βάλω ακόμα 10 με 15.Τωρα λέτε να αφήσω τα ραμ μόνα τους ή να βάλω και ένα ζευγάρι άπιστο. Για να θυμηθείτε το ενυδρείο είναι 300 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι σε διακοπές όταν επιστρέψω το έχω υπόψιν. Σαν εικόνα είναι όλο ρίζες, άμμο, μερικές μη ασβεστολιθηκες πέτρες, πλατανοφυλλα και ένα μικρό προς το παρόν κερατοφυλλο στην επιφάνεια. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος CRISSAM έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους. Πριν από 1 μήνα περίπου έβαλα 5 βολιβιανα ραμ καθώς και μερικούς ακόμα καρδιναλιους. Τώρα έχω 20 καρδιναλιους λέω να βάλω ακόμα 10 με 15.Τωρα λέτε να αφήσω τα ραμ μόνα τους ή να βάλω και ένα ζευγάρι άπιστο. Για να θυμηθείτε το ενυδρείο είναι 300 λίτρα.

Πιστεύω οτι είναι καλύτερα ενα είδος νανοκιχλιδας. Αφού ξεκίνησε με τα βολιβιανα μη τα μπλέξεις με απιστο.

Αύξησε τους καρδινάλιους.

Link to comment
Share on other sites

Αν επιθυμώ αργότερα να βάλω κάποιο φυτό για να σπάσει λίγο την ξεραειλα πια μου προτείνετε;  Σκέφτομαι για φυτά βιοτοπικης προέλευσης φυσικά αλλά να μην εξαπλώνονται σε πλάτος πολύ. Λέω για egeria ή hydrocotile lefkolefala που μπορείς να την δέσεις ή να την αφήσεις χωρις φύτεμα γιατί έχω μόνο άμμο. Γενικά φυτά χαμηλών απαιτήσεων και φωτισμού λόγω ότι στην επιφάνεια έχω κερατοφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος CRISSAM έγραψε:

Αν επιθυμώ αργότερα να βάλω κάποιο φυτό για να σπάσει λίγο την ξεραειλα πια μου προτείνετε;  Σκέφτομαι για φυτά βιοτοπικης προέλευσης φυσικά αλλά να μην εξαπλώνονται σε πλάτος πολύ. Λέω για egeria ή hydrocotile lefkolefala που μπορείς να την δέσεις ή να την αφήσεις χωρις φύτεμα γιατί έχω μόνο άμμο. Γενικά φυτά χαμηλών απαιτήσεων και φωτισμού λόγω ότι στην επιφάνεια έχω κερατοφυλλο.

Δεν ξέρω για την βιοτοπικοτητα της egeria. Η leykokephala είναι όμως απίθανη. Αν και χρειάζεται μπολικη για να δειξει. Θα την πρότεινα ως φυτό επιφανείας, ελευθερη. Έχε στο νου σου οτι είναι φυτάκι ιδιαίτερο, μπορεί να μην σου παει καθόλου η αλλου να παει σφαίρα!!!

Το ενυδρείο είναι ανοιχτό η κλειστό;

Link to comment
Share on other sites

Κλειστό. Είχα διαβάσει ότι η egeria είναι Αμαζονίου. 

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτοντως παρόλο που δεν έχω φυτά εκτός του κεραροφυλλου έχω σε κάποιες ρίζες πράσινη άλγη σαν νήμα από επιφάνεια έως και στο τέλος της ρίζας στο βυθό. Οι λάμπες είναι καινούργιες. Από μετρήσεις όλα καλά KH:4, GH:4-5,NO3 :10,NH4:0,NO2:0 και PH:7.3-7.5.Το ph δεν έχει κατέβει ακόμα γιατί είχα καιρό πριν κάνω αλλαγή ψαροσυνθεσης να αλλάξω τις μεμβράνες στην όσμωση οπότε ουσιαστικά το νερό έμπαινε με ph ουσιαστικά βρύσης. Τώρα γίνονται όλα όπως πρέπει με όσμωση και περίπου 15-20% με νερό βρύσης με αντιχλωριο. Από φωσφορικά δεν ξέρω γιατί δεν έχω test.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

IMG_20170910_213402.thumb.jpg.20dd8c6876cee571ac823ab7b484b460.jpgΚαλησπερα σε ολους.Τελικα το ενυδρειο εχει ως εξης  53 καρδιναλιους, 7 ροδοστομους, 7 βολιβιανα ραμ,6 πεπε κορυντορας και εναν αντιστρους.Παραθετω και μερικες φωτο για αρχη

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@CRISSAM η μόνη πρόταση με βάση αυτή τη φωτογραφία, είναι ν' αλλάξει η στάση της μεγάλης αριστερής  ρίζας. Όπως είναι ξαπλωμένη "μπουκώνει" μεγάλο κομμάτι του βυθού και σίγουρα καταλαμβάνει ωφέλιμο χώρο για τους μικρογαιοφάγους σου. Δοκίμασε να τη σηκώσεις πιο όρθια, σε τέτοια γωνία ώστε να δημιουργήσει δύο τουλάχιστον ξεχωριστές φωλιές και με την προσθήκη ίσως ενός βότσαλου ή ενός ξύλου. Έτσι θα αξιοποιήσεις τον όγκο που καταλαμβάνει στο ενυδρείο και θα αναπνεύσει το μέρος του βυθού, που τώρα καλύπτεται. Ίσως τα ριζίδιά του να κοιτάνε προς τα κάτω σ' ένα βαθμό.

Κατά τ' άλλα, νομίζω ότι είναι ένα πολύ όμορφο και λειτουργικό στήσιμο.:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος CRISSAM έγραψε:

Δεν ξερω αλλα δεν μου ανεβαζει αλλες φωτο.:cigar:

 

Έχεις άφθονο χώρο στην gallery του forum και δεν το ξέρεις !!

 

Follow the instructions ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους .Η αριστερή ρίζα είναι δύο ρίζες μαζί.Απο κάτω είναι όλη κούφια σαν σπηλιά στο πάνω μέρος αυτής έχει μια τρύπα είσοδος που κρύβεται απο την πάνω ρίζα αλλά ειναι προσβάσιμη από τα ψάρια και την χρησιμοποιούν τακτικά.Έχω ανεβάση φωτο στην callery.Tα ραμ  έχουν χωρίσει περιοχές.Την σπηλια την έχουν μοιράσει με τα cory

IMG_20170910_213745.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μια άλλη. Βλέπετε την σπηλιά απο κάτω.Μέχρι εκεί που τελειώνει το πάνω μέρος τις παραπάνω φωτο είναι ολη κούφια.Υπάρχει πολύς χώρος για κρυψώνα.

IMG_20170910_213758.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, εδώ φαίνεται καλά το στήσιμο που έκανες. Μια χαρά είναι! Αν, μεγαλώνοντας τα ραμ, δεις ότι χρειάζονται κι άλλες κρυψώνες, κάνεις τις ανάλογες επεμβάσεις. Τάιζε συχνά τα ραμ, τουλάχιστον τώρα που είναι μικρά γιατί το χρειάζονται.

Καλορίζικο!:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...