Jump to content

φροντίδα νεροχελώνας από άλλον


Recommended Posts

Γειά σας φίλοι μου.Την άλλη εβδομάδα πάω διακοπές σχετικά μακρυά σε νησί για 15 ημέρες κ σκεφτηκα ν΄ μεταφέρω την νεροχελώνα μου στο χωριό του άνδρα μου να την φροντίζει ο πεθερός μου αφού δεν εβρισκα άλλο άτομο διαθέσιμο, Ομως δεν έχει ιδέα από τη φροντίδα του ζωντανού (αν και έχει κότες που φροντίζει χρόνια).Βεβαίως δεν μπορούσα να μεταφέρω το ενυδρείο γι αυτό πήρα μια φαρδιά λεκάνη, στην οποία τοποθέτησα στο κέντρο αυτής μια γλάστρα που γέμισα με πέτρες ώστε να προεξέχουν από το νερό και έβαλα μια πέτρα στο πλάι ωστε να μπορεί να σκαρφαλώνει.όμως δεν έχω φωτισμό UVB ούτε φίλτρο και ανησυχώ πιο πολύ μήπως δεν ανεβαίνει στο αυτοσχέδιο νησάκι και μου αρρωστήσει.Το νερό το αλλάζει ο πεθερός μου κάθε τρείς ημέρες αλλά δεν ξέρω αν τοποθετεί σωστά τις πέτρες ώστε ν΄αναβαίνει στο νησί η νεροχελώνα.Τι οδηγίες να του δώσω ώστε να είναι απλές και να μην του δημιουργήσω πρόβλημα; Υπάρχει πε΄ριπτωση να αρρωστήσει αν δεν ανεβαίνει στο νησί για μεγάλο διάστημα ή αν αλλάξει η ποσότητα τροφής που τρώει: Παρακαλώ απαντήστε μου αν μπορείτε;  

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν τα ξερω ολα ακομα για τις νεροχελωνες και ειμαι καινουργιος σε αυτο το χομπυ δεν ειμα απολυτα σιγουρος για αυτα που θα σου πω οποτε περιμενε και αλλες απαντησεις απο πιο εμπειρα παιδια λοιπον εγω πιστευω οτι αμα δεν εχει λαμπα για 15 ημερες δεν παθαινει τιποτα αρκει να μπορει να τι βλεπει ο ηλιος για κανα δυο ωρες εξω απο το τζαμι τωρα για το θεμα που ανεφερες για το  σκαρφαλωμα πιστευω πως ειναι σημαντικο γιατι απο οτι εχω διαβασει πρεπει να στεγνωνουν για να μην μαζευει μυκητες το καβουκι αν δεν κανω λαθος  αμα δεν εχεις φιλτρακι δεν πειραζει και τοσο αρκει ο πεθερος σου να κανει τακτικες και καλλες αλλαγες νερου αυτα απο μενα αν εχεις κατι να ρωτησεις στειλε μου οποτε θες ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να ρωτησω ποσο περιπου εχει μεγαλωσει η χελωνα σου και ποσα χρονια την εχεις ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tην εχω εδώ και τρία περίπου χρόνια κ είναι υγιέστατη γι΄αυτό και φοβάμαι μην μου αρρωστήσει.Σ΄ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβασαι μια χαρα θα ειναι αν τη προσεχει ο πεθερος και κανει  αλλαγες νερου συχνα μην ξεχνας πως οταν οι χελωνες ειναι ενηλικες αντεχουν  και σε ασχημες συνθηκες για αυτο αλλωστε εχει εξαφαναστει και η ελληνικη χελωνα

ΥΓ γραφω απο κιν

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις αυτόματη ταιστρα και χρονοδιακόπτη στη uvb λάμπα του ενυδρείου σου και να μην χρειαστεί να την μετακινήσεις από το ενυδρείο. 

Εγώ αυτό το σετ χρησιμοποιώ το καλοκαίρι που λείπω. Αν υπάρχει κάποιος να αλλάξει το νερό στην μέση των διακοπών σου ακόμα καλύτερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ισως την αλλη φορα να οργανωθω καλυτερα.thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . Οι νεροχελωνες αντεχουν πολυ καιρο χωρις φαγητο κι ετσι δεν λερωνεται και το ενυδρειο. Την εχω αφησει 1 βδομαδα οταν ελειπα μια φορα χωρις φαγητο. Τωρα που θα λειψω πιο πολυ καιρο θα βαλω αυτοματη ταιστρα με ισως λιγοτερη ποσοτητα φατητου για να μην επιβαρυνθει με ακαθαρσιες το ενυδρειο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...