Jump to content

Ξεκολημενη κόντρα


Recommended Posts

Μόλις γύρισα σπίτι και η μεσαία και μοναδική γυάλινη κόντρα του ενυδρείου έχει ξεκολλήσει.

Ποιος μπορεί να δώσει βοήθεια να την κολλησουμε;;;

Εεε;

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλά ξεκόλλησε ολόκληρη μονομιάς;;;;

Έχεις σιλικόνη;

Βάλε και καμιά φωτογραφία του σημείου που βρισκόταν Παρασκευά.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκολησε ολόκληρη μονομιάς.

Δεν εχω σιλικόνη. Αν δεις την φωτό  φαίνεται το σημείο.

Έχει υποληματα σιλικόνης. 

Τι σιλικόνη παίρνω και απο πού;;

IMG_20170712_125611.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν βολεύει από praktiker της bison ή αν βολεύει από κάποιο κοντινότερο σε σένα και της denbraven και logo.

Άδειασε το ενυδρείο ως τη μέση, και καθάρισε το σημεία επαφής από σιλικόνες κλπ με ένα ξυράφι/φαλτσέτα. Να φύγει κάθε ίχνος παλιάς σιλικόνης. Στη συνέχεια καθαρίζεις τις επιφάνειες με οινόπνευμα. Το ίδιο κάνεις και στη κόντρα.Παίρνεις δύο κομμάτια φελιζόλ (που θα χρησιμεύσουν ως στηρίγματα της κόντρας μέχρι να στεγνώσει η σιλικόνη) και τα κολλάς με ταινία ένα σε κάθε πλευρά της γυάλας, ακριβώς κάτω από το σημείο συγκόλλησης, ώστε να κάτσει πάνω η κόντρα. Περνάς σιλικόνη στις πλευρές τις κόντρας που θα κολλήσουν και την τοποθετείς στη θέση της, πάνω στα φελιζόλ. Γεμίζεις με σιλικόνη περιμετρικά της κόντρας τα πιθανά κενά (ας έχει λίγο ψωμί) και ισιώνεις με βρεγμένο δάχτυλο. ακούμπα την κόντρα στη θέση της πριν βάλεις σικόνη πρώτα, να δεις την απόσταση της από τα γυαλιά του ενυδρείου μήπως υπάρχει κύρτωση των τζαμιών παρότι έχεις αδειάσει το ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Αν βολεύει από praktiker της bison ή αν βολεύει από κάποιο κοντινότερο σε σένα και της denbraven και logo.

Άδειασε το ενυδρείο ως τη μέση, και καθάρισε το σημεία επαφής από σιλικόνες κλπ με ένα ξυράφι/φαλτσέτα. Να φύγει κάθε ίχνος παλιάς σιλικόνης. Στη συνέχεια καθαρίζεις τις επιφάνειες με οινόπνευμα. Το ίδιο κάνεις και στη κόντρα.Παίρνεις δύο κομμάτια φελιζόλ (που θα χρησιμεύσουν ως στηρίγματα της κόντρας μέχρι να στεγνώσει η σιλικόνη) και τα κολλάς με ταινία ένα σε κάθε πλευρά της γυάλας, ακριβώς κάτω από το σημείο συγκόλλησης, ώστε να κάτσει πάνω η κόντρα. Περνάς σιλικόνη στις πλευρές τις κόντρας που θα κολλήσουν και την τοποθετείς στη θέση της, πάνω στα φελιζόλ. Γεμίζεις με σιλικόνη περιμετρικά της κόντρας τα πιθανά κενά (ας έχει λίγο ψωμί) και ισιώνεις με βρεγμένο δάχτυλο. ακούμπα την κόντρα στη θέση της πριν βάλεις σικόνη πρώτα, να δεις την απόσταση της από τα γυαλιά του ενυδρείου μήπως υπάρχει κύρτωση των τζαμιών παρότι έχεις αδειάσει το ενυδρείο.

Το περιγραφείς καλά φίλε. Θα προσπαθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Και μονο η προθυμία σου φτάνει. Πρεπει να γίνει σήμερα λες;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το έκανα σήμερα. Δεν είναι τόσο παλιό το ενυδρείο και πιθανόν να τραβάει ζόρι. Καλού κακού άδειασε και κάποια ποσότητα νερού από τώρα. Μπορεί να είμαι υπερβολικός, αλλά δε κοστίζει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγοράστηκε η σιλικόνη της bison.

Εξυσα με νυστέρι την παλιά αλλά έχει αφήσει ένα λεπτο φιλμ. Φαντάζομαι θέλει και αυτό ξύσιμο;

Να φανεί τζαμακι....

Link to comment
Share on other sites

Δωστου να φύγει, να ακούσεις τζάμι. Βάλε και οινόπνευμα. Αν δεις τα σκούρα έχω επαγγελματικη ξυστρα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να προσέξεις με ξύστρα ή νυστέρι μην γδάρεις το τζάμι.

Καλύτερα είναι να χρησιμοποιήσεις το ψιλό σύρμα που τρίβουν κατσαρόλες με οινόπνευμα.

Επίσης υπάρχει και ένα αντιχαρακτικό σφουγγάρι για κρύσταλλα που επίσης βρίσκεις σε super market.(skotch brite και τέτοια, η άγρια μεριά του είναι μπλε αντί για πράσινη).

Αν και θεωρώ ότι το ψιλό σύρμα είναι το καλύτερο.  Το χρησιμοποίησα για να καθαρίσω από τις σιλικόνες ενυδρείο που είχε κολληθεί πρόσφατα και είχαν λερωθεί τα τζάμια με σιλικόνες.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό παιδιά το συρματακι, αλλά με τις επαγγελματικες ξυστρες τα πάντα φεύγουν σαν βούτυρο και είναι πολύ δύσκολο να γδαρεις τζάμι. ..το έχω χρησιμοποιησει πολλές φορές σε καθάρισμα σιλικόνης, προσοχή στα χέρια, σφάζει. ..

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Δωστου να φύγει, να ακούσεις τζάμι. Βάλε και οινόπνευμα. Αν δεις τα σκούρα έχω επαγγελματικη ξυστρα :)

Με το συρματάκι γίνεται δουλεια. Μόνο που τρίβει και ξεφεύγουν ρινίσματα μέσα στο νερό....

Θέλει και την υπομονή του το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Η κόντρα είναι βαριά για να στηριχτεί στα κομμάτια αφρολεξ. 

Θα κολληθουν βέβαια με ταινία της προκοπής όχι χαρτοταινια. Φοβάμαι όμως μην ξεκολλησουν.

1499972760935-1441815443.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η δουλεια έγινε, τα φώτα έσβησαν.

Ο Θεός βοηθός τώρα....

Στέγνωμα.

IMG_20170713_232347.jpg

IMG_20170713_232323.jpg

IMG_20170713_232255.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ας είναι καλά οι οδηγίες σου Χρήστο μου.

Ποσο να το αφήσω με τις ταινίες;

Πανω απο 24ωρες;

Link to comment
Share on other sites

Άσ'το και σήμερα και τις βγάζεις αύριο. Με τις θερμοκρασίες που έχει τραβάει γρήγορα. Τα δύο 24ωρα είναι νομίζω μια χαρά. Δεν έχεις παστώσει και περιμετρικά, οπότε θα τραβήξει πιο εύκολα, εσωτερικά. Φαντάζομαι ότι το ενυδρείο λειτουργεί κανονικά κατά τ' άλλα...

Για ψυχολογικούς λόγους (και όχι μόνο ίσως), ίσως να κόλλαγες δύο κόντρες ακόμη (όχι τόσο φαρδιές), δεξιά και αριστερά. 

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ έγινε.

Λειτουργει το ενυδρείο με κατεβασμένη τη στάθμη του νερου.

Για τις έξτρα κόντρες, δεν ξέρω....

Βασικά δεν έχω γυαλί έτοιμο, αρα θέλει ψάξιμο.

Και μετά θα μου στενεψει πολύ την επιφάνεια για εργασίες κτλ κτλ

Ηδη με την υπάρχουσα, τα ξύλα εκανα μαγικά να τα περάσω μεσα.

:D

Αλλά δεν το αποκλειω. Να βγάλω τις ταινίες και βλέποντας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη δουλεια μπραβο. Ετσι μου ειχε ξεκολλησει και εμενα αλλα την ημερα που πηγα να την κολλησω ηρθε η γυναικα και κατεληξα να αγορασω ενα rehau 180. 

Βεβαια αλλη περιπτωση η δικια μου καθοτι ειχα πολυ πιο μικρο diy ενυδρειο. Αρα μου ηρθε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος billaus έγραψε:

Καλη δουλεια μπραβο. Ετσι μου ειχε ξεκολλησει και εμενα αλλα την ημερα που πηγα να την κολλησω ηρθε η γυναικα και κατεληξα να αγορασω ενα rehau 180. 

Βεβαια αλλη περιπτωση η δικια μου καθοτι ειχα πολυ πιο μικρο diy ενυδρειο. Αρα μου ηρθε μια χαρα.

Αυτό είναι τύχη.

Χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευά το νού σου και στο υπόλοιπο ενυδρείο .

Πρέπει και οι υπόλοιπες σιλικόνες να έχουν πρόβλημα .

Θα φύγεις για διακοπές ;

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...