Jump to content

Red Tubifex & bloodworm


AroyReos

Recommended Posts

Εχω κάνει  παραγγελία bloodworm για να ταϊσω τα ψαρακια μου και tubifex για να προσπαθήσω την αναπαραγογη τους θα ήθελα να με διαφωτίσετε με της γνώσης σας σχετικά  με το που θα πρέπει να τα κατησω σε τι θερμοκρασία τα bloodworm και τι συσκευασία με τη υπόστρωμα θα πρέπει να κρατησω τα tubifex και τι θα πρέπει να τα ταϊζω για να αναπαραχθουν Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

IMG_20170707_012850.thumb.jpg.2a9db720331c5d2b6b4630e8985a4fa8.jpg Δεν πηρα κάποια πληροφορία οπότε έδρασα μόνος και σας παρουσίαζω την κατασκευή μου .Δεν ξερω κατά ποσό θα πετύχει αλλα έχει προοπτική χρησιμοποίησα ενα πλαστικό δοχιο αξίας 1.20 αεραντλια 1.5w και και λάστιχο αξίας 4.30 πλαστική μεμβράνη  αξίας 0.50 Ενυδρείακο  υπόστρωμα χρώματος μαύρο  500gr αξίας 1.00 χώμα το οποίο Περισυλλέξα απο τον κήπο μου και ενα φυτό που είχα δει να φυτρωνει απο μονο του σε κοντινή λίμνη και τα tubifex αξίας 2.50

ΣΥΝΟΛΟ 9.60

Κατασκευή 

Ανοιξα μια τρύπα στην κορυφή του πλαστυκου δοχειου και περασα το λαστιχο της αεραντλιας Πρόσθεσα την πλαστική μεμβράνη στον πατο του δοχειου και μετα προσθεσα το χώμα μετά φυτεψα το φυτό και προσθεσα ακομα μια μεμβράνη στήν συνέχεια έβαλα το ενυδρειακο υπόστρωμα και το γεμισα με νερο απο το ενυδρείου μου στο τέλος πρόσθεσα τα tubifex 

Παρατήρησης

Τα tubifex έχουν απλωθει σε όλο το μήκος και βάθος του δοχείου σε θερμοκρασία δωμάτιου 27-32 και τους Πρόσθεσα για τροφή ένα δίσκοιδιο τροφης για γατοψαρα το οποίο σε 2 Ημέρες έχει αφήσει ελάχιστα υπολείμματα .Δεν έχει κάποια οσμή 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου @AroyReos. Λόγω του ότι τα tubifex θεωρούνται φορείς παρασίτων, δεν τα έχω χρησιμοποιήσει για τη διατροφή των ψαριών και δεν έχω ασχοληθεί με την αναπαραγωγή τους. Με μια αναζήτηση στο δίκτυο είδα ότι έχει μεγάλη σημασία η ποιότητα/καθαρότητα του σκουληκιού, ανάλογα με τον εκτροφέα.

Περιμένουμε τις εξελίξεις.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Τα Bloodworms δεν μπορείς να τα αναπαραξεις. Το Bloodworm είναι νυμφη ενός εντομου σαν το κουνούπι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...