Jump to content

Αφαιρεση γρατζουνιων απο ειδικο


Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Ο ιδιος τυπος ειναι που μιλησαμε.Μετα τι την εκανες την γυαλα?Εγω θα του πω να δουλεψει ολο το μπροστινο τζαμι γιατι εχει πολλες μικρες γρατζουνιες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

Πρώτα από όλα θα σου πω ότι δεν χαίρομαι καθόλου με όλα αυτά τα πρόβλημα που έχεις από το νέο σου ενυδρείο ( γιατί βλέπω δυο διαφορετικά θέματα  με προβλήματα) και φυσικά ούτε θέλω να σε τρολαρο.

Αν και σου είπα να  περάσεις να ρίξεις μια ματιά στο δικό μου ενυδρείο δεν πέρασες καν.

Στο προκείμενο τώρα , αν τρίψεις τα τζάμια μετά από λίγο θα  θολώσουν  και είναι λογικό γιατί θα φύγει το σμάλτο του.

Αν γεμίσεις το ενυδρείο με νερό  και δεν  φαινονται αρκετά οι γρατζουνιές θα σου έλεγα να το αφήσεις έως έχει.

Σχετικά με τις σιλικόνες θα πρέπει να της καθαρίσεις με μια χορδή κιθάρας και διαλυτικό και να βάλεις νέες ( καλυτερα της bison).

Όταν το αγόρασες δεν το είδες από κοντά ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος dankannn έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου.

Πρώτα από όλα θα σου πω ότι δεν χαίρομαι καθόλου με όλα αυτά τα πρόβλημα που έχεις από το νέο σου ενυδρείο ( γιατί βλέπω δυο διαφορετικά θέματα  με προβλήματα) και φυσικά ούτε θέλω να σε τρολαρο.

Αν και σου είπα να  περάσεις να ρίξεις μια ματιά στο δικό μου ενυδρείο δεν πέρασες καν.

Στο προκείμενο τώρα , αν τρίψεις τα τζάμια μετά από λίγο θα  θολώσουν  και είναι λογικό γιατί θα φύγει το σμάλτο του.

Αν γεμίσεις το ενυδρείο με νερό  και δεν  φαινονται αρκετά οι γρατζουνιές θα σου έλεγα να το αφήσεις έως έχει.

Σχετικά με τις σιλικόνες θα πρέπει να της καθαρίσεις με μια χορδή κιθάρας και διαλυτικό και να βάλεις νέες ( καλυτερα της bison).

Όταν το αγόρασες δεν το είδες από κοντά ?

Με τις σιλικονες μου ειπαν πως δεν εχω προβλημα και πραγματτι δεν φαινεται κατι σοβαρο αφου μονο λιγο στην κορυφη ειχαν πατηθει.Ως πρωτη επιλογη ειχα το δικο σου ενυδρειο,ομως λογου χωρου δεν το πηρα,γιατι οταν μετρησα ειδα πως δεν με παιρνει.(εχω την μπαλκονοπορτα διπλα και θα ανοιγε οριακα).Για τις γρατζουνιες δεν ειναι κατι τρομερο και εγω πιστευω πως εφοσον μπει νερο και φυτα δεν θα φαινονται τοσο.(οι περισσοτερες ειναι χαμηλα και θα τις καλυπτει το υποστρωμα)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω για διαλυτικό που αφαιρεί σιλικόνες ..... είναι σίγουρο αυτό ..... το έχει δοκιμάσει κανείς ;

 

Εγω αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόσο χρονών είναι το ενυδρείο και αν έχει μαύρη σιλικόνη .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για το διαλυτικο που συζητατε..

Οσες φορες χρειαστηκε να αφαιρεσω σιλικονη χρησιμοποιησα ειτε οινοπνευμα ή ειδικο υγρο για αφαιρεση σιλικονης με ξυστρα ειτε οινοπνευμα με ψιλο συρματακι για κατσαρολες...

https://www.denbraven.com/el-gr/proionta/technologies/T15/sili-kill_6519/

http://www.karagewrgiou.gr/atsalomallo-parke-no1?ref=bestprice.gr

 

Οσων αφορα τις γρατσουνιες..

Πριν χρονια τις αφαιρεσα με δημητριο και τροχο νυχιων!!

Το ενυδρειο βεβαια δεν ειναι ακομα στην κατοχη μου για να γνωριζω κατα ποσο θολωσε..

Ουτε την διαδικασια ακριβως γιατι περασε καιρος..

Θυμαμαι ομως οταν το ειχα περασει πρωτη φορα με αλοιφη οτι ειχε γινει ολο το γιαλι θολο και ειχα τρελαθει!!

Και με το που περασα την δευτερη με το πανακι εξαφανιστηκε η θολουρα τελειως και το ενυδρειο εγινε σαν καινουργιο..

Δεν μπηκα στην διαδικασια να μετρησω θερμοκρασιες γιαλιου αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν το πιεσα και πολυ απο οτι θυμαμαι απο φοβο αυξομειωσης της....

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι Σταματη , διαλυτικο νιτρου.

Φυσικα εννοειτε χωρις ψαρια μεσα

Και απο οσο ξερω μπορεις και με ασετον αλλα δεν το εχω κανει.

Νικο οπως σου ειπα καθαρισε το και βαλε νερο ,αν δεν φαινονται αστο ετσι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Ο ιδιος τυπος ειναι που μιλησαμε.Μετα τι την εκανες την γυαλα?Εγω θα του πω να δουλεψει ολο το μπροστινο τζαμι γιατι εχει πολλες μικρες γρατζουνιες.

Η γυαλα ειναι σε λειτουργια ακομη. Η θαμπαδα φαινεται καθαρα και φαινονται και τα σημαδια του τροχου!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dankannn έγραψε:

Ναι Σταματη , διαλυτικο νιτρου.

Φυσικα εννοειτε χωρις ψαρια μεσα

Και απο οσο ξερω μπορεις και με ασετον αλλα δεν το εχω κανει.

Νικο οπως σου ειπα καθαρισε το και βαλε νερο ,αν δεν φαινονται αστο ετσι.

 

Το διαλυτικό νίτρου, απ' όσο γνωρίζω είναι ενα ισχυρότατο χημικό διαλυτικό,που χρησιμοποιείται σε πολλές εφαρμογές που θέλουμε καθαρισματα σε βάθος κτλ κτλ

Δεν είναι εξειδικευμένο προϊόν για σιλικόνες μονο. 

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μ έχω κ εγώ το Visio to 260 και είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα και περάσανε από το μυαλό μου όλα αυτά που ακούστηκαν.

Αποψη μου είναι να αφήσεις τις πατέντες και να φωνάξεις κάποιον που να το έχει ξανακάνει γιατί δεν είναι όσο απλό όσο ακούγεται.

το τζαμί δεν παίζει να το βρεις θα πρέπει να φτιαχτεί εκ νέου από μήτρα καθώς δεν κουρμπαρετε κόστος κανένα 400αρι μόνο η μήτρα...

οσον αφορά την διαδικασία να το κανείς μόνος σου δεν ξέρεις καν τα υλικά που πρέπει να χρησιμοποιήσεις πως και πόση ώρα όποτε η θα κανείς ζημιά η θα φας τέσσερις πέντε ώρες από τον χρόνο σου χωρίς να φέρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα και πιθανόν να χάλασες την δομή του τζαμιού αλλά και την θλαστικοτητα του γυαλιού μιας και είναι κουρμπαριστο.

 

για την ιστορία χρησιμοποιείς κάποιο είδος χοντρού γυαλοχοαρτου μετά ψιλό και μετά περνάς το οξείδιο του Δημητρίου για να γυαλίσει.

εγω έφερα άνθρωπο και μου το έκανε με κοστοσ ένα πενηντάρικο 

εκει που έπιανε ο αλοιφαδορος το έκανε σαν καινούργιο και πίστεψε με ήταν παρά πολύ χάλια.

Στις άκρες λόγο κουρμπας δεν μπορούσε να επέμβει οποτε μείνανε.

Οσον αφορά θαμπώματα το έκανα πέρσι τον Απρίλη και δεν έχει πετάξει τπτ ούτε πιστεύω ότι θα πετάξει 

 

αν με ρωτάς αν θα το ξανά έκανα ναι σίγουρα απλά πρέπει να απόδεχτεις ότι γρατζουνιές σε δύσκολα σημεία δεν θα φύγουν.

 

αν θες το τηλέφωνο του στείλε π.μ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος rethimno13 έγραψε:

 

 

 

εκει που έπιανε ο αλοιφαδορος το έκανε σαν καινούργιο και πίστεψε με ήταν παρά πολύ χάλια.

 

Τι εννοεις με αυτο?Σου εστειλα πμ

Link to comment
Share on other sites

Με το αφαιρετικό σιλικόνης έγινε μια κάποια δουλειά, όταν το χρησιμοποίησα σε αροντάριστη, "ανώμαλη" επιφάνεια όπου δεν εξυπηρετούσε το ξυράφι. Φύγαν τα πολλά αλλά έμεναν αρκετά ίχνη. 

Με ασετόν που είχα χρησιμοποιήσει προ 5ετίας, έγινε καλή δουλειά αλλά όταν το χρειάστηκα ξανά μετά από δύο χρόνια (της ίδιας εταιρίας), τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά. 

Με διαλυτικό νίτρου δεν είχα ποτέ αποτελέσματα. 

Μόνο με ξυράφι έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα, παρ' ότι η διαδικασία έχει μια σχετική ταλαιπωρία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2017 at 11:31 ΠΜ, το μέλος dankannn έγραψε:

Ναι Σταματη , διαλυτικο νιτρου.

Φυσικα εννοειτε χωρις ψαρια μεσα

Και απο οσο ξερω μπορεις και με ασετον αλλα δεν το εχω κανει.

Νικο οπως σου ειπα καθαρισε το και βαλε νερο ,αν δεν φαινονται αστο ετσι.

 

 Ούτε το διαλυτικό νίτρου , ούτε το ασετόν μπορεί να αφαιρέσει τις σιλικόνες .

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν υπάρχει κάτι άλλο ειδικό .

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Με το αφαιρετικό σιλικόνης έγινε μια κάποια δουλειά, όταν το χρησιμοποίησα σε αροντάριστη, "ανώμαλη" επιφάνεια όπου δεν εξυπηρετούσε το ξυράφι. Φύγαν τα πολλά αλλά έμεναν αρκετά ίχνη. 

Με ασετόν που είχα χρησιμοποιήσει προ 5ετίας, έγινε καλή δουλειά αλλά όταν το χρειάστηκα ξανά μετά από δύο χρόνια (της ίδιας εταιρίας), τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά. 

Με διαλυτικό νίτρου δεν είχα ποτέ αποτελέσματα. 

Μόνο με ξυράφι έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα, παρ' ότι η διαδικασία έχει μια σχετική ταλαιπωρία.

Συγγνώμη δεν είχα δεί την απάντησή σου .

Το ασετόν που χρησιμοποίησες τη πρώτη φορά που λες ότι δούλεψε , κάτι άλλο συνέβει , γιατί στη πραγματικότητα δε μπορεί να επηρεάσει τη σιλικόνη το ασετόν .

Το ξυράφι κάνει καλή δουλειά και η υπομονή .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Σταματη λεω για τα υπολειμματα , αφου εκοψα οτι ειχε μεινει μετα καθαρισα τα τζαμια με διαλυτικο νιτρου.

Βασικα ειχα βρει αυτο απο κατω αλλα δεν θα εδινα χρηματα για ενα 30 λιτρο ενυδρειο καραντινας , και δεν ξερω και αν κανει δουλεια.

http://www.wurth.gr/uploads/infos/W 05 0060.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

Συγγνώμη δεν είχα δεί την απάντησή σου .

Το ασετόν που χρησιμοποίησες τη πρώτη φορά που λες ότι δούλεψε , κάτι άλλο συνέβει , γιατί στη πραγματικότητα δε μπορεί να επηρεάσει τη σιλικόνη το ασετόν .

Το ξυράφι κάνει καλή δουλειά και η υπομονή .

Επειδή έχω τη δυνατότητα λόγω επαγγέλματος, είχα παραγγείλει στον κατασκευαστή ένα πιο "δυνατό" μετά την πρώτη  αποτυχία. Πάλι τα ίδια μη ικανοποιητικά αποτελέσματα είχα. Συμπέρανα λοιπόν κι εγώ ότι δεν επηρεάζει ως υλικό τη σιλικόνη, όπως λες κι εσύ. Τώρα τι έγινε την πρώτη φορά, ούτε ξέρω ούτε θυμάμαι λεπτομέρειες.

Όσον αφορά τα ξυράφια, θα ήθελα να τονίσω ότι ένα καλής ποιότητας κάνει τη διαφορά, αφού τα απλά στομώνουν πολύ εύκολα και δυσκολεύουν την αφαίρεση των ιχνών σιλικόνης.

Προσωπικά χρησιμοποιώ συνήθως αυτό που ανέφερα παραπάνω. Μεγάλη προσοχή όμως γιατί θερίζουν!!!

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...