Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!,Εχω ενα 200λιτρο με αφρικάνες!Το πρόβλημα μου είναι οτι παρόλο που ταίζω 2 ή 3 φορές την ημέρα έχω διαπιστώσει ότι 3 απο τις 7 αφρικάνες μου έχουν μαζεμένες κοιλιές!!Υπάρχει θέμα με την φιλτρανσή!!?Μπορεί να είναι ανεπαρκής??

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα ψάρια μπορούν-προλαβαίνουν να φάνε;

Τα κόπρανά τους έχουν κανονικό χρώμα ή είναι διάφανα; 

Ποιες τροφές χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Τα συγκεκριμένα ψάρια μπορούν-προλαβαίνουν να φάνε;

Τα κόπρανά τους έχουν κανονικό χρώμα ή είναι διάφανα; 

Ποιες τροφές χρησιμοποιείς;

Είδικά τα 2(λάμπιντο 8-9 cm και auratus ιδίων διαστάσεων)τρώνε το 50-60% της τροφής!Έχω 1 tertramin της tetra,άλλη μία tetra για δίσκους,μια novomalawi jbl,και μια vitalis που μου την είχαν δώσει απο ένα prt shop!Ταίζω κάθε φορά με άλλη!

 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε την φορμα ασθενειων σε παρακαλω και απαραιτητα φωτο.
Ετσι οπως τα λες νομιζω πως δεν τρεφονται σωστα. Παρολο οτι ειναι παμφαγα ειναι κυριως φυτοφαγα.
Για τα κοπρανα που ρωταει ο Χρηστος;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Βαλε την φορμα ασθενειων σε παρακαλω και απαραιτητα φωτο.
Ετσι οπως τα λες νομιζω πως δεν τρεφονται σωστα. Παρολο οτι ειναι παμφαγα ειναι κυριως φυτοφαγα.
Για τα κοπρανα που ρωταει ο Χρηστος;

Greetings from the dark side!
 

Θα προσπαθήσω να το κάνω αύριο!Την φόρμα ασθενειών που την βρίσκω γιατί είμαι ψιλοχοντροάσχετος!!???Χαχαχαχα!Τα κόπρανα τους έχουν το χρώμα της τροφής των δίσκων,κόκκινα

 

Έγινε επεξεργασία - GARD83
Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρεις τη φόρμα. Οι τροφές που χρησιμοποιείς (με εξαίρεση τη novomalawi) έχουν αρκετό υψηλό ποσοστά πρωτεΐνης και λίγες φυτικές ίνες οι οποίες είναι απαραίτητες στα ψάρια που έχεις. Οι πολλές "κρεάτινες" τροφές δημιουργούν προβλήματα στο πεπτικό σύστημα των φυτοφάγων ψαριών και αποτελεί αιτία κάποιων ασθενειών. 

Σίγουρα χρειάζεται να προμηθευτείς τροφές κατάλληλες για τα ψάρια σου και μάλλον θα πρέπει να ταΐζεις με τέτοιο τρόπο ώστε να τρώνε και τα πιο αδύναμα ψάρια. Δεν είμαι αφρικάνος (:P) αλλά ξέρω ότι οι τροφές για αφρικάνες που έχει η tropical είναι αρκετά καλές. Σίγουρα οι αφρικάνοι του φόρουμ θα σου δώσουν και άλλες επιλογές.

Αφού συμπληρώσεις τη φόρμα και με κάποιες φωτογραφίες, βλέπουμε αν υπάρχει λόγος για άλλες επεμβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ας μεταφερθει κιολας.στις ασθενειες!
Φιλε μου οσο πιο γρηγορα μπορεις συμπληρωσε την φορμα για να δουμε τι γινεται.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Έγινε μεταφορά του θέματος στην κατηγορία ασθένειες για καλύτερη αντιμετώπιση του προβλήματος σου.

Μην ξεχάσεις να συμπληρώσεις τη φόρμα.:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...