Jump to content

ΕΝΥΔΡΕΙΟ 90Λιτρων


Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα!

Εχω ασχοληθει και παλαιοτερα με τα ενυδρεια.

Αυτη την στιγμη εχω ενα ενδυρειο 90λ με κυκλοφορητη και δυο θεσεις για σφουγγαρι και ενεργο ενεργο ανθρακα ή κατι αλλο.

Θελω να το βαλω ξανα σε χρηση.

Θα ηθελα ενα ευκολο σε συντηρηση ενυδρειο με λιγο πρασινο και αρκετα μικρα ψαρακια (πχ ροδοστομους)

Εχετε κατι να μου προτεινετε και να μου πειτε πως να ερχισω το στησιμο του ενυδρειο απο την αρχη

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες!Πριν ξεκινησεις να στηνεις το ενυδρειο θα πρεπει να διαβασεις για τον κυκλο του αζωτου.Το φιλτρο παιζει πολυ σημαντικο ρολο σε αυτη την διαδικασια.Μεσα στο φιλτρο θα πρεπει να βαλεις σφουγγαρι ή υαλοβαμβακα,κεραμικο μακαρονι και ελαφροπετρα.Ο ανθρακας δεν χρειαζεται και τον χρησιμοποιουμε συνηθως μετα απο καποια θεραπεια.Μολις στρωσει το ενυδρειο θα μπορεσεις να βαλεις ψαρακια.Απο ποια περιοχη εισαι ετσι ωστε να ζητησεις απο καποιον συνχομπιστα να σου δωσει μπολι.Δυστυχως στα λιτρα σου δεν μπορεις να βαλεις ροδοστομους επειδη τα συγκεκριμενα ψαρια θελουν αρκετο μηκος στο ενυδρειο,τουλαχιστον ενα μετρο για ενα κοπαδι.Στα λιτρα σου θα προτεινα να βαλεις ζωοτοκα και γαριδες με ευκολα φυτα,ετσι ωστε να μην χρειαζεται να κανεις καποια επεξεργασια στο νερο.Μπες και διαβασε λιγο στο φορουμ τα αρθρα για το στησιμο του ενυδρειου και για οτι θελεις και δεν καταλαβαινεις ρωτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει τον κύκλο του Αζώτου. 

Μένω Γιάννενα. 

Στα 90λιτρα δεν μπορώ να βάλω κοπάδι?

Μια ακόμα ερώτηση. Μπορώ να τοποθετήσω κάτι σαν γρασίδι?

Link to comment
Share on other sites

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο?

Το εαν μπορείς να τοποθετήσεις γρασίδι εξαρτάται βασικά από το φωτισμό,τη λίπανση, το ύψοςτου ενυδρείου, αν υπάρχει co2 κλπ κλπ

Οπότε γράψε καμιά πληροφορία παραπάνω.:)

Link to comment
Share on other sites

Ροδοστομους δεν μπορείς να βάλεις.Εκτος των άλλων θέλουν και όξινο νερό.Εφοσον θες εύκολα φυτά γρασίδι δεν μπορείς να βάλεις,εκτός αν έχεις καλό φωτισμό και μπουκαλα

Link to comment
Share on other sites

Γραψε διαστασεις για να σε βοηθησουμε οπως λεει και ο σωτηρης, αλλιως οτι και να λεμε ειναι ανουσιο. Πρεπει να δουμε τι μηκος εχεις γιατι τα πιο πολλα κοπαδοψαρα θελουν τουλαχιστον 90cm  καθως και το υψος για να σου πουν τα παιδια με τα φυτεμενα αν κανει για γρασιδι το υψος και ο φωτισμος σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...