Jump to content

Αφαιρεση γρατζουνιων απο ειδικο


Recommended Posts

Καληαπερα παιδια.Αγορασα ενα μεταχειρισμενο ενυδρειο το οποιο εχει μικρες αλλα αρκετες γρατζουνιες.Θελω να τις αφαιρεσω και καποι βρηκα την glasscare.Πηρα τηλ. και μου ειπαν πως μπορουν να τις αφααιρεσουν.Το κοστος ανερχεται περιπου στα 50 ευρω.Πιστευετε πως αξιζει?Το εχει δοκιμασει κανεις?Μηπως να δοκιμαζα με οξειδιο του δημητριου,γιατι απο οτι ειδα παρομοιο εξολισμο χρησιμοποιουν(μια αλοιφη και δισκους λειανσης).Θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας,ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

50€ είναι εξωφρενική τιμη. Εμένα όλο το τριακοσαλιτρο έκανε 200€ και θα δώσεις 50 για μερικες γρατζουνιες; [emoji57]

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

180 λιτρα ειναι το ενυδρειο μου.Ειναι αρκετα τα λεφτα οντως μα οι γρατζουνιες ειναι αντιαισθητικες.Εσενα ποιος σου τις αφαιρεσε?Το τζαμι μετα ηταν κομλε ολο,σαν καινουριο?

Link to comment
Share on other sites

180 λιτρα ειναι το ενυδρειο μου.Ειναι αρκετα τα λεφτα οντως μα οι γρατζουνιες ειναι αντιαισθητικες.Εσενα ποιος σου τις αφαιρεσε?Το τζαμι μετα ηταν κομλε ολο,σαν καινουριο?

Δεν είχα εγώ τέτοιο πρόβλημα. Αλλά ΟΛΟ το ενυδρείο. Κόστισε τόσο. Πήγαινε το σε έναν εξειδικευμένο τζαμτζη που να ξέρει και από ενυδρεία. Δε θα σου πάρει πολλά [emoji6]
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι το εχω κανει εγω. Αν δεις και σε καποιο προηγουμενο μου θεμα το παλιο μου ενυδρειο ρχω και φωτορεπορταζ. Η επισκευη κοστισε 70 ευρω αλλα δεν εμεινα ικανοποιημενος. Το ψαξα λιγο παραπανω και μου ειπαν πως χαλαει το σμαλτο του τζαμιου και με τον καιρο θαμπωνει. Και οντως τωρα εκει που εγινε η επεμβαση τωρα ειναι θολο.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα αφαιρεις το τζαμι τοποθετεις νεο και τελος...

Κοστος 10 το τζαμι leroy merlin 5 η σιλικονη bison

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι το ενυδρειο ειναι το Juwel vision 180.Που θα βρω τετοιο τζαμι?Μπορω να βαλω οποιοδηποτε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Φιλαρακι το εχω κανει εγω. Αν δεις και σε καποιο προηγουμενο μου θεμα το παλιο μου ενυδρειο ρχω και φωτορεπορταζ. Η επισκευη κοστισε 70 ευρω αλλα δεν εμεινα ικανοποιημενος. Το ψαξα λιγο παραπανω και μου ειπαν πως χαλαει το σμαλτο του τζαμιου και με τον καιρο θαμπωνει. Και οντως τωρα εκει που εγινε η επεμβαση τωρα ειναι θολο.

Δηλαδη να μην το επιχειρησω.Απο το ιδιο καταστημα το εκανες?Με δισκους λειανσης εκανε την επεμβαση?Τον τιτλο του θεματος το θυμασαι?
 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος νικος123 έγραψε:

Το προβλημα ειναι οτι το ενυδρειο ειναι το Juwel vision 180.Που θα βρω τετοιο τζαμι?Μπορω να βαλω οποιοδηποτε?

 

Μπορεις,να εχει ιδιες διαστασεις και παχος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:
πριν 1 λεπτό, το μέλος stav έγραψε:

 

Μπορεις,να εχει ιδιες διαστασεις και παχος.


 

Απλα στο συγκεκριμενο μοντελο το τζαμι εχει καμπυλη και δεν ξερω αν μπορω να βρω τεοιο τζαμι.Το κοστος του τζαμιου ποσο περιπου θα ειναι?Μονο 10 ευρω που ειπε και το παιδι πιο πανω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος νικος123 έγραψε:

Απλα στο συγκεκριμενο μοντελο το τζαμι εχει καμπυλη και δεν ξερω αν μπορω να βρω τεοιο τζαμι.Το κοστος του τζαμιου ποσο περιπου θα ειναι?Μονο 10 ευρω που ειπε και το παιδι πιο πανω?

Εδω δεν ξερω να σε απαντησω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος νικος123 έγραψε:

Απλα στο συγκεκριμενο μοντελο το τζαμι εχει καμπυλη και δεν ξερω αν μπορω να βρω τεοιο τζαμι.Το κοστος του τζαμιου ποσο περιπου θα ειναι?Μονο 10 ευρω που ειπε και το παιδι πιο πανω?

Ειναι πολυ δυσκολο(εως ακατορθωτο) να βρεις τζαμα να σου κοψει κουρμπαριστο τζαμι..

Και το κοστος δεν ειναι μονο 10 ευρω γιατι πολυ απλα το τζαμι δεν ειναι 6αρι και η ποιοτητα του δεν πρεπει να ειναι χαμηλη οσο του λεροι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα του εβαζα κανονικο τζαμι ορθογωνιο αν γινοταν...Στο συγκεκριμενο η μονη λυση ειναι η αφαιρεση των γρατζουνιων αλλα εχω ενδοιασμου με αυτο ποι ειπε το παιδι πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε με δημητριο(που ειναι πανφθηνο) και τα σφουγγαρια που δινουν μαζι για γιαλισμα και αν μετα απο καιρο αρχιζει να θολωνει μπαινεις στην διαδικασια να αλλαξεις τζαμι...

Περνα ομως με ολα τα εξατηματα τα τζαμια και τελευταιο αυτο με την "γουνιτσα"....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πραγματικα, όχι άμα θα καταφέρει να το κόψει, αν θα βρεις τέτοιο τζάμι ( με "κουρμπα"). Δεν ξέρω τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν το ξέρω το ενυδρείο. Δεν μπορεί να βάλει ίσιο τζάμι; Φαλτσογωνιά έχουν οι επαφές των πλαϊνών τζαμιών;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται να μπει ισιο τζαμ επειδη το πανω μερος του επιπλου οπυ ντυνει το τζαμι εχει και αυτο καμπυλι

Link to comment
Share on other sites

Μηχανημα στίλβωσης, ιδανικα οχι απλά περιστροφικό αλλά διπλης κινησης dual action - orbital. Με τον τροχό θα ανεβασεις θερμοκρασια και θα σπασει το τζάμι.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εδω ειναι το φωτογραφικο υλικο!

Οι γρατζουνιες φυγανε αν και το τζαμι θαμπωσε σχετικα γρηγορα! Επειδη οπως προειπα το εψαξα περισσοτερο κατοπιν εορτης μου ειπαν πως χαλαει το σμαλτο του τζαμιου και με τον καιρο θαμπωνει. Αν θες ρωτα τους αυτο συγκεκριμενα και ζητα εγγυηση!

Να το κανεις μονος σου μου φανηκε αρκετα δυσκολο. Ο τυπος ειχε μαζι του εργαλεια που μετραγαν την θερμοκρασια του τζαμιου και οταν ζεσταινοταν αρκετα του εριχνε ενα υγρο. Προς υπερασπιση του, το ενυδρειο ειναι μεγαλο και δεν βολευε για να δουλεψεις καλα αλλα οταν πληρωνεσαι 70 ευρω, ξερω γω ρε φιλε πρεπει να κανεις αυτο για το οποιο σε φωναξαν!

Αν θα το ξανακανα θα το εκανα σε γυαλα που να μπορω να την γυρισω αναποδα ωστε να μην φαινεται η επεμβαση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...