Jump to content

Ιδεες για ψαροσυνθεση 180λιτρων ενυδρειου


Recommended Posts

Μιας και ετοιμαζομαι να στησω το νεο μου ενυδρειο θα ηθελα να ακουσω τις ιδεες σας για τα ψαρακια που προτεινετε να βαλω.Για αρχη ξερω σιγουρα πως θα  ειναι αρκετα πυκνοφυτεμενο.

Link to comment
Share on other sites

Apistogramma  cacatuoides ή Borelli    / Ram /  Tetra κοπάδι 

 

 

 pseudomugil furcatus ή  gertrudae  / iriatherina werneri

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθολου δυσκολα, πολυ κοινα ειδη 

Link to comment
Share on other sites

iriatherina werneri ή  gertrudae δεν εχει τυχει να δω καπου,αλλα μην ανησυχεις αν το αποφασισω να παω προς τα εδω θα βρω.

Link to comment
Share on other sites

Νικο αν μένεις αθηνα φέρνουν τα πετ σοπ τέτοια ψαρακια αν τωρα εισαι σε επαρχία τα κανεις παραγγελια και στα στέλνουν!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση του Ηρακλή για apistogramma/tetra είναι ένας όμορφος συνδυασμός, αλλά θα χρειαστεί να επεξεργάζεσαι το νερό ώστε να είναι μαλακό και κάπως όξινο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψψ Απιστογραμμα με χιλια καθοτι ειμαι φαν του ειδους. Τωρα για τετρα δεν ξερω. Εχω φιλοξενησει κατα καιρους 3 διαφορετικα ειδη. Τα colubian redfin tetra ειχαν εναν τελειως διαφορετικο χαρακτηρα απο τα αλλα δυο ειδη. Τα alpino buenos aires tetra δεν αφηναν φυτο να ξεμυτησει. Οτι εβγαινε το τρωγανε κατευθειαν. Τα black neon tetra ηταν απ τα χειροτερα. Φοβιτσιαρικα και σταθερα ακινητα.

Τωρα βεβαια με την λιγη εμπειρια που εχω απ το χωρο και με τις δικες μου εμπειριες πιστευω οτι για να δεις πραγματικη συμπεριφορα αυτου του ειδους θελεις τουλαχιστον 1.50 μετρο μηκος και μια ομαδα 30-40 και πανω.

Αυτα που με ξετρελανανε σε αυτου του στυλ ψαριου ειναι οι νανοστομοι. Μια ομαδα 20 ψαριων σε 1.00 μετρο μηκος θα σου κανουν απιστευτες συμπεριφορες. Κολυμπι ανα ομαδες, αψυμαχιες αρσενικων, χορος αρσενικου θυληκιας και φαγητο σε ολες τις ζωνες του ενυδρειου. Τρωνε απο την στηλη μεχρι την αμμο χωρις δισταγμο.

 

Καλο ειναι να βρεις και μια ωραια ομαδα γατοψαρων για κατω αλλα δεν ξερω επειδη θα ειναι φυτεμενο μην σου ξεριζωνουν τα φυτα με το σκαψιμο τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...